Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:19 16.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема редене на лопаткинови  
Автор Sargon lll ()
Публикувано20.09.08 12:31



Представете си едно работно колело с лопатки. Броят на лопатките може да е четен или нечетен. Масата на лопатките се различава, макар че, все пак е възможно да има лопатки с еднаква маса. Как, ако е известна масата на всяка лопатка, трябва да се подредят и закрепят към работното колело така, че да е възможно най-добре балансирано.

Сега, ясно е горе-долу как. Въпросът е, че ми трябва утвърдена методика от надежден източник - учебник, справочник, ръководство или нещо подобно.



Тема Re: редене на лопаткинови [re: Sargon lll]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано20.09.08 15:29



ми ако искаш да е възможно най добре балансирано трябва да се знае и как е разпределена масата на всяка лопатка в нейния обем

сигурно с компютър и метод на крайните елементи може да се сметне с формули които следват от интеграли ...

ама сега не ми се занимава да си припомням как точно ...





Тема Re: редене на лопатки [re: Sargon lll]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано20.09.08 19:16



Редят се както падне. Измерват се вибрациите при обороти равни на работните на колелото. Колелото се балансира с подходящи конструктивни елементи. Другото е мъртва работа. Ако утре трябва да смениш лопатка, ще трябва да си я поръчваш с точно определена маса. За да е изискано, се дава максимална допълнителна маса в една точка. При превишаването и се разменят местата на лопатките.

Забравих. До достигане на работни обороти на колелото минава време. Т.е., на колелото му се налага да работи във всички режими до достигане на номиналния. Прави се анализ на вибрациите през определени обороти и се казва в кои режими е необходимо да се работи с повече внимание или за минимално време.

Редактирано от Bakлин Xpиcтoв на 20.09.08 19:18.



Тема Re: редене на лопаткинови [re: wiz]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано20.09.08 19:42



Виж сега, с компютър може да сметнеш при определена подредба на лопатките доколко е балансирано колелото. Въпросът е как предварително да знаеш оптималния ред за подреждане. Иначе, правилно, че е добре да се знае разпределението на масата в самата лопатка, но това може да се пренебрегне на първо четене.



Тема Re: редене на лопаткинови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано20.09.08 19:43



Желателно е преди балансиране на стенд да се наредят възможно най-оптимално. Трябва ми методика, ако има такава.



Тема Re: редене на лопаткинови [re: Sargon lll]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано20.09.08 20:05



Методика не знам да има. Подходите са два. Предварително уеднаквяване на масите на всички лопатки чрез отнемане от материала в точно определено място, предвидено за целта. След това редиш както ти падне. Това е правилният начин. Другото е малко бош-лаф работа. Редиш тежка-лека, като следиш, срещу тежката да е тежка, срещу леката-лека. С голям зор ще го докараш на някакви обороти да не бие, но пък на други ще излезе от постамента.

Пак забравих. Всяка лопатка е с маса Х +/- еди колко си. Възможно е да има различна маркировка за разлините класове по маса. Примерно, купил си си турбина със синя точка. Блаупункт, ебаси! Поръчваш лопатки със синя точка. Слагаш. Балансираш. Не съм сигурен, но мисля, че за големи турбини лопатките се поръчват по серийния номер на турбината в завода производител. Там знаят каква ти трябва с отчета на износването. Мога в понеделник да разпитам как точно става номера.

Редактирано от Bakлин Xpиcтoв на 20.09.08 20:10.



Тема Re: редене на лопаткинови [re: Sargon lll]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано20.09.08 20:38



ми компютъра може

- да сметне и едно или няколко оптимални подреждания и да ги покаже в цветове
- да предложи къде и какво да отнемеш или добавиш
- да симулира как се държи

не ми се вярва че разполагаш с ресурси(време/пари) за реализация на такова решение

може да потърсиш из нета готов софтуер към някоя кад система

:-)



Тема Re: редене на лопаткинови [re: Sargon lll]  
Авторmnankov (Нерегистриран)
Публикувано21.09.08 09:16



дай информация за какво работно колело става въпрос? 100мм ... 2м, за вентилатор, за помпа? преди време правихме едно за 2м за вентилатор, мога да обясня как става....



Тема Re: редене на лопаткинови [re: wiz]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.09.08 15:45



Принципно може, само че, аз не мога с познатия ми софтуеър. Как примерно със SW да стане така, че да въведа броя на лопатките и масата им и компютърът да ми каже как да ги подредя. Мога, разбира се, да анализирам конкретен случай, но трябва аз да си ги редя. В крайна сметка ще трябва да направя много различни комбинации, а това не е начинът. Трябва или някакъв готов софтуеър, позволяващ задаване на алгоритъм или трябва да се напише отделна програма, което и аз мисля да направя, когато разбера алгоритъма.



Тема Re: редене на лопаткинови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано21.09.08 15:48



Това е основното правило - срещуположните лопатки трябва да са приблизително еднакво тежки. Но, оттам нататък не е ясно. Дори да спазваш това правило при много лопатки може да утежниш неправилно колелото.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.