Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:35 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Логика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Ако е за имане...нови [re: rovado]  
АвторПoнaзнaйвaщ (Нерегистриран)
Публикувано11.10.05 19:01



Това беше моя реплика, трябваше аз да я кажа



Тема Re: Затворниците...нови [re: Пoнaзнaйвaщ]  
Автор Nedev (член)
Публикувано11.10.05 19:07



Доста ти е крива сметката : първо, лидерът влиза средно веднъж на 100 а не на 50 дни. Значи, КАТО МИНИМУМ ще трябва да влезе 99 пъти, демек средно 9900 дни. Трябва и да споменем, че към края бая често ще му се случва да влезе и да намери ламбата загасена - никой непреброен не е влизал между последните му 2 влизания. Но метода си го бива, а оценката на Ровадо ми изглежда горе-долу коректна. Сега смятам.



Тема Re: Ако е за имане...нови [re: rovado]  
Автор Nedev (член)
Публикувано11.10.05 19:18



Много лесно се смята средното време, всъщност: За да влезе някой от редовите затворници са нужни средно 100/99 дни, после за да влезе лидера - средно 100 дни, после средно 100/98 дни за да влезе неотбелязан редови, после 100 за да влезе шефа, и т.н. 100 дни за да влезе последния неотбелязан плюс 100 дни за шефа. Сумарно 99*100+100*(1/99+...+1/2+1)=10418 дни или 28.5 години средно. Най-добре шефа да бъде определен предварително, а не като този който влезе пръв, щото така се губи 1 ден, ма при тия мащаби тва едва ли е от значение.



Тема Re: Ако е за имане...нови [re: Nedev]  
АвторПoнaзнaйвaщ (Нерегистриран)
Публикувано11.10.05 19:47



Прав си - намазал съм сметките, а твойте изглеждат ок.
13.5 години в затвора не са малко предполагам



Тема Re: Ако е за имане...нови [re: Nedev]  
Автор rovado (минаващ)
Публикувано11.10.05 20:44



Да - тези сметки изглеждат коректно. Аз разсъждавах по- просто - лидерът трябва да влезе сумарно 100 пъти, което значи, че и всеки от затворниците трябва да влезе по 100 пъти- това прави 100*100 = 10 000 дни или 27,3...години

Това решение сравнително бързо се открива. Въпросът е има ли по-къс очакван период и ако да как?
Това е въпросът, който ме тормози от 1-2 месеца. Имам идеи, но ще изчакам да видя как ще тръгне дискусията тук. Лошото е, че дори си нямам и на идея как да сметна очаквания период.

Между другото тази задачка я пусна някакво хлапе в друг форум и избяга с развята коса, когато стана въпрос за решения. Не съм се ровил из чуждоезични сайтове за нея, защото все още ми е интересна. Ще се радвам ако и тук се измисли нещо

Редактирано от rovado на 11.10.05 20:47.



Тема не е лошо решениетонови [re: V-6O]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано11.10.05 21:24



мисля че времето на "полуизход" е 100 *(100^100)/100! дена, което е 1.07Е44, но все пак ми изглежда по-бързо от моето.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Затворниците...нови [re: Nedev]  
Авторgrg (Нерегистриран)
Публикувано11.10.05 22:58



vremeto se razdelia na periodi ot 100 dena (ili 3 meseca za udobstvo)
na vseki period ot vreme saotvetstva edin zatvornik (kato nomerata im sa izvestni na vsichki)
na 101 period saotvetstva 1via zatvornik .e. povtariat se csiklichno
vav vseki period samo choveka koito mu saotvetsta svetva lampata, a ostanalite ia gasiat.
iskluchenie ot poslednoto e, che kogato edin zatvornik znae, che tozi, chiyto period e sega, e bil veche v staichkata, to toi sashto ia svetva.
izkliuchenieto shte pomogne za ikonomia na vreme.



Тема Re: Ако е за имане...нови [re: rovado]  
АвторПoнaзнaйвaщ (Нерегистриран)
Публикувано11.10.05 23:42



Май успях да поизмисля някои неща. Разделяме ги смъртниците на 90 обикновени, 9 специални и един лидер.
Фаза 1 - първите 2000 дена обикновените светват по веднъж лампата(ако е светло или вече веднъж са светвали, то нищо не правят). Специалните гасят точно по 10 пъти. Лидерът нищо не прави
Фаза 2 - следващите 1500 дена обикновените нищо не правят, специалистите светват по веднъж, ако в предишната фаза са изгасили 10 пъти, иначе нищо не правят. Лидерът гаси - ако изгаси 9 пъти вика УРА и всички се прибират у тях.
Следва редуване на фазите с продължителнсот примерно 300 дена.
В последният ден на фаза, ако лампата свети се гаси, като ако този дето я изгасил не би трябвало да прави, то следващият път като се появи тази фаза светва веднъж(в повече). Ако не свети - нищо не прави.

Очакването на 90-те обикновени е да им трябва 100(1/90 + 1/89 + ... + 1/2 + 1)=508 всеки да успее да светне лампа(това са точно дни когато лампата е изгасена и се очаква да я светнат)
На 10-те специални да изгасят тези лампи е повече от 90*100/9=1000 - ще е повече защото за последните 20 тина гасения няма да умножваме по 100/9, а нещо по голямо 100/8 до към 100/1 последният път(евентуално последните 2 може да се случи).

Аналогично се получава 293 дена 9 те специални да светнат лампа и 900 дена лидера да ги изгаси.

Струва ми се, че тука очакването като цяло ще слезе доста под 10000, но и аз не знам колко точно ще отиде.(след първо минаване на всяка от фазите би трябвало всички да са се изредили, ама може някой да остане и стават мизерии)

Мислех за разделяне на повече гурпи с повече, но по кратки фази примерно 80 16 4 1 - всеки брои от предишната група, но става още по-кофти да предвидиш очакването.



Тема Re: Ако е за имане...нови [re: Пaлячo]  
АвторГA3 (Нерегистриран)
Публикувано12.10.05 06:28



Здрасти ГАЗ!Ако се изсереш на клавиатурата 6те ти кажа отговора......ГъъъъъъъЗ .....Радвам се да те видя онлайн....бе6е ми приятно неазивисимо какво 6те се пита6 как.....АНгли4анина.......дето пргограмира..ей..там....Еййййййй........... Бат Тони! Поздрави Алек...........р



Тема Re: Затворниците...нови [re: rovado]  
АвторИлиян (Нерегистриран)
Публикувано12.10.05 07:18



Ама, чакай сега...

> 3. Всеки ден килията си ще има възможност да напусне само един единствен > случйно избран затворник и никой друг.

Това какво точно означава? Означава ли, че всеки ден задължително излиза един - единствен затворник и влиза в стаята с крушката, или този случайно избран затворник може да избере дали иска да излезне или не? А, ако може да избира и избере да излезне, може ли да избере дали да влезне в стаята с крушката или не може?
...
А може ли един и същ затворник да бъде избран да излезне в два различни дни или веднъж избран затворникът вече не може да бъде избиран?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.