Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:14 08.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема вакуумни съоръжениянови  
Автор engeneer ()
Публикувано08.02.05 23:40



Здравейте!

има ли в България производител на съоръжения и техника за получаване на висок вакуум (10Е-6 mbar)?

Вносните съоръжения са доста скъпи. От друга страна тази техника в последните години става все по-актуална в различни високотехнологични области. Предполагам, че до сега производителите на вакуумни покрития в България ползват вносна техника. Все пак може ли някой, който има представа от тази сфера, да даде малко информация за положението в България?

Благодаря



Тема Re: вакуумни съоръжениянови [re: engeneer]  
Автор няaм пpяkop (познат)
Публикувано09.02.05 10:18



Едни пичове от Ямбол правят вакуум помпи виж им страницата www.vacuumsys.com/. Надявам се да ти помогнат, ползвал съм техните услуги и мисля, че ги бива.



Тема Re: вакуумни съоръжениянови [re: engeneer]  
Автор Maлoyм 2 (непознат )
Публикувано15.02.05 14:07



Нищо не казваш за вакуума. Хареса ли ти фабриката в Ямбол.
Ако имаш проблем, казвай. Висок вакуум се прави трудно.
При това, повечето от технологиите имат специфични изисквания, които понякога не искат чак толкова висок вакуум. Може да се конкретизира и тогава да се изчислява какво е необходимо.



Тема Re: вакуумни съоръжениянови [re: Maлoyм 2]  
Автор engeneer ()
Публикувано15.02.05 22:07



Фабриката в ямбол е наистина супер. Смятам да контактувам с хората когато му дойде времето, имам определени идеи, които биха се реализирали с висок вакуум. Но сега не мога нищо да подхвана, понеже си имам достатъчно друга работа.

вакуумът струва ми се е скъпо "нищо". Цената на вакуума май расте експоненициално с "вискочината" му (тъй де, с това колко по-дълбок е). Интересно, дали в България има някъде съоръжения за свръх висок вакуум. Може би в БАН и в ТУ-то.

Ти имаш ли работа с вакуумни съоръжения?

Поздрав



Тема Re: вакуумни съоръжениянови [re: engeneer]  
Автор Maлoyм 2 (непознат )
Публикувано16.02.05 15:01



Да. Малко.
Едно време, правих проект вакуумна система за лиофилизирани храни, ама е много сложно съоръжение, та не се реализира.
Иначе ми са по-интересни вакуумните тръби - правят пренос на топлина по цялата си дължина за "нула" време. Още не съм ги направил.
Много са подходящи за темпериране на различни обекти, които работят по необходимост на големи температурни разлики (спътници на геостационарна орбита - от една страна нагряти от Слънце, а от другата - Космос в пълния смисъл на думата).
Ох ... времето - и на мен ми липсва!



Тема Re: вакуумни съоръжениянови [re: Maлoyм 2]  
Автор Joro S (непознат )
Публикувано16.02.05 19:23



Вакуумни тръби за пренос на топлина? Виждал ли си това:



Цената им е доста солена, иначе с голяма радост бих ги употребил за доста неща ...



Тема Re: вакуумни съоръжениянови [re: engeneer]  
Автор4avdar (Нерегистриран)
Публикувано17.02.05 09:30



Ako ne se luja, ima6 predvid 10^-4 Pa. Tova naistina e visok vacuum, makar i ne 4ak tolkova.
Sa zelta ti trqbva turbomolekulqrna ili geterna pompa naprimer. Takiva v Bulgariq maj ne se pravqt.
S difusionna ili nejnata rasnovidnost - busterna tova e trudna sada4a. Trqbva masloto da e O.K. i vuob6te vsi4ko da e super, kato pak 6te trqbva dosta da po4aka6, dokato se susdade takuv vacuum. Vacuum El System pravi difusionni pompi, no tasi firma qvno prehvalva malko produkziqta si.
No, naistina li ti trqbva takuv vacuum?;-) I s po-nisuk moje da se svur6at dosta ne6ta. A, naj-vajnoto e da snae6 kakvo da pravi6 s nego. Ti kakvo si re6il?



Тема Re: вакуумни съоръжениянови [re: Joro S]  
Автор Maлoyм 2 (непознат )
Публикувано18.02.05 12:59



Не бях го виждал, ама и много други работи не съм виждал. Хареса ми.
По принцип, всички вакуумни съоръжения са скъпи, най-вече, заради материалите и точността, с която трябва да бъдат изработени.
Конструкциите се изработват от неръждаеми (немагнитни) стомани и цветни метали - мед, бронз, алуминиеви сплави и др. Всичко друго се изпарява интензивно при вакуум. А и няма необходимата вакуумна плътност, срещу протичане на газове. Вакуумната хигиена е от голямо значение при процесите в камерите - иначе, няма повторяемост на резултатите.
Неметалните части - също от чисти и сравн. скъпи материали.
Точността на детайлите, понякого, гони 5 микрона, че и по-малко.
Изискват специализирани машини и технологии.
Измервателната апаратура - цените са оле боже!, пък без нея не могат да се доказват параметри и др.
Шашнах се като видях, че вакуумните тръби, след като се направят - стоят 5 години на склад и след това се тестват за равномерност на температура по цялата работна дължина +- 5 градуса! Тогава получават срок на годност 7 години за постоянна работа!
Иди, че темперирай!
Затова, само там, където е оправдано се използват вакуумните тръби.
Аз правя друго: използвам по-евтини материали, но свързвам и малка форвакуум-помпа, за предварително вакуумиране на съоръжението, което работи на принципите на термосифон, например. И ... това ми е "вакуумната тръба".



Тема Re: вакуумни съоръжениянови [re: 4avdar]  
Автор engeneer ()
Публикувано18.02.05 20:16



Въртят ми се идеи като фотоклетки за преобразуване на слънчевата енергия в електрически ток. В тая сфера напоследък усилено се работи. Обаче смятам да не се занимавам със силициеви поликристални, а с такива, на органична основа. Органичното вещество се нанася в тънък и равномерен слой (всъщност се правят няколко слоя от различни органични вещества) върху електропроводящ материал и след това върху тях се нанася друг електропроводящ слой от подходящ материал. Този трябва и да е прозрачен за светлината, която в органичния слой се превръща във ел. потенциал.

Втпреки че ефективността на фотоклетките на органична основа е много ниска (2%), но е възможно по-ниската им цена и лесната им изработка, както и сравнително лесното им рециклиране, да ги направи по-подходящи за масовото потребление.
Може да се измислят и куп други работи. Но по-добре човек преди да се хвърли в някаква такава област, първо да проучи дали ще му се възвърне инвестицията, да не се окаже, че това са поредните пари хвърлени на вятъра.



Тема Re: вакуумни съоръжениянови [re: engeneer]  
Автор4avdar (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 23:12



Ideqta ti e dobra. Predi vreme, ok. 1,5 g. edin enginer idva v na6ata firma. Toj raboti v Germaniq i se sanimava to4no s tova(pone togava). Mislq oba4e, 4e ispolsvat selen ili pone takiva spomeni imam. Pravqt mnogoslojni pokritiq i polsvat nqkolko ma6ini sa tasi zel. Produktut im se tursel mnogo, no bili isteglili dosta krediti i v krajna smetka pritejavali samo 5% ot predpriqtieto. ;-)
Istinata e, 4e vacuuma se susdava sravnitelno lesno, a samata trudnost e prezisnoto dosirane na neobhodimite sustavki sa polu4avane na daden produkt. Tam e zeliqt majstorluk.
V Bulgariq nadali 6te nameri6 nqkoj, kojto da e dobre saposnat s podobni problemi, makar 4e, mnosina se smqtat sa takiva. V Rusenskoto TU nqkoga sa se sanimavali pove4e s vacuumna tehnika, tam moje da islese ne6to.
Nie rabotim pri po-nisuk vacuum i pravim pokritiq ot titan i suedineniqta mu. Dori s tasi dejnost imame golemi trudnosti, da ne govorim sa po-finni ispulneniq. ;-)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.