Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:08 07.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Как се справяте със социалистическите работоданови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Kossoman ()
Публикувано07.03.08 15:00



Ваклине, що не се метнеш в Дунава! Хем ти е наблизо.
Иначе да те светна, че мога да отговоря на всички подобни въпроси. И каква ще му е началната заплата, и по каква схема ще му растат доходите, и какво би могъл да работи след три, пет, осем години. Проблемът е, че няма с кого да си водим тия диалози - от две години насам две момчета. Пак е нещо де, ама има място за повече.
И още нещо - идеята ти за "частното" машинно време е занаятчийска и не става за съвременно машиностроително предприятие. Не разполагаме с подобен фонд от време, па и бай майстор няма какво да изчука на една строго специализирана машина, която е проектирана и произведена да прави само въпросната операция. Това да ти не е някое гаражно производство с две-три универсални караджейки, където днеска има поръчка, па чак след две седмици друга.



Тема Re: Как се справяте със социалистическите работоданови [re: Дeдe ти]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано07.03.08 15:29



Ей, нали иска човек да става? Ама не ставало. Е те така, става.



Тема Re: Как се справяте със социалистическите работоданови [re: Kossoman]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано07.03.08 15:35



И т'ва с мятането ще стане. Като му дойде времето.

Естествено е при такова положение на нещата да няма с кого да водиш диалози. За тясноспециализираната машина ти трябва тесногръд оператор. Всяка вечер ще си тръгва малко по тъп от предишната вечер. Ще е зает на 100% с твоята тясна машина, а в еди колко си часа ще го гониш да си ходи в къщи. И след 5 години как виждаш да каже "Еби се в г*зъ, шефе!" и да отиде да работи при друг. Там машината може да е пак тясна, ама цепката да е хоризонтална.

Човек за да живее уютно трябва винаги да има готов алтернативен вариант. Подготовката за този вариант трябва да става в твоето работно време и с твоите пари. Няма ли тази възможност, няма какво да търси при теб.

И аз съм "ЗА" робството, но в малко по-меки форми.



Тема Re: Как се справяте със социалистическите работоданови [re: nx5]  
Авторbrada (Нерегистриран)
Публикувано07.03.08 16:22



слушай градски,занаят не се дава,а се краде,къде с гледане къде със слушане.Послушай Ваклин-прав е,но защо не ти казва че е много важно да си курва не знам,но трябва да станеш без да прекаляваш,защото живееш в свят на курви всеки по свой начин (можех да употребя и по интелигентен израз но този е най е най-точен).Прочети последните четири поста на Ваклин и Коссоман и ги анализирай добре,в тях има вси1ко което ти е необходимо.



Тема Re: Не им бачкаменови [re: CATlA]  
Авторbrada (Нерегистриран)
Публикувано07.03.08 16:24



и продължава да пасе говеда



Тема Re: Как се справяте със социалистическите работоданови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Kossoman ()
Публикувано07.03.08 17:05



Човек за да живее уютно трябва винаги да има готов алтернативен вариант. Подготовката за този вариант трябва да става в твоето работно време и с твоите пари.

Ваклине, ти май само пишеш, не четеш? Подготовката е естествено да става във времето и с парите на работодателя. Това въобще не подлежи на никакъв коментар. Проблемът не е в това, че не му предвиждам развитие, подготовка, пакет от интереси. Пак ще повторя - няма с кого да обсъждаме, от страна на завършващите машиностроителни специалности няма почти никакъв интерес към работа в областта на машиностроенето. Това е мнение и на други колеги от бранша. Последните две години сме намерили двама специалисти на възраст до 30 г. - не че не търсим и че не искаме да назначаваме хора без опит, просто няма интерес към бранша. И в този момент съм готов да взема на работа двама начинаещи технически специалисти и четирима ЦПУ оператори. Не е тук мястото да коментирам конкретните цифри, но повярвай, стартовата заплата е добра.



Тема Re: Как се справяте със социалистическите работоданови [re: Kossoman]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано07.03.08 18:19



Добре, че не прибързах с хвърлянето в Дунава. Щях да пропусна началото на конструктивния диалог. Опитай по друга схема. Предложи на хората които се опитваш да наемеш на работа да се занимават с проектиране, обработка на програмите за фрезите с ЦПУ и последващото изпълнение на заявките. В работата която предлагаш не се усеща значимостта на индивида. Усещането е съвсем друго, когато си си направил сам програмите, пуснал си си ги, видял си как парчета от фрезера летят на 20 сантиметра от главата ти и се забиват в мазилката на стената зад теб и т.н. Така ти се дава шанс да мислиш. Алтернативата да слагаш желязото и да сваляш детайла като през 10 минути тичаш за дреболии при "оня на компютъра" е дотолкова унизителна, че не ми се говори.

И им давай да си правят по някоя играчка частно в късните часове на нощта. Първо просто така, след това срещу профилактика на машината в извън работно време, а накрая по часова ставка която ти е изгодна на теб. Няма да загубиш нищо, а любовта им към теб ще е безмерна.


... отивам да ядна и ще пиша ден втори ...



Тема Re: Как се справяте със социалистическите работоданови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Авторnx5 (Нерегистриран)
Публикувано07.03.08 20:32



Това щях да пиша, но Ваклин ме изпревари. Хубаво търсиш ЦПУ оператори, но след примерно 6 месеца, като се понауча да бачкам на машините, каква перспектива ще ми предложиш - ЦПУ оператор на по-голяма машина ли? Навит съм да почна при теб като технолог и да правя програми, като аз самият ще искам от теб да ме пуснеш 6 месеца да бачкам по машините на половината от заплатата, която ще получавам след това, а не да ме хвърлиш пред монитора, за да съм наясно тогава какво правя.
Само че да знаеш и да направиш така си е ноу хау.

Само за пример ще ти дам една ситуация от моя опит. Отивам на студентска бригада на 20г., от тук съм си намерил работа за utility - на български чистач. Отивам там, идва шефа ми, говорим си 2-3 лафа, казва а бе момче добре си го знаеш езика, от колко време си в САЩ. А аз съм пристигнал преди 10 часа и съм за първи път в чужбина, но съм завършил английска гимназия - езикът по-добре от тях го знам. Предложи ми работа за сервитьор, но ми каза - 2 седмици ще правиш супи, сандвичи и др. Сложи ме при готвача и ми рече - слушай го какво ти говори. След тия 2 седмици, менюто го знаех по-добре от тоя дето го е писал. Ето за това става дума.

Така е с всяка работа, само че великите мениджъри у нас не могат да оценят труда на хората. Не могат да оценят това, че един човек за да може да си върши добре работата и двете страни да са доволни е необходимо да се направят някакви инвестиции в персонала, а не да се гледа на служителя като впрегатно говедо.



Тема Re: Как се справяте със социалистическите работоданови [re: nx5]  
АвторPin (Нерегистриран)
Публикувано07.03.08 21:01



В отговор на:

пристигнал преди 10 часа и съм за първи път в чужбина, но съм завършил английска гимназия - езикът по-добре от тях го знам. Предложи ми работа за сервитьор, но ми каза - 2 седмици ще правиш супи, сандвичи и др. Сложи ме при готвача и ми рече - слушай го какво ти говори. След тия 2 седмици, менюто го знаех по-добре от тоя дето го е писал. Ето за това става дума.



Пич, монетата в повечето случаи има две страни - и ти като гледам пропускаш другата. Е, не е толкова страшно де - всички (или почти всички) сме минали по тоя път - в тая възраст 18- 30 години самочуствието обикновено ни е доста по-голямо от покритието - и ти като гледам не правиш изключение от правилото - не случайно съм ти цитирал твойте думи, дано проумееш по-бързо какво искам да ти кажа.
Не че го няма и другият елемент, за който ти говориш, но с подобни коментари и поведение е ясно, че много бързо можеш да психясаш и най-добронамерения ти колега, който би искал да ти помогне с въвеждането в работата.
Самочувствието е хубаво нещо, но и малко самокритичност от време на време също не е излишна



Тема Re: Как се справяте със социалистическите работоданови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано07.03.08 21:15



Ден ВТОРИ!

Щом вчера не са ти казали, че ти си много над нивото на тази фирма и ще е добре да си потърсиш по-интелектуална (престижна, добре платена и т.н.) работа, значи, имаш шанс! Не се радвай и не се хихилчи! Много ги мразят тези, щастливите. И аз ги мразя! Усмивката е външен израз на слабоумието.

Тъ ... работното облекло. Ако фирмата не дава си набавяш сам. Трябва да изглеждаш еднакво с работниците. Ти с нищо не си повече от тях, даже си много по-малко. Направо нищо. Към момента единствено ядеш парите на собственика и му пълниш тоалетната. Висулки, дрънкулки, обички ... след 2-3 месеца ако типът на работата го позволява. За момента е абсурдно.

На сутрешния лаф мохабет като се раздават задачите ясно и открито питаш кой не е против да стоиш до него днес. Няма значение кой. По един или друг начин трябва поне по няколко дни да си до всеки един от работниците.

Някой прави компромис със себе си и казва с половин уста да дойдеш. Това ще е човекът който има най-малко работа за днес и поне до обяд ще те изтърпи. Да ама не! Тук има важен нюанс. МЪЛЧИШ! Какво са те учили, колко знаеш и т.н. на него му е последна грижа. И без това вече 100 пъти е съжалил за това, че ще те търпи да му дишаш въздуха. Хубаво е да си чистичък и да не му смърдиш на някъф одеколон. Изнервя. Нали целта е да крадеш от него, а не да доминираш над него. Отивате до машината. Той си работи неговата работа. Ти не пипаш нищо. Скромно споделяш, че ще бъдеш до него на безопасно разстояние и ако той прецени може да поиска от теб някакво съдействие. Не използвай думата помоли! Повтаряй си постоянно колко нужен ти е той и колко безумно ненужен си му ти. По някое време той сам ще започне да ти разказва какво прави, защо го прави и как го прави. Не се опитвай да спориш дали е правилно или не. Щом го прави и му плащат, значи за момента фирмата не разполага с алтернатива и е доволна от това което има. Задължително се постарай да вмъкнеш темата за документацията по която работи. Чертежи, технологични карти и т.н. Продължаваш да не пипаш копчетата и да не му се вреш в ръцете. Ако ти предложи да опиташ не се хвърляй веднага да въртиш ръчките! Попитай какво трябва точно да направиш и за кое да внимаваш. Повтори му това което ти е казал и го попитай правилно ли си разбрал. Поискай да бъде близо до теб за нда не скапеш нещо. Свърши само и единствено това което ти е казал да правиш и му благодари за оказаното доверие. Идва обедната почивка. Попитай го може ли да почистиш около машината. Няма повод да ти откаже. Самата машина не я пипаш по никакъв начин. Чистиш като за последно. Нали утре ще искаш да станеш началник и ще искаш машините и помещението да изглеждат по същия начин както ти в момента ще го направиш. Между другото, това страшно се запомня. Докладвай за свършената работа и продължавай да се стараеш да не се пречкаш. Следобедът минава тегаво, но някак си минава. Половин час преди свършване поискай да почистиш и подредиш инструмента и машината. Това е много важен момент. Трябва да запомниш всичкия инструмент какъв е, в какво състояние е и къде обичайно се намира. Утре ще можеш да решаваш конкретни задачи не виртуално, с някакъв несъществуващ извън каталозите инструмент, а с този който вече го има. Попитай как се процедира ако счупиш инструмент. Естествено, инструмент се чупи дори и при най-внимателна работа, но това ще ти помогне да не се изпотиш и пребледнееш при първия счупен метчик от теб лично. Няма неизвестност. Знаеш какво да направиш и на кого да кажеш, а това съвсем не е малко. Вечерта искаш разрешение да почистиш машината. Трябва да изглежда като от завода! Без да я боядисваш де. Нали и утре ще трябва да се работи на нея. При почистването преглеждаш всички шалнгове, тръби, кабели и т.н. за повреди. Записваш си ги в тефтера който винаги ти е в горното джобче на куртката. Без тефтер не може!!!
Това с чистенето е много важно. Предизвиква асоциация за подреден човек. Т.е., на теб може да се разчита. Е, ако все пак не се окажеш дърво в следващите дни де. Изпитанията тепърва предстоят.

Отиваш да пиеш една бира. Спиш!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.