Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:18 16.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема АМАЗОНКАТА НА ВАРОЕнови  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано28.06.17 13:18



На две места в друга

клубарката Tanya(с разредка), споменава книгата на Боян Биолчев «Амазонката на Варое».

Реших, че си струва, че дори да няма какво толкова да кажа по темата, все пак е по-добре, ако го кажа в пряка реч (нов ред, два пръста навътре).

прав или изправян

Тема Re: АМАЗОНКАТА НА ВАРОЕнови [re: Nerv]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано28.06.17 13:45



Прочетох. Не знам дали някой очаква от мен просторен коментар и ще съм относително кратък, позитивен и отвлечен.

Това е пародия. Пародия на исторически роман. Доста умело измайсторена. Не знам дали всеки читател, ще направи подобни асоциации, но поне при мен веднага възникнаха такива със стиловете или по-скоро с писателските прийоми на Тери Пратчет (свежия хумор и самата идея да се пародира един от най четените жанрове, в случая не приказното фентъзи, а исторически романи в най-добрите, родни традиции на Слав Христов Караславов, Стефан Дичев, Димитър Талев, Антон Дончев, Йордан Вълчев, Яна Язова, Вера Мутафчиева и мн. други…), Реймънд Чандлър (колоритните лафове, често хрумващи на главния или по-второстепенни герои, след като за изяли няколко кила бой), а така също и Оскар Уайлд (изобилие от афоризми - не малко от които - готови за подпис под и-нет лична карта. На моменти даже ми идваха малко в повече…). Колкото и еклектично да изглежда...

Чете се с лекота, без да е лековато четиво. Смехориите следват една подир друга, а закачливата самоиронията към новоформиращото се и намиращо се в пасионарен подем българско племе (по Гумильов) по време на основното действие в романа (, понеже има и нещо като епилог, където действието се развива в наши дни,) е навсякъде, но не е поднесена със злъч или с давещо-самоубийствена меланхолия, а по-скоро с една закачлива усмивка и намигане, което мисля би обезкуражило и най-маститите критикаро-патриотарски настроени читатели. {Например намекът за разстройството, което се получавало при смесена консумация на кумис и пиво, напитките олицитворяващи духа /спиритус/ на двете основни субстанции, оформили съвременната ни нация. Сполучлива е тук и податката, че и двата основополагащи народа, бавно и уверено започнали да неглижират изконните си алкохолни питиета за сметка на виното. Може би само трябваше да се подчертае тракийския(, а не ромейския) изконен произход на виното. Все пак не без основание се твърди, че Дионис има тракийски произход (Загрей) и в последствие е възприет от древните елини и сетне от римляните. Предполагам обаче в случая Биолчев намеква повече за цивилизационното (западно) влияние на Римската Империя [наследена от Византия, която макар и източна (римска империя) за нас си остава много по-западна, особено отнесена към далечния изток, откъдето се предполага, че идват прабългарите.)]. Друг такъв пример е, когато Телец се тюхка – как така не се намерили поне двама братя (от прабългарите), които да вървят в една посока, ами все пръскали семето си по целия тогавашен свят… и мн. др. }


На прима виста това са впечатленията ми. Може да ми е убягнало нещо важно разбира се. Всъщност още нещо ми се наби в очи, докато четох. Романът излиза някъде 2005г., доколкото разбирам. По същото време имаше една, не знам дали мога да я нарека модна тенденция в юношеските романи (в световен мащаб, вероятно най-силно изразена в цикъла «Колелото на времето», където Джордан създаде един свят управляван от самоуверени, разумни и почти всемогъщи жени. В този свят думата на жената е закон, а мъжете живеят най вече, за да им служат и да изпитват щастието от това да боготворят на своите господарки. Жените в «Колелото на времето», получават властта си или на принципа на матрилинейната примогенитура (тронът се наследява от най-голямата дъщеря); или със свободен избор на най-способната със своите магически способности (мъжете с такива способности неизменно полудяваха, затова овреме ги залавяха и лишаваха от магичност, за да се минимизират щетите), или по силата на традицията в селските общини, където се слушаше думата на т.н. премъдри – старейшини и лечителки, или по друг матриархален принцип. Впоследствие немалко феминистки ореваха орталъка срещу автора и особено срещу приумицата му, гавният герой на сагата – Ранд да се сдобие с харем от три еднакво обичащи го жени, в които и той бе също еднакво и безостатък влюбен. Не си спомням вече, но като че ли дори четох коментари, че нямало начин да не е бил малтретиран от майка си като малък, щом пише такива неща, видите ли…

В по-сериозната литература, тенденцията да се дава [«подавящ», както в превод звуци руската дума, използвана много на място в такива случаи] превес на женското начало е (по мое мнение) най-ярко застъпена в излезлия 1948г., епохален труд на Робърт Грейвс (известен повече като автор на «Аз, Клавдий») - «Бялата богиня». Любопитна книга, която се чете доста трудно, а освен това критиката (научната такава), така и никога не я приема насериозно.

Във филмовото изкуство, тази тенденция стигна нещо като своеобразен екстремум във филма с Никълас Кейдж от 2006г., - «Капан» (The Wicker Man), който пък е римейк на по-стар хорър…


Та някак си ми се стори, че и тази тогава модна тенденция се забелязва в «Амазонката на Варое». Естествено самото заглавие прави реверанс към силата на нежния пол (Тази квалификация също не е приемлива за клуба на нацифеминистките).

«Бий за да те ужавават!» - както се казва. За отбелязване е и, че амазонките имат интересен «живот след смъртта» си в нашия народен епос, изследван задълбочено и оригинално от Иван Венедиков в според мен шедьовъра му «Златният стожер на прабългарите» (Продължение на «Медното гумно»).

Става въпрос за обичйно трагичния образ на «девойката-юнак» (понякога самодива, понякога - не) в юнашкия ни фолклор.

Мисля, че в образа на Кера (16г. рожба на трак и славянка), може да се открият някои черти на умеещата да управлява и направлява в правилната посока представители на илюзорно силния пол. Нейният антипод - ромейката Мария(42 г., зодия пума) е пък пример за лошата жена, манипулатор и експлоататор на мъжките труд, достойнство и слабости. Керината дружка пък, подвизаваща се в клуб Стара Загора, под псевдонима «Дебеланката» не само командори както си ще своята изгоряла мъжка изгора от племето гепиди, но при необходимост, го спасява от беди и/ или носи под мишница. Мноо е яка, просто. :)))

Рекох!
:)

прав или изправян


Тема Re: АМАЗОНКАТА НА ВАРОЕнови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано29.06.17 11:20



И на мен ми я препоръчаха. И съм много благодарна за което, много, :)



Тема Re: АМАЗОНКАТА НА ВАРОЕнови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано02.07.17 17:42



не знам кое издание си си закупил. На едното има и думи на автора. :

"Тук, на обложката, обикновено поместват биографията на автора. Няма да постъпя егоистично, ще постъпя справедливо. Отстъпвам мястото на биографията на книгата. Понеже я писах цели три години, имах възможността да я опозная и реших, че го заслужава повече от мен.

Преди две десетилетия написах сценарий, потопен в смешното на историята ни, който бе отхвърлен грандиозно от художествения съвет на киното. Един от корифеите, вече в коридора, ми каза: "Много е подигравателно това, което си написал. Нашият зрител не е дорасъл за национална ирония!" Този човек, желая му от сърце здраве, е жив. Видях го неотдавна - видимо още не е дорасъл за национална ирония.

А зрителят? Ами той, както и читателят... та те са си същите. По-умни от тези, които се опитват да ги затворят в калъп.
И понеже годините отлетяха и се изплаших, че ще си отида от тоя свят недорасъл, седнах и съчиних отново, вече като роман, тая закачка от неосъществения сценарий.
Героите оживяха отново. Не зная дали са щастливи точно в моята книга. Но аз изживях с тях през тия три години най-голямото щастие, за което един заточеник на перото мечтае цял живот."


Нерв, как мислиш - дорасли ли сме като народ за национална ирония? Или стъпка нататък - сатира?

:) .



Тема Re: АМАЗОНКАТА НА ВАРОЕнови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано03.07.17 16:00



Кавява с твърди корици. Да, прочетох това.

Въпросът дорасли ли сме или не до мъдростта да се надсмиваме над себе си е реторичен. Ще отговоря сериозно обаче. Защото чувството за хумор ми е много сериозно. Биолчев в случая фокусира язвителността си именно към онези алтернативно разумни юроди - познавачи, които не се уморяват да психоанализират сънищата на набедения ни за заспал народ. В това число и такива, които демонстрират извисеност, поствяйки се над

.

Парадоксално ярко доказателство, за самоирония ни дава христоматийно - кошмарният национален анти-архетип, литературният фантом Бай Ганьо (Не всеки е Ганьо, но дори Ганьо може да се надсмее над себе си. Например красноречивата сентенция от «Бай Ганьо и опозиция - ама де-де». «Хич бай ти Ганьо опозиция става ли бе, момче?»)

Самоироничен е Вазов рисувайки част от себе си в Бръчков от «Немили недраги»...

Или може би един още по-силен пример от «Под игото»(върху него обръща внимание Георги Фотев в «Българската меланхолия» [,та оттам го научих и аз. Не казвам припомних си го, защото не помня помнил си съм го изобщо някога,])




С много насочена именно към себе си ирония пише и Захари Стоянов. И мн. др.

Има разлика между това да самоиронизираме от една страна себе си като личности (Вазов - Бръчков) и своя народ (от друга).

Защото
- квалификации от рода на «Хубава работа, ама българска»;«Българска нация техническа.»; «Прост народ - слаба държава!» (Любим на политикани, коментиращи избори, след като скъпата на сърцето им партия е загубила.)
- размишления за митичния «Втори акъл на българина», а дори и
- констатации като тази от препратката по-горе («Самоиронията - българският кошмар»),

много по-често свидетелстват за неистово желание за техния автор
да се самоизтъкне като индивид самостоятелен, надживял детските болести на своето национално - родово развитие,

съзнавайки или не, че всъщност прилича на пале, което току що си е надрасло опашката...

Сега се сетих, че (поне докато го има дир-а) (демек с пачи перо и акъл) съм се обезсмъртил и я. :)

прав или изправян

Тема Re: АМАЗОНКАТА НА ВАРОЕнови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано03.07.17 18:01



... има, има и самоиронична краста. :))


Като заговорихме за чувството за хумор ще намеся и Дж. Суифт:
"Остроумиeто - най-благородният и полезeн дар на човешката природа, а хуморът - най-приятният."

При англичаните, то е анемично. При българите?


....демек с пачи перо и акъл) съм се обезсмъртил и я. :)

... а аз читател. :))
ще залитна пак да цитирам Дж. Суифт:

“Читателите могат да бъдат разделени на три категории: повърхностен, невеж и начетен.

Повърхностният читател ще бъде по един необясним начин провокиран към смях; това прочиства гърдите, пенкилер срещу меланхолия и е най-невинният от всички диуретици.

Невинният читател (разликата между него и прецизния е много тънка) ще установи, че гледа втренчено, това е прекрасен цяр за болни очи, служи за повдигане и съживяване на духа и удивително подпомага изпотяването.

Но истински учениятт читател, за чиято полза стоя буден когато другите спят, и спя когато другите са будни, ще открие достатъчно материал да анализира мислите си до края на живота си.“



Тема Re: АМАЗОНКАТА НА ВАРОЕнови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано03.07.17 23:28



По този повод (има известна логическа връзка по линията - светът е оцелял, защото се е смял...) ти изпращам една песен. Ми така де. Като не идва Хот Чокълит да пуска песни, все някой трябва да се прежали.



прав или изправян

Тема Re: АМАЗОНКАТА НА ВАРОЕнови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано04.07.17 12:00



светът е оцелял, защото се е смял..
Предполага се. :))

Иска ми се да я препоръчам и на Шоколада книгата. Аз я прочетох, доволно ми е, финалът е преклонение пред непреходността на красотата без грам ирония. Може би и затова Достоевски казал, че тя- красотата ще спаси света. Ммм... то май спасителите станаха двама - смехът и красотата?


Сега, на чели книгата, как ще дойде, ако почна да пиша избрани цитати? :)

Да започна с един глобален: "По една ирония на съдбата, която впрочем винаги е иронична...?"

... та, коя е ключовата дума? :)))



Тема Re: АМАЗОНКАТА НА ВАРОЕ [re: T a n y a]  
Автор T a n y a ()
Публикувано04.07.17 18:52



"впрочем" :))



Тема Re: АМАЗОНКАТА НА ВАРОЕнови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано04.07.17 23:22



Хе-хе!
Нали, нали...

Чакай да те питам нещо първо.

Следва кратък откъс от есето на Унамуно «За испанската история»



Та, ти отбелязваш ли си опр. пасажи и прочие в книгите?

прав или изправян


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.