Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:16 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лов и риболов
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема среща с мечка  
Авторzkk (Нерегистриран)
Публикувано10.10.05 19:06



В района ни редовно си има 1 - 2 мечки, но вече стана нашествие ! Доста наши ловци се срещат с тях и то по целия ни район. Онзи ден я видяха двама. Вчера за първи път видях и аз, но отдалече и не ме усети ! Беше с две малки меченца, които подтичваха след нея.
Въпросът вече не е дали ще се срещнем очи в очи, а кога ! Знам доста от колегите си как да реагирам и мисля, че съм психически подготвен.
Нося си и тоалетна хартия !
Ако някой е имал подобно преживяване, моля да го сподели !



Тема Re: среща с мечканови [re: zkk]  
Автор ico_hmh (непознат )
Публикувано10.10.05 21:34



То май тоалетната хартия е най вайното и полезно не6то
Успех и дано сре6тата с ме4ката да баде сполу4на
Наслука



Тема Re: среща с мечканови [re: ico_hmh]  
Автор gligan81 (непознат )
Публикувано10.10.05 21:58



Братко ще се молиш да те подмине щот атакува ли те тогава стрелба.А иначе не е етично да я стреляш докато е с малки щото те няма да искарат много. Внимавай много при срещата усети ли те и ако е смалките ще се изправи задължително тогава трябва да си проявиш психиката.

Успех
п.с.внимавай при срещата но ако е мажкар без прошка че нада ли ще имаш друга възможност за среща с мечок



Тема Re: нема да се плашиш...нови [re: zkk]  
АвторKoлимeчkoв (Нерегистриран)
Публикувано13.10.05 18:16



За да избегнеш близка среща с мечка (мечок), трябва да не ходиш в гората!!!
Ако се скиташ из мечите територии, вдигай възможно повече шум, за да те чуе отдалече.
Мецаните нападат основно в 3 случая:
1.ако се срещнете на някоя тесна пътека и няма друг изход, освен да те прегази;
2.ако навлезеш в "жизненото й пространство" незабелязано, напр. береш си къпинки и опаааааа, без да искаш я настъпиш по опашката;
3.ако недайси боже се окажеш м/у майката и мечето (кажи си молитвата!) или някъде наблизо - викай олеее майкоо и бегай, колкото сили имаш

В останалите случаи мечката се плаши от човека, когато го усети, и се изнизва бързо по търлъци...



Тема Re: среща с мечканови [re: zkk]  
Автортpaпep (Нерегистриран)
Публикувано13.10.05 20:34



кажи каде е раиона де?



Тема Re: среща с мечканови [re: тpaпep]  
Авторzkk (Нерегистриран)
Публикувано14.10.05 00:28



А защо ти е района ?
Ако си срещал кажи, ако не си, не ти и трябва !



Тема Re: среща с мечканови [re: zkk]  
Автор Ezekiel (25-17)
Публикувано16.10.05 18:01



Явно не му трябва!

А пък да я срешнеш е страшен късмет!

При нас 3 ти сезон намираме дири и следи и то от различни, съдейки по размера на следите и височините където беше сгъвала ябълките да ги бере

но никой още не е срещал, пък и за съседите не сме разбрали да са прибирали....

Така че май е доста сложна тази среща, все пак казват че е най-умния "хищник" в БГ.

And Mr. .45 here, he's the shepherd protecting my righteous ass in the valley of darkness.


Тема Re: среща с мечканови [re: Ezekiel]  
Автор GLOCK 17 (новак)
Публикувано20.10.05 11:44



Стига,бе.Досега някой да го е нападала мечка без причина?Поради естеството ми на работа годишно срещам по 7-8 мечки,четери пет случая с малки,но нито една от тях досега не е дала признак на някаква агресия.Има някой прости правила при среща с мечки които трябва да се спазват,най важното от които е никога да не бягаш/то не ,че ще ти помогне ,мечката развива до 40 км./,тя е доста умно животно и винаги предопреждава ако си нежелан, това съм го остановил от опит.Последната среща беше през септември,малко хора могат да се похвалят ,че са виждали мечка с три мечета,толкова се бяха захласнали по къпините ,че не ме осетиха кога съм се приближил.Разтоянието беше около 30 метра,майчето като ме осети ,че съм доста на близо за нула време си подкара чаветата и офейка.Дори и след толко срещи винаги ти се наежват космите,все пак си е доста големо животно.Но дори и да те нападне,което е почти невъжможно,ако си въоражен мечката се убива много лесно,пада по лесно и от дива свиня.Преди четири години обстреляхме стръвница,напъно законно с позволително за обстрел,колегата я повали с един изтрел от 40-50 метра .



Тема Re: среща с мечканови [re: GLOCK 17]  
Авторzkk (Нерегистриран)
Публикувано20.10.05 14:36



Здравей Глок !
В неделя от последния лов, бях гонач и вървях по дивечова пътека напречно на склона. Пътеката беше утъпкана и без листа, така, че ясно се виждаха дирите на животните. На мечката и меченцата бяха съвсем пресни и май вървях след нея, а тя към позициите ! След гонката, където отърваха прасетата, най горния ловец, при това опитен, се връща побелял и разправя за срещата ! Било е на косъм да се нахвърли, защото от едната страна са скали, а от другата отвес. Мечката се е изправила, изпръхтяла, тупнала с лапи обратно, колегата се засилил, пробягал 3 метра встрани и бил готов да стреля. Тя го гледала няколко секунди и минала с малките през мястото, където е стоял !
На втората гонка в друг район, отново мина мечка, по- дребна пак с две малки, видяна от гоначите ! Явно докато не изядат ябълките и крушите в района няма да се махнат, но така или иначе всеки път от началото на сезона имаме срещи ! Гъсталака и папратта са големи и срещите стават почти внезапно. Абе дай боже да не направим белята и в двата случая !



Тема Re: среща с мечканови [re: zkk]  
АвторZak (Нерегистриран)
Публикувано20.10.05 18:54



Внимавайте момчета,срещата с мечка е с неизвестен край как ще сварши. Аз лично ако е майка и кара мечета ще стрелям само ако ме нападне.Колегата казва че се исплашил опитния ловец да така е ,но това му прави ЧЕСТ той ако е искал да я грамне нямало да се стигне до там да му се изправя но той е видял че е майка и той може да се нарече съвестен ловец. Та така
При нас се варти един голям мъжки екземпляр ама не излиза ,умен,а иначе доидили ми няма прошка стрелям .

Наслука и стреляйте само по мажкарите ей



Тема Re: среща с мечканови [re: zkk]  
Автор spasss ()
Публикувано15.11.05 13:32



Нали знаеш какво се прави при среща с мечка. Мажеш се с човешки лайна. Мечката идва при теб, подушва те и те подминава с погнуса.
А ако наблизо няма лайна ли?
Ще има, ще има...


P.S. Тоалетната хартия в случая е напълно излишна.



Тема Re: среща с мечканови [re: zkk]  
Автор lama69 (непознат )
Публикувано27.11.05 21:34



Аз такъв "добитък" само един път съм виждал - от около 40-50м. , това беше преди 10г. в Рила , под връх Мальовица.Бях на разходка и съответно невъоръжен , но тя като ме усети просто смени посоката , като от време на време се обръщаше да види какво правя , не се счупи да бяга.Аз се бях изкоркал здраво , но до тоалетна хартия не се стигна.После хижаря каза че тази се мяркала често там и била кротка.
Иначе от хора силно компетентни знам , че т.нар. опасна зона при мечката е около 12м. - при по-малка дистанция мечката се чувства застрашена и може да нападне , особенно ако е с малки.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: lama69]  
Авторpyceнeц (Нерегистриран)
Публикувано06.01.06 20:37



Здрвейте!
Специално потърсих тази тема за да получа интересуващата ме информация.
Тази есен разхождайки се с жена ми в Средна Стара Планина /над гр.Плачковци/срещнах огромна кафява мечка с мечето си на разстояниеоколо десет метра !!!
Като ни видяха,животните хукнаха на горе , ние-обезумели от страх-на долу...
В разговори с приятели научих всички варианти на действие описани във вицовете.
Какво в същност е правилното поведение ако беше тръгнала към нас:
- чувал съм че мечките трудно бягат по надолнище-вярно ли е
- би ли ми помогнала димка или пиратка



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: pyceнeц]  
Автор Yank1911 (ентусиаст)
Публикувано07.01.06 19:00



Има флакони които пръскат черен пипер под налягане. Пистолет с мощен калибър.

Прави шум из гората, мечките бягат. Опасни са когато са изненадани.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: Yank1911]  
АвторZak (Нерегистриран)
Публикувано08.01.06 21:13



По добре второто.не се знае със спрея до къде ще е докараш.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: pyceнeц]  
Автор edin_lovec (непознат)
Публикувано09.01.06 09:31



Най-помага пеенето. - пробвай ако искаш с "Шампанско и сълзи", но и всяка друга би свършила работа стига да е с чувство. В аналогичен случай една колежка беше прегракнала от пеене. Целия си репертоар изпяла, след като ми се обади по спешност по телефона
Иначе се радвай на срещата - видял си горския дух - много по-истинско е от колкото да видиш Азис . Яка тръпка, нали! Виж как всичко цивилизовано се стапя за миг



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: edin_lovec]  
Автор del_sol_fen (непознат)
Публикувано09.01.06 23:11



znachi slushai Yank. toku shto prochetoh dve knigi za mechki, ednata za tehniat lov a drugata samo sluchki s napadenia v North America. ot 2003 godina sa, sravnitelno novi.

ne biagai. mechkata po kakuv to i da e teren shte te nastigne za bukvalno otricatelno vreme. kusmet goliam si izkaral che e trugnala da biaga, osobenno puk shtom e bila s malkoto si. btw, spored knigata v BG ima okolo 700-800 mechki. tva e mnogo dobre, v sravnenie s ostanalata evropa (izkliuchvame dosta nad 30,000 v rusia).

spreiat e ot tipa na policeiskite, samo che e v po-goliam flakon. nemoje da se dokaje dali raboti, no v mnogo sluchai e rabotel. i da znaesh, mechkata nai-mnogo hape po glavata.

tva e ot men.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: del_sol_fen]  
Авторpyceнeц (Нерегистриран)
Публикувано16.01.06 00:46



Ами ако и гръмна с пиратка-как би реагирала?
Не е проблем да и гръмна с пиратка-колкото до спрея,като си спомня какво шубе ме беше подгонило-не съм сигурен че ще я уцеля като ми се изправи...



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: pyceнeц]  
Автор stier66 (gastronom)
Публикувано16.01.06 09:24



Градски,ако и" грамнеш с пиратка" и ти се изправи може да извика;Опаа,ха сега и да удари един кючек,те тукашните мечки са ходили на цигански свадби и знаят............



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: pyceнeц]  
Автор del_sol_fen (непознат)
Публикувано16.01.06 09:34



значи, това за пиратката е абсурдна идеа от моя гледна точка. НИКОГА, ама никога няма да имаш времето за пиратката. надявам се да си се майтапил :)

значи средно, хората нападнати от гризли казват че имаш по малко от ПОЛОВИНАТА от времето което ТИ СИ МИСЛИШ ЧЕ ЩЕ ИМАШ. другото нещо е че много малко от тях са успели да направят повече от няколко крачки преди да ги е настигнала, а ако са успели да направят повече, значи че мечката е била по-далече. средно, атаките от мечки не траят повече от минута, но има случаи по 7-8 минути което е адски много време да прекараш в "прегръдките на някоя мечка. казват че както се появяват из невиделица така и изчезват, ама винаги зависи от настроението на мечката и дали те счита за заплаха и до каква степен.

за спрейчето: както казах, мечешкият спрей е в по-голям флакон. като го пръснеш, той прави направо ОБЛАК, не си мисле дезодорант. ако неправи, значи е менте. а ти като си купиш такъв спрей има упътвания в които пише че трябва да се тества за много кратко време и тогава вече е готов за ползване.

и НАЙ-ВАЖНОТО нещо което забравих да споделя, е че НИКОГА НЕ ПОГЛЕЖДАЙ МЕЧКАТА В ОЧИТЕ. тя/той го приема като враждебна реакция/заплаха срещу нея/него. трябва да и говориш на висок тон, с твърд глас, за да знае какво си ти (не се притеснявай, шансовете да знае че си човек са доста големи).

абе има мноого неща но тези са основните. значи през средна до късна есен, мечките (почти всички мечки, някой черни мечки не спят зимен сън) изпадат в състояние което се казва "hyperphagy" на английски, и по време на този период мечките се стремят да натрупат възможно най-много калории преди да заспят зимният си сън. тогава са по-опасни понеже правят много неща които по принцип не биха направили като например да навлизат в къмпинг зони (това е ако преди са го правили, може би случайно, и вече асоциират лесната храна с хората) кадето те знаят че има доста висока вероятност да намерят задоволително количество храна, и като цяло могат да бъдат доста по-агресивни. и такива ми ти работи.

ако имате въпроси питайте, аз ако мога ще ви отговоря но не съм нито експерт нито голям ентусиаст в тази област, просто съм по прочитал материяли от тук и там. надявам се да съм ви помогнал. гаранция за защита от мечки няма тъй че всеки с късмета си :)

дел_сол_фен<P ID=&quot;edit&quot;><FONT class=&quot;small&quot;><EM>Редактирано от del_sol_fen на 16.01.06 09:42.</EM></FONT></P>

Редактирано от del_sol_fen на 16.01.06 09:46.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: del_sol_fen]  
Автор nikoN ()
Публикувано16.01.06 10:54



Преди години возихме сигнални патрони от НИТИ Казанлък май бяха за Канада - търговеца тогава ми казваше, че били точно за плашене на мечки - светели и свистели.
Но там ги имало много мечките и хората си ходели в гората с пушка заредена с такива патрони. Тук нямяме подобни навици и е ясно, че нямаш време да зареждаш/презареждаш.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: del_sol_fen]  
Автор M 88 (има причина)
Публикувано16.01.06 21:29



Що така шашкате човека. Какви са тея нападения, гризлита и такива подобни и ние гледаме Дискавари и Анимал планет ....
Ако някой търси инфо по тази тема да прочете книгата "Мечката" на Райчо Гънчев където са описани случки с кафяви мечки в БГ. Също полезно е да се прочетат и другите книги на Райчо един наистина достоен БЪЛГАРИН който според мен е един от малкото хора в БГ познаващи и можещи да пишат за това великолепно животно.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: M 88]  
Авторdel_sola (Нерегистриран)
Публикувано16.01.06 22:32



iskash da mi kajesh che tova koeto sym napisal e greshno? kakto i da e.

ot koeto sym napisal, nito edna duma ne e ot discovery...

mechki v BG i rusia i USA, imat dosta shodno povedenie.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: M 88]  
Авторpak_del_sola (Нерегистриран)
Публикувано16.01.06 22:34



a kato gledash discovery,

znaesh li kakva e razlikata mejdu grizli i kafiava mechka. ? razsledvai malko. ok



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: pak_del_sola]  
Автор edin_lovec (непознат)
Публикувано17.01.06 15:17



Разликата е че едната е срещнала човека 25000 години преди другата и се е научила как да се държи с него, за това тази без образование са я кръстили "Ursus arctos horybilys" и като изпояла хората, щотото не я било страх от тях, хората скоро открили пушките и почти я свършили. Който го е страх от мечки не ходи в гората!



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: edin_lovec]  
Автор Yank1911 (пристрастен)
Публикувано17.01.06 15:46



Определението - много добро. Съвета също.

Бяха забранили лова, ама много се навъдиха (особено черните мечки) и сега някой щати започнаха да го разрешават (с лотария). В Колорадо например можеш да ловуваш само с лък или с пушка с предно пълнене.

Хубаво е да сложиш на стената кожа и глава на мечка.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: Yank1911]  
Автор edin_lovec (непознат)
Публикувано17.01.06 16:24



В България имаме 1030 мечки по официални данни, дори и да са наполовина реално - пак не са малко. Спокойно могат да се ползват поне десетина на година. Според "Сборник доклади на CIC" в целия ареал се ползва 5-10% от запаса. При нас европата ни натисна да е защитен вид, т. е. вече никой не е длъжен да я стопанисва и охранява, нито държавата да отделя пари за това. Винаги съм казвал, че неграмотен човек с един подпис може да убие повече животни от бракониер с карабина.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: Yank1911]  
Автор del_sol_fen (непознат)
Публикувано18.01.06 01:33



абе, хора, аз от каквото съм чел (ако греша ме поправете моля) че биологична разлика между кафява мечка и гризли НЯМА. знаете ли как ги определят? ами казват от бреговата линия до 260мили навътре в континента ще им викаме кафяви а после за незнам си каква територия ще им викаме гризли. тези различни популации постоянно се смесват и оплождат. биологическа разлика няма. друга критерия по която ги "различават" биолозите е по количеството протеин в храната им.

поправете ме ако греша, но мисля че съм прав.

поздрави

Редактирано от del_sol_fen на 18.01.06 01:36.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: del_sol_fen]  
Автор edin_lovec (непознат)
Публикувано18.01.06 09:49



Не ми се навлиза в дебрите на систематиката на мечия род. Има много видове и под видове ако много те интересуват ще ги проверя и ще ти ги напиша. По интересни са разликите в поведението на отделните подвидове и на отделните индивиди, защото няма две мечки еднакви. В БГ нямаме много нападения. Бат Райчо наистина най-добре го е написал. Много може да научи човек от него.
Ето нещо интересно, имаше статия и за един изпапан човек, ама не можах да я намеря
http://www.blackbearheaven.com/world-record-grizzly-bear.htm
Баба Меца си знае работата. Която я види да почерпи!



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: edin_lovec]  
Автор del_sol_fen (непознат)
Публикувано19.01.06 03:23



ясно, няма нужда да ги изброяваш. съгласен съм че няма две еднакви мечки, което е и причината че е много трудно да се даде съвет как да реагира и какво да направи човек като види мечка. радвам се че се разбрахеме. не съм я чел тази книга но ще се опитам да я намеря.

Редактирано от del_sol_fen на 19.01.06 03:24.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: del_sol_fen]  
Авторpyceнeц (Нерегистриран)
Публикувано22.01.06 20:47



Благодаря Ви господа,за съветите!
За всеки случай ще си потърся спрей по-мощен.
Ще се надявам, да не ми се случва подобна среща.
Не са много хората срещнали такава голяма Баба Меца-и то с мече!
Тази среща стана повод за много сладки приказки на маса;чух много вицове за подобни срещи,много съвети получих...дори получих малка дървена статуетка-мече на пънче!
Бъдете здрави!



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: pyceнeц]  
Автор GLOCK 17 (минаващ)
Публикувано25.01.06 18:58



Абе какъв спрей ви гони бе хора.Някой може ли да каже случай на нападение от мечка в последните 20 години?Някои колеги се опитват да изкарат ,че северно американската кафява мечка ,или по точно /Ursus arctos horribilis/ така наречената гризли с (Ursus arctos) нашите кафяви мечки,наистина и двата вида са от едно семейство ,но доста се различават една от друга по големина ,цвят и характер.Да не говорим ,че черна мечка (Ursus americanus) в България изобщо няма.Трябва да се вземе предвид ,че мечките в Северна Америка може и цял живот да не видят хора,и ако срещне такива ги възприема като заплаха или като храна.При нас е коренно различно,нито броя на мечките е същия нито площа която обитават,тук мечките да срещнат хора е съвсем нормално,особено през ловния сезон.Като се има предвид ,че мечката е с доста багаж в главата /това са думи на изтъкнати световни зоолози/тя знае ,че човека който срещне е заплаха за нея,а не за храната и,предпочита да си плюе на петите.Но все пак трябва да си имаме едно на ум,все пак е мечка де.



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: GLOCK 17]  
Автор fye (непознат )
Публикувано26.01.06 22:33



http://talks.guns.ru/forummessage/14/723.html



Тема Re: среща с мечка-наистина!!!нови [re: fye]  
Автор edin_lovec (непознат)
Публикувано30.01.06 11:35



Професионална статия! Стария Токер няма да се изложи!
Аз знам за 2 случая в БГ при които е стреляно с късо оръжие от непосредствена близост по атакуваща мечка. .357mag имаше публикация със снимки какво е (не е) свършил. В другия случай (преди повечко години) горския запазил присъствие на духа, стрелял фронтално в черепа от близо с ТТ и куршумчето си свършило работата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.