Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:00 01.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Термообработка?  
Авторxor (Нерегистриран)
Публикувано11.04.07 11:20



Може ли да се намери от някъде (най-добре в електронен вид) литература на тема термообработка на стомана. Нещо по-практично с по-малко теория.
Моля хората които смятат, че това е най-тайнствената наука на света, и че за да можеш да закаляваш трябва да си поне бог - да не отговарят.
На останалите предварително благодаря.



Тема Re: Термообработка?нови [re: xor]  
Авторstrug4o (Нерегистриран)
Публикувано11.04.07 12:00



http://engenegr.ru/2006/11/09/termicheskaja_obrabotka_v_mashinostroenii.html

Първо трябва да се регистрираш за да имаш възможност да изтеглиш буквара.



Тема Re: Термообработка?нови [re: strug4o]  
Автор Гaдeн_пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано12.04.07 17:59



Ако ставаше и само с книжки..





Тема Re: Термообработка?нови [re: Гaдeн_пyxчo]  
Авторstrug4o (Нерегистриран)
Публикувано13.04.07 11:42



Е-е-е-е-е не става само с ядене, трябва и акъл,но пък все от някъде трябва да се почне.Ако питаш старите майстори от пещите с ковашки въглища и резаците по добри няма.Нека прочете,да пробва, има хора цял живот се водят като термист 7 разряд,а за две пари работа не могат да свършат.



Тема Re: Термообработка?нови [re: xor]  
Автор4OX13 (Нерегистриран)
Публикувано13.04.07 20:21



Едва ли ще намериш що-годе свестен справочник с термичните диаграми на да речем 100-ина основни видове стомани . Лично аз съм търсил , но не съм открил подобно нещо


Приеми един съвет - намери си един стар селски ковач ( не се притеснявай, не е срамно , защото той ще знае много повече от който и да е кабинетен металовед) и ще си много по-доволен от резултата.



Тема Re: Термообработка?нови [re: 4OX13]  
Автор Гaдeн_пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано14.04.07 09:24



Вече 20г практикувам тази професия и не мога да кажа,че я познавам напълно.Селския ковач само ще ти обърка понятията.В профила ми се вижда мейла,ако имаш въпроси-питай!Всеки детайл си има особености и по книга едва ли ще се оправиш-там са дадени само принципни положения,но не и частните случаи,които са повече.



Тема Re: Термообработка?нови [re: Гaдeн_пyxчo]  
Автор4OX13 (Нерегистриран)
Публикувано14.04.07 20:40



Е чак пък стария селски ковач да ми обърка понятията :) Ако имаш добра теоретична подготовка ( в което не се съмнявам) , със твоята практика спокойно можеш да си "откраднеш" някоя "дребна" подробност. Ако ми позволиш - един прост пример :
... искаш да подобриш стомана "45" до 25-28HRC . По технология я загряваш в термопещ до еди-колко си градуса , топваш я в маслото и после я "отпускаш" в термопещ при еди-колко си градуса . И губиш време . А оня ковач си я топва във водата , брои си времето и си гледа как ще се оцвети. И HRC-то се получава както си го е предвидил.



Тема Re: Термообработка?нови [re: 4OX13]  
Автор Sargon lll (непознат)
Публикувано15.04.07 15:03



Я стига глупости, ако един ковач знаеше повече от един инженер, нямаше да има нужда от последния!

Има си учебници, справочници - всичко, което е нужно. Вътре е събран опитът на поколения, няма никой, който да знае повече от написаното там!



Тема Re: Термообработка?нови [re: Sargon lll]  
Автор4OX13 (Нерегистриран)
Публикувано15.04.07 18:05



Донякъде си прав . Но всеки инженер знае, че старите занаяти си имат тайни които те не се предават по книга и не се публикуват. Публикуват се само по-широкоизвестните "тайни" . Втори пример :
През 30-те години в СССР конструират ново поколение танкове (Т-34) , обаче поради особеностите на материала и по-сложната форма отливките за купола са се получавали некачествени. А познай кой е дал техническото решение - инженерът-леяр или стария селски леяр на камбани ?


А какво е било решението - вече го пише в книгите .



Тема Re: Термообработка?нови [re: 4OX13]  
Автор Sargon lll (непознат)
Публикувано15.04.07 21:07



Чел съм "Сътворението на бронята", но нещо не си спомням този момент с купола. Може ли да споделиш? Впрочем, от 30-те години техниката напредна значително, както и се увеличиха знанията на инженерите. В периода, за който става въпрос, много от съветските инженери са били предимно членове на партията, болшевики и тогава - конструктори, технолози и т. н. Имам предвид, че много от тях не са били компетентни, били са просто верни "проводници" на партийната повеля.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.