Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:09 25.04.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема борова стомана  
Авторizov (Нерегистриран)
Публикувано03.03.05 13:18



zdraveite,

nqkoi slu4aino da e 4uval za borova stomana?



Тема Re: борова стомананови [re: izov]  
АвторPin (Нерегистриран)
Публикувано03.03.05 16:33



За чуване, съм чувал: Вас какво по-точно ви интересува, защото има стомани легирани с бор; и има и процес бориране (насищане на повърхностния слой на стоманата с бор). И в двата случая основното предназначение на бора е да се подобри закаляемостта на материала. Обаче за съжаление, за конкретни стомани имам само данните за американските ASTM, AISI, SAE и само за някои от тях имам кросреференции към DIN(германски) , UNI(италиански) - нямам обаче за руските!



Тема Re: борова стомананови [re: izov]  
Авторizov (Нерегистриран)
Публикувано03.03.05 18:38



Значи става въпрос за материала, от който е направена рамата на Volvo XC90.

Казаха ми, че е от "борова стомана", използва се главно във военната индустрия за изработката на брони. Ако някой може да ми даде повече инфо за този вид стомана (най-вече мех. характеристики) ще му бъда много благодарен.

Интересуват ме и други стомани, от който се произвеждат автомобилни рами.



Тема Много често...нови [re: izov]  
Автор Frida (Готина!)
Публикувано05.03.05 01:47



...търговците използват терминология, която е далеч от инженерната, за да впечетлят купувача. Нещо като лазерно наточените зъби на някаква си там "боза" от телешоп.
Както много добре го е казал Pin легирането на една стомана е необходимо в повечето случаи за да се подобри закаляемостта и. Легиращите елементи аустенитизират стоманата и после при скоростно охлаждане се получава мартензит. Идея си нямам обаче защо им е на конструкторите на Волво твърда и крехка рама. Много вероятно е да става въпрос за борирана стомана. Това се получава чрез химико-термична обработка, в резултат на което се получава твърд повърхностен слой и жилава сърцевина.
Говоря по памет, но една така борирана стомана има твърдост над 1000 единици по Викерс в повърхностния слой. Боридния слой е много износоустойчив, много твърд и много крехък.
Характерно за борирането е че се получават добри резултати и при нискотемпературни процеси, което е важно, защото се избягват температурни деформации. От друга страна пък при нискотемепратурните процеси има опасност да се отвърне допълнително сърцевината, затова технологията трябва да се изработи много прецизно. Абе общо взето тънка работа.

Редактирано от Frida на 05.03.05 01:49.



Тема Re: Много често...нови [re: Frida]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано19.03.05 18:58



Стомана по ГОСТ-30ХРА-използва се пружини в ловното оръжие -режимза закалка не давам.



Тема Въх...нови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор Frida (Готина!)
Публикувано20.03.05 20:45



...тя голяма тайна.
Закаляване: 900 град
Охл: Масло
Отвръщане: 200 град
Охл: въздух

Твърдост по Бринел след подобряване 250



Тема Re: Въх...нови [re: Frida]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано22.03.05 18:42



И при първото натоварване-паран-парче!



Тема Нощес...нови [re: Гaдeн пyxчo]  
Автор Frida (Готина!)
Публикувано23.03.05 12:28



..в леглото, сънувайки.

Много се кефя на "термисти", които имат тайни "рецепти".




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.