Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:03 23.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Параметри на захранващ блок за обемна ерозия.  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано04.07.09 22:59



Някой може ли да ми даде описание на захранващ блок за обемна ерозийна машина и как се изчисляват параметрите за конкретна задача? Имам един излишен КЕМТОР, че минах на честотни регулатори, и ме блазни идеята да го "внедря" я някаква такава дивотия.



Тема Re: Параметри на захранващ блок за обемна ерозия.нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор LRN (МИ)
Публикувано05.07.09 09:27



А някой може ли да ми даде описание на двигател на автомобил , че имам тука едни излишни бутала и ме блазни идеята да ги "внедря" я някаква такава дивотия.
Ха-ха-ха-ха-ха......
Ей не ти омръзна да се вреш там където изобщо не ти е мястото. Сега те оставям да "твориш" и довечера ако ми остане време ще ввлезна пак в клуба да се посмея.



Тема Re: Параметри на захранващ блок за обемна ерозия.нови [re: LRN]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано05.07.09 18:02



Очаквам и други желаещи да споделят цифри някакви. Мненията за моята ограниченост ги изливайте в специалната тема. Аз там съм влизал веднъж и едва ли имам нужда да я следя. Демек, пишете на воля.



Тема Re: Параметри на захранващ блок за обемна ерозия.нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано06.07.09 18:24



Не е много ясно какво точно разбираш под"параметрите за конкретна задача"!
Ако имаш впредвид стойности на токове, напрежения, честоти, широчина на импулсите и т.н., то тези параметри са зададени от производителя като отделни режими, които от своя страна зависят от желаната грапавост, точност, материал на електрода, брой на електродите и т.н.
Освен това машините могат да правят и различни видове осцилации (разбивка), чрез които се достигат желаните размери и грапавост (шагрен).
Така, че точно обемна ерозия едва ли ще събереш в работилницата, но устройство за дупчене на скъсани шпилки и метчици може и да успееш да направиш.
Ако стигнеш до проба- вземай всички противопожарни мерки, особено ако решиш за пробата да ползваш нафта вместо енергол.



Тема Re: Параметри на захранващ блок за обемна ерозия.нови [re: Linchpin]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано06.07.09 21:59



На първо време ми трябва точно за вадене на шпилки, метчици и т.н. След като работата потръгне ще може да му се направи външно управление на формата на изходното напрежение и т.н. Въпросът е да има от къде да се вземат времедиаграмите. Т.е. някакво човешко заводско описание (ремонтна инструкция за самата машина + разширена потребителска инструкция) ще са напълно достатъчни. Иначе, точно това за токовете, честотите и т.н. имам предвид. Един такъв китайски бадън струва 40 хилки. Много е, при положение, че може да се включи човек в 1 хилка.

Нафта ще е, но ще е на улицата и с два пожарогасителя на самото място.

Да уточня, че винаги влизаме в странна полемика точно в този клуб. Крада от вече направени неща. Правя го от години. Повече от 10. Казват, че съм бил добър. Т.е., каквото са възложили, или е успешно откраднато или е направена алтернатива със същата или по-добра функционалност. Това, всичкото, е слабо приложимо, при условие, че идеята е за масово производство. Тогава, естествено, се купува готово с гаранция, поддръжка и т.н. Обаче е перфектно за дребни задачи и обичайно е многофункционално.

В конкретния случай за база се взема управляем силов блок. Вече, според програмата му за управление, той ще може да ерозира, да прави надписи и т.н. Каквото му се каже, това ще изкарва на изхода. Само един дребен недостатък. С всичкото това се оказва, че мога да се оправя само аз. Пробвал съм да обясня поне на 10 човека примерно за един стенд за дизелови помпи и всичките му нагоди които направих кое за какво е и какво като цифричка получаваш с използването му .... и ме разбра на половин човек половината. С управлението, което бях захванал да правя за тестване на помпи EPIC разбраха нула. Седи на платка някъде по кашоните. Точно това убива творчеството у хората, ама, здраве да е.



Тема Re: Параметри на захранващ блок за обемна ерозия.нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Linchpin (откровен)
Публикувано06.07.09 23:59



Мисля, че ще трябва да потърсиш помощта на някой сервизен специалист. Литературата, която върви с машините обикновено включва програмиране, управление, ремонт и поддръжка, но нямам спомен някъде да съм срещал параметри на генераторите за различните режими. Все пак ще надам ухо тук-там-може и да изкочи нещо.



Тема Re: Параметри на захранващ блок за обемна ерозия.нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор xor ()
Публикувано07.07.09 10:17



Не знам какво разбираш под китайски "бадън".
Ако това е машина за обемна ерозия ще ти кажа че цената не е 40 "хилки".
Мога да предложа чисто нова такава китайска машина за 10000лв. с включен транспорт и мито. За малко повече може да се купи и нишкова ерозия.
Сега не ми се занимава да качвам снимки и по-подробно инфо, но при интерес ще дам и тази информация.
Между другото ти си ги виждал тези машини при мен.
Разбира се 10000 не са като 1000, но замислял ли си се, че освен захранващ блок, в обемната ерозия има още един много важен възел - серво управлението на движението на електрода по оста "Z".



Тема Re: За метчици и свредланови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор 3XXL ()
Публикувано07.07.09 11:59



Ползвам ей те такъв инструмент, различни размери в зависимост от размера на счупеното, за вадене на метчици и свредла.Иска закрепване на на детайла масата на машина. Работи перфектно.Вадил съм и метчици и свредла - и HSS и HM.





Редактирано от 3XXL на 07.07.09 12:02.



Тема Re: Параметри на захранващ блок за обемна ерозия.нови [re: xor]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано07.07.09 16:52



Здрасти. Прие го твърде лично. 40 и 10 за мен са еднакви като числа. Пък и обем работа който да покрие разходите по закупуване на машина едва ли ще се предвиди, при положение, че съм решил ако правя нещо да е само за мен. Останалите да си джиткат по старому. Плащат ... получават. Ама, плащат на други.

За движението по оста Z. Имам тук един сбиротък, който се движи по всякакви оси. В момента го оживявам, но малко се забавих, че ми се явиха купчина ангажименти от началото на месеца, които се очертава да приключат утре вечер. Наистина, сбиротъкът е със стъпков двигател по Z и в момента е на 400 стъпки на оборот и там предавки в последствие. Предполага се, че ерозията ще изтърпи минимален толеранс в псевдоплавното подаване по Z. Ако се дъни, ще се закрепи на работното чело на машинката какъвто трябва задвижващ механизъм. Така съм я предвидил, че да може да се сменява самият работен привод, а не само инструмента.

Ще видим какво ще излезе. Обещаха ми за другата седмица един паспорт на някаква чешка или полска (пропуснах да запомня) в който имало времена, напрежения и форми на запалващ импулс, на други импулси и т.н. Сега остава да намеря някой "бюджетник", който в пристъп на силна емоция си е закупил някаква учена карта съвместима с лабвю за да му я експроприирам и ще си поиграя. И да подпаля кемтора, прежалил съм го. Пък и е на дискретна електроника и всичко е ремонтируемо.

P.S. Между другото, основата на машинката е на базата на долната половина на твоята бормашина, за което покорно БЛАГОДАРЯ!

Редактирано от Bakлин Xpиcтoв на 07.07.09 16:54.



Тема Re: Параметри на захранващ блок за обемна ерозия.нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор xor ()
Публикувано08.07.09 11:32



Проблема на движението по Z не е самото движение, а това че трябва да имаш обратна връзка (по ток предполагам).
В истинските машини оста Z постоянно играе нагоре-надоло в зависимост от дъгата.
Чувал съм че някои осъществяват тази обратна връзка с електромагнит.
Когато електрода докосне детайла - протича ток. Този ток задейства електромагнита и тъй дърпа електрода нагоре, тока прекъсва и електрода отново се устремява към детайла и процеса се повтаря.
Но това ако изобщо работи наистина ще става само за вадене на метчици.

Моите машини също нямат някаква по-подробна документация - само упътване за потребителя.
Така че ако намериш някакво по-сериозно инфо по темета ще се радвам да споделиш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.