Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:13 02.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Неръждаема стомана (не неръждавейка)нови  
АвторБaй Xoй (Нерегистриран)
Публикувано13.05.05 18:00



Не знам дали темата е за тук, ама:
Интересуваме как точно се закалява стоманата с легиращи съставки (хром, никел, молибден, ванадий и др.) Чувам, някои майстори казват, че се самозакалявала -т.е. нагрявава се до червено и се оставя да се охлади без да се топи във вода или масло, както се прави с обикновената стомана, с която имам опит. Това обаче мен не ме задоволява като обяснение.
Моля дайте по-подробно инфо. или препратка към съответна спец. литература или сайт, моге и на англ. ез.
Благодаря



Тема Re: Неръждаема стомана (не неръждавейка)нови [re: Бaй Xoй]  
Авторasker (Нерегистриран)
Публикувано14.05.05 12:47



ПИЧ КВО Е ТВА ЖИВОТНО-"НЕРЪЖДАЕМА(НЕ НЕРЪЖДАВЕЙКА))"?ДАЙ И ОЗНЧЕНИЕТО АКО ОБИЧАШ.



Тема Зависинови [re: Бaй Xoй]  
АвторPin (Нерегистриран)
Публикувано15.05.05 06:05



Зависи от марката стомана - закаляемостта зависи основно от съдържанието на въглерод.
П.П. Само не разбрах ти под неръждавейка - алпака ли разбираш (това дето правят мивките), защото аз доколкото знам за неръждавейка на жаргон се вика на неръждаемата стомана



Тема Re: Неръждаема стомана (не неръждавейка)нови [re: Бaй Xoй]  
АвторДoko-koвaчa (Нерегистриран)
Публикувано15.05.05 12:41



Дай още данни: марка на стоманата, независимо от стандарта - БДС, DIN, ISO или друг) или поне хим. анализ.



Тема Re: Неръждаема стомана (не неръждавейка)нови [re: Бaй Xoй]  
АвторПeттe (Нерегистриран)
Публикувано15.05.05 13:39



Аз пък разбирам че говориш за сплавите от така наречените /лагерни стомани/съдържащи хром .На мен ми хартисват много лагерни съчми ,и някъде четох че леярна в пловдивското КЦМ търсела такава скраб. Кво искаш да правиш ? Неръждаемите имат освен хром и никел.



Тема Re: Неръждаема стомана (не неръждавейка)нови [re: Пeттe]  
Автор!!! (Нерегистриран)
Публикувано15.05.05 19:16



Не се срещат често лагери които не ръждясват.Значи не са от неръждаема стомана.Ако не вярваш намокри някой лагер и ще видиш.



Тема Re: Неръждаема стомана (не неръждавейка)нови [re: !!!]  
АвторБaй Xoй (Нерегистриран)
Публикувано16.05.05 11:09



Вижте "пичове", първо за рзликата м/у неръждаема стомана и неръждавейка -най простя пример който се сещам е че неръждавейката просто не я лови магнит, те. сплавите от които е направена са парамагнитни, докато неръждаемата стомана мягнита я привлича, щот основния компонент е стоманата, облагородена с никел, хром или молибден и т.н. Значи мен ме интересува повече небезизвестната 4х13 стомана (мисля че означава 4% хром и 13% никел, въглеродното съдържание не го знам за съжаление) Та интересува ме как си променя свойствата при различни термочни обработки и каке най правилно да се закали до 56 -59HRc (единици твърдост) Чувал съм също, че легираните стомани променят своята корозионна устойчивост в зависимост от термичната обработка!? Има още: 20х13, 45х13, 65х13, 9х18, 95х18, АТS-34, ATS-55...



Тема Re: Неръждаема стомана (не неръждавейка)нови [re: Бaй Xoй]  
АвторЧИЛИKПИЧ (Нерегистриран)
Публикувано16.05.05 13:05



40Х13 (ОЩЕ 4Х13)ПО ГОСТ 5632-72 Е С 0.4% ВЪГЛЕРОД,13% ХРОМ И Я ЛОВИ МАГНИТА.



Тема Re: Неръждаема стомана (не неръждавейка)нови [re: Бaй Xoй]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано16.05.05 23:15



Доколкото знам неръждаема стомана и неръждавейка е едно и също. Друг е въпросът, че някои неръждаеми стомани ги лови магнит, а други - не.

За 4Х13 не съм чувал и мисля, че няма или означението е старо. Има 40Х13 - 0,40% C и 13% Cr. При закаляване добива твърдост ок. 50 HRC. От нея се правят скалпели. И, мисля че я хваща магнит, понеже структурата и е феритна. Моят скалпел го хваща магнит. Мисля, че казаните на пералните са също от подобна стомана, защото и тях ги хваща магнит.

Наистина е възможно поне някои от неръждаемите стомани да започнат да ръждясват. Особено ако са аустенитни - 12Х18Н10Т и др.(никелът спомага за устойчивост на аустенитната структура). Това става при продължителен престой в интервала 500 - 700'C. И, ако са ти казали, че трябва да се охлажда бавно за да се закали, вероятно не са наясно или са те излъгали. Наистина, възможно е да се забележи по-голяма твърдост при по-бавно охлаждане, но ще е за сметка на загубата на корозионна устойчивост на повърхностния слой. За съжаление, не знам точната технология на закаляване, но мисля, че охлаждането е във вода.



Тема Re: Неръждаема стомана (не неръждавейка)нови [re: Sargon lll]  
АвторБaй Xoй (Нерегистриран)
Публикувано17.05.05 11:59



Благодаря за инфо-то!
Явно ще трябва да търся спец. литература... някой да има идеи -автор, заглавия??




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.