Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:08 07.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Догонващи съединители  
Автор Sargon lll ()
Публикувано27.11.06 18:19



Продават ли се някъде догонващи съединители като стандартен, готов възел? Има ли някакъв стандарт за тях? Става въпрос за подобен на този от снимкате, който е прикрепен към едно червячно колело:



Впрочем, иска ми се да вградя догонващ съединител в зъбно колело, т. е. да не е прикрепен странично. Това е възможно, но дали е препоръчително? Вижадали ли сте подобна конструкция?

Редактирано от Sargon lll на 27.11.06 18:26.



Тема Re: Догонващи съединителинови [re: Sargon lll]  
Автор melnichar (новак)
Публикувано27.11.06 19:28



Това го използваме и при нас ,и го наричаме елеваторна спирачка или спирачен механизъм - Когато елеватора се спре пълен, възходящия клон се стреми да се върне от собствената си маса.



Тема Re: Догонващи съединителинови [re: Sargon lll]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано27.11.06 22:19



Ако схванах какво питаш то няма причина да не стане и би следвало да работи в каквото и да е положение на пространството. Ако ползваш сачми, а не ролки изпълнението ще е малко по-сложно, но пък няма да ти се налага да слагаш капаци които да пречат на ролките да изпаднат когато го ползваш хоризонтално.

P.S. Що не ползваш бендикс от стартер като идейна заготовка?

Ваклин Христов
Автомобилна диагностика ЕООД
П.К. 79
3320 Козлодуй
България


Тема Re: Догонващи съединителинови [re: Sargon lll]  
АвторДeдe ти (Нерегистриран)
Публикувано27.11.06 23:30



Изпреварващите съединители се употребяват в подавателните преводи на металорежещите машини,когато един вал се задвижва от две различни кинематични вериги с голямя разлика в честотата на въртене.например водещият вал на универсалният струг е свързан с изпреварващ съединител с изходящият вал на подавателната кутия.това позволява водещият вал да се върти с много по голяма честота(при бързото преместване) без да се изключва работната подавателна верига в подавателната кутия!
Този съединител автоматично се включва в зависимост от посоката на относителната скорост на двата свързани вала!
По този начин изпреварващият съединител играе ролята на предпазен ,тъй като играе ролята на предпазен,тъй като се изключва опасноста от счупване!!!

Материал за тялото и гривната -Ст20Х,циментирана и закалена ,HRC 59-62!!





Тема Re: Догонващи съединителинови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано28.11.06 20:06



Това, което ме притеснява, са хлабините в самия съединител. Ако, го вградя в колелото, може то да се изкриви спрямо оста и да не работи нормално в предавка. Освен това, радиалната съставяща на силата в контакта между зъбите на колелата в предавката, може би е в състояние да смути работата на съединителя(малко вероятно, но трябва да се провери).

Със съчмите е идейно, ама изпълнението наистина ще е по-сложно. Иначе, е интересно... Ако, реша да поместя съединителя в колелото, сериозно ще проуча този вариант.

За бендикса не се сетих. Досега не съм имал проблеми със запалването и не съм му обръщал внимание. Вярно, че там може би има нещо, което да свърши работа, ще намеря някакъв стар бендикс и ще го разгледам подробно. Само че, валът, с който ще се занимавам, е с доста голям диаметър...



Тема Re: Догонващи съединителинови [re: Дeдe ти]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано28.11.06 20:11



Знам, че догонващи съединители се ползват в различни машини при комбинирано задвижване на един вал. Не знам обаче, дали някъде се продават отделно, има ли някакъв стандарт за тях...



Тема Re: Догонващи съединителинови [re: Sargon lll]  
АвторДeдe ти (Нерегистриран)
Публикувано28.11.06 21:40



На български се наричат "изпреварващи"!!
Питай в "Александрис"!!!Нали си от Пловдив!!!
И търси в Гугъла "clutch"!!!





Тема Re: Догонващи съединителинови [re: Sargon lll]  
АвторPin (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 01:32



Точният превод на английски е One-way clutch (bearings). Повечето от производителите на лагери ги предлагат. Аз ползвам често, но доста по-малки - приличат досущ като иглен лагер. Ако не можеш да си намериш - пиши малко по-конкретно какъв момент трябва да пренася и какви габарити и ако имам време мога да се поразрърся да ти пратя някой и друг линк





Тема Re: Догонващи съединителинови [re: Sargon lll]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано29.11.06 06:14



Вътре в зъбното колело си набиваш лагер (сачмен) който да води за да не се усуква. Съединителя пак го правиш от подобен лагер само, че му чупиш вътрешната гривна, изхвърляш сепаратора и част от сачмите и правиш тяло с улеи. Колкото по скосени са улеите, толкова по-бързо ще захваща/отпуска съединителя. Вътрешното тяло трябва да дадеш да ти го закалят. Доколко - зависи от усилието което искаш да предаваш.

Ваклин Христов
Автомобилна диагностика ЕООД
П.К. 79
3320 Козлодуй
България


Тема Re: Догонващи съединителинови [re: Sargon lll]  
Автор jove (железар)
Публикувано29.11.06 08:19



- обща информация.
- каталог.

Редактирано от jove на 29.11.06 09:19.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.