Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:29 17.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Тест от вестник - или аз не съм наред, или...нови  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано31.10.10 15:06



...или този, който е писал отговорите, по-специално на въпроси 1, 3 ("някои зелки са локомотиви" не значи, че няма локомотиви, които не са зелки), 6 (като 3) и 7(??!).







Тема Re: Тест от вестник - или аз не съм наред, или...нови [re: Mиpa_M]  
Автор1 (Нерегистриран)
Публикувано13.12.10 16:24



Ойй, мамината! К'ви терзания само!


Ама всичко е ясно: Писалият отговорите, може и да е наред; което не може да се каже за четящата въпросите.
Щот' логичномислещите не следва, кат' тъпанари, да се занимават с антракт-страниците на ВАЦ.



Тема Re: Тест от вестник - или аз не съм наред, или...нови [re: Mиpa_M]  
Автор specular (ентусиаст)
Публикувано23.05.11 00:50



Е, те са написали, че ако преобладават отговори А, не че всички А са логически верните :Р. Т



Тема преобладаващи отговори "А"...нови [re: specular]  
Автор Sann ()
Публикувано31.07.11 08:37



Дори по тази логика, освен по всякаква друга... тестът е загуба на време. Ако преобладават отговори "А"... но кои отговори "А"? Сериозно ли някой може да твърди, че ако на въпроси 1, 3, 4, 6, 7 и 8 човек даде отговор "А" (ето случай на "преобладаващи отговори А"), то той има логическо мислене?!

Да не говорим, че е пълна глупост да се твърди, че независимо какви отговори е дал читателят, той винаги има логическо мислене, само че в единия случай не бил работил върху него... Това тестче не знам как е минало през редакцията.



Тема Re: преобладаващи отговори "А"...нови [re: Sann]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано03.08.11 07:44



На 4 и 8 А е верният отговор според мен.
Но от № 7 за Екатерина направо ми падна шапката. И то не само на мен, но и на Екатерина (една позната, която се казва така).



"Да не говорим, че е пълна глупост да се твърди, че независимо какви отговори е дал читателят, той винаги има логическо мислене, само че в единия случай не бил работил върху него..."
Е, че да не искаш да отчайват читателя? Така се прави обикновено. Той ако няма логическо мислене, няма и да се усети.
А през редакциите минават и по-големи глупости. Не си свикнал на вестникарски тестове явно.

Редактирано от Mиpa_M на 03.08.11 07:50.



Тема номер 4 и номер 8...нови [re: Mиpa_M]  
Автор Sann ()
Публикувано04.08.11 19:15



Въпрос номер 4 звучи като "Иванчо има 2 ябълки и Марийка има 2 ябълки. На колко годинки е Николайчо...?". В смисъл - условието няма много връзка с въпроса.
На въпрос номер 8 отговор "А" не може да е верен, защото:
1) В условието пише, че всички врабчета не могат да летят. След това пише, че всички врабчета имат крака. Т.е. врабчета без крака (като в отговор "А") няма. Отделно, че дори да са без крака, нищо в условието не намеква, че липсата на крака е условие да може едно врабче да лети. Врабчето спокойно може да си има крака и пак да не може да лети, и това е според условието. Отговор "Б" е толкова нещастен, че не ми се коментира...
Въпрос номер 7 също е като споменатия от мен за Иванчо, Марийка и Николайчо.



Тема Re: номер 4 и номер 8... [re: Sann]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано04.08.11 21:37



"Отделно, че дори да са без крака, нищо в условието не намеква, че липсата на крака е условие да може едно врабче да лети."
Това е така. Само че от условието излиза, че врабчета без крака няма. А както знаем, нещата, които не съществуват, могат да имат каквито свойства си искаме - с каквито и свойства да ги "надарим", все няма да съществуват, така че твърдението винаги ще е вярно.
Освен това Б очевидно не е вярно, значи пак остава А.



За въпрос 7 черпя камионче с "Ариана" (мъничко, детско, като в рекламата) онзи, който ми го разясни, ама май няма да се намери такъв.

Редактирано от Mиpa_M на 04.08.11 21:39.



Тема Re: номер 4 и номер 8... [re: Mиpa_M]  
Автор Sann ()
Публикувано05.08.11 13:24



"Освен това Б очевидно не е вярно, значи пак остава А."... Не. Това, че единият от двата възможни отговора не е верен, не означава, че другият, като "единствена останала възможност" е верен. Това е важен принцип и в живота. Не се хвърляй към "единствената друга възможност", само защото едната очевидно е неприемлива. Може да има трета, четвърта... Потърси ги. Измисли ги, ако трябва... Винаги проверявай и другата възможност, може и тя да не е приемлива, може да е уловка. Мисли, не се доверявай сляпо.
В случая дадените два възможни отговора показват, че авторът вероятно е бил на няколко водки, докато е писал теста. Това е и обяснението ми към въпрос 7, а и към почти всички въпроси в теста.

"Само че от условието излиза, че врабчета без крака няма. А както знаем, нещата, които не съществуват, могат да имат каквито свойства си искаме - с каквито и свойства да ги "надарим", все няма да съществуват, така че твърдението винаги ще е вярно."...
Относно това, че ако няма врабчета... с крака ли, без крака ли, вече им изгубих дирите... то можем да им измислим някакви качества... ОК, аз измислям качеството, че никакви врабчета не могат да летят. Хайде сега оборвай логиката ми, защото ти примерно им придаваш качеството "летене", а аз не. Става още по-несериозен тестът.



Тема Re: номер 4 и номер 8... [re: Mиpa_M]  
Автор B0081 ()
Публикувано08.08.11 00:23



За въпрос 7 черпя камионче с "Ариана" (мъничко, детско, като в рекламата) онзи, който ми го разясни, ама май няма да се намери такъв.

Това смята ли се за разяснение? :


ТЕСТ ЗА ЛОГИЧЕСКО МИСЛЕНЕ

Трябва да определите формалната правилност на едно или друго логическо умозаключение, направено на основата на определено твърдение/или няколко твърдения/. Реалната действителност при това няма никакво значение/ в теста има няколко твърдения, които са абсурдни като реалност, но са логически безупречни/.Трябва да знаете,че е възможно въобще да няма правилен отговор или правилните отговори да са повече от един.


1.Някои охлюви са планини.
Всички планини обичат котки.
Следователно всички охлюви обичат котки.
а/правилно
б/неправилно

2.Всички крокодили могат да летят.
Всички великани са крокодили.
Следователно всички великани могат да летят.
а/правилно
б/неправилно

3.Някои зелки са локомотиви.
Някои локомотиви свирят на пиано.
Следователно някои зелки свирят на пиано.
а/правилно
б/неправилно

4.Две горички никога не изглеждат еднакви.
Боровете и елхите изглеждат съвършено еднакви.
Следователно боровете и елхите не са две горички.
а/правилно
б/правилно

5.Никой не може да стане президент,ако има червен нос.
Всички хора са с червени носове.
Следователно никой не може да стане президент.
а/правилно
б/неправилно

6.Всички врани колекционират картини.
Някои колекционери на картини стоят в клетки.
Следователно някои врани стоят в клетки за птици.
а/правилно
б/неправилно

7.Само лошите хора лъжат и крадат.Мария е лоша.
а/Мария краде
б/Мария не краде
в/Мария лъже и краде
г/Мария не лъже

8.Всички врабчета не могат да летят.
Всички врабчета имат крака.
а/Врабчетата без крака могат да летят
б/Някои врабчета нямат крака
в/Всички врабчета имат крака
г/Врабчетата не могат да летят,защото имат крака
д/Врабчетата не могат да летят и те нямат крака

9.Някои хора са европейци.
Европейците са с три крака.
а/Някой хора имат по три крака
б/Европейците ,които са хора,понякога са с три крака
в/Хората с два крака не са европейци
г/Европейци това са хора с три крака
д/Европейците с два крака понякога са хора

=====================================
П.С. На въпроса от вестника относно Екатерина, няма правилен отговор (няма отговор).

Редактирано от B0081 на 08.08.11 00:34.



Тема Re: номер 4 и номер 8... [re: B0081]  
Автор Mиpa_M (мацка)
Публикувано16.08.11 10:10



Малко не те разбрах, ама ако искаш да кажеш, че тия от "24 часа" са преписали небрежно и погрешно теста от някъде другаде - смята се.
Условието за повече от един или нито един го няма във вестника. А при липса на друго е прието да се смята, че верният отговор е точно един.






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.