Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:36 07.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Преминаваме към вакуумната установка  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано30.03.06 21:42



Някой да има документация на вакуумна помпа ВН-463М, руска, '65 година на производство? Специално ме интересува типа на маслото и колко често трябва да се сменя. Няма да ми е излишна и всякаква друга информация. Изобщо заводската документация ще ме оправи най-пълно

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Преминаваме към вакуумната установканови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано31.03.06 08:34



Здрасти!
Значи, цар си на идеите, верно, но ако си беше споменал проблема от началото - това щях да ти препоръчам. Да не се блъскаш с "други" решения.

Помпата работи с вакуумно масло ВМ-4 или ВМ-6 - така пише в справочници, ама не теб няма да ти трябва "висок пределен вакуум" - ти ще работиш при не повече от 500 mbar - значи поискай от шел- по-гъсто масло, кво да е - те имат и за вакуум-помпи, само да не е много скъпо - ще ти трябват около 4-5 литра.
В такъв "кофти" режим (за помпата) - хвърля много масло на изхода - затова, трябва ауспух-филтър, който да ти връща част от втечнените маслени пАри обратно в помпата.
Ако я вкл за пределно към някакъв съд-голям балон - напр., да вакуумира форвакуумен балон и след това - него да използваш за помпа, е по-добре. По-малко издухва през ауспуха.
Ако е за много кратко време - от един варел в друг - и ... прахосмукачка (800 мбар) - можеш да ползваш!
.........

О, нощи теменужни!
Те не са, на голо теме, нужни.
(Тр. Акациев)


Тема Re: Преминаваме към вакуумната установканови [re: 3opниk]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано31.03.06 10:01



Помпата няма да я ползвам за преточване. Поне засега не се бях сетил за този вариант, но МНОГО благодаря за идеята. Ще се реализира в най-скоро време. Помпата ми трябва за извличане на влагата (сушене) което ще се извършва при температура около 65 градуса. Просто на толкова ми работи цялата система. Сега друго питане пак за вакуумните установки. Слагат се кондензни гърнета и лабиринти за отделяне на влагата с цел избягване на замърсяването на маслото. Имам една такава железария, но е огромна. Някъде да има чертежче на нещо по-ситничко? Иначе съм се спрял на варианта с центробежно разделяне (така деля маслото от фреона на климатиците и работи), но готовото решение винаги отнема по малко време.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Преминаваме към вакуумната установканови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано31.03.06 12:40



Сакън! - не мой да се "изсушава" с маслена вакуум-помпа.
Само за десетина минути се "пресича" маслото и помпата задира.
Използват се вакуум помпи с воден пръстен, ама ... съпътстващата железария, дето й казваш - също е огромна.
Разгледай тройната точка на водата - в диапазоните на "вакуумната работа" - водата е на ... водни пАри ; ако срещнат студена стена (кондензатор), заскрежава, натрупва се сняг - престава да е кондензатор, подпушва се ; трябва да спира за размръзяване и източване на вода. Губи-време!
В лиофилизиращите вак.установки - се дублират, два хладилникови кондензатора. Неръждавейки, клапани, фризери, управление и т.н.- скъпотия!
Газ-баласта е само за водни пАри от въздуха, случайни и за самоочистване на маслото при затворена помпа на входа. Т.е. - за много малки количества водни пАри.
Буш-вакуум помпите - могат да понесат по-големи количества водни пАри. Тривак -им думат, ама са скъпи. Използват се в пакетиращите и опаковащи машини - кафе, стар боб, леща, кикиритки и др. - сирене, кашкавал, кайма, месо - все ГОЛЕМИ количества водни пАри. И ... лош диапазон за работа на вак. помпи. Фирмите казват колко вода могат да понесат - по каталозите - демек, пак има ограничения.

Въобще - най-големият проблем е водата - затова не са навлязли в "сушенето" -вакуум установки.
Или "суха" вакуум-помпа или с воден пръстен.
В последно време - сухите са на мода. При тях пък, проблем е ... охлаждането им...
..........................

О, нощи теменужни!
Те не са, на голо теме, нужни.
(Тр. Акациев)


Тема Re: Преминаваме към вакуумната установканови [re: 3opниk]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано31.03.06 14:08



Значи аз имам "баш" вакуум помпа която ползвам за климатиците на колите. Цената и отговаря на думата "баш". Гарантирани 15 микрона. Маслото и се сменя веднъж на сезон. Това е по препоръки на производителя. Тази, руската е с гарантирани 0.5 микрона и я взех за 6 пъти по-малко пари. При нея ако трябва ще го сменям веднъж на седмица. Просто нямам избор. По тази причина и попитах за по-малък по размер сепаратор. Огромният е в гаража, ама той е 5 пъти колкото помпата. Ако не суша продукта принудително ще трябва да го държа 15-20 дни да си пусне влагата сам (хигроскопичен е). Това е невъзможно от чисто физическа гледна точка. Не разполагам с такова количество единични обеми, а ако се опитвам да го накарам да изсъхне като, между другото, постоянно му доливам нов влажен продукт, просто няма да стане.

Като алтернатива за удължаване на живота на маслото си мисля следната схема. Създавам дълбок вакуум в ресивер 2-3 пъти по голям от обема който трябва да суша. В случая става въпрос за 100 литра продукт в който остатъчно ще има около 1-2% процента вода (максимум). Затварям арматурата към помпата и я спирам. Отварям арамтурата към подгретия до 65 градуса съд с продукта. Чакам докато налягането в ресивера остане стабилно за определен период от време (15-20 минути, но ще го определя емпирично точно колко). Предполагам, че водата е изкипяла от топлия съд (тя вече кипи при много под 100 градуса) и е кондензирала на дъното на ресивера (все някъде ще кондензира). Хвърлям вакуума от топлия съд, дренирам ресивера, продухвам го (малко) и е готов за следващата порция.

Очаквам критики...

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Преминаваме към вакуумната установканови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано31.03.06 21:21



Не знам за каква точно помпа става дума, но ако е пластинчато роторна сигурно няма да стане за изсушаване. Наистина, с нея може да изпомпваш обем с наличие на водни пари, но те трябва да са малко и това не бива да се превръща в практика. Газбаластът няма да ти помогне особено, при това, ако е отворен, помпата помпи по-лошо, а и през него хвърчи и масло.

По принцип се ползва вакуумно масло, но ми се струва, че може да се ползва и друго, като това, което вече ти препоръчаха. Ако помпата е в добро състояние, не би трябвало да губи много масло при работа. На изхода се слага едно кондензно гърне, което никак не е голямо(колкото бутилка от литър - литър и половина), периодично се източва. Вътре в помпата трябва да има един или повече филтри.

Не знам за идеята с ресивера, може и да е добра... Чувал съм за установки за вакуумно изсушаване, но не знам как са направени. Май има нещо в Русе, Техноваксистем.

Впрочем това ВН(вакуумный насос) е доста универсално означение, а за този модел не намерих нищо в търсачката. Не знам каква точно помпа имаш, но може да не е пластинчато роторна, те обикновено са с друго буквено означение.



Тема Re: Преминаваме към вакуумната установканови [re: Sargon lll]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано31.03.06 21:48



Помпата трябва да е модел "въртяща вана". Поне другата която имам за климатиците е такава, а тази прилича по конструкция. Отворих я днес. Има си газ-баласт. Даже е псевдоавтоматичен. С пружина. Няма причина да не суши. Ще докладвам резултатите.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Преминаваме към вакуумната установканови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано01.04.06 10:32



Ми, това е добре - като имаш голям ресивер - точно така го ползвай.
Всеки път обаче трябва да го източваш, след като се охлади (да имаш кондензация)
Затворената помпа я остави да поработи с газ-баласта около половин час - за самоочистване. От вода в маслото.

О, нощи теменужни!
Те не са, на голо теме, нужни.
(Тр. Акациев)


Тема Re: Преминаваме към вакуумната установканови [re: Sargon lll]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано01.04.06 10:41



Руснаците прилагат една хитрост:

Голямата вак.помпа да се смучи с по-малка през изходящия тръбопровод, снабден с клапан за надналягане (1200 мбар) и влагоотделител (механичен тип) - охлажда се с външна вода.
При спиране, в долната част на влагоотделителя, автоматично (от налягането) се отваря кран за източване на водата (има и масло - следи се на око) а маслото се връща в голямата.

но не е евтино!

Абе, не е лесно ... да се управляват водни пАри!
Трябват парИ!!!

О, нощи теменужни!
Те не са, на голо теме, нужни.
(Тр. Акациев)

Редактирано от 3opниk на 01.04.06 10:43.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.