Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:39 01.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
*Кратък преглед

Тема Циклоидни предавки  
АвторAнтoн (Нерегистриран)
Публикувано11.01.06 12:43



Здравейте! Някой знае ли дали циклоидните предавки имат някакъв стандарт и къде може да се намери? Освен това нарязват ли циклоидни ЗК някъде и по скъпо ли е от обикновени еволвентни ЗК? Има ли нещо общо между цевната предавка(вид циклоидна) и верижната?



Тема Re: Циклоидни предавкинови [re: Aнтoн]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано01.02.06 19:56



Здравей!

Исках да ти отговоря по-рано, но се чудех дали да го направя, защото, както ще видиш, малко ти помагам. Все пак, понеже никой друг не прояви интерес, реших да ти пиша.

Ето едно циклоидно зъбно колело, работещо в една от последните ми конструкции:



Това колело е от циклоидна цевна предавка, която използвах в една от последните си конструкции. Голямото предимство и основната причина, заради която го направих, е ниската цена. Изрязах много такива колела на лазер от лист с дебелина 3 мм.(неръждавейка). Голямото колело с цевите също направих на лазер, като самите цеви са тръби от неръждавейка(със стъпало от двете страни).

Не знам дали циклоидните предавки имат стандарт. Предполагам, че нямат, но може и да греша. Моята предавка я пресметнах според нуждите си и я начертах на компютър.

Не знам дали нарязват циклоидни зъбни колела. Впрочем, естествено, че нарязват все някъде, но сигурно на малко места. Доколкото ми е известно, за да направиш едно циклоидно зъбно колело, трябва да имаш представа и за това, което работи заедно с него, т. е. нещата са малко сложни. Ако не забравя, при случай ще попитам в зъбонарезната фирма, в която поръчваме.

За съжаление не мога да отговоря и на последния въпрос. Разбира се, елементите на веригата могат да се разгледат като цеви и самата верижна предавка да се приеме за вътрешно цевно зацепване. Но, може и да греша. Като се замисля, все повече се убеждавам в последното.



Тема Re: Циклоидни предавкинови [re: Sargon lll]  
АвторPOSlTlVE© (Нерегистриран)
Публикувано23.09.06 21:13



Здравейте и аз трябва да се справя с една Циклоидна предавка /вътрешно зацепване но нещо се обърках как ли изглежда това ! наясно съм как се строи циклоидата но нещо мн. странен зъб ми се получава има ли някои снимчица на едно такова вътрешно зацепване а ако има и нещо повече :).



Тема Re: Циклоидни предавкинови [re: POSlTlVE©]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано25.09.06 17:44



За съжаление нямам картинка на вътрешно циклоидно зацепване.

С уговорката, че не съм специалист по зъбни предавки, мога да те посъветвам следното:

Първо, непременно ли трябва зацепването ти да е циклоидно? Ако, нямаш някакви съществени причини да е такова, избери еволвентно.

Второ, това е доста особено зацепване... Не би трябвало да е обвързано с някакъв стандарт. Защото, трябва да се стандартизират и произвеждащите окръжности, освен началните... С една дума, едва ли някъде ги правят или пък е страшно скъпо да се изработят. Може би частни случаи - часовникарско, цевно зацепване са стандартизирани, не знам.

Трето, сигурно има някои ограничения за вътрешно зацепване, неспазването на които може да доведе до заклинване. Не знам какви са... Е, ако ползваш компютър и развъртиш, ще се разбере евентуално.

Досега само веднъж съм се занимавал с циклоидно зацепване - цевно. Единственото, което ме накара да го използвам, беше ниската цена. Получи се добре, обаче не съм се задълбочавал твърде в циклоидните предавки. Кой знае, дали отново ще опра до тях, а има много други неща за правене.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.