Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:48 02.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Направа на водещи винтове и гайкинови  
Автор Rhinoceros4 ()
Публикувано11.07.09 01:27



Здравейте, колеги!

Интересувам се от направата на 4 водещи винта (може би стомана 40х) и прилежащите им гайки от полиамид PA6+MoS2. Вече съм поръчал такива на една фирма, но се бавят съмнително много (от месец ги правят и днес ми казват: "сигурно след месец ще са готови"

) и май ще давам поръчката на по-отговорни хора. Плащам и наем 20 лв./ден, така че чакането съвсем не ми е безплатно, а ми беше обещано да са готови за 8-10 работни дни. Но, както и да е, сега направо по темата...

Винтовете са 3 различни размера (2 от тях са еднакви), като основните им размери са:

#1. (нужни са 2 еднакви броя):
- обща дължина = 1627 мм
- дължина на резбата = 1475 мм
- външен диаметър на резбата = 30 мм
- вътрешен диаметър на резбата = 24 мм
- двуходова резба, стъпка при 1 оборот = 20 мм

#2. (нужен е 1 брой):
- обща дължина = 1663 мм
- дължина на резбата = 1240 мм
- външен диаметър на резбата = 30 мм
- вътрешен диаметър на резбата = 24 мм
- двуходова резба, стъпка при 1 оборот = 20 мм

#3. (нужен е 1 брой):
- обща дължина = 777 мм
- дължина на резбата = 605 мм
- външен диаметър на резбата = 30 мм
- вътрешен диаметър на резбата = 20 мм
- едноходова резба, стъпка при 1 оборот = 10 мм

За всеки винт ми е нужна и по една полиамидна водеща гайка (прилагам примерен чертеж по-долу).
За придобиване на по-ясна представа, прилагам и 5 бързи чертежа на винт #1. Останалите два вида винтове са горе-долу със същите детайли в двата края, като разликите им се свеждат най-вече в дължината и стъпката на резбата, както и общата дължина. За сериозно заинтересованите, допълнително мога да изпратя по-детайлни чертежи на всички винтове и гайки.

Интересува ме, за каква сума могат да бъдат изработени въпросните детайли с материал, включен в цената, и времето от поемане на поръчката до нейното изпълнение. Намирам се в гр. Пловдив, така че за предпочитане е изпълнителят да е от района, но може и от друг окръг, ако доставката до тук е на разумна цена.

За контакти - тук в темата или на е-поща

Предварително благодаря на всички отзовали се!



(общ поглед отстрани)


(единият край)



(другият край)



(съответната гайка от полиамид)




Тема Re: Направа на водещи винтове и гайкинови [re: Rhinoceros4]  
Автор Rhinoceros4 ()
Публикувано12.07.09 20:29



Има ли фирми или стругари, МОЖЕЩИ и желаещи да поемат изработката на въпросните водещи винтове и гайки?

Ако да, с удоволствие ще очаквам да се свържат с мен и да обсъдим цени, срокове и други подробности.

Забравих да спомена, че за изработката на валовете е необходимо и използването на подвижен водач (известен и с френския си превод "lunette") към струга.

Редактирано от Rhinoceros4 на 12.07.09 20:39.



Тема Re: Направа на водещи винтове и гайкинови [re: Rhinoceros4]  
Автор ico65 (непознат )
Публикувано12.07.09 22:26



Ако си близо до Асеновград може да се обадиш на тел.0887950376.Чертежите ги очаквам на адрес;hristo65@abv.bg



Тема Re: Направа на водещи винтове и гайкинови [re: Rhinoceros4]  
Автор roum ()
Публикувано13.07.09 09:20



Има много фирми дето могат да го направят ама те невлизат тук.
Проблема с това изделие е че е тънко и дълго което предполага доста проблеми. Щом е 40Х вероят има и закалка и има вероятност от изкривяване, по същата причина и стругарите трябва да подават по съвсем малки стъпки и затова фирмите избягват сами да се набутват освен ако не е от редовни клиенти. Провери във Улмер дали няма готови .. вероятно са скъпи но аз ти казах че е сложно изпълнението.




Тема Re: Направа на водещи винтове и гайкинови [re: Rhinoceros4]  
Автор stoilmishev (непознат )
Публикувано13.07.09 15:19



Здравей,Rhinoceros. В момента се занимавам с този проблем и искам само да ти изостря вниманието по технологията за изработване на ходов винт.Задължително струга трябва да е екипиран с подвижен люнет,за предпочитане с широки плъзгащи опори.След първите 2-3 прехода трябва да се пришлайфа с шкурка външния диаметър ,за да се изчистят чепъците и да не износват интензивно люнета.Щом като гайката ще е от полиамид,обърни внимание на степента на грапавост на резбата-ако Ra>1.25 много бързо ще се износва гайката.



Тема Re: Направа на водещи винтове и гайки [re: Rhinoceros4]  
Автор Ъpви (непознат)
Публикувано13.07.09 22:40



Здравей колега,
фирмата, в която си поръчал, се бави, защото предполагам здраво са се ударили в релсата. И сега вероятно се чудят ка да се измъкнат от положението.
Според мен тези дълги винтове се правят на специализирани машини, после само се оформят 2та края както трябва за съответната конструкция. На универсален струг това почти е невъзможно да се направи, защото се получава една дъъъълга торсионна пружина, която не можеш да натовариш със стружка повече от 2..3 десети. Дори и с люнет, ще се получат трептения по оста на усукване.
И за да стигнеш до крайния размер, ще трябва мноооого пъти да минаваш. А като сложим и 2рия ход, който се прави после, леле малеее. Няма как да не се загуби центровката, и резултата ще прилича на кисело зеле. А там и гайка върви после...
Вероятно от тук ще изскочи и друг позакъсал ентусиаст, но и той на свой ред ще се удари в релсата.
Така че отваряй наръчника на машината и поръчвай по номер на резервна част, не губи повече време, ако наистина бързаш.
Дано да съм ти помогнал с моето болезнено реалистично мнение...

... със здраве!
Ърви



Тема Re: Направа на водещи винтове и гайкинови [re: Rhinoceros4]  
Автор Rhinoceros4 ()
Публикувано14.07.09 00:32



Здравейте отново!

Благодаря на всички, отзовали се в темата и на е-пощата ми по моят (наистина доста наболял вече) проблем!

Буквално преди минути реших да променя изоснови конструкцията на хоби-фрезата ми (проектирана от мен за изрязване на меки материали, стиропор и прочее), така че да заобиколя използването на водещи винтове и гайки.

Ето и кое породи това мое решение. Днес ми се обадиха от фирмата (ще я запазя неназована), която се зае да изработи въпросните 4 чифта водещи винтове и гайки, и любезно ми съобщиха, че изпитват сериозен проблем при дълбаенето на резбата, тъй като наличният при тях водач (люнет) не е в състояние да удържи на трептенията, създавани от центробежните и придърпващи сили на самия винт. Щели да потърсят по-подходящ водач назаем от друга фирма.
Вече два от валовете са с почти готова резба, но... видимо изкривени и на места с назъбена повърхност, заради бягането на винта от дълбаещия нож.
Вдигайки винта от едната му страна, забелязах, че той не може да остане прав, дори под действието на собственото си тегло (вътрешен диаметър = 24 мм), макар да е използвана Стомана 40х. Явно идва един момент, в който дебелината на материала не може да компенсира собственото му тегло, и сигурно е щяло да бъде по-устойчив, ако го бях проектирал по-тънък.
Всички тези обстоятелства бяха достатъчни, за да ме убедят, че е по-добре да преглътна досегашните разходи и да измисля по-безболезнен начин за решаване на проблема ми. Заявих, че е по-добре да спра поръчката дотук (усетих видимо облекчение в погледите им, явно доста зор са видели с изработката) и ще им платя, каквото са направили до момента.

В общи линии, това е развитието от последните часове. Преминавам на вариант "Б", който ще замести водещите винтове и гайки с... обикновени вериги и зъбни колела от велосипед . Измислих достатъчно точен (без нежелани луфтове напред-назад) и здрав вариант, който, надявам се, ще работи безпроблемно и наяве, а не само на чертеж.

Купешки винтове посмъртно няма да си купя, защото в БГ са "магически завишени" след вноса цели няколко пъти....
За съжаление, тукашните фирми-вносители на части за фрези от САЩ, се оказаха големи кожодери, така че трябва да сме изобретателни. За пример, водещ винт с диаметър 25 мм и дължина 2 метра струва около $136 в САЩ, и цели 450 лева тук! А прилежащата му съчмена гайка тук е 550 лева, при $70 в САЩ . Стъпков двигател NEMA34 640 oz-in в САЩ е $89, а кожодерите тук го пробутват за 495 лева...

Още веднъж благодаря на всички, които се отзоваха толкова бързо с полезни съвети и предложения за изработката на нужните ми части. След някой месец (живот и здраве) планирам да си построя втора, но значително по-малка фреза за алуминиеви детайли, която вече ще използва водещи винтове и гайки, така че вероятно тогава ще имам възможността да използвам услугите на някой от вас.



Тема Re: Направа на водещи винтове и гайкинови [re: Rhinoceros4]  
Автор Ъpви (непознат)
Публикувано14.07.09 11:09



... не бях чувал до сега за "придърпващо усилие", при все, че ми преподаваха светилата на Съпромата, а отделно от това тая наука ми вървеше по вода ...
Но явно винаги има какво да се научи.
Народния фолклор е необятен ...



Тема Re: Направа на водещи винтове и гайкинови [re: Rhinoceros4]  
Автор roum ()
Публикувано14.07.09 13:58



Ako някога се нуждаеш от нещо обърни се към мен, винаги ще ти помогна с тов което знам и мога ... Познавам и доста други фирми с различни възможности.
По повода за изрязване на стиропора имай едно на ум че се реже с нагорещена жичка ... при другите методи се получава неравна првърхност ( уронване на материала)




Тема Re: Направа на водещи винтове и гайкинови [re: Ъpви]  
Автор Rhinoceros4 ()
Публикувано14.07.09 18:26



Определено не съм светило в областта на техническите названия, така че, ако съм бил разбран погрешно, моля за извинение!


Използвах думата "придърпване", за да опиша действието "придърпване", което се получава, след като двата срещуположни края на винта бъват придърпвани един към друг, съответно средата увисва надолу, под влиянието на центробежните сили в съвкупност със собственото тегло на материала.

И тъй като една картинка често говори повече от много думи, ето за какво всъщност иде реч:





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.