Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:08 18.05.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Емилио Салгаринови  
Автор ShokoLaDa (лято..)
Публикувано10.08.17 15:58



Абе знам, че не ми е във възрастовия диапазон..ама наскоро прочетох "Тронът на фараона"...От към сюжетна линия няма да говоря, защото някак..времето ми е минало, но като начин на писане се впечатлих. Изразните средства, които употребява, начина на "картинно" рисуване с думи, са просто уникални. Природата я виждах пред очите си...
Та се замислих...това са книгите от нашето детство...обожавах като малка Салгари, дали обаче съм успяла поне мъъничко да се сдобия с неговия стил на изказване...
т.е. до каква степен детските книги сформират въображението ни и красивия изказ?



Тема Re: Емилио Салгаринови [re: ShokoLaDa]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано11.08.17 12:12



Ей, лято! Намали малко жегата, че сили не ни останаха!

От Салгари съм чел май само Черният Корсар. Имаше една много хубава поредица приключенски романи в издание или библиотека «Отечество». Любимта ми от там беше «Приключенията на Незнайко» от Николай Носов. Помня още някои неща от нея, може би защото после я четох и на децата.

Много се радвам, че си пуснала тема. Не че ще се напълни с мнения, макар че кой знае? И да отговориш на Таня_с_разредка в темата ми за Другия! Става дума за една хахава книжка, нито за деца нито за възрастни сухари. Аве, за хаховелници като нас.

Въпросите ти са доста реторични, мисля. От една страна - често повтарям, че «Всички четем умни книги, но не сме еднакво умни.» От друга страна всяко нещо влияе. Грубо сравнение, но не съвсем погрешно ще е да съпоставим четенето и възприятието на всякакво изкуство от нас и как това ни влияе с ефектът върху здравето и външния ни вид от храната, която поглъшаме и физическата ни активност (в случая с четенето това би било - времето, което отделяме за самостоятелни размисли и главоблъсканици). Ако прекалим с МакДоналдс (пък има и къде-къде по-лошо) и не спортуваме/ танцуваме/ не се движим достаъчно, т.е., ако не се замисляме над прочетеното, съзерцаваното от нас и пр., - вероятно в един момент няма да ни се понрави резултата. Или на околните ни.

В едно обаче съм почти сигурен, че сравнението ми не работи. Когато сме преситени от тежка и несмилаема храна - диетичният режим и понякога пълният глад, без подправки без сол - помагат и дори са единственото решение. Но ако оставим душата и мозъка без истории, без музика, без картини..., олко ли ще издържи, пък и едва ли е здравословно.

прав или изправян


Тема Re: Емилио Салгаринови [re: ShokoLaDa]  
Автор coffeemate ()
Публикувано11.08.17 22:04



За въображението съм сигурна, че се повлиява от книгата, но за изказа не съм. Донякъде може, но по-скоро четенето обогатява вътрешния свят в човека и пасивният му речник, но за активният си трябва нарочни усилия.
Емилио Салгари... Ей дали ще се хареса на щерката...жалко, че моите книги майка ми ги дари на читалището.

А хитростта е ума на глупака.


Тема Re: Емилио Салгаринови [re: Nerv]  
Автор ShokoLaDa (лято..)
Публикувано12.08.17 00:59



маани..щом на мен ми е жега..нещата са сериозни...: ))))
сега ще потърся Таня...: )))
ооо теми да искаш да пускам...ама клуба нещо е много сериозен...с богат аналитичен литературен заряд...а аз съм малко хаос ииии...: )))
Но ако оставим душата и мозъка без истории, без музика, без картини..., олко ли ще издържи, пък и едва ли е здравословно.
Това няма как да стане...: ) Историите не са само в книгите, музиката не е само в тубата, а картините са навсякъде.
Замислял ли си се...колко многоо истории на ден виждаш, колко много съдби, колко много емоции...Нервче, ние с отварянето на очите си четем от книгата на живота..колкото и клиширано да звучи, но лошото е, че сме научени да сме сляпи и глухи. В момента ми пее щурец...е не е байляндо...

/днес се зазяпвам по Енрике... / но пак е музика...щуреца..
А картините..пак са пред нас... Заглеждал ли си се в дърво...да видиш колко многоо картини и живот има в него...клони, листа, животинки...мравки..: )
Та душата се храни от живата енергия...книгите ни отварят нови светове, насочват ни към нови мисли но това ни е само за да видим другите неща..по друг начин.. : ))
Мен не ме бива да задържам дълго мисълта си на едно място, или ако я, трябва да е нещо много многопластово и всеки пласт да е различен и интересен...
Не знам дали ще ме разбереш..т.е. ние храним душата с инстинска енергия, а знанието и информацията просто ни дава насока за нови възможности.
Няма нещо по-интересно от живия организъм..от хората...от природата...и колкото повече си мислим, че знаем, толкова по-незнаещ си остава човек....
Задавам много въпроси..непрекъснато...и понякога ми се дразнят, като и те не знаят, защо го казват това..ама аз пак си питам...: ))) а в книгите няма кого да попитам...: )))
И да, търсещият човек не може без книги, статии, разкази...защото след всяко прочетено нещо има нов поглед или поне обогатенн поглед върху нещата...но това не е истинската храна на душата...а нов различен начин тя да се "нахрани" реално...
това е за мен...
А в моите теми може спам колкотоо искаш..и да ми пишеш за какво се сетиш..ще ми е интересно...а може и музика да си слушаме..абе свобода..пълна!
ии още една песничка...




Тема Re: Емилио Салгаринови [re: coffeemate]  
Автор ShokoLaDa (лято..)
Публикувано12.08.17 01:03



Като малка обожавах Салгари..и неговите приключенски книги. Той има много интересен начин, чрез отбрани изразни средства да създаде красота.

Той е ментален владетел...: ))) и много бих искала да го познавам и на живо...щеше да ми е много интересно...ама няма!..: )
Трябва да видя дали ми е останало нещо от него, защото и аз ги раздадох..и ако е..ще ми кажеш къде да ти изпратя...може пък да и хареса на дъщеря ти.



Тема Re: Емилио Салгари [re: coffeemate]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано12.08.17 02:02



Здравей,

Дано не се натрапвам, защото не е никак приятно да получава човек непоискани, още повече нежелани и често непотребни подаръци.

Имам две аудиокниги на ЕС (стари и за това не са с много добро качество, но стават за слушане.)

Книгите са «Дамаският лъв» и «Последните дни на Картаген».

Ако имаш интерес, ше ги кача някъде така, че да си ги свалиш лесно, а може и (което ще е още по-лесно за мен да ти дам линк към торент сайт, където вече съм ги качвал/или поне така си мисля/, но ще ти трябва регистрация, предполагам.

прав или изправян


Тема Re: Емилио Салгаринови [re: ShokoLaDa]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано12.08.17 02:08



Днес прегрях от песни, а трябваше вместо това направо да се обърна към теб. Ама не се сетих пусто...

Клубът не е сериозен той. Никакъв го няма, а преди не знам си колко години изглежда е бил най-интерсното място в дира...

Пускай теми всякакви. Дай я на сам тази голяма книга на живота, дето все я рекламираш:)

прав или изправян

Редактирано от Nerv на 12.08.17 02:09.



Тема Re: Емилио Салгаринови [re: Nerv]  
Автор ShokoLaDa (лято..)
Публикувано12.08.17 11:18



: )
не мога, моя си е, мога да споделям част от нея, но моята книга на живота не ти върши работа. Всеки си има и няма универсален вариант...
Добро Слънчево, съботно утро...
кафе..и красиви звуци..: )





Тема Re: Емилио Салгаринови [re: ShokoLaDa]  
Автор coffeemate ()
Публикувано12.08.17 14:04



Благодаря много, чак се зарадвах на твоя и на Нерв отклик. :) всъщност идеята ми беше, че тъй като аз имах любими книги от ученическите ми години и много си ги пазех, препрочитах ги по няколко пъти и колко щеше да е хубаво да видя дали щяха да запалят същият интерес в децата на онова дете, което вече е родител. Нали, аз защото вярвам, че от моята енергия е останало нещо в тези точно томове. Обаче, баба им им е разказала играта.
Но за аудио книгите на Нерв, не мога да не се заинтересувам, защото ще им е разнообразие да ползват компа не само за игри и филмчета. Пък и на мен ми стана интетесно.

А хитростта е ума на глупака.


Тема Re: Емилио Салгаринови [re: Nerv]  
Автор coffeemate ()
Публикувано12.08.17 14:07



Аз нямам регистрация в торент сайт. Но с голямо удоволствие ще ги изтегля там, където ме насочиш. Благодарности! :)

А хитростта е ума на глупака.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.