Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:09 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: номер 4 и номер 8...нови [re: Mиpa_M]  
Автор specular (ентусиаст)
Публикувано21.08.11 20:44



След един гугъл, ето как изглежда 7-ми въпрос на друго място:

Само лошите хора лъжат или крадат. Екатерина е добра.

а. Екатерина лъже.ж
б. Екатерина краде.
в. Екатерина не краде.
г. Екатерина лъже и краде.
д. Екатерина не лъже.
е. Нито един от изброените.

Изглежда просто не им е стигнало мястото и са орязали възможните отговори след б) :)... Смешно, ама това е май типична българска черта. По същият начин се строи и се върши изобщо работа...

Ето го истинския тест, където верните отговори не са само А :)

http://www.sanownik.com/testove.php?tid=98&nm=%D0%A2%D0%B5%D1%81%D1%82%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE%20%D0%BC%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B5!



Тема Re: номер 4 и номер 8...нови [re: Mиpa_M]  
Автор B0081 ()
Публикувано26.08.11 23:58



Проблемът е липсващото условие във вестника уточняващо условията на "играта".
Не съм чувал за таково правило , че при липса на условието се смята че верния отговор е един. Това ни подсказва интуицията, но това не може да е правило.

Въпросът не е сгрешен или преписан неправилно. Имаме въпрос, къвто ще да е, ако има логика в него, значи има отговор, ако няма логика в него, значи правилния отговор е че въпросът няма логика.



Може би не е останало място за да се редактира условието.Или пак този който е "копирал" теста за да запълни мястото във вестника, не се е усетил че условието е важна част от самия тест. Ама така става когато хората вършат работата си немарливо.

Редактирано от B0081 на 26.08.11 23:59.



Тема Re: Тест от вестник - или аз не съм наред, или...нови [re: Mиpa_M]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано25.05.13 18:55



...или този, който е писал отговорите, по-специално на въпроси 1, 3 ("някои зелки са локомотиви" не значи, че няма локомотиви, които не са зелки), 6 (като 3) и 7(??!).

Това, че "някои зелки са локомотиви" не значи, че няма локомотиви, които не са зелки.
Ми логически правилно е, какво се чудиш!!!


А другите въпроси какви са?



Тема Re: номер 4 и номер 8...нови [re: B0081]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано25.05.13 20:13



ТЕСТ ЗА ЛОГИЧЕСКО МИСЛЕНЕ

Трябва да определите формалната правилност на едно или друго логическо умозаключение, направено на основата на определено твърдение/или няколко твърдения/. Реалната действителност при това няма никакво значение/ в теста има няколко твърдения, които са абсурдни като реалност, но са логически безупречни/.Трябва да знаете,че е възможно въобще да няма правилен отговор или правилните отговори да са повече от един.


1.Някои охлюви са планини.
Всички планини обичат котки.
Следователно всички охлюви обичат котки.
а/правилно
б/неправилно

2.Всички крокодили могат да летят.
Всички великани са крокодили.
Следователно всички великани могат да летят.
а/правилно
б/неправилно

3.Някои зелки са локомотиви.
Някои локомотиви свирят на пиано.
Следователно някои зелки свирят на пиано.
а/правилно
б/неправилно

4.Две горички никога не изглеждат еднакви.
Боровете и елхите изглеждат съвършено еднакви.
Следователно боровете и елхите не са две горички.
а/правилно
б/правилно

5.Никой не може да стане президент,ако има червен нос.
Всички хора са с червени носове.
Следователно никой не може да стане президент.
а/правилно
б/неправилно

6.Всички врани колекционират картини.
Някои колекционери на картини стоят в клетки.
Следователно някои врани стоят в клетки за птици.
а/правилно
б/неправилно

7.Само лошите хора лъжат и крадат.Мария е лоша.
а/Мария краде
б/Мария не краде
в/Мария лъже и краде
г/Мария не лъже

8.Всички врабчета не могат да летят.
Всички врабчета имат крака.
а/Врабчетата без крака могат да летят
б/Някои врабчета нямат крака
в/Всички врабчета имат крака
г/Врабчетата не могат да летят,защото имат крака
д/Врабчетата не могат да летят и те нямат крака

9.Някои хора са европейци.
Европейците са с три крака.
а/Някой хора имат по три крака
б/Европейците ,които са хора,понякога са с три крака
в/Хората с два крака не са европейци
г/Европейци това са хора с три крака
д/Европейците с два крака понякога са хора


Отговори според мем:
1. б/
2. а/
3. а/(правилно, някои зелки свирят на пиано), но биха могли и всички зелки да свирят на пиано, защото е възможно зелките които не са локомотиви да свирят на пиано, също и тези локомотиви които свирят на пиано всичките да са зелки, но все пак мисля, че а/ е вярно, щеше да е неправилно ако беше "следователно само някои зелки свирят на пиано", но без думичката само се допуска вероятността и всички зелки да свирят на пиано, въпреки че се казва някои!
4. а/
5. а/
6. а/ правилно е, както и при 3-ти въпрос, възможно е всички врани да стоят в клетки за птици, но това не прави невярно твърдението "Следователно някои врани стоят в клетки за птици."
7. Твърдението "Само лошите хора лъжат и крадат." означава, че останалите хора не лъжат и не крадат, но това, че "Мария е лоша." не значи задължително, че Мария лъже и краде, следователно всеки един отговор би могъл да бъде както правилен, така и неправилен!!!
8. в/ е правилно, възможно е да е правилно и г/ "Врабчетата не могат да летят,защото имат крака", но може и да не е правилно г/, защото причината да не могат да летят да не е че имат крака, а друга!!!
9. а/, в/ и г/ са правилни
б/ не е правилно, защото не може да казваш понякога, след като всички европейци са с три крака.
д/ е грешно

Редактирано от тapaтaнчo на 25.05.13 20:16.



Тема Re: номер 4 и номер 8...нови [re: specular]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано25.05.13 20:37



След един гугъл, ето как изглежда 7-ми въпрос на друго място:

Само лошите хора лъжат или крадат. Екатерина е добра.

а. Екатерина лъже.ж
б. Екатерина краде.
в. Екатерина не краде.
г. Екатерина лъже и краде.
д. Екатерина не лъже.
е. Нито един от изброените.


Но тук е "Само лошите хора лъжат или крадат.", това "или" обърква всичко, след като лошите хора или лъжат или крадат, само едното, то добрите могат както да не лъжат и не крадат, но може и да лъжат и крадат, значи може да се твърди само, че Екатерина не (лъже или краде), но такъв конкретен отговор няма, г. е възможно, но мисля, че все пак трябва да изберем: е. Нито един от изброените. !!!

Редактирано от тapaтaнчo на 25.05.13 20:40.



Тема Re: Тест от вестник - или аз не съм наред, или...нови [re: Mиpa_M]  
Автор Р ковача (магнити хологр)
Публикувано18.02.18 23:22



В един вестник който може и да купиш, а може и да не купиш защото примерно не те интересува дали пише че Президентът Тито е боледувал от заушка на стари години пък бил той и на цена 5 лева как очакваш да ти предложи коректно сериозно градивно и занимателно четиво??? Все едно циганин от пазара в "Тука има тука няма" да се остави да не ти завлече и венчалният пръстен...Дойди на себе си и по скоро холан. Милиардите на Бахаров т.е милионите са за Бахаров не за теб и мен. Но всеки знае себе си. Винаги съм се изумявал до колко може да се остави човек да го направят шаран. Въпреки че и аз съм се оставял в ръчищата им не крия.Понякога е по добре да дам 10 лева и от пощата да си ида у дома с почти цялата заплата от колкото да дам левче за рейса в който някакъв нехранимайко ще ме издебне и ще ми вземе цялата заплата.Купувал съм Ешахи часовник за 18 лева и след ден съм виждал същия часовник на цена 1-2 лева.и то на главната.Не може не е логично в вестник за 80 стотинки да науча великите неща дето ще ми се случат в астропрогнозата за деня публикувана в този вестник...


Ни съм книга ни съм лекар, обичам книгите и всеки ден нещо ме боли



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.