Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:12 17.05.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема За радосттанови  
Автор resio (старо куче)
Публикувано02.04.23 11:09



Здрвейте! Казвам се Калин и ми е приятно.

Тези дни зачетох разкази от Джек Лондон и останах очарован, но също открих проблем в ежедневието си. С тъга установих, че няма дори един човек, с когото мога да говоря за впечатления от прочетеното.

Въпросът ми е - в този клуб обичате ли да практикувате това?



Тема Re: За радосттанови [re: resio]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано03.04.23 20:06



Може да се намерят хора за целта.



Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: За радосттанови [re: saksun]  
Автор resio ()
Публикувано04.04.23 09:01



Би било чудесно! Чела ли си разказа "Спот" от Джек Лондон? Освен че се смях като дете, но също така останах впечатлен от дълбокия смисъл, който е вложен в него! Много ми се иска да видя друга гледна точка за този разказ, ще споделя и моята, ако е интересно за някого.

Поздрави



п.п. Всеки път, когато изрека поздрав на български, се възхищавам на красотата в посланието му - Благо-дар-я, По-здрав, Здрав-ей. Красота!



Тема Re: За радосттанови [re: resio]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано04.04.23 13:32



Чела съм го преди доста време, но си го спомням.

,,That Spot" е разказ в типичния за Джек Лондон стил, като имам предвид не толкова начина му на изразяване, а темите, които застъпва в произведението.

На първо място бих посочила темата за оцеляването.
Тя присъства в огромен брой от творбите му. Има я и тук, касаеща всички герои – и четириногото, и хората, които трябва да водят ,,борба за живот" както е името на друг много популярен разказ на писателя.

Втората тема е тази за свободната воля като ще я свържа със свободолюбието.
Изборът какъв живот да водиш. В случая кучето решава да няма господар и приятел. Човекът не му се явява такъв, защото Белязания не желае и не позволява това.
Също както да избягва всякаква работа в полза на човека е негов избор, за него това е свободата.
Наистина животните не притежават воля, това ги отличава от хората. Но за художествено произведение е допустим и често използван похват, когато човешки черти се приписват на представители на животинския свят.

За трета тема бих определила достойнството или гордостта, не знам как да го уточня, само ще кажа, че гордостта е в хубавия й смисъл.
За косматия герой на Джек Лондон е под достойнството да работи, той не може да се нареди до другите кучета и да се подчини на камшика.
Чувството за собствено достойнство е отличаващо образите в доста от произведенията на автора. Били, Саксън, Паола, Дик Форест, Греъм (от ,,Лунната долина" и ,,Малката стопанка на голямата къща") и други, са издигнали достойното поведение в главен смисъл на живота си и затова те стават любими на много читатели.

Какво друго си чел и ти е направило впечатление пак от Джек Лондон?

Поздрави и за теб!



Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Редактирано от saksun на 04.04.23 13:41.



Тема Re: За радосттанови [re: saksun]  
Автор resio ()
Публикувано04.04.23 19:13



Ехххх! Интересна гледна точка, благодаря ти!

Ще ти споделя и моята.

Според мен разказът е изпълнен със символика. Видях Спот като символ на късмет, интелект, мъдрост, сила и знание, събрани в образа на куче, а двамата симпатяги, които са неговите "собственици" - като символ на невежество, ограниченост, тъпота и слепота за възможностите, събрани в образите на хора.

Беше ми изключително забавно, защото поради некъдърността на Стив и разказващия се сдобиват със Сопт, за да решат проблем, които си мислят, че имат, но получават решение за проблем, които дори не осъзнават, а последният е много по-грандиозен по мащаб!

Основната причина, поради която двамата хубавци не харесват Спот, е, че той не иска да върши работа, която те си мислят, че трябва да върши! Те не осъзнават, че се мъчат да впрегнат еднорог да тегли каруца

и не виждат с какво може да им е полезен.
В историята виждам сиволика на това как невежеството по нелеп начин попада на невероятен късмет, но не успява да го разпознае и да се възползва от него поради собствените си ограничения, вместо това той се превръща в проклятие. В развитието на историята силата, която е във формата на Спот, започва шедро да демонстрира на двамата негодници свойствата си - интелект, стратегия, лидерство, проницателност, знание, печалба. Но вместо свойствата и да им помогне да я разпознаят, те се проклинат, че поради тези свойства не са могли за пореден път да се отърват от невероятния си късмет (при осъзнаването на това почти се задавих от смях ). В най-близките моменти, когато почти убиват собствената си благословия, те почти разбират с какво си имат работа, а малкото чувствителност, която им е останала, успява да долови страхопочитанието от това, с което си имат работа, за щастие това ги спасява от възможността да завършат идиотщината си.

Мисля, че поуката от този разказ е велика. Нека вземем за пример любовта. Дори любовта да ни се яви на тепсия, ако не можем да се справим със собствените си ораничения като: какво е любов, как изглежда, какво прави, как ще ни се яви... то ние няма да можем да я разпознаем, а вместо това можем да си помислим, че това е проклятие. Става и с друг пример като късмет, щастие, блаженство, Бог и т.н. От тук идва друг много по-практичен въпрос, защо губим чувствителността си?

Да отговоря и на въпроса ти какво друго съм чел. Тези разкази, които скоро си купих на случаен принцип, събрани в сборник наречен "Кафяв вълк". От тях имам още няколко, които много ме впечатлиха . "Кафяв вълк" и "Историята на Кийш" са два от фаворите ми. Като дете помня, че четох "Белия зъб", но помня много малко от историята и имам по-скоро емоционални спомени.

Ти имаш ли нещо любимо, което да прочета и за което да говорим?

п.п. Имам чувството, че може още много да се каже за този разказ



Тема Re: За радосттанови [re: resio]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано05.04.23 02:36



И твоят прочит е интересен. Отделните хора могат да имат различни тълкувания за дадено литературно произведение и това е разбираемо.



Чела съм повечето романи на Джек Лондон: ,,Морският вълк", ,,Сияйна зора", ,,Мартин Идън", ,,Белият зъб", ,,Дивото зове", а най харесваните от мен са ,,Малката стопанка на голямата къща" и ,,Лунната долина".

Някои от разказите му не си ги спомням в детайли вече, но се сещам за ,,Ползата от съмнението", ,,Мъжеството на жената", ,,Подслон за един ден", които можеш да прочетеш, когато намериш време, ако не си попадал на тях досега. Бяха ми направили силно впечатление.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.

Тема Re: За радосттанови [re: saksun]  
Автор resio ()
Публикувано05.04.23 07:42



"И твоят прочит е интересен. Отделните хора могат да имат различни тълкувания за дадено литературно произведение и това е разбираемо."

В тази вселена съществува законът за разликата. Той гласи нещо от сорта: "За да съществуват 2 неща, трябва да има разлика между тях". Разликата създава разнообразието, а то е магично, то е причина за красотата. Разнообразието на цветовете създава дъгата, разликата в тоновете прави възможна песента, разликата в мненията осмисля един разговор, в противен случай защо въобще ще говорим за нещо, ако и двамата мислим по един и същ начин? От тук и разнообразието на начина на мислене дава възможност точно тук и сега да си говорим с теб, изпитвайки усещания, изживявайки този момент по най-уникалния възможен начин - поради разликата, иначе всеки момент би бил един и същ. Ние сме изключителни късметлии, за да живеем във вселена, която позволява това. Ако закона на разликата не съществуваше, аз и ти щяхме да сме едно, цветовете, звуците, предметите и всичко останоло щеше също да е едно, което означава, че всичко щеше да е еднородно и нищо нямаше да съществува. За това съм изключително благодарен, че имаме този уникален шанс да мислим по различен начин, но още по-благодарен съм за това, че имам шанса да вникна в начина ти на мислене, както и на други хора, а това ми дава шанса да надникна в една друга, непозната, красива вселена!

Ще намеря препоръчаното от теб, ще го прочета и с нетърпение очазквам да го обсъдим!

Поздрави!!!





Тема Re: За радосттанови [re: saksun]  
Автор resio ()
Публикувано05.04.23 18:50



Прочетох "Ползата от съмнението". Не го бях чел, много интересен разказ, но още ми трябва време да го смеля. На теб какво ти направи впечатление в него?



Тема Re: За радосттанови [re: resio]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано05.04.23 23:46



Струва ми се доста актуален разказ. Как съдебната система заедно със ,,силните на деня" може да изкриви фактите и да обвини невинен човек, а нарушителят да не получи заслуженото наказание.

Хареса ми главно как е замислен финалът. Той идва да покаже, че човек не бива да постъпва с другите по начин, по който не желае да постъпват с него. И че разбира най-добре нещата, които е изпитал на собствения си гръб и понякога няма как да проумее колко несправедлив е бил спрямо някого, докато не бъде поставен в аналогична ситуация.

Добрата ваксина е наличната, а най-добрата - поставената.


Тема Re: За радосттанови [re: saksun]  
Автор resio ()
Публикувано08.04.23 15:16



В анализа си на това произведение, видях много интересни неща, но едно от тях ме накара да се замисля много - ама мнооого. Без да си отговоря на него, не мога да продължа да изследвам останалото. Въпросният казус е - "Каква е ползата от съмнението?". Това, което ме накра да се замисля, е позицията на автора и доколко е адекватна тя. Също поставям под въпрос собственото си възприятие и се питам - съществува ли въобще такув казус или той е резултат на моето тълкуване? Задавам си този въпрос, защото този казус може да е поставен несъзнателно или просто да е използван като метод за основа на произведението, без да има философски елемнт е него.

Интересно ми е мнение относно въпросите ми по-горе. Ако установим, че този казус съществува, ще се радвам да разгледаме философската му стойност.


п.п. Аз вече няколко дни разсъждавам върху него и е безкрайно интересно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.