Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:19 24.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Биене на универсалнови  
Автор ии (непознат )
Публикувано25.07.10 10:20



Здравейте,

Отскоро се сдобих с едно старо малко стругче и сега се уча, но имам следния проблем: Като стегна детайл в унивесала и го проверявам с часовник бие около 0,2 мм, което ми се вижда доста (детайла е парче от цилиндрична направляваща и би трябвало да е идеално кръгъл... мисля

). Проверих и самия универсал и фланеца, на който е хванат и там го няма този проблем. Универсала е ТОС - казаха ми че били хубави. Да не би да има някакъв чалъм при стягането, който не знам или просто е скапано нещо?



Тема Re: Биене на универсалнови [re: ии]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано26.07.10 16:33



Трябва да пробваш да издялаш нещо на струга и да го замериш. Да престържеш една цилиндрична повърхнина и да я изследваш за биене(естествено, без да сваляш детайла). В зависимост от това, което откриеш, има различни обяснения за наблюдаваното от теб досега.



Тема Re: Биене на универсалнови [re: ии]  
Автор lrn (МИ)
Публикувано26.07.10 17:01



ТОС-овете са общо взето добри. Не трябва да бие повече от 0.02mm (поне аз на такива съм попадал като нови). Възможно е да са разменени трите (или четирите) стягащи рамена - би трябвало да са надписани. И последно - предполагам оста не я хващаш съвсем накрая ?

.

Чалъм има но той компенсира стотна -две - чрез почукване на рамената. В последствие обаче , точно заради това почукване или чукане универсала се разбива.



Тема Re: Биене на универсалнови [re: ии]  
Автор ии (непознат )
Публикувано26.07.10 20:27



Благодаря ви за отговорите :)

Значи - отзад напред:
Парченцето направляваща е няколко сантиметра дълго - като се хване по цялата дължина на челюстите се подава около сантиметър от универсала. Челюстите си имат номера и няма как да се разменят... пробвах

.

Пробвах да остържа едно парченце месинг и определено съм озадачен - значи като се остърже и не бие остърганата част... т.е. бие ок.2 стотни. С микрометър измерих диаметъра 2 пъти на по 90 градуса и отклонението пак е 2 стотни.. не знам има ли връзка...



Тема Re: Биене на универсалнови [re: Sargonlll]  
Автор Tити. (WIZ-о ТРЕПАЧ!)
Публикувано26.07.10 21:48



Не съм наясно каква точно професия имаш (съдейки по 3456 твои мнения в 7654 клуба) , но определено, не си виждал струг , като какво представлява. Моментално си променям мнението и ще се покая публично, ако направиш анализ на възможните два варианта след струговане на въпросната заготовка (може и да има и трети,не знам...):
А) след струговане, без да я сваля се получава радиално биене 0.1-0.2 мм и нагоре;
Б) след струговане, без да я сваля се получава радиално биене 0.01-0.02 мм -клонящо към 0.



Тема Re: Биене на универсалнови [re: ии]  
Автор Tити. (WIZ-о ТРЕПАЧ!)
Публикувано26.07.10 21:59



Дай малко информация- освен номер 1,2,3, номера на патронника и челюстите един и същ ли е, т.е. да не са от друг ? Нов ли си го закупил, или стар със струга?



Тема Re: Биене на универсалнови [re: ии]  
Автор rozi7 (непознат )
Публикувано26.07.10 22:58



Здравей,
Можеш и да престържеш или прешлайфаш (зависи с какво разполагаш) челюстите на универсала на място. За целта ти е необходим пръстен, който да хванеш на разпъване и с борщанга да пуснеш една стружка на челюстите - като казвам стружка имам предвид от порядъка на 0.1, не повече. Аз използвам малка пилмашинка (така допълнително вдигам оборотите), която с елемантарно приспособление хващам в ножодържача, за прешлайфането използвам роторфреза със сферична глава - качеството на повърхнината става перфектно.



Тема Re: Биене на универсалнови [re: Tити.]  
Автор ии (непознат )
Публикувано27.07.10 09:29



Универсалчето (Ф100 мм) си беше със струга. Номерата на челюстите и на тялото са едни и същи. А, относно възрастта... не е първа младост

.



Тема Re: Биене на универсалнови [re: ии]  
Автор Tити. (WIZ-о ТРЕПАЧ!)
Публикувано27.07.10 12:20



Може и да си го правил, но направи едно почистване на спиралата, огледай по повърхността ,която стяга да няма подбитости, виж и присъединителните повърхнини на шпиндела. Ако всичко е наред ,остава вариант да ги престържеш, както са те посъветвали преди мен, само че за да престържеш , трябва да измислиш как да стегнеш някаква гривна, така, че посоката на стягане да е в същата посока- т.е. разстъргваш - гривна стегната в предния край . Ако е отзад - отпред ще има хлабина.



Тема Re: Биене на универсалнови [re: ии]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано27.07.10 13:09



Ако машината ти не е в първа младост - 0,02мм "биене" си е в рамките на желаното .
Опитай се да обработиш някакъв детайл (примерно ф60 L500) на люнет и замери "биенето" и отконенията от формата (овал и конус) в 10-ина равнини . Ако получиш овал >0,03мм, конус >0,05мм и "биене" >0,04мм тогава извикай някой да ти прегледа струга .




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.