Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:07 29.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Спука ми се котеланови  
Автор kkaradjov (непознат )
Публикувано11.02.10 10:13



В големите студове от преди десетина дена допуснах да ми замръзне водата в отоплителната система ( парното ). В следствие на това една от секциите на котела се е спукала и от нея се е отчупило парче с размерите на половин човешка длан и с неправилна форма. Секциите са от чугун. Моля за някакви идеи за ремонт – например добре ли ще е да се завари това парче при условие че е от чугун и ще изпитва температурни разширения ? Или пък някакво лепило да се използва, от рода на силикона за уплътняване глави на двигатели с вътрешно горене? Налягането в системата е около 1.5 bar. Всякакви идеи и мнения ще ми бъдат от полза.



Тема Re: Спука ми се котеланови [re: kkaradjov]  
Автор roum ()
Публикувано11.02.10 12:31



Един кг.електрони за чугун струват около 90 лв, това може да те накара направо да си купиш нов радиатор. Ако все пак решиш да го ремонтираш, проблем е и самото заваряване - не са много майсторите дето могат да го направят, защото има технология с предварително погряване и чеканене.
съвета ми е -вземи си нов сектор.




Тема Re: Спука ми се котела [re: kkaradjov]  
Автор _dmp_ ()
Публикувано11.02.10 21:54



Ако имаш възможност, пробвай с ремонт. Преди две години смяната на панел ми излезе около 700 лв.
Някои видове чугун се заваряват добре и с електроди за неръждавейка. Но между секциите е силикон и ако заварката е близко до снадката, той може да изгори.
И като завърши всичко щастливо, налей 30-тина % от обема на системата с антифриз, за да си спокоен занапред.



Тема Re: Спука ми се котеланови [re: kkaradjov]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано11.02.10 21:56



Най-добре е заварка. Макар че, силата, която действа на това парче е сравнително малка и някое подходящо лепило сигурно ще свърши работа. Продават електроди за заваряване на чугун, за подобно парче 5-6 ще ти бъдат предостатъчни. Заварките на чугун са трудни само за тези, които не могат да ги правят.



Тема Re: Спука ми се котеланови [re: Sargon lll]  
Автор roum ()
Публикувано12.02.10 01:01



Заварките на чугун са много специфични и не всеки заварчик може да ги прави. Няма да спорим за неща които вероятно даже неразбираш.
Много ми е интересно да разбер резултата от ремонта и колко е струвал.
Ако може и снмка да видя как е на външен вид.




Тема Re: Спука ми се котеланови [re: roum]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано12.02.10 15:37



Предполагам, че съм заварявал много повече от теб, макар и не чугун. Даже понякога си докарвам така страничен доход. Виждал съм как се заварява чугун и не е толкова голяма философия. Разбира се, един непрофесионалист лесно може да бъде заблуден, че е страшно трудна работа.





Тема Re: Спука ми се котеланови [re: Sargon lll]  
Автор roum ()
Публикувано13.02.10 05:39



Tова само доказва, че си нямаш понятие.




Тема Re: Спука ми се котеланови [re: kkaradjov]  
Автор sek.1 (непознат)
Публикувано14.02.10 08:24



Заваряването на това място не е най удачния вариант няма как добавъчния матерял и елемента да са с една степен на топлинно разширение. А и който е заварявал "горял" чугун знае за къква гадост става въпрос. Колега ако си от София драсни ми на sek.1@abv.bg да видим това ребро можем ли да го отлеем при мен в работата.



Тема Re: Спука ми се котеланови [re: kkaradjov]  
Автор geinzo (самурай)
Публикувано22.02.10 08:26



Ползувай Локтайт 3463-то е като пластелин,само че добре го почисти мястото,обезмасли го и натикай добре пластелина.След 15 мин. и за 3-4 лв.си решил проблема.

Geinzo



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.