Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:25 16.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Дванадесет топчетанови  
Автор Ray of Light (дала-багаин)
Публикувано20.04.08 17:24



"Имаме дванадесет еднакви на вид топчета. Разполагаме и с везна. Знаем, че точно едно от топчетата е фалшиво - или е по-леко, или по-тежко от останалите. Трябва да разпознаем кое е топчето и какво е то - по-леко или по-тежко. Проблемът е, че може да използваме везната само 3 (словом три) пъти. Успех!"

100 символа не стигат!


Тема Re: Дванадесет топчетанови [re: Ray of Light]  
Автор Eva B. (холмскиолдия)
Публикувано21.04.08 01:34



По-лесно е да се направи, от колкото да се напише.
Разделят се на три групи, след което има прекалено много под варианти и ме мързи да ги пиша дословно. Идеята е примерно да претеглим топчета 1-4 с 5-8. От тук следва, че или двете са равни (и после е лесно, фалшивото бидейки в останалите 9-12, мерим 3 от сигурна група с 3 от 9-12, от тук, ако пак имаме равенство, то явно фалшивото е останалото 4то непремерено, което сравняваме с трето теглене с едно от останалите сигурни за да видим дали е по-леко или по тежко, ако обаче3те сигурни дават разлика с 3те несигурни, то топчето е сред несигурните и просто мерим за трето движение две от тях), а ако двете са неравни, значи забравяме за останалите топчета и правим вътрешни комбинации по три топчета, в стил едно от първите и две от вторите срещу друго от първите и останалите две от вторите, тук пак има доста подварианти, които не ми се пишат, но мисля схванахте идеята...




А кой от вас заслужава вечен живот?

Тема Re: Дванадесет топчетанови [re: Ray of Light]  
Автор Пaлячo ()
Публикувано21.04.08 11:04



Тази задачка я прати на Недев на бележка. Мисля че се е затъжил за нея





Тема Re: Дванадесет топчета [re: Пaлячo]  
АвторHeдeв (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 11:07



Мисла че трева да събираме по 1лв. на секи нов, който пуска тая задача. 20-30 лева годишно все шсе съберат.



Тема Re: Дванадесет топчетанови [re: Heдeв]  
Автор чoвekoлerлoxpaнoдeн (ComfortablyNumb)
Публикувано10.05.08 11:49



Аз бях навикан заради тази задача преди няколко години, но като видях колко човека я постнаха след мен се успокойх... и продължават. Скоро не сме виждали обаче нищо за този дето винаги лъжел, даже и в момента или за синовете на царя с бели и черни шапки шапки.
Сетих се за нещо друго.
Трима гурбетчии се завръщали от гурбет и спряли в едно село, отишли да се изкъпят на реката и оставили всичките си пари в едно гърне при една баба. Разбрали се да им даде парите като се върнат и тримата от река. Единият обаче се качил уж да вземе сапун и като отишъл при бабата се развикал-" Да го дава ли?" И те отдоло викнали да го дава, но вместо за сапуна измамника казал, че става въпрос за гърнето и избягал с парите.
Дали под съд бабата и я наказали със смърт. Връщайки се от съда я видял бай Петко и я попитал защо е толкова увесила нос. Тя му разказала. Той я посаветвал какво да каже на съдията и отменили присъдата. Какъв е бил съвета на бай Петко.
Който знае отговора да не се обажда



_____________
And so I throw the windows wide
And call to you across the sky


Тема Re: Дванадесет топчетанови [re: Heдeв]  
АвторekoДeбилeн (Нерегистриран)
Публикувано01.10.08 06:37



Каква е началната ентропия на множеството от 12 топчета? Какво количество информация получава експериментаторът (човекът, извършващ претеглянията), от всяко едно претегляне?
Да се счита, че топчетата са неразличими едно от друго, а "фалшивото" топче е идентично по всички други признаци (освен масата си) с останалите и освен чрез претегляния няма начин да се разбере кое е то.
Същите въпроси (началната ентропия и количеството информация от всяко претегляне) за същата задача, при условие обаче, че експериментаторът знае предварително дали "фалшивото" топче е по-леко или по-тежко?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.