Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:39 19.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема КПД на редукторинови  
Автор Sargonlll ()
Публикувано26.03.11 19:23



Производителите предлагат различни редуктори, които могат да се комбинират последователно, т. е. те са като отделни сглобяеми модули. В момнта имам такъв редуктор, комплектован с двигател - целият възел е на един производител. Оказва се, че въртящият момент, който получавам на изхода, не е достатъчен за реализацият на двойнопланетарно движение на определени артикули. Едно възможно решение е да прибавя още един редуктор на този производител, като по този начин ще увелича въртящия момент на изхода (респективно ще намаля скоростта, но тя не е особено важна). Това е най-евтиното решение, защото двигателят и управлението му не се променят. Производителят предлага готови сглобени по подобен начин двойки редуктори, включително и такива, в които единият елемент е наличния редуктор.

Известно е, че всеки редуктор има КПД. Последователно свързани редуктори имат КПД, което е произведение от КПД на отделните редуктори, респективно предавки. Да, но като умножа КПД на съставящите двойката редуктори (които се предлагат и отделно, и са добре описани), получавам по-висока стойност от даденото в описанието на сглобената двойка КПД. Примерно получавам 0,40, а е дадено 0,30 в описанието. Защо това е така? Редукторите са сглобени пряко един към друг и най-много да има предавателен вал между тях.



Тема Re: КПД на редукторинови [re: Sargonlll]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано27.03.11 17:55



Възможно е в общия КПД на предлагания редуктор да е влкючен и КПД на предпазния дисков съединител (съединение "ел.двигател - входящ вал") ... Варианти много . Ако можеш - приложи някакъв сборен чертеж .



Тема Re: КПД на редукторинови [re: hadjiyata]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано28.03.11 19:22



Разглеждам този каталог:



Но, мисля си, че вече имам отговор на въпроса. Причината е скоростта на въртене в редуктора, примерно входящата. Известно е, че един и същ редуктор при по-високи скорости на въртене има по-голям КПД. Видно е и от каталога, че един и същ редуктор увеличава своя КПД при монтаж с по-високооборотен двигател.

Ето какво се случва. КПД на отделните редуктори (напр. VF и W) се дава примерно за двигател с 900 об.*мин^-1. Но, ако се сдвоят (напр. VF/W), входящата скорост на втория вече няма да е толкова, ще е много по-малка, примерно 90 об.*мин^-1. Съответно и КПД на втория вече няма да е табличното, а по-малко. Съответно и произведението ще е по-малко.

Нямам друго обяснение, защото те нямат помежду си някакъв специален съединител, т. е. просто един вал предава движението. Принципно формулата за умножаване на КПД на последователно свързани системи е универсална и явно при редукторите има тази допълнителна малка особеност.



Тема Re: КПД на редукторинови [re: Sargonlll]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано28.03.11 19:28



Всичко това ме навежда на мисълта има ли някаква специална формула за пресмятане на КПД на последователно свързани редуктори или предавки? Вероятно съществува поне емпирична зависимост. Нямам време да я търся специално, занимавам се с прекалено много други неща - ако някой я знае и е съгласен да я сподели - нека я напише и даде източник!



Тема Re: КПД на редукторинови [re: Sargonlll]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано28.03.11 19:48



Светна ми още нещо - какъв е КПД на електодвигателя ? - това безусловно влияе в/у общия КПД на р-ра като самостоятелен възел .
Но има и оше една малка особеност : високооборотния двигател изисква още една допълнителна степен на редукция или съответно "разхвърляне" на предавателното число по отделните степени ... Това пък води до увеличаване на габаритите , масата и цената на изделието .



Тема Re: КПД на редукторинови [re: Sargonlll]  
Автор stoilmishev (непознат )
Публикувано02.04.11 17:40



Колеги,червячните предавки са с най-ниския КПД и той е 0,92-0,94.Има една техническа наука,казва се МАШИННИ ЕЛЕМЕНТИ-прочетете там, а ако искате да задълбаете по-надълбоко,има и формули .Стойностите,които споменавате са може би за ел.крушка с нажежаема жичка





Тема Re: КПД на редукторинови [re: stoilmishev]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано02.04.11 19:08



Явно имате самочувствие, което далеч надвишава способностите Ви! Явно не знаете, но в един редуктор много често има повече от една предавка и КПД на редуктора не е КПД на някоя отделна предавка! Ето, вижте редуктори с КПД, за каквото съм споменал по-рано:



Видно е, че е между 0,21 и 0,52. Така че, не се правете на компетентен, поне мен не може да заблудите...



Тема Re: КПД на редукторинови [re: hadjiyata]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано02.04.11 19:09



В каталога КПД се отнася само до редуктора, в неговата стойност не е включен КПД на двигателя.



Тема Re: КПД на редукторинови [re: Sargonlll]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано03.04.11 19:03



Колега , КПД на цилиндричната зъбна предавка е около 0,98-0,99 . Т.е. има 1-2% неизменни загуби от : еластична деформация на зъбите , триене на зъбите , триене на лагерите , турболенция или хидроудари , кавитация на смазката и т.н. и т.н.
Общия КПД на редуктора като самостоятелен възел е произведенията на КПД на отделните предавки и евентуалния предпазен съединител .
Лично аз търпя критика загдето не обърнах подобаващо внимание на посочените от теб цифрови ст-ти на КПД в по-предния ти постинг .


Разликата в м/у "най-горния" и "най-долния" р-ри би трябвало или да е една двойка с предавателно отношение 1/10 (респективно - примерно ''1/5 + 1/2'') при промяна на кинематичната схема , или предавателното отношение да се "разхвърля" по останалите предавки при запазване на същата .
Както и да е ... Погледни още веднъж в легендата на таблицата и се увери , дали зададените в таблицата КПД-та имат някаква връзка с механичния КПД на изделието , защото КПД-0,13 при предавателно число 1/2800 доста ме озадачават .
Споко , никой в този клуб не иска да те заблуждава или да те взема за мезе .



Тема Re: КПД на редукторинови [re: hadjiyata]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано03.04.11 22:15



Погледнал съм много добре, стойността в таблицата е точно КПД на редуктора. Наистина, КПД на една обикновена цилиндрична зъбна предавка е примерно 0,90 или повече. И, какво от това?!



Разликата между горните и долните в таблицата редуктори не е наличието на допълнителна редуцираща предавка, просто наличните предавки са изпълнени по друг начин.

Според теб, какво е това КПД в таблицата, много ми е интересно какво мислиш по въпроса. В таблица за редуктори обикновено присъства КПД на редукторите там. Даже хората са дали и статичното КПД, освен динамичното.

Въобще, недейте да се изказвате наизуст по подобни въпроси. Нещата не са толкова прости. Не може някъде да прочетеш, че една предавка има някакъв КПД и вече всичко да ти е ясно. КПД зависи много от скоростта, освен това вътре се отчитат загубите в лагеруването и т. н. Тези данни са получени чрез реални измервания на стенд, не са изсмукани от пръстите.

Редактирано от Sargonlll на 03.04.11 22:16.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.