Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:56 26.05.24 
Технически науки
   >> Машиностроене
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Означаване на чертежи...нови  
Автор PRESSURE (не точно новак.)
Публикувано11.05.03 19:12



... значи тревожи ме следния поблем.
Начертал съм куп чертежи за един стенд.
Като цяло към крайната документация трябва да има цялостен чертеж на стенда плюс два "комплекта" (купа) чертежи за 2 различни части на стенда които са интересните за проекта. Двете части на стенда нямат общи детайли освен 2 тръбопровода.
Та въпроса ми е следния - ако означа общия чертеж с да речем "00.00.00 С", то ще има после частичен чертеж на едната част на стенда където ще се добавят там едни неща. Този чертеж как би следвало да го означа - като отделен чертеж т.е. примерно "01.00.00 К" или като част от целия чертеж. Ако е като част от целия чертеж как би следвало да означа това?
Малка подробност - ще се прилага чертеж на общия вид (общия чертеж) който е чертан от друг мой колега преди във връзка пък с друго изменение. Трябва ли тогава да го означа както той го е означил и да спомена в записката, че чертежа така и така... или е по-добре да го означа като нов чертеж.
По принцип имам съгласието на този колега да му ползвам чертежа и даже той ми го дава.

GET IN SIT DOWN SHUT UP HOLD ON


Тема Re: Означаване на чертежи...нови [re: PRESSURE]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано12.05.03 16:49



Споко, споко.

"Та въпроса ми е следния - ако означа общия чертеж с да речем "00.00.00 С", то ще има после частичен чертеж на едната част на стенда "

Какво значи "частичен чертеж"? Как да те разбирам? За един чертеж с много листове ли става дума? Двете части на стенда заедно ли работят или независимо една от друга - т.е. нещо като вариантност?

Съжалявам, че не вога да ти отговоря ясно и точно, но не мога да схвана проблема.

За мен чертежа си е чертеж с едно-единстено означение. Ако чертежа е съставен от много листове - има си графа Лист/Всичко листа.



Тема Re: Означаване на чертежи...нови [re: PRESSURE]  
Автор NDeu (член)
Публикувано13.05.03 21:59



Като че ли малко си пообъркал понятията
Ще се опитам с няколко думи да внеса яснота (за подробности вж. ЕСКД)
Точното понятие не е номер на чертеж, а чертежен номер на изделие, възел, детайл. Схващаш ли разликата Номера идентифицира чарка, а не бумагата. Тогава да продължим нататък. Има конструкторски документи, които се отнасят до цялото изделие (машина). Такива са сборен чертеж, спесификация, габаритно-присъединителен и т.н. Те носят номер от вида 12345.00.00СБ 12345.00.00СП и т.н. Този номер се образува по не много ясни правила, но има два основни принципа: обезличено (напр 12345, където цифрите значат нещо в някакъв си класификатор) и предметно (напр. ЛКВИ34, което означава Лека Кола с Вертикално Излитане модел '34-та год).
От тук нататък нещата са по-ясни. 12345.ХХ.00 е ХХ-ия възел на машина 12345, а 12345.ХХ.УУ е УУ-ия детайл от ХХ-ия възел на машина 12345. Всички конструкторски документи, които се отнасят до съответния възел/детайл носят този номер, като конструктивния чертеж обикновено няма суфикси, а другите документи (спесификации, инструкции и т.н) имат такива в съответствие с ЕСКД.
Когато един чертеж се изчертава на няколко формата, те се означават в Лист х/Всичко листа У

Ау-у-у. Толкова сложно го обясних, че даже и аз май се уплаших

Няма страшно. Ако нямаш нормоконтрол карай както си искаш



Тема Re: Означаване на чертежи...нови [re: ASSASSlN]  
Автор PRESSURE (не точно новак.)
Публикувано14.05.03 22:14



Значи понеже чертежа в А1 или А0 пак ще е в голям мащаб и нищо няма да се вижда. Та искам да има нещо като ZOOM на определена част точно за която става въпрос. Дори на тази част ще има частичен разрез. Та този втори чертеж, по различен начин ли да го означа?

GET IN SIT DOWN SHUT UP HOLD ON


Тема Re: Означаване на чертежи...нови [re: NDeu]  
Автор PRESSURE (не точно новак.)
Публикувано14.05.03 22:20



За разликата - разбрах.
За образуването на номерата - ясно.
Още нямам ЕСКД, макар да му точа зъби. Само ме притеснява, че нали от време на време променят някои неща, та къде по принцип се побликуват такива изменения? Но това между другото.
Става въпрос за това, че искам две отделни части от стенда да се видят по-добре - т.е. нещо като ZOOM комбинирано с частичен разрез. Тези два отделни чертежа ще показват по няколко възела едновременно и тяхната компановка. Та как да ги означа тези чертежи?

GET IN SIT DOWN SHUT UP HOLD ON


Тема Re: Означаване на чертежи... [re: PRESSURE]  
Автор NDeu (член)
Публикувано15.05.03 09:18



1. Измененията се нанасят с изтриване, зачертаване или подменяне на чертежа.
В таблицата на чертежа се отразява заповедта за изменение. Означението не се променя.
И да изпреваря въпроса ти за вариантите.
Допуска се (всъщност не съм сигурен, ама аз така правя :) когато един възел/детайл има варианти да добавиш към означението -1, -2 и т.н. Това е когато може да се използва или едното, или другото. Напр. една и съща перална машина може да бъде оборудвана с казан от карборан за паралиите или от ръждиво тенеке за сиромасите.

2. Това, че чертежа ти става с много изгледи, разрези сечения и т.н., някои от които могат да са с мащаб различен от основния, някои от които са на отделни формати (листи) не променя факта, че това е един чертеж, който е с едно означение нанесено на всички формати. Трябва само да попълваш правилно Лист/Вс.листа на всеки формат(лист)

Редактирано от NDeu на 15.05.03 09:28.



Тема точно за това питахнови [re: NDeu]  
Автор PRESSURE (не точно новак.)
Публикувано15.05.03 16:51



За т.1 - аз явно не съм се изразил правилно, но от т.2 ми стана ясно. Точно за това питах:) 10х много.

ПС: Извинявайте, ако на някои места има правописни грешки ("побликувано"). Това е, защото като пиша на латиница нали така се пише и се бъркам понякога когато пиша на кирилица.

GET IN SIT DOWN SHUT UP HOLD ON


Тема Ограждаш въпросната част от чертежа снови [re: PRESSURE]  
Автор ASSASSlN (старо куче)
Публикувано16.05.03 18:28



окръжност. Изнасяш я с поличка, все едно че е позициа, ама вместо цифа слагаш буква, да речем W. Нод буквата пишеш

На лист 2

На лист 2 увеличаваш съдържанието на въпросният пункт в удобен за теб мащаб (10:1) и пишеш над него

W
M 10:1

и си правиш разреза.

Този втори лист ще има същия номер като първия. Не знам каква таблица използваш. В стандартните има кутийка озоглавена

Лист

На първия чертеж в тази кутийка пишеш

1/2

На втория

2/2


На мен първата ми работа като отварям непознат чертеж е да видя от колко листа е. Ако е повече от един - подреждам ги всички и чак тогава започвам да го разнищвам.

Редактирано от ASSASSlN на 16.05.03 18:32.



Тема 10x mnogo.нови [re: ASSASSlN]  
Автор PRESSURE (не точно новак.)
Публикувано17.05.03 14:39



Taka ste go naprawia.

GET IN SIT DOWN SHUT UP HOLD ON



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.