Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:09 28.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема ЕСКД - има ли почва у нас ?нови  
Автор Уoнko - Hopмaлния (съвсем нормален)
Публикувано23.04.03 15:30



Абе, някой оформя ли чертежи по ЕСКД ?

То вярно почти няма "трансфер" на документация м/у фирми, а пък работниците (т.нар. майстори) и без това не разбират означенията и трябва да им обясняваш лично. Например, всеки път като означа заварка (по ЕСКД) ме питат "туй к'во е ?"

Да не говорим, че трудно се оправят с проекции и обикновено им правя аксонометрийки. Да живее AutoCAD и подобни !!! Пък и трудно се наглсят линии с различните му там дебелини и е напълно безсмислено след като не ги разбира никой.

Та не е ли ЕСКД "мъртъв език" ? .... Странна смесица м/у ГОСТ и ISO

Редактирано от Уoнko - Hopмaлния на 23.04.03 15:34.



Тема Да си призная, без бойнови [re: Уoнko - Hopмaлния]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано24.04.03 07:35



При Социализъмът беше. ЕСКД цареше. СИВ имаше...

Младо-голобрадо конструктарче бях. С НОРМОКОНТРОЛ работа си нямах дотогава. Де да ги знам тия п*** майни че били такива оси...

Давам си папката с чертежите за проверка. След има-няма пет дни ме вика и ми се кара... Като свекърва на снаха...

- Ти си написал грапавост 0,63

- Ми, да, казвам, какво лошо има?

-- Да, ама според еди-кэй-си стандарт трябва да го пишеш 0,630.

- За какво ти е тази незначеща нула, ма???

- На мен не ми трябва, ама така пише в стандарта... К'во да правя? Нали за туй са ма турили тук - да ви диря кусури!

To be continued...

Мнооооооого имам да разказвам от миналото и още толкова от настоящето. Споко,, всичко ще си кажа. Охооо, даже ще си призная как при социализъмът пишех и се подписвах Разработил Проверил Т. Контрол Н. Контрол Утвърдил

Мдааа, голям кеф беше. Разписвах се вертикално. Джаста-праста - всички дейнасти едновременно. Хи-хи. Тъй си беше...

Редактирано от ASSASSlN на 24.04.03 07:54.



Тема Re: ЕСКД - има ли почва у нас ?нови [re: Уoнko - Hopмaлния]  
Авторbroto (Нерегистриран)
Публикувано25.04.03 18:34



Rabotih v edin bivsh voenen zavod da skoro i tam se nalagashe da vnimavam kak chertaia. Vzeha I-DEAS zaulesnenie na konstruktorite, ama samo na 2 PC-ta. Napusnah i gledam sled wreme edin kolega s po-goliam staj pravi 4ertejite si u doma s Kompas.



Тема Re: ЕСКД - има ли почва у нас ?нови [re: broto]  
Авторkkk (Нерегистриран)
Публикувано26.04.03 02:54



ami wie moghe i da si njamate normokontrol..ama nie si imame.. i si chertaem po ESKD..- taka sa me uchili i uspjawam njakak si da si nastroja software i toj da chertae taka..(ne e lesno.., ama e po trudno da "nastroish" 4-500 dushi rabonici i kolegi da chetat cherteghi, chertani saglasno DIN da rechem ili ne daj si boghe ANSI)

Apropo, kolegata deto pusna taja diskusija, da ne e toja deto e izmislil nowite formati po BDS-ISO - negowata kogha.....Ama nie gi othwarlihme - za malko nachalnici e ostawil mjasto za podpisi - ne stigat grafite w tablicata..da ne goworim ce w ceha izobshto ne mogat da se orientirat w neja..

A be ja kaghete oswen waw WUZ-owete njakoj drug chertae li na tezi formati ?
I izobshto njakoj chertae li na formati ?
Shtoto warwjat sluhowe che iz njakoi chastni firmi raboteli charkowe po skici , drasnati na kibriteni kutijki :-)))
Wighte kakwo prawjat horata, a nie sme sednali CAD sistemi da uchim i standarti za oformjane na tehnicheska dokumentacija da madrim....



Тема Re: ЕСКД - има ли почва у нас ?нови [re: kkk]  
Авторxexe (Нерегистриран)
Публикувано01.05.03 00:44



Ami to kogato ima koj da te razbere kakvo si na4ertal i na kibritena kutijka da e ne pre4i. Dori pove4eto stari majstori predpo4itat tozi vid ot kolkoto printiran 4ertej na CAD sistema.



Тема Re: ЕСКД - има ли почва у нас ?нови [re: xexe]  
Автор NDeu (член)
Публикувано02.05.03 11:26



Абе спомням си как в младите ми години един СТАР майстор ми смачка на мен НОВОБРАНЕЦА младо и амбициозно инжинерче една скица с думите:
"Искам чертеж на СИН фон и да мирише на прясно"
Тогава нямаше компютри. Нямаше ксерокси даже. Чертежите се чертаеха на паус с рапидограф. А копията се вадеха на хелиограф и миришеха на амоняк:)



Тема Re: ЕСКД - има ли почва у нас ?нови [re: Уoнko - Hopмaлния]  
Автор magesnik (вълшебник)
Публикувано15.05.03 18:27



veche pochti ne se spazva. koito raboti seriozno ili e zashtitil ISO 9001 ili bacha s CADsofttuer i ako obmenia informacia - napravo si mail-vat failovete

gore do;u sum zabeliazal che ESKD se spazva po otnoshenie na shertojni ramki, tablici i t.n.

a BDS-to i bez tova e pochti 1:1 s ISO standarta

Магьосниците не закъсняват, нито идват по-рано. Те пристигат точно когато им е угодно


Тема Re: ЕСКД - има ли почва у нас ?нови [re: kkk]  
Авторkibrit-cad (Нерегистриран)
Публикувано30.05.03 22:51



Ami ako hvanesh niakoia prostotia, i na 16 standarta da ia izpraskash, wse taia. Shto mi se struva, che tia deto chertaiat na kutijkite, go praviat, zashtoto niakoj im chaka produkciata? A drugi si imat dostatachno vreme za eskadeta i bedeseta, shtoto samo tova si im ostava nakraia...



Тема Re: ЕСКД - има ли почва у нас ? [re: Уoнko - Hopмaлния]  
АвторStudent (Нерегистриран)
Публикувано21.06.03 22:54



Kato student moga da vi kaja, 4e v universiteta (TU-Sofia) ESKD go otvarqm 4ak sega, kogato pi6a i 4ertaq diplomna rabota. Ot zeliq fakultet (ma6inostroitelen) si mislq, 4e ima nekolzina kato men, koito vzimat ESKD naseriozno.
No kato podrastva6t smqtam, 4e e polezna knijka.



Тема Re: ЕСКД - има ли почва у нас ?нови [re: Student]  
Авторoldstudent (Нерегистриран)
Публикувано03.07.03 13:15



e kak si naprawi proektite po mashinno chertane (deto gledat i nai-malkata podrobnost), mashinni elementi, metalorejeshti mashini, ....
To moje i da se kopira direktno na prozoreca ama ne tam rabotata :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.