Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:17 26.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Моля за идея за автоматично следене на Z-axis  
АвторCult (Нерегистриран)
Публикувано03.09.08 10:10



Моля за идея за автоматично следене на Z-axis .Има ли някой идея или работеща схема-максималко опростена ,управляваща височината на горелка на газорезка (стъпков,серво,аналогов..за какъвто се сетите).Благодаря предваритело.Идеи,блокови схеми,диаграми-каквото имате . Благодаря!



Тема Re: Моля за идея за автоматично следене на Z-axisнови [re: Cult]  
Авторmnankov (Нерегистриран)
Публикувано03.09.08 16:22



Имаме една газорезка, следенето е направено с готови компоненти от тази фирма

. (Не съм много сигурен обаче)



Тема Re: Моля за идея за автоматично следене на Z-axisнови [re: Cult]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано03.09.08 16:29



ми ако ти се занимава да четеш и ако можеш да се ориентираш из нета има доста варианти

ето 2 сайта за начало

http://www.turbocnc.com/
http://www.machsupport.com/





Тема Re: Моля за идея за автоматично следене на Z-axisнови [re: mnankov]  
Автормoнk (Нерегистриран)
Публикувано03.09.08 19:13



във фирма Киров,в Каммартон и в Евромаркет ще Ви предложат готово решение.....



Тема Re: Моля за идея за автоматично следене на Z-axisнови [re: мoнk]  
Авторplc (Нерегистриран)
Публикувано04.09.08 20:12



Има готови решения и компоненти,но аки ти кажа цена и ще се откажеш.Най добре ако машината си я правиш сам,намери специалист по електроника.Мисля,че най-евтиното решение е ДЦ-моторче с редуктор плюс капацитивно реле и датчик.Нашите ,машини са така направени.Със схеми обаче не мога да помогна.Ето ти компонентите http://www.pierce.cz/vyroba/elektronika.htm?lang=bg



Тема Re: Моля за идея за автоматично следене на Z-axisнови [re: plc]  
АвторCult (Нерегистриран)
Публикувано09.09.08 19:47



Ами-мерси за идеята!Намерих си готова схема за капацитивен датчик,която като почовърках малко и 2-3 сметки на калкулатора и разширих раб.диапазон,но ми куца идейния проект с електрониката на ДЦ-моторчето.Сайта който ми прати има добри решения,но българския представител ме отсвири-от директния все още нямам вест и кост :)Варианта на Семис го познавам доста добре-хич не е кефи обаче цената му!Така че ако някой има примерна схемка -дори да си закупя от него такава направена-да ми пати координати!

За колегата дето ми препоръча Мач-а!-С електорниката и Мач-а отдвна не сме на вие,но ситуацията в момента е такава че се боря за автономно и максимално опростено устройство на "Z",което не се управлява от Мач-3 -то!



Тема Re: Моля за идея за автоматично следене на Z-axisнови [re: Cult]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано10.09.08 19:37



ми малко не съм сигурен какво имаш предвид
ако четеш документацията пише как се прави което търсиш

ето примерно решение: има специализирани схеми/чипове за управление стъпкови двигатели които се включват към принтерски порт на компютър, имам под ръка максимално опростен софтуер които го прави

ако те интересуват подробности може да обсъдим варианти





Тема Re: Моля за идея за автоматично следене на Z-axisнови [re: wiz]  
Автор xor ()
Публикувано11.09.08 09:37



WIZ мисля, че в случая грешиш.
Тук не става въпрос да зададеш някава височина на горелката чрез компютъра и стъпковият мотор да я отработи.
В случая човека търси автоматично следене и корекция на тази височина след като веднъж вече е била зададена.
Посочените от теб програми не правят това.

Към Kult: Изпрати ми ако искаш (на E-mail) материалите, които си намерил и опиши по-подробно какво ти е затруднението. Може би ще мога да ти дам някакво решение.



Тема Re: Моля за идея за автоматично следене на Z-axisнови [re: xor]  
Авторwiz (Нерегистриран)
Публикувано11.09.08 12:13



ми следене на отработените стъпки също го има като възможност при стъпковите мотори и сигурно трябва да избере подходящ

за такъв случай може да се направят малки промени по софтуера които имам под ръка и да се ползват съответни схеми

нямам време в момента да гледам документацията из нета че да ти покажа къде точно е описано, чети за видове стъпкови мотори и как се ползват

така ти май по добре да почетеш повече а автора на темата да обясни по подробно какви са му очакванията





Тема Re: Моля за идея за автоматично следене на Z-axisнови [re: wiz]  
Автор xor ()
Публикувано11.09.08 19:25



1. Програмите turbocnc и MACH-x не правят разлика между стъпков мотор, серво или друг някакъв изпълнител. Те просто задават стъпка и посока.
Тези сигнали се подават на драйвер, който кара изпълнителния механизъм, (в частност стъпков мотор) да отработва движението.
2. Относно обратната връзка. Ако към изпълнителния механизъм има следящо устройство (например ФРП) то драйвера (а не програмата) може да следи дали зададените стъпки са действително изпълнени и ако не да подаде сигнал към програмата че нещо не е наред. В този случай програмата обикновено спира като алармира за нередността. Но дори и да вземе някакво "умно" решение например да повтори командата това не ни върши работа - просто мотора гарантирано ще се е завъртял, но дали разстоянието до ламарината е подходящо това не се знае.
3. За да може програмата да управлява целия процес е необходимо сигнала от датчика да се подаде към компютъра и програмата да командва мотора в зависимост от получените данни. Тази възможност обаче я няма в посочените вече програми. А и е безсмислено защото моторчето може да се командва директно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.