Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:14 25.09.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Въпрос за воден стълб  
Автор kkaradjov (непознат )
Публикувано25.04.10 03:11



Имаме една хоризонтално разположена тръба с диаметър да кажем 50 мм, по която тече вода с налягане 3 атмосфери и тръбата е пробита на 2 места с отвори с различни диаметри, например 1 мм и 3 мм които са насочени нагоре. При това от тези отвори ще изтича вода във вид на фонтанчета или водни стълбове.
Въпросът е - водните стълбове с еднаква височина ли ще са?



Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: kkaradjov]  
Автор 3opниk2 (неспасяем)
Публикувано25.04.10 11:01



Уточни за себе си условието:
Статично или динамично е това налягане (щото гледам "тече")
При динамично такова - може и да не изтича през отворите , а да смучи въздух през тях...
При статично - различно високо, поради различната скорост на изтичане ... не знам...
И т.н. ...

Задачата на науката е да обясни това, което е невъзможно да се разбере



Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: kkaradjov]  
Автор kkaradjov (непознат )
Публикувано25.04.10 14:49



Прав си. Да уточня - тръбата е запушена. Водата тече или изтича само през малките отвори. Благодаря за уточнението.



Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: kkaradjov]  
Автор stoilmishev (непознат )
Публикувано26.04.10 08:35



Не е прав-защо тогава спукан градински маркуч цвърчи като...



Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: kkaradjov]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано30.04.10 13:52



Височината трябва да е абсолютно еднаква. Разбира се, възможна е малка разлика заради някои специфични обстоятелства, които могат да се проявят. Но, в общия случай теоретично трябва да е съвсем еднаква.



Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: kkaradjov]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано03.05.10 23:49



Не , утечките няма да бъдат нито с еднаква скорост , нито с еднаква височина , нито с еднаква форма . Приеми , че напречните отвори (d) в тръбата са нещо като дюзи с различни сечения и еднакви дължини .
Или казано на по-човешки език : отвор ф1мм по-скоро ще разпръсква водата , а отвор ф3мм по-скоро ще "пикае" .





Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: hadjiyata]  
Автор musakata (от всичко )
Публикувано04.05.10 06:53



Би трябвало да са еднакви височините на водния стълб. Според мен е свързано с кинетичната енергия, тоест скоростта на излизане на течността, а тя ще е пропорционална на налягането. В най - горната си точка течността ще има нулева кинетична енергия, тя се е превърнала в потенциална. Известни отклонения може да има от граничните повърхнини, например, мустаци от разпробиването или фаски. Това е свързано с вида на потока и загубите - дали е ламинарен или турболентен. Твоето обяснение е вярно ако дебитът е малък и при по-големия отвор се поддържа по-ниско налягане. Но в задачата не се говори за дебит, а само за налягане. Тоест предполага се, че нещото - помпа, стълб или др., което нагнетява налягането е достатъчно да поддържа налягането и при по-големия отвор.

професионален дръпни локум


Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: musakata]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано04.05.10 09:16



Струва ми се , че тук говорим са различи неща ... Затова да оставим намира потенциалната и кинетичната енергии и да се вмъкнем в законите на хидро- и аеродинамиката .
Дюзата "преработва" топлинен пад (или пад на налягане) в скорост . В зависимост от размерите и формата си (цилиндрична , стесняваща се , разширяваща се или стесняващо-разширяваща се) , и началните условия (вид , налягане , начална скорост и технически характеристики на флуида) скоростите и формите на потока при изхода на дюзата са различни . Всщност , имайки впредвид началните условия и "желания" ефект , можем да направим подходящата дюза .
Няколко примера :
Дюзата на дизеловия двигател "разпрашава" флуида , и когато се износи (демек промени геометрията си) същата започва да "пикае" . Разликата и ефекта са очевидни .
При фонтаните (тръбите се захранват от една и съща помпа) от широките и къси "пипки" изтича широка и ниска струя , а от дългите и стесняващи се "пипки" изтича тясна и висока струя .
... сега остана да видим каква е дебелината на маркуча от преждепоставената задача и да започнем да смятаме изходящите скорости на утечките .





Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: hadjiyata]  
Автор musakata (от всичко )
Публикувано04.05.10 19:03



Виждам, че си прав, тук става въпрос за различни неща. Ти имаш предвид дюза на ДВГ, а не тръба с отвори. Горивната помпа на ДВГ осигурява ограничен дебит и при повредена дюза се променя рязко налягането на горивото, налягането пада и за това се получава този ефект, описан от теб. Но това е друга задача.

професионален дръпни локум


Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: musakata]  
Автор lrn (МИ)
Публикувано04.05.10 20:27



А закона на Бернули къде го забравихте ?!



Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: musakata]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано04.05.10 23:45



Каквото и да съм имал впредвид - едва ли си го разбрал .
Добре де , пич , дали е дупка на тръба за вода или дупка на буре с вино - все тая .

Много имаш да учиш . С удоволствие и аз бих те скъсал на изпит по термо- , хидро- и аеродинамика .
А тръбата и уравненията на Бернули са си основата на хирдодинамиката .



Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: hadjiyata]  
Автор Бoби_MУ (непознат )
Публикувано05.05.10 00:49



В прекалено много филми се вкарвате, а няма защо... На тези дето си нямат понятие от хидравлика ако ще човек и 15 лекций да им изнесе ще питат пак и ще развиват философий. В случая, ви съветвам да го приемете "на доверие", че височините ще са различни. По-тесния отвор ще "хвърля" по-високо, четете в литературата за дюза и бленда, там всичко си пише.



Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: hadjiyata]  
Автор musakata (от всичко )
Публикувано05.05.10 08:02



Е, вижда се, че си добре теоретично подкован, браво, че и раздаваш ъкъл на другите. Спокойно, мен ме късат постоянно на много места, животът е борба, та не е нужно на още едно да се явявам, особено при преподавател, който не знае въпроса на темата, ами кара на принципа "едно си баба знае, едно си бае".
Може би при дюзите теорията е друга, промяна на налягането, промяна на температурата ако щеш, при промяна на отвора настъпват други процеси, пулверизация, например.
Но аз преди седмица и половина направих научен експеримент. Може да го повториш, че и на обучаемите си да го обясниш, това ще обогати лекционния ти материал, ще се усъвършенстваш.
За целта ти е нужно само капинак, помпа с регулируема дюза, вода и малко от онази субстанция, която поразява зелените растения.
За точното описание на експеримента ще кажа, че времето беше облачно, росата вдигната, цвета на помпата - червен, а обувките ми - кални.
Експеримента го провеждаме на две фази:
- първа фаза, регулиране на дюзата на пръскачката: напомпваме десетина пъти, отваряме клапата и регулираме дюзата, извършваме експеримента за кратко време, така че налягането в помпата да бъде приблизително постоянно; описание на резултата - течността протича на капки, като при стесняване на отворите на дюзата се наблюдава по-добро пулверизиране, шумът, издаван в дюзата наподобява на "ссссс", при увеличаване на отворите - капките са по-неравномерни, променя се и шумът, все повече присъства нещо подобно на "псспсс",но разстоянието на което се изхвърля течността е приблизително постоянно, дори при по малки капки се забелязва скъсяване на дистанцията, но това може би се дължи на други ефекти;
- втора фаза - пръскане на къпините - извършена бе обработка на къпини с приблизителна площ 100 кв.м., в процеса на опериране бе отчетено намаляване на дистанцията на пръскане от дюзата при намаляване на налягането в пръскачката.

Тук още може да се дадат повече детайли за експеримента, кажи ако те интересува, например, надморска височина 698 - 699 м, може и научна публикация да напишеш, нали си преподавател, може и да ме и цитираш, благодаря предварително.

Колкото до темата, мисля, че поставения въпрос е по скоро теоретичен, няма практическо приложение и не смятам повече да го коментирам.
Успешни занимания



професионален дръпни локум

Тема Офтопикнови [re: Бoби_MУ]  
Автор Kossoman ()
Публикувано05.05.10 09:41







Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: hadjiyata]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано05.05.10 10:45



Книгите трябва не само да се прочетат и наизустят, но и да се разберат. Иначе е по-добре дори да не се четат!

Скоростта, с която ще изтича течността през двата отвора ще бъде абсолютно една и съща, стига налягането в съда да е постоянно, т. е. изходящият дебит да не му влияе. Няма значение дали отворът е с диаметър 1 мм(ако приемем, че не се наблюдава облитерация) или 1 м. Просто статичното налягане преминава в динамично. Дебитът през двата отвора, разбра се, ще е различен, но скоростта на напускане на течността ще е абсолютно еднаква.

Друг е въпросът, дали първоначално еднаквата скорост, с която течността напуска, ще доведе до една и съща височина на стълбовете. Там се проявяват други фактори, но в общия случай разликата във височините ще е малка.



Тема Re: Офтопикнови [re: Kossoman]  
Автор 3XXL ()
Публикувано05.05.10 11:22



Ти пък! Това са подробности от пейзажа!



Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: Бoби_MУ]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано06.05.10 21:24



Че така е , де . Само не мога да разбера защо опонента ми се е запънал като рак на бързей .



Тема Въпрос не за воден стълбнови [re: Sargonlll]  
Автор Батко (Bath`men Со)
Публикувано08.05.10 11:32



Защо в този "инженерен" клуб има толкова невежество .... Кой знае в религиозните клубове какво обсъждат - я цикълът на Карно, я устройството на харддиска!



Don`t Worry! Be happy!
"Оти се косиш, като че ти мине!"


Тема Re: Въпрос не за воден стълбнови [re: Батко]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано09.05.10 14:20







Тема Re: Въпрос не за воден стълбнови [re: Батко]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано10.05.10 17:55



Не знам, иначе аз съм правият в случая. Може да се направи много лесен експеримент, който доказва твърдението ми.

Взимате една пластмасова бутилка и в долния и` край, малко над дъното, пробивате 2-3 отвора с различни диаметри приблизително на една и съща височина. Нека да са малко по-далеч един от друг.

Напълвате я с вода, като сте запушили отворите с пръсти. След това си махате пръстите.

Хидростатичното налягане е едно и също за отворите, те са на една и съща височина. Ще видите, че течността от отвор с диаметър 2 мм. върви по почти същата траектория, както и тази през отвор с диаметър 4 мм например.

Разликата в траекториите е почти незабележима(ако въобще наблюдавате такава), а тази между диаметрите е два пъти.



Тема Re: Въпрос не за воден стълбнови [re: Sargonlll]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано10.05.10 22:18



Щом така дълбокомислено твърдиш - нека твоето магаре да е по-мъжко .





Тема O sancta simplicitasнови [re: Sargonlll]  
Автор Батко (Bath`men Со)
Публикувано10.05.10 23:11



Ако вземеш едно въженце и го омотаеш около гумата на трамвая

един път и после го надиплиш на три ката , ще видиш, че надипленото въженце се нанася малкоооо над три пъти на диаметъра.

Я да те питам аз, трябва ли да те удари ябълката по главата, та да формулираш закона за всеобщото привличане. Но като аз пък се замисля, колко народ е удрян от ябълка по главата, без да има и понятие от гравитация.

Don`t Worry! Be happy!
"Оти се косиш, като че ти мине!"


Тема Re: O sancta simplicitasнови [re: Батко]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано11.05.10 12:39



Иди някъде и голям .уй лапни, за да не казваш големи думи. Ако, началната скорост на изтичащата течност беше различна, със сигурност щеше да има разлика в траекториите на движение.



Тема Re: O sancta simplicitasнови [re: Sargonlll]  
Автор Батко (Bath`men Со)
Публикувано11.05.10 16:14



Момче, надявам се да не се занимаваш с инженерлък, защото с тия знания по физика си не само за оплакване.

Днес зададох задачката на едно момиченце в девети клас и то ми се разсърди, че го подценявам .... и отговори вярно за три секунди.

Don`t Worry! Be happy!
"Оти се косиш, като че ти мине!"


Тема Re: O sancta simplicitasнови [re: Батко]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано16.05.10 14:40



Ох, не се "занимавам с инженерлък", не и нужно - отдавна имам диплома. А, ти вместо да обсъждаш физични въпроси с деветокласнички, по-добре други неща да вършиш с тях! Когато влезна пак в интернет, ще ти напиша точните данни на подходящ литературен източник, за да се убедиш, че скоростта на изтичащия флуид не зависи от диаметъра в този случай.



Тема Re: O sancta simplicitasнови [re: Sargonlll]  
Автор galuni (минаващ)
Публикувано18.05.10 13:37



Sаргон-инженерлък, скоростта на изтичане не зависи от диаметъра, но зависи от съотношението диаметър/дължина в определени ситуации. В случая ситуацията е, че тръбата може да е водопроводна или пластмасова, с дебелина на стената няколко милиметра, и тогава от отвор 1 мм ще изтича с по-ниска скорост. Не ми се смята колко ще е, но разликата ще е забележима (и измерима). Предполагам "пробиване" с домашна пробивна техника - свредло с дрелка, без старание за постигане на гладки стени на отвора.
Друг фактор е формата на струята. При 3 атмосфери водата от 1 мм ще се пулверизира в някаква по-голяма степен от тази през 3 мм. Размерът на капките ще е различен, от 1 мм са по-малки и те летят по-бавно и ненасочено във въздуха.
Ако се чудиш дали налягането пред отвора вътре в тръбата е еднакво - еднакво е, но това е само един от множеството фактори, определящи височината.

По темата - 3 мм отворът ще пръска на двойна височина, много грубо казано. Предполагам е около 5 м.



Тема Re: O sancta simplicitasнови [re: Sargonlll]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано20.05.10 21:11



Ще съм много изненадан ако успееш да докажеш твърдението си .



Тема Re: O sancta simplicitasнови [re: galuni]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано06.06.10 16:00



А, може би стената е 1 м?! За такова ниско налягане стената може да е дори части от мм без никакъв проблем. Въобще, трудно може да се говори за някакво значимо линейно съпротивление в случая. Иначе, съгласен съм принципно, че през отвора с по-голям диаметър струята ще стигне по-високо, но не се ангажирам да коментирам разликата. Капките от тръбата с ф 1 мм може да са по-малки, но следователно имат и по-малко челно съпротивление при полет. Въобще, въпросът не е много лесен. Експериментът, за който споменавам, не показа разлика в траекториите на струите при разлика в диаметрите на отворите два пъти.



Тема Re: O sancta simplicitasнови [re: hadjiyata]  
Автор Sargonlll ()
Публикувано06.06.10 16:03



Ох, това е лесно, сигурно случаят е описан във всеки учебник по хидравлика, механика на флуидите и др. Просто статичното налягане преминава в динамично. Pст = qV^2/2 ==> V = (2Pст/q)^1/2 Ако наистина искаш точен източник, ще ти дам, не се безпокой.





Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: kkaradjov]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано07.06.10 00:40



SargonIII ще излезе прав.
Скоростта на протичане на водата през двата отвора е еднаква.

Това става ясно от уравнението за дебита протичащ през дроселиращ отвор или бленда, а именно:

Дебита Q= алфа (коефициент на дебита, отчитащ вида на отвора), умножен по s (сечението на отвора), умножен по v (скоростта на протичане през отвора)
А пък скороктта на протичане:
v= корен втори от 2 пъти делта р (пада на налягане през отвора), разделен на ро (плътността на водата)

Вижда се, че скоростта на протичане зависи от делта р и ро, а те и двете са еднакви, т.е. делта р = 0.3 МРа, а ро = 1000 kg/m3

Излиза, че скоростите на протичане през двата отвора, независимо от диаметъра им, наистина ще бъдат равни.

От друга страна, ако пресметнем дебитите през двата отвора и ги съберем може да намерем какъв ще е общия дебит на протичане през тръбата, така че да се поддържа едно постоянно налягане от 3 атмосфери.

И тъй като дебитът зависи от сечението, то големият отвор ще пропуска 9 пъти повече дебит от малкия, или общият дебит ще бъде равен на 10 пъти дебита през малкия отвор.

И т.н.




Никога не казвай никога!



Тема Re: Въпрос за воден стълбнови [re: paparosko]  
Автор galuni (минаващ)
Публикувано22.06.10 21:44



Сигурно е прав, понякога и легнал.
За скоростта на иозтичане през отвора ли говорим, или за височината на струята? Разбира се, че ако не е градиснски маркуч със стена около милиметър и повече, скоростта ще е еднаква. Но дори и тогава, височината на струите е различна заради пулверизирането. По-малките капки се забавят много повече от по-тежките. Онези експеримети с шише не важат, защото налягането нали беше високо - с порядък повече от това в стиснато шише.
Ще ме накарате да си пробия маркуча на село. Не че не съм правил така, но сега и с точните размери.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.