Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:55 25.06.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Стомана за мечове и ножове  
Авторdodosan (Нерегистриран)
Публикувано21.02.05 14:38



Моля препоръчайте стомана за мечове,вид, дебелина,режим на закалка, и от каде може да се намери?
Предварително благодаря



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: dodosan]  
Автор ПETтeXXXXXa (дразнител)
Публикувано25.02.05 16:13



От черупки на лагери !Така ми каза един специалист на който имам доверие.Самозакаляваща стомана е .Нагряваш до температура да стават за коване ,и почваш.



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: ПETтeXXXXXa]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано25.02.05 19:56



Абе колега тия твой източници сигурни ли са? Щото аз знам че лагер като се прегрее и ... циментации и прочие ... и лагер като прегрее обикновенно се сменя...
Забравих ... имам един приятел който ги прави от ресьори на разни тежки автомобили и твърди че ставало идеално
Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!

Редактирано от Ascona83 на 25.02.05 19:57.



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: Ascona83]  
Автор4avdar (Нерегистриран)
Публикувано26.02.05 08:10



Moga da potvurdq, 4e ot resjori stavat otli4ni nojove. Sigurno i me4ove 6te se polu4at. ;-) A, e i mnogo po udobno, sa6toto materialut e listov - prosto si isrqsva6, kakvoto iska6 na laser i go douformq6 ru4no. ;-)



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: Ascona83]  
АвторДOДOCAH (Нерегистриран)
Публикувано28.02.05 11:07



Може ли да ме свържеш с твоя приятел?
dodoclan@yahoo.com
а каде изрязват с лазер и колко струва-предполагам че е на линеен метър?
Каква е максималната дебелина на рязане?



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: Ascona83]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано28.02.05 16:04



А въпроса с ръждата как е.
Защото ми бяха изработили един сатър от ресорна стомана и още първия месец се покри с ръжда.



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: .]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано28.02.05 19:27



ЕЕЕ колега, може да го калайдишем

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: ДOДOCAH]  
Автор4avdar (Нерегистриран)
Публикувано28.02.05 20:40



Po prinzip se pla6ta na lineen metur i savisi ot vida na materiala i debelinata mu. Otdavna ima laseri, reje6ti nad 1 sm debelina, taka 4e nqma da ima6 problemi da isreje6 me4.
As reja na edno mqsto, no tam sa do 3 mm(laserut e malomo6ten). Imaj predvid, 4e po-mo6tnite laseri rejat po-grubo, osven tova metala po povurhnostta na rqsaneto ponqkoga malko se sakalqva, taka 4e si ostavi malka pribavka, koqto da svali6 ru4no.



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: Ascona83]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано01.03.05 09:31



Поправка - колежка съм.
И като го калайдишеш ще го правиш след всяко заточване ли?



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: .]  
Автор Ascona83 (бедствие !!!)
Публикувано01.03.05 11:22



Колежке, това беше шега

Наведи главата защото прелитам ниско с асконата !!!


Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: Ascona83]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано01.03.05 14:04



Понеже съм домакиня (в къщи) също се интересувам от материал за ножове, които да не заточвам всяка седмида, пък и да не струват колкото златни (без инкрустация на диаманти)
Не знам дали 38 ХМЮА (шнекове правят от нея) дали ще е добра ...



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: .]  
Авторnicktt (Нерегистриран)
Публикувано01.03.05 17:24



Колежке незнам дали стоманата която си написала ще ти свърше работа, но по въпроса за рязането смятам че ако използваш ерозийна машина ще бъде по-добре



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: nicktt]  
Автор. (Нерегистриран)
Публикувано02.03.05 16:18



Ма аз искам да си режа в къщи зеленчуци.
И от време на време - котлетчета

Темата беше за материал за мечове и ножове



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: nicktt]  
Авторnikbo (Нерегистриран)
Публикувано05.03.05 09:48



На ерозийката ще ти излезе наистина златно



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: .]  
Авторnikbo (Нерегистриран)
Публикувано05.03.05 09:51



Тази стомана се използва, когато е необходимо детайлите да се азотират, а за един нож едва ли е наложително това.



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: ПETтeXXXXXa]  
Автор Гaдeн пyxчo (Пухеста гадина)
Публикувано19.03.05 18:28



Тази стомана не се самозакалява-Режима и е 840гр.целзии ,закалка в масло.Отвръщане250-300гр.-1 час.Изстива на въздух!!!!Само не потапяй във вода-директно си я спукал!!!!!!!!Говоря за лагерната ШХ15 .Ако искаш хем да държи ряз,хем да не ръждясва X90CrMoV18-малко е скъпичка(немска е),но ще ти свърши работа.Режим-1000гр,закалка-масло(въздух),отвръщане350гр.изстива на въздух1час.

Редактирано от Гaдeн пyxчo на 19.03.05 18:53.



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: Гaдeн пyxчo]  
Авторdodosan (Нерегистриран)
Публикувано23.03.05 13:31



най накрая нещо по темата, а откаде може да се намери такава стомана в софия? и каде да дам да ми закалят готовите ножове?



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: dodosan]  
Авторdp (Нерегистриран)
Публикувано22.04.05 22:35



Момче ползвай 4Х13 или 1.4034 което е аналог 1080 грд в масло и 250грд отпуск. Тая стомана след закалка над 48HRC не корозира.
Условие една стомана да е неръждаема е да има 13% или повече хром, а за да може да се закалява да има пожече от 0.35 ... 0.4% въглерод. Най- добре да се кали във вакуум като заготовката се поставя вертикално да виси от собствената си тежест за да се избегне деформация.



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: dp]  
АвторCтoмaнчo (Нерегистриран)
Публикувано23.04.05 11:00



Процентите не са 13, а 10 и не е задължително да е хром, може и с никел.



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: dodosan]  
Автор k.karamanski (непознат )
Публикувано23.04.05 12:12



вместо да си губиш времето в търсене на качествена стомана,която след това и допълнително ще обработваш......може да ти се стори смешно но ресъор от москвич ще ти сварши същата работа(виждал сам сабя и то избарана)



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: dodosan]  
Автор bimeta (непознат )
Публикувано24.04.05 18:51



За ножове чудесно се прилага стомана X12 корозионно устойчива е и се достига голяма твърдост 55-60 HRC след закалка. Що се отнасе до рязането с лазер можеш да провериш за цените от тук: http://blaser.hit.bg/



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: bimeta]  
Авторdp (Нерегистриран)
Публикувано27.04.05 22:17



Като си направиш нож от Х12 който да не ръждяса ела и ми се обади. Работя с Х12 от 10 години, колкото до дотова колко хром трябва да има в състава на стоманата не съм го измислил аз . Който може да чете и не е не е отсъствал от час може да прочете МЕТАЛОЗНАНИЕ на Балевски стр.337...345 или да пробва. Ако има въпроси мога да отговоря.



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: dp]  
АвторБaш мacтop (Нерегистриран)
Публикувано29.04.05 20:31



А чекийка някой може ли да ми направи?Ако може без ръце...



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: Бaш мacтop]  
АвторЧИЛИKПИЧ (Нерегистриран)
Публикувано01.05.05 09:58



НЕПРАВИЛЕН ВЪПРОС.НА ТЕБ ТИ ТРЯБВАТ РАЗЛИЧНИ СТОМАНИ ЗА НОЖА И МЕЧА.
ЗА НОЖА:65Г(ПРУЖИННА),Х12-ВЪГЛЕРОДНИ СТОМАНИ .ЗА СПРАВКА ВИЖ "ХАНИБАЛ" НА ТОМАС ХАРИС ГЛАВА 55 КЪДЕТО ДОКТОР ХАНИБАЛ ЛЕКТЪР СИ КУПУВА НОЖ ЗА РАЗФАСОВАНЕТО НА АГЕНТ СТЪРЛИНГ.Е МАЛКО ЩЕ РЪЖДЯСВА НО ПЪК НЕ МОЖЕ "ЕМ ДУШАТА В РАЯ ЕМ Х...Я ДОКРАЯ".
ЗА ЕСТЕТИТЕ ПЪК БИВА И 4Х13 И Х90.......KAKTO КОЛЕГИТЕ ПРЕДИ МЕН ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАКАЛКА В ВАКУУМ.АКО ИСКАШ МОГА ДА ТИ ИЗПРАТЯ СНИМКА НА НОЖ ПРАВЕН ОТ Х90....ПО ТАЗИ ТЕХНОЛОГИЯ.
ЗА МЕЧА-ПРОУЧИ ЕТИМОЛОГИЯТА НА ДУМАТА "ДАМАСКИН"-ТОВА СА МЕЧОВЕ ПРАВЕНИ ПРЕЗ СРЕДНИТЕ ВЕКОВЕ В ДАМАСК.ЗАКАЛЯВАЛИ СА ГИ ПОТАПЯЙКИ ГИ В КРЪВ ОТ ЗАКЛАНО ЖИВОТНО(38Х...+азотиране)
ПО ВЪПРОСА ЗА РЯЗАНЕТО-НАЙ ЧИСТО СТАВА С WATER JET.



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: ЧИЛИKПИЧ]  
АвторДoko-Koвaчa (Нерегистриран)
Публикувано01.05.05 21:07



ЧИЛИКПИЧ е прав, че има огромна разлика между ножа и меча, както по отношение на материала, така и относно технологията за изработване.
Истинските мечове се изработват САМО чрез коване, и по технология която съм
виждал (не в България), то продължава около 35-40 часа за 1 бр. Не знам дали
някой тук е правил подобни мечове. Чрез коването се достига точно определена
структура на метала (за целта има еталони, на които тя трябва да отговаря). След това следва закалката и полирането, за да се покаже постигнатата структура. За марката на материала не си спомнян точно каква беше, но ако разровя архивите, мисля че пазя някакви материали по въпроса. Това е съвсем накратко за т. нар. "дамаскска" стомана.



Тема Re: Стомана за мечове и ножовенови [re: dodosan]  
АвторAнoнимeн (Нерегистриран)
Публикувано17.05.05 21:56



Много добри резултати се получават като се използва високоманганова стомана - от такава се изработват осичките свързващи трековете на верижните машини - такнове трактори и т.н. Тази стомана е еластична и ножовете имат добър ряз. Успех.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.