Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:22 13.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Мнение за покрития от TiN  
Автор Sargon lll ()
Публикувано09.01.08 17:40



Известно е, че TiN и TiCN примерно може да се ползва за увеличаване използваемостта на металорежещи инструменти. Работата е там, че според теорията(както и думите на един руски професор при личен контакт), дори при многослойно покрите, направено по най-удачния начин, животът на инструмента се повишава с не повече от 20%. Фактически, имайки предвид стойността на подобна обработка, подобно напластяване е оправдано само за скъпи и сложни инструменти, т. е. не би следвало да се прави за обикновени свредла или фрезери. Чувам обаче, че някои се занимават с основно с правене на подобни покрития(от TiN), твърдейки, че инструмента изкарва 2-3 пъти по-дълго.

Въпросът ми е, дали някой има поглед върху работата на инструмент с и без TiN. Имам предвид абсолютно една и съща марка инструмент, за да бъде сравнението меродавно.



Тема Re: Мнение за покрития от TiNнови [re: Sargon lll]  
Автор Kossoman ()
Публикувано09.01.08 17:50



Имам такива наблюдения върху аналогични инструменти - един и същи тип, еднакъв диаметър, от един и същи производител. Сравнението е без никакво съмнение в полза на покритите. Като крайна цена на обработката. Ако търсиш ефекта само в удължаване на живота на инструмента, надали ще го забележиш.



Тема Виж тук!нови [re: Sargon lll]  
АвторБaтko (Нерегистриран)
Публикувано09.01.08 18:45



Научноизследователски център
по вакуумни технологии и съоръжения
( Н Ц В Т С )

За контакти :
Директор: проф. дтн инж. Руско Шишков
E-mail : rish@ru.acad.bg



Секции:

Физика и технология на тънките слоеве
Ръководител: доц. д-р физ. Димитър Попов

Термично и химико-термично обработване във вакуум
Ръководител: проф. дтн инж. Руско Шишков

Заваряване и наваряване във вакуум
Ръководител: доц. д-р инж. Борис Матеев



Тема Re: Мнение за покрития от TiNнови [re: Kossoman]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано09.01.08 19:53



Може би не съм се изразил достатъчно ясно. Интересува ме, при еднакъв режим на работа, обработка на еднакви материали и т. н., колко повече време минава, докато се наложи ново заточване(или бракуване) на метализирания инструмент.



Тема Re: Виж тук!нови [re: Бaтko]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано09.01.08 19:59



Мисля, че "Вакуумно метализиране" е написана от същите хора или поне от част от тях. Не смятам, че могат да ми бъдат полезни.



Тема Re: Мнение за покрития от TiNнови [re: Sargon lll]  
Автор Kossoman ()
Публикувано10.01.08 07:51



При еднакви режими няма да видиш съществена разлика. Поне не е съпоставима с разликата в цените

. Ефектът идва от това, че покритият инструмент понася по-високи режими.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.