Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:12 27.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема центробежни сили  
Авторbrada (Нерегистриран)
Публикувано11.09.05 12:55



Може да изглежда глупаво но е факт а и на мен ми изглежда така и затова питам.Опитвам се да пресметна центробежната сила,която действа на тяло с тегло 35 кг,което с върти по окръжност с радиус 40 см (0.4м)и 2100 об/мин и получавам глупости, смятайки го по две формули,които са разновидности на една основна -то няма повече-получавам два различни рзултата с много голямя разлика.Явно правя някяква глупава грешка но не мога да се оправя.Ако някой иска да помогне и да ме извади от затворения кръг да помага.
Едната формула е:диаметъра по 3.14 по 35 (оборотите за 1 сек.) това е скоростта повдигам го на втора степен умножавам по 35кг и деля на 9.8 и получавам 22-25 тона в зависимост от закръгленията.
Другата формула е:40 по 35(оборотите за секунда)на втора степен по 0.4(радиуса в метри) разделено на 9.8 (земното ускорение) и умножено по 35 килограмите на тялото и получавам сила от порядъка на 50-60 тона това е пълен абсурд но явно яко съм зациклил,та ако някой пожелае да даде едно рамо.То задачката не е кой знае какво но и аз не съм факир.



Тема Re: центробежни силинови [re: brada]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано11.09.05 13:27



Чакай да пробвам.

Намирам ъгловата скорост в радиани за секунда(така съм свикнал):

w = Pi.n/30 = 3,14.2100/30 = 219,8 rad/s,

където n са оборотите в минута от условието.

Центробежната сила е:

F = m.w^2.r = 35.219,8^2.0,4 = 676 kN = 67,6 тона,

където m и r са съответно масата и радиусът от задачата.

Май си получил горе-долу същото, така че, сигурно е толкова.



Тема Re: центробежни силинови [re: brada]  
АвторSpiro (Нерегистриран)
Публикувано12.09.05 11:38



В първият метод, който използваш всичко е вярно освен накря - изпускаш едно деление - Ускорението на центробежната сила е
а = V^2/r
значи това, което си получил трябва да го делиш не на 9,8 а на 0,4. След това по елементарната формулка на Нютон май беше - F=a.m получаваш колко е силата.
и чак тогава за да видиш колко килограмсила ти е делиш на 9,8.



Тема Re: центробежни силинови [re: Sargon lll]  
Авторbrada (Нерегистриран)
Публикувано13.09.05 18:09



Zdrasti Sargon III iavno tova e istinata ni6to 4e mi se iska6e da e po malkiia rezultat 4e tozi mi otvaria dosta rabota karam na latinica 6tot triabva da restartiram za da mina na kirilica ko da pravi6 tehnika



Тема Re: центробежни силинови [re: Sargon lll]  
Авторbrada (Нерегистриран)
Публикувано13.09.05 19:04



не разбрах защо като определяш ъгловата скорст делиш на 30 а не на 60-прости ми невежеството но аз съм оъ поколението което не работи със СИ -на 60 се получава по различен резултат



Тема Re: центробежни силинови [re: brada]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано13.09.05 19:22



Сега ще обясня. Един оборот е 2.Pi(360 градуса) - това отива в числителя. В същото време една минута е 60 секунди - това се отразява в знаменателя. След съкращение в знаменателя остава 30:

w = 2.Pi.n/60 = Pi.n/30

Какво толкова смяташ? Да не си се задълбочил в писанията на Д. Митев, В. Манев и др. за антигравитацията?



Тема Re: центробежни силинови [re: Sargon lll]  
Авторbrada (Нерегистриран)
Публикувано14.09.05 18:28



а бе както съм я подкарал и до нея сигурно ще стигна -правя един ротор с диаметър 800мм на който по перифеията са разположени три тела по 35 кг на 120 градуса и го въртя с 2100 об/мин и всичко бше нормално докато един ден след ремонт не се разхвърча като бомба за късмет без много сериозни последици.Открих причината,но рших да сметна усилията и като получих 67 тона ми се изправи косата та за това реших да се консултирам с някого-нали знаеш в две тикви има повече семки,а колкото до 30-то загрях ама малко със закъснение



Тема Re: центробежни силинови [re: Sargon lll]  
Авторbrada (Нерегистриран)
Публикувано14.09.05 18:35



аз пак бавно стоплям но се сетих като каза за антигравитацията ,ако не ти е попадала една популярна книжка на Стивън Хокинг "Кратка история на времето" можеш да и хърлиш един поглед,не е професионална но дава материал за мислене, а аз сам чел доста такива



Тема Re: центробежни силинови [re: brada]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано15.09.05 19:10



Къде може да се намери?



Тема Re: центробежни силинови [re: Sargon lll]  
Авторbrada (Нерегистриран)
Публикувано21.09.05 19:00



може би все още я има по книжарниците,аз я открих това лято в една книжарница на "ХЕЛИКОН",в Бургас мисля че е верига и може да я има и в Пловдив




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.