Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:42 10.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Книгата, която четете днес  
Автор saksun (непозната)
Публикувано24.11.16 04:14



Аз чета с интерес биографичната книга ,,Дивият живот и бесният гений на Мик Джагър" от Кристофър Андерсън.

Харесва ми това, че авторът описва рок музиканта такъв, какъвто той вероятно действително е бил и продължава да бъде като характер, темперамент, излъчване, раздаване на сцената. Лошите му черти и прояви не са спестени, например завистта му към успехите на Бийтълс, алкохолните, примесени с дрога изцепки, неодобрението му от британската кралица, която Джагър наричал ,,главната вещица".

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Fuego)
Публикувано26.11.16 14:33



Този клуб е полужив или по-скоро ни жив с живите, ни умрял с умрелите. Лично аз много бих искал да е именно място за обсъждане на книгите, които четем в момента или пък някога сме чели и препрочитаме или бихме искали да препрочетем и прочие варианти. За съжаление не съм чел книгата, която споменаваш. По начало - никога не съм си падал по биографии.



P.S.

В момента не чета нищо.

прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.11.16 12:20



Аз обичам биографични творби. От тях се научават доста неща, за които човек изобщо не е подозирал и които не е чел на други места.

А клубът си е умрял, както 4/5 от клубовете във форума.

Интересно би било след 20 години, например, да се погледне тук и да се види какво е писано. Защото темата е озаглавена така, че когато и да се включи човек, все ще е актуално мнението.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор azazel.ehnaton@abv.bg (член)
Публикувано27.11.16 16:45



А-а-а-а Саксун! Не очаквах да те видя тук!



Щом харесваш биографии препоръчвам ти книгата на Тина Търнър ,,Аз Тина,,
Четох я преди 20г и се удивих през какъв живот е преминала Тина,какъв отвратителен мъж е имала и как е преминала през много изпитания за които хората не подозират за да стане това което е.Непрекъснати побоища от мъжа и и унижения и все пак успява да преодолее всичко!

Друга книга,която ти препоръчвам е ,,Братко Рей,, на Рей Чарлз.
Изумявам се как един сляп човек има куража да тръгне от един град в единия край на Америка към друг град в другия край без да познава никой и въпреки това да оцелее и да се справи! Трудностите през които преминава в това число и храненето веднъж на два дни биха смазали повечето хора.

Препоръчвам ти също и биографията на нашия артист Георги Парцалев има я онлайн под заглавие ,,Тъжния клоун,, много е интересна!

Много хубаво интервю прочетох на скоро с покойния Кирил Господинов.
Казва истини за наши големи артисти които не сме подозирали!
Ето интервюто http://www.blitz.bg/article/160

Последната биография която прочетох е на Ли Якока президента на Крайслер.
Много е хубава книгата прочети я няма да съжаляваш.Разказва се за началото на кариерата му във ,,Форд,, после го уволняват и поема ,,Крайслер,,
Ще прочетеш за интересни неща за американската икономика в тази книга!



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: azazel.ehnaton@abv.b]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано04.12.16 19:51



Благодаря за интересните идеи.



Отдавна исках да прочета автобиографията на Тина Търнър. Книгата, посветена на Георги Парцалев, също ще ме заинтригува.

Но, може би, първо ще прочета ,,Life" на Кийд Ричардс. Хартиената показалка в книгата за Джагър я рекламира и като я завъртя между пръстите си, се сещам, че не е зле да се видят някои събития и през погледа на не по-малко дивия и талантлив от Мик, китарист на ,,Ролинг стоунс".

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор oblachen-99546 (старо куче)
Публикувано11.12.16 00:33



Клубовете тук си отидоха. Завинаги, разбира се.
Но щом сте такива фенове на биографични истории, пробвайте Вълчия паспорт на Евтушенко.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: oblachen-99546]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано12.12.16 01:23



Може, защо не? Това - за книгата.


А специално клубовете в ,,Култура и изкуство", като че ли бяха от първите, запустяващи постепенно.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано29.04.17 13:20




Този клуб е полужив...


... четенето е като дишането. :)

Чета неусетно.
Днес .. отворих книга, която искам да дочета.
"Амазанката на Варое" на Боян Биолчев.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано30.04.17 18:51



Здр,

За какво се разправя?:))
За протокола -
аз чета «Механика срещу символика» на Георги Каприев.

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано02.05.17 16:18



така да се каже... с две думи - прочети я :)

А аз тази «Механика срещу символика» на Георги Каприев... да я чета ли?



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано02.05.17 23:59



По скоро - не. Става въпрос за тясно и специализирано изследване относно западно европейската историография и да си позволя да я нарека така «една своеобразна реформация» в тази историография между XII и XIII век. И не защото малко се надцених във възможностите си да я схвана, а по-скоро, защото не съм узрял достатъчно за темата.

Ако се чудиш какво (извън белетристиката) да пробваш обаче, мога да ти препоръчам «Завладяваето на Америка, въпросът за другия» от Цветан Тодоров.

И имам желание да я обсъдим. (Има уловка обаче:)

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано09.05.17 20:35



Нямам я книгата. Ще я потърся и купя. :)


... да я обсъдим. (Има уловка обаче:)

:) ... Това ме подсеща за един цитат от кнога на О. Памук:

"Драго ми е да се запознаем. Вие за кого шпионирате?"



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано10.05.17 22:22



Би било добре. (Темата ми е интересна). Ако искаш все пак - почакай (до утре; трябва ми технологично време), за да ти разкрия «уловката» по напред (преди да си я поръчаш.)
Може да се разкандърдисаш. Все пак косва (май бяха 16 лева) и поне 2-3 дни.

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано11.05.17 15:18



Та значи - Хвърли един поглед на темата която пуснах преди малко,

...

И си прецени!.

Уловката (б)е, че е свързано с известно извънкласно четене, ако може така да се изразим., А темата в по-широк контекст е «Другият» и другостта. Напоследък се сетих за нея, като се пусна слух, че нямало начин рано или късно да установим, че не сме сами във вселената.

Срещата на две цивилизации намиращи се на коренно различни равнища на развитие, според землянския ни опит, винаги е водела до унищожение, заробване в по-голяма степен и в по-малка асимилация на останките.

прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано11.05.17 20:24



Срещата на две цивилизации намиращи се на коренно различни равнища на развитие, според землянския ни опит, винаги е водела до унищожение, заробване в по-голяма степен и в по-малка асимилация на останките.

Сетих се за Vangelis - Conquest Of Paradise...

Силата на силния за какво може да се употреби ли? :)
Зависи от разума. му...

"Не вземам пленници, не остъпвам терирория"

Силният разумен...
няма потребност да унищожава, заробва и асимилира.
Няма потребност и да манипулира.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано11.05.17 22:28



Случайно попадала ли ти е «Наследниците» от Уилям Голдинг.

Едно време я определях, като една от най-любимите си книги. (Вече съм спрял да правя класации, но си я обичам. Както и автора като цяло.) Бих я препрочел. Тематично е в 10-ката по въпроса за другостта. Разказва се за времената, когато, макар и за кратко на Земята заедно са живели и се срещат неандерталци и кроманьонци. Поне за мен - много силно четиво.

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано22.05.17 16:13



«Завладяваето на Америка, въпросът за другия» от Цветан Тодоров.
... поръчах я, доставиха ми я. Сега следва Таня чете. :)


Случайно попадала ли ти е «Наследниците» от Уилям Голдинг.
Не съм я чела.

Другостта е хубава тема.
И се отпочва още от приказките... :)



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано23.05.17 16:17



Ще следя темата и евентуално отзивите на Таня.

Надявам се на някоя и друга творческа провокация от твоя страна.

ПП

Един от най-фрапиращите примери за експлоатация на темата (или както би казал някой - «дискурса», с претенции за по-голяма точност и обхватност,) за «Другия», намираме в недовършената, но вече в процес на HBO сериализиране сага «Песен за огън и лед» на Джордж Мартин. Автор, комуто до голяма степен дължим превръщане на фентъзи жанра в нещо повече от романизирани приказки с подчертан уклон към автоцензурирани, авторедактирани, хигиенизирани до стерилитет истории със залитане в създаване на герои с предимно черно-бяло, полюсно съдържание.

В «Песен за огън и лед» има много «други». Не само нашествениците от земите на вечен студ, които хората на 7-те кралства и Вестерос наричат с това име («Others»), но така също и считаните за изчезнали «Горски чеда»(«Children of the forest»); Диваците - анархисти, които за да се задомят трябва да откраднат жена или да умрат опитвайки; Железните мъже - пирати от солените острови, чиито девиз е «Ние не сеем», а най ценният накит за един мъж е този за който се плаща желязна (стоманена цена) и се сваля от собственоръчно убит противник, а лъскавите украшения и дрехи са за жените и размекнати от уютния живот в зелените земи на женчовците и т.н и т.н.

Всъщност както е и с народите на Земята ни, т.е. и в живия живот културата, битът, религията, обичаите и собствените закони на всяко едно от 7-те кралства са твърде специфични, с най-характерни примери Земите на Севера и Дорнците. Както споменах по-преди (или в другата тема, обаче) от особен интерес е такава другост, която разделя две цивилизации или групи от хора, така, че едната е много по-развита в технологично и всякакво отношение, което й дава възможност по-добре да анализира, разбира, манипулира, подчини и в крайна сметка да асимилира или унищожи другата, по-слабо развита, чието население(индианците на Земята) често може да схваща представителите на първата (испанците и другите европейци) като божества или демони (какъвто е предполагаемо сличая с «Другите» или «Белите бродници» от «Песен за огън и лед».
Пример за такава драстична разлика в нивата на развития между две отделни човешки групи е именно срещата между неандерталци и кроманьонци в новелата (или романа) «Наследниците» на Уилям Голдинг.

Много подобни римери от истинската история са описани в книгата на Джаред Даймънд «Пушки, вируси и стомана», но най-стряскащият е за две племена от Новозенладските острови. По някакъв начин едното се сдобива с огнестрелно оръжие от европейците. Неследдълго мъжете на това племе грабват пушките и организират геноциден поход срещу съседното племе, населяващо съседен остров. Няма оцелели от по-слабите. В случая дори не е била необходима качествена цивилизационна разлика между двете племена. Просто едните са се сдобили и научили да боравят с някакво средство, което им осигурява решително предимство във военното дело. Пушка, вълшебна пръчица, каквото и да е.

Още малко по тема за «Другия» - в другата тема. :)

ПП-2

Айо ти се пише - кои приказки имаш пред вид?

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано25.05.17 19:54



Която и да е приказка... :)
Щото нали Светът на приказлите, е Другият свят...

Прочела написаното в другата тема. :))
Философия и психология на общуването... охх океан бездънен.

Историята е свидетел на масово проявяван стремеж към доминиране над другия/другите.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано01.06.17 17:09



... много. много обещаващо начало. Книгата. :)



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано02.06.17 17:37



Здравей,

май нямам какво съществено да кажа по същество или ако имам ще е разсейващо.

Пиша най вече за поддържане на огъня.

Но всъщност ще драсн нещо (кратко) в другата тема.

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано19.06.17 16:38



Снощи прочетох ,,Дяволското блато" на Жорж Санд. На един дъх. За трети път. Предишните два четох хартиената книга, а сега - от Интернет.

Докосването, обръщането на страниците, корицата, илюстрациите на хартиените книги винаги ми носят различно усещане, по-пълно, докато чета. И ми е по-уютно някак отколкото с електронните им варианти.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор T a n y a ()
Публикувано19.06.17 17:43



На един дъх. За трети път.

Това обещава, че ще има и още пъти. :)



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано19.06.17 22:58



Изтеглих я и качих на четеца.

Аз съм изключително консервативен. Дълго време отказвах и да чуя за електронни книги и четци. Но ми подариха един Киндъл, който малко след като му изтече гаранцията се прецака. Веднага си взех нов (друга марка), Толкова се бях пристрастил. Изключително удобно нещо, незаменимо за чакане по ошашки, хотели, летища, командировки. екскурзии и всякакви пътувания. Може да се чете в самолет, единствения проблем е в кола или автобус, даже и ако не си шофьор. Буквата «О» много подскача и често удря четящия по носа или челото. Впрочем това е валидно и за истинските, хартиени книги.

ПП

Представям си какво им е било на консервативните фенове на автентични пергаментни свитъци и папируси. Сегашните, предпочитащи хартиените книги пред електронните казват нещо такова: «Друго си е да ти замирише на хартия и печатарско мастило...». Едно време сигурно са капризничели някак си по-така - «Ако една книга не мирише на кожа и естествени багрила, никаква книга не е...»

Мдаа.

Колелото на Времето се върти и Вековете идват и си отиват, оставяйки спомени, които се превръщат в легенди. Легендите заглъхват в мит и дори митът отдавна е забравен, когато породилият го Век се върне отново. В един Век, ... ... ..., Век, чието идване предстои и Век отдавна минал, в Мъгливите планини се надигна вятър. Вятърът не беше началото. Няма начала, нито краища при въртенето на Колелото на Времето. Но беше някакво начало.


прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано20.06.17 16:04



цитат от книгата на Санд (самото й начало:)

... пресъздавайки бедността тъй грозна, презряна, понякога порочна и престъпна, достигат ли целта си, постигат ли благотворно въздействие? Ние не се осмеляваме да изкажем мнението си по този въпрос. Могат да ни възразят, че показвайки пропастта, издълбана под тленната почва на изобилието, те плашат лошия богаташ, както в „мъртвешкия танц“ са му показвали зеещия гроб и смъртта готова да го обхване с гадните си ръце. ... ... ... Ужасната смърт, скърцаща със зъби и свиреща на цигулка по картините на Холбайн и предшествениците му, не е успяла под този образ да промени извратените и да утеши жертвите. Нима нашата литература не подражава до известна степен на художниците от Средновековието и Възраждането?
Пируващите герои на Холбайн пълнят чашите си в изстъпление, за да отхвърлят мисълта за смъртта, а тя, невидима за тях, ги обслужва като виночерпец. Злите богаташи днес искат укрепления и топове, за да няма жакерии. Черквата от Средновековието избавяше имотните земевладелци от страховете им, като им продаваше индулгенции. Днешното правителство успокоява тревогите на богаташите, като ги кара да плащат за жандарми, палачи, байонети и затвори.





Много интригуващо начало. Това е картината за която говори в началото авторката. THE PLOUGHMAN., ОРАЧЪТ от Ханс Холбайн.

Цялата поредица от т.н. цикъл «Танц на Смъртта», може да се разгледа примерно

или .

Не знам дали сте се замисляли или попадли на тълкуването по-долу, но поне може да се спекулира, че една от най-хитовите и лирични песни на починалият наскоро

Ленард Коен - Dance Me to the End of Love препраща към този Dance Macabre.

Имам/ имах доброто желания да я преведа (що-годе песенна форма) и кача, но нещо музата ми се изплъзна и изтървах мига. Просто не потръгна.


+++

На едно място из нета може да се прочете например следното:



The song is about the string quartet who were forced to play beside the crematoriums in the death camps. The members of the quartet were going to be killed after in the crematorium but were allowed to play music. This playing of music is joy and happiness to the members of the quartet, the last piece of love and joy they will experience before their end.

The song lyrics themselves describe a man and woman who are dancing, yet the man is asking for the woman to dance him or help him to do many things. This couple are exactly like the string quartet. Both of these groups of people are going to be killed in the crematorium but, they can experience joy, whether it*d be playing music or dancing, for the last time until before their end. It shows that both these groups, predominantly the couple, are enjoying themselves through something they love and are forgetting all their troubles and concerns of their deaths. He is asking her to take them back to happier times and reflect on their lives and realise the happiness in their lives before their end.

Key lines
«Dance me to your beauty with a burning violin» - String quartet*s instruments burned in crematorium
«Show me slowly what I only know the limits of» - Only know limits of life physically so, he wants her to take him back to a happier time in their dance.
«We*re both of us beneath our love, we*re both of us above» - our love is joy and happiness, they will die so they are beneath it, yet they are happy and joyful before they die so they are above
«Dance me through the curtains that our kisses have outworn» - wants her to take him back to an early time where they were young, happy and exuberant
«Raise a tent of shelter now, though every thread is torn» - encapsulate this moment of joy before our death, even though we know the inevitable will happen...


/Това цялото ще преведа по-късно, надявам се! Накратко според това тълкуане, песента разказва а струнен квартет, заставен да свири в крематориумите на лагерите на смъртта[концентрационните лагери], малко преди самите музиканти да бъдат екзекутирани. Музиката и изпълнението й са последните късчета любов и радост, които изпълнителите от квартета ще изпитат преди да умрат./

Имаше и една книга (не съм я чел, но мисля, че има връзка с концлагерите) - «Мъртвешки танц» - Бернхард Келерман.



прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано20.06.17 16:31



Не бях чел Санд преди това. В общи линии, представата ми за нея се изчерпаше с образа й, малко или много гротесков на преследачката на нежния Хю Грант в ролята на Шопен; класическа мъже-мелница, жребецоукротителка, напориста ездачка, знаме за феминизма и кошмар за всеки артист или поет с малко по-изтънчени линии и плаха интровертност...



+++

Стилът и изразността й, фината й наблюдателността и умението да разказва чрез контрапозиции определено ми допадат.

Например:

... И тъй, пред очите ми се разгръщаше картина в пълен контраст с картината на Холбайн. Вместо тъжен старец — млад чевръст мъж, вместо впряг от изтощени мършави коне — двоен впряг от силни буйни волове, вместо смъртта — красиво дете, вместо изображение на безнадеждност и разруха — картина на сила и радостни мисли...

прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано21.06.17 17:31



Завърших книгата. Не е точно моя тип литература. И то не защото става дума за любовна новела - мелодрама (не е роман, понеже е доста по-кратък и едносюжетен така да се каже; т.е. има само една - единствена сюжетна линии, без никакви разклонения, усложнения или обрати.)

Текстът по-долу съдържа «спойлери».

Едно нещо прави впечатление още от първите глави. Всички герои, по дефиниция и по същество - прости селяци, говорят прекалено литературно. И не само че използват правилен (не изящен, но все пак изискан) език, но са и много обстоятелствени, пунктуални и сякаш склонни към анализ и самонализ. С една дума маниерничат (словом).

Интересен персонаж е главният герой - Жермен, наричан още «земеделецът със златните ръце».

Вдовец, с бедн произход, безимотен, който повече от година след преждевременната смърт на съпругата си още жалее и даже си поплаква.

Останал е при родителите й, предполага се, че е сирак и няма къде другаде да отиде. Казва се (по нашенски) «заврян зет». Тъсът му го цени. Съвестен и добър работник, хрисим, като вол и почти толкова работлив. Набеден да има златни ръце, но по-скоро става дума за лапи челични. Левент, запазен (28г. по тогавашните им селски стандарти мъж на 28 г. и с 3 деца е почти папардак), а и на всичкото отгоре без амбиции, съзнаващ добре че не умът му е най-острото му сечиво, което има на разположение. (Ето какво споделя на тъста си за себе си: «...вие знаете, че никога не ме е било грижа кое е изгодно и кое не е изгодно за нас. Нищо не разбирам от поделбите, не ми стига умът за такива работи. Аз си знам земята, воловете, конете — впрегатния добитък, сеитбата, вършитбата. А с овцете, лозята, градините, с разните доходни и изтънчени земеделски работи сам знаете, че се занимава синът ви. За пари пък изобщо не се сещам, предпочитам всичко да отстъпя, отколкото да споря кое е мое, кое е ваше. Винаги ще се страхувам да не сгреша и да поискам нещо, което не са длъжни да ми дадат, и ако нашите работи не бяха тъй прости и ясни, сигурно никога нямаше да се оправя.»)

Не може да се оправя с разглезения си попорасъл син (най-голямото от трите деца). За да му забрани нещо прибягва към авторитета на бабата и дядото на детето си). Когато трябва да разреши любовните си проблеми също е неспособен да се оправи сам, а намира помощ у тъща си. (Единственото, което прави активно , за да спечели в битката за любовта, е да складира и сече дърва за домакинството на изгората си /баща й е починал и тя живее с бедната си майка/, както и да въздиша тежко, тежко пред родителите на покойната си съпруга - един вид демонстрира, че нещо тежко на сърце му лежи. За това пък с натрапници и мераклии за чуждо агнешко се оправя твърде добре. Бой, докато им посинеят зъбите.... От другата страна е неговата възлюбена - малката Мари - хитруша, оправна, както би казал Недялко Йорданов за нея «на лисичка прилича». Изплита си кошничката и платното, та най-подир (в по холивудски щастливия завършек) я виждаме как ритва кросното т.е. прави голям шлем - жени се за млад красив, силен и не особено схватлив мъж (т.е. лесен за маниоулиране, но кой ли мъж не е, макар това да е друга тема...), + че освен това влиза в богатска къща. Мъжът й има вече три деца (доказал се е, а може и да не се хабят повече), а пък тя определено умее да се грижи за деца, че и да ги управлява. Допълнителни екстри са, че е умна, наблюдателна, умее да стъкне огън, даже насред дъжд в гората, да «намери» храна от нищото (не само носените за подарък яребици, но и кестените все пак.) Хубавица, песетелива, че и не яде много, макар на това не бива да се разчита като на физична или математическа константа все пак. : Такива ми ти работи.


С няколко думи - сладникава и доста постна история, независимо от обещаващото начало. По-скоро приказка за малки деца с хепи енд. Разбира се причината за начинът, по който възприех книгата вероятно е, че не съм на подобна вълна. Все пак не съжалявам за отделеното време. Нещо повече - благодарен съм на анонса ти и за възмжността да придобия една по-пряка представа за Жорж Санд. Също така продължавам да мисля, че е наблюдателна и умело изразяваща се писателка. Не е повърхностна в никакъв случай.

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано22.06.17 12:19



Вчера вечерта започнах препрочитането на ,,Малката Фадет". Пак на Жорж Санд. Предполагам, че днес или утре ще стигна края.:)

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано22.06.17 12:34



Четци не ползвам.

Може би, не е до консерватизъм или носталгия по минали години, защото за мен просто е по-комфортно да чета хартиени книги. Да си седна с чашата кафе или на пейка в парк, да кажем, потъвайки в творбата. Нищо не е в състояние да ме разсее.

Както и не мога да си представя да чета политически, икономически и спортни новини в Интернет. Карам си с радиото и телевизора, а мои връстници ми говорят, че от доста време не гледали телевизия. Чуят ли за програма ,,Хоризонт" на БНР, почват да се смеят.



Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор T a n y a ()
Публикувано22.06.17 12:38



Здравей, Saksun :)

Аз не чела нищо досега от Жорж Санд.
Спомням си, че някога разгръщах - Животът на Ференц Лист. Шопен или поетът
на Ги дьо Пурталес.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано22.06.17 12:48



Доколкото помня, точно Ференц Лист е запознал Шопен с френската писателка. Или беше някоя любима на Лист, която също е известна личност.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано22.06.17 12:49



Хайде, плз, прочети Амазаонката на Варое на Биолчев
Моля те. Моля те.

:).



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор T a n y a ()
Публикувано22.06.17 13:23



... :).

Шопен и Санд? Срещала съм ги в "Стълбовете на Херкулес" на Пол Теру.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано22.06.17 13:29



Ще я потърся, но не обещавам, дори да я намеря. Това изречение се получи двусмислено. Хм...

Междувременно - ето един подарък за теб. (, аз съм го майсторил, но ще го имаш само, ако си достатъчно смела и/ или доверчива:)))))

По-късно, ще го кача на торент, но засега само от

.
/може да се тегли 7 дни/.

прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано22.06.17 13:59



Чела съм само ,,Индиана", ,,Дяволското блато" и ,,Малката Фадет" на Жорж Санд.

И ,,Любовта на Шопен" от полския писател Йежи Брошкевич, защото харесвам романи, посветени на действителни истории, особено биографични за велики личности. А като засягат любовните отношения между две големи имена, чиито произведения ми допадат (независимо дали е литература, музика, филм), задължително чета каквото има излязло за тях на книжния пазар.

Мисля, че характерното за творбите на Санд, освен ограничения брой на сюжетните линии, което ти си посочил, е и идеализирането на положителните образи. Оттук идва усещането за сладникавост, с което си останал, вероятно.
Любовта също е идеалната - чиста, възвишена, самоотвержена.
Мъжките образи са на дълбоко почтени, искрени, закрилящи жените герои.
Жените са одухотворени, свободолюбиви, невинни и... моногамни. За разлика от авторката, те имат една голяма любов, дори една-единствена изобщо.
С Индиана е малко по-друг случаят, но пък в тази история писателката е ,,взела" за модел собствения си нещастен брак, поне така знам, че хич не е била щастлива като семейна. Но Индиана е описана пак като честна, безкористна, много мила и добра жена, отдадена на любовта.
Интересното е, че Жорж Санд не рисува с добро отношение образа на ,,мъжемелачката", за каквато е минавала самата тя. Такъв е примерът с вдовицата, за която Жермен трябваше да се ожени, прочел си в ,,Дяволското блато". И с ,,хубавата Мадлон" от ,,Малката Фадет".
Авторката нарича мъжете, тичащи подире им ,,поклонници", а не ,,обожатели" или ,,ухажори"; сега ми хрумна това. Тя не одобрява поведението на тези нейни героини и затова те не печелят сърцата на главните герои, а хепи енд има за онези жени, които освен външна хубост притежават и нещо повече, нещо на което Жорж Санд се възхищава, защото макар и облечена в мъжки дрехи, тя е знаела, че най-ценното в една жена са нейната женственост, сила, порядъчност и одухотвореност.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано22.06.17 21:00



Междувременно...
Тази думичка и израза между другото не ги обичам. :)

Какъв е този линк?



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано23.06.17 10:49



Линкът е опаковка. За да разбереш какъв е подаръка, тряба да го отвориш.

апропо, «изразът» 'впрочем' - приемлив ли е за уотреба пред ВВВ? (Ваше виртуално исочество):)

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано23.06.17 11:31



апропо, «изразът» 'впрочем' - приемлив ли е за уотреба пред ВВВ? (Ваше виртуално исочество):)


Неприемливо ми е и апропо, и впрочем' и ВВВ .

Благодаря за книгата. :)



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано23.06.17 11:48



В отговор на:


примерът с вдовицата, за която Жермен трябваше да се ожени, прочел си в ,,Дяволското блато". И с ,,хубавата Мадлон" от ,,Малката Фадет".
Авторката нарича мъжете, тичащи подире им ,,поклонници", а не ,,обожатели" или ,,ухажори"; сега ми хрумна това. Тя не одобрява поведението на тези нейни героини и затова те не печелят сърцата на главните герои, а хепи енд има за онези жени, които освен външна хубост притежават и нещо повече,
...




Името й е Катрин. Като на първата му жена и това си е знаково. Не може да влезеш в една река два пъти. Авторката е наименовала главата в която тя ни се представя с недвусмисленото «Селската лъвица».

Разбирам какво ми казваш за нея, но това е само една гледна точка. Първо на първо, Катрин не е хубавица. Не е и в първа младост. Единстеното на което може със сигурност да стъпи са земите (и портмонето) на баща си. На всичко отгоре - тя няма деца. Това си е божие наказание, дори да го е целяла умишлено през първия си брак. Определено има за какво да я съжалява един мъж (, а жалостта наред със срама и благоговението [пиетета] съставляват т.н. от Вл. Солоьов «триада на доброто»). Катрин има влечение към флирта и ухажването. Впрочем - харесва ми наблюдението ти, че предпочетената от писателката дума, характеризираща кандидатите й е «поклонници», а не «ухажори» или «обожатели». Вероятно би било интересно да се погледне и френския оригинал.

Независимо от това - не бива да се счита, че Катрин е просто лекомислена фльорца или елементарна мъжемелница. Нито да се търди, че тя не намира и още повече, че няма да намери щастието си.

Ето како казва татко й за нея:


Дъщеря ми добре разбира, че най-хубавото време от живота й ще бъде това, в което ще я задирят, затова не бърза да стане слугиня на някой мъж, след като може да командва няколко. И понеже играта й харесва, тя се развлича, но ако вие й харесате повече от играта, тя ще я прекрати. Не бива да падате духом. Идвайте всяка неделя, танцувайте с нея, покажете й, че я искате, и ако ви намерят по-приятен и по-образован от другите, един прекрасен ден сигурно ще ви го кажат.

Това кратичко описание на ситуацията в «обсадената крепост» е според мен, изънредно показателно.

Преди всичко спорно е че, Катрин е нещастна. Може би тя дори искренно изпитва наслада от предястията в любовната игра. Моногамността е нещо възхитително, красиво и достойно за уважение, но подчертания привкус към флиртуавне (както е преди жребият да бъде хвърлен и Рубикон преминат) не е и в никакъв случай не бива да се възприема като осъдителен порок. Така ни е създала природата. Славеите се надпяват, лъвовете си мерят гривите, щъркелите клюновете, а евентуалните партньорки си избират еш...

Катрин вее гордо своите украсени със знойни рози знамена над кулите в бащини си двори, но всъщност иска крепостта й най-сетне да падне. За целта обаче трябва да се появи подходящ. Силен, смел, малко безрасъден и най - важното - уверен себе си, в коня си и не по-малко в копието си рицар. С др. думи обсадник, а не досадник. Жермен е твърде далеч от тази характеристика. Той (,макар и благороден) е прекалено простодушен, ако не и малко малодушен за Катрин II-ра.

И ако е вярно, че за всеки влак си има пътниците - определено, той не е нейният локомотив.

Права си, че Катрин не печели сърцето на главния герой. Но според мен причина е неговата нерешителност, склонността му да свива знамена като мушкато при първите признаци на слана, разнасящи се във въздуха и по-скоро може да се каже, че той не печелеи сърцето й. Друг е въпросът, дали такова сърце може изобщо да бъде трофей[но]... [Повраги - Жермен щеше примирено и тихo да страда и да се самоосъществява като застаряващ вдовец до края на дните си, ако тъстът му не го бе инструктирал, че е крайно време да намери дееспособна майка за децата си, а и да доведе още един чифт работни ръце в патриархалния дом. Факт. Такъв мъж за една активна, малко авантюристична, много напориста и най вече освободена по дух, надскочила времето си, нежелаеща да робува на общестеното мнение и наслагвани с векове предразсъдици жена, (каквато е и самата Санд , доколкото знаем) би видяла у Жермен по-скоро мухльо или с по-меки думи - лесно огъващ се пред трудностите хлапак.]

прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано23.06.17 12:48



В отговор на:


за една активна, малко авантюристична, много напориста и най вече освободена по дух, надскочила времето си, нежелаеща да робува на общестеното мнение и наслагвани с векове предразсъдици жена, (каквато е и самата Санд , доколкото знаем) би видяла у Жермен по-скоро мухльо или с по-меки думи - лесно огъващ се пред трудностите хлапак.




Или пък кой знае?! Неводими са веницианските канали водещи към женското сърце. Може пък точно за такъв ладияр - мълчалив, свенлив, умел в работата си, но плах и нерешителен до болезненост, какъвто бе и изиграният от Хю Грант - Шопен, да си е мечтала Катрин 2 - Санд. Просто трябва да заменим пианото с плуга и всичко ще си дойде на мястото. В този смисъл всички инструменти приличат на весла.

прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано23.06.17 12:50



Едничък BTW остана. Не казвай нищо:)

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано23.06.17 14:34



Едничък BTW остана. Не казвай нищо:)

И този израз не харесswam
Да, Предвидима съм. :))



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано24.06.17 21:16



Вече чета. По малко.
As a matter of fact по византийско, Стара Загора не се ли е казвала Маркели? (Само питам.)

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано26.06.17 15:54



Мда. Маркели било Карнобат. Чета.

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано26.06.17 19:49



Опитвала ли си с четец? Много е хубаво, изглежда почти като напечатано на хартия, но е много по-практично. И аз обичам хартиените книги, но имам толкова много от тях, че нямам къде да ги съхранявам. А и купуването на книга си е доста скъпо.
Отдавна не заемам книги от обществена библиотека. Дори не знам в съвременните библиотеки ходи ли някой и има ли нови книги, които си струва да се вземат от там.
Да, чудно хубаво е с кафе и с хартиена книга, но това е лукс, който все по-рядко мога да си позволя, и то предимно за да препрочитам стари книги, които вече имам.

С четеца теглиш книги от читанката безплатно, и реално имаш достъп до огромен каталог от автори и заглавия. Без пари, без да заемат място, и в напълно лесен за четене вид. Не уморява очите както ако четеш от екран на лаптоп примерно.

Телевизия и аз не гледам, а като чуя БНР и ми замирисва на мухъл.

Новини гледам предимно в интернет, както и в работата.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Quai dOrsay]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.06.17 01:34



Не, не съм си служила с четец.
Отскоро чета в ,,Моята библиотека". Добре е, посвикнах, с малък таблет съм.

Вчера започнах ,,Индиана". И слагам край на препрочитането на Жорж Санд.
Смятам после да прочета ,,Зима в Майорка", в която се описва престоят на писателката и Шопен на острова. Интересно ми е самата тя как разказва за любовта им, защото съм чела ,,Любовта на Шопен" от полски автор, но е различно като научиш всичко от първоизточника.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.06.17 02:13



Аз не намирам Жермен за нерешителен. Напротив.
Той не пристъпва към ухажване на ,,селската лъвица", не поради малодушие и уплаха от нея и/или кавалерите й, а защото не я харесва. Отговорът му към баща й е хем умен, хем категоричен.

— Слушайте — каза Леонар, като го дръпна настрана. — На вас ви стана неприятно, като дойдохте у дома и видяхте, че мястото е обсадено. Виждам, че сте много горд, но това не е разумно, моето момче. Дъщеря ми е свикнала да я задирят, особено от две години, откакто е хвърлила жалейката, и няма тя да седне да ви кани.
— Дъщеря ви е решила да се жени от две години, а още не си е избрала мъж, така ли? — запита Жермен.
— Не иска да бърза и има право. Макар че изглежда много весела и сигурно ви се струва не много разсъдлива, тя е умна жена и отлично знае какво прави.
— Не ми изглежда така — каза простодушно Жермен, — защото има трима поклонници и ако знаеше какво иска, двамата щяха да й се видят излишни и щеше да ги помоли да си седят у тях.


И после, друг отговор на героя към несбъднатия тъст, татко Леонар, на когото окончателно и спокойно обяснява, че всъщност не желае дъщеря му за жена. Особено в края на думите му, проличава остроумието, както и достойнството, с което излиза от ситуацията, неподходяща за почтен човек като него.

Жермен тук питаше колко време ще е нужно, за да узнае решението й, ако беше решил да се бори за нея. Леонар казва (неговите думи и ти си дал):

— Зависи от вас. Стига да умеете да говорите и да убеждавате. Дъщеря ми добре разбира, че най-хубавото време от живота й ще бъде това, в което ще я задирят, затова не бърза да стане слугиня на някой мъж, след като може да командва няколко. И понеже играта й харесва, тя се развлича, но ако вие й харесате повече от играта, тя ще я прекрати. Не бива да падате духом. Идвайте всяка неделя, танцувайте с нея, покажете й, че я искате, и ако ви намерят по-приятен и по-образован от другите, един прекрасен ден сигурно ще ви го кажат.
— Извинявайте, татко Леонар, дъщеря ви има право да постъпва, както й харесва, и не аз съм този, който ще я съди. На нейно място аз бих постъпил по друг начин. Щях да проявя повече откровеност и нямаше да карам да си губят времето хора, които сигурно си имат много по-важна работа, отколкото да се въртят около една жена, която им се надсмива. Но в края на краищата, ако това я забавлява и я прави щастлива, мен никак не ме интересува. Само трябва да ви кажа нещо, което се чудя как да ви призная от сутринта, тъй като вие се излъгахте в моите намерения и не ми дадохте време да ви обясня. Вие си въобразявате нещо, което не е така. Аз не дойдох да искам дъщеря ви за жена, а да купя чифт волове, които вие сте възнамерявали да продадете другата неделя на панаира и които моят тъст харесва.


Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано27.06.17 02:44



Жермен не е и страхливец. А някъде, Санд беше казала, че страхливостта е най-лошото качество на мъжете, а после е неблагодарността. Мисля, че беше в ,,Малката Фадет".

Той не се поколебава да скочи яростно срещу чифликчията, при когото Мари щеше да работи, защото онзи я беше оскърбил с мръсна задявка и предложение, явно. И добре, че благоразумието го спря, иначе Жермен би го натупал здраво, понеже е описан като физически силен мъж...

Освен това, ,,земеделецът със златни ръце", макар на цели 28 години

е истински красавец. Авторката го оприличава на жребец. Това само по себе си би накарало и най-претенциозния женски поглед да спре на него с интерес.

,,Жермен всъщност беше само на двадесет и осем години и макар според възгледите в този край да беше стар за женитба, той беше все още най-хубавият мъж в селото. Не беше погрознял и омършавял от работа, както повечето селяни, които са се трепали десет години по полето. Той имаше сили да работи още десет години, без да се състари, затова само упорито внушаваният предразсъдък за възрастта би могъл да попречи на една девойка да не види, че Жермен има свежо лице, живи очи, сини като майско небе, розова уста, великолепни зъби, красиво, гъвкаво тяло като на млад жребец, още ненапуснал пасището."

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано27.06.17 08:26



Съвсем по-добре си е с четец.
Разгледай ги в някой магазин за техника и виж как изглежда екрана. Съвсем различно е усещането от таблет или каквото и да е със светещ екран, т.е. екран със задна подсветка.
При четците се ползва тъй нареченото електронно мастило, и ефектът е като че четеш напечатано на хартия. Изисква външно осветяване точно както хартията. Но има и четци с вградена подсветка, макар и на същия принцип с електронното мастило.

Колкото до книгите, които цитираш, не съм ги чел. Не си падам по любовна литература.
В момента препрочитам, всъщност вече я свърших, "Зимата на нашето недоволство" на Стайнбек. А освен това чета и Джефри Арчър. Допада ми много стила му. Хареса ми още преди 9 години, когато го открих с "Тревата там е по-зелена".



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано27.06.17 13:06



Образът на Жермен е някак си прекалено изчистен от човешки слабости.

Ето една характеристика на Жермен от началото на книгата:

Той винаги беше живял разумно, както живеят трудолюбивите селяни. Беше се оженил двадесетгодишен, беше обичал една-единствена жена в живота си и след

като овдовя, макар да беше буен и жизнерадостен, не се беше веселил и лудувал с никоя друга. Тъжеше искрено за жена си и сега отстъпи на тъста си не без
уплаха и тъга, но старецът винаги умно бе ръководил семейството и на Жермен, изцяло посветил живота си на общото добруване, дори на ум не му минаваше,
че може да възрази срещу този, който го олицетворява — главата на семейството, да се
разбунтува срещу разумните доводи, срещу общия интерес.


И през ум не му е минавало, че след преждевременната смърт на жена си има право да се поогледа настрани за ново начало. [Момичето, в което по-късно се влюбва и с което се събира в крайна сметка (малката Мари) - през цялото време му е под носа. Тя пораства изведнъж и той започва да я заглежда и да се влюбва в нея обаче, едва след като тъстът му го е инструктирал да си търси нова жена и майка на децата - т.е, след като самоналоженото табу и ограничение е паднало.]

Оставам с впечатление, че ако избраната от тъста му кандидатка (Катрин) нямаше други ухажори - Жермен щеше да се обвърже с нея (Ето думите му преди да замине за селцето й: «Ще направя всичко възможно да ме хареса, а така също и аз да я харесам.»

Проблемът му е, че има съперници, към които тя е благосклонна или поне не е враждебна. Съвсем друга е работата с Мари. Там също се появява нещо като съперник, но той на практика е не само нежелан от момичето, но дори е достъчно арогантен, за да й посегне по най-вулгарен начин, разчитайки явно на чара на парите и имотите си. ... И да Жермен, го натупва, но какъв героизъм е, когато млад, корав и здрав селяк в разцвета на силите си разтърсва и тръшка като брашнян чувал своя мним съперник, който по всяка вероятност е не само разглезено, но и изнежено богаташко синче. Смелост е да се изправиш пред по-силен или поне равностоен противник.

Жермен (по мое мнение) е прекалено пластелинов, глинен колос, оформян от ръцете на своя тъст и на лисичката Мари. За него важи това, което една жена разказваше по телевизията навремето, (повтаряйки думите на майка си) че всеки мъж е торба с брашно и само от това как жената ще го омеси зависело какво ще излезе в крайна сметка от него. Това не значи, че Жермен е лош или достоен за посмешище. Просто не всяка жена би отличила, избрала и харесала именно такъв мъж до и за себе си. Мари изглежда поне на този етап от живота си съвсем щастлива от избора си. А избранникът й има едно единствено право: да бъде избран. Свободната му воля се свежда до тази на артикул от рода на на пластелин или торбата с брашно. Той е роден не да води, а да е воден [метафорично е дори неспособен да намери път през гората в мъгливото време, загубва кобилата си. Намира жизненоважните дисаги (самара) на кобилата - само благодарение на Мари; никога не си прави сметката - случая с едва опитаната, почти цяла бутилка вино в кръчмата, която той плаща, но Мари предвидливо мушва в торбичкта си - да има за после...]


Що се отнася до Катрин. Тя е на 32 години. Вдовица. Без деца. Видимо иска да се ожени за активен мъж, който ще държи нещата в свои ръце. В крайна сметка тя идва с имота си. Вероятно иска да има и свои деца. Интересен персонаж. Недоразкрит от писателката по една или друга причина.


Твърди се, прочие, че всички мъже не щеш ли, са успели, само ако зад тях стои една истински любяща жена.

За някои като Жермен - тя активно ще насочва (меси брашното), направлява и поощрява, докато той намери себе си.

За други, като изгората на оня майстор от народната песен, който строил мост, а градежът все се саморазрушавал, докато не втъкал в зида сянката на любимата си, историята има по мрачен развой. Такава е тя и за Ниса Ниса, от легендата за изковаването на вълшебния меч «Носителя на светлината» от недовършемата сага «Песен за огън» и лед на Джордж Мартин.

Ето и самата легенда:

Знаеш ли приказката за изковаването на Носителя на светлината? Е, аз ще ти я кажа. Било е време, когато мракът легнал тежко над света. За да го пребори, 

героят трябвало да има геройско оръжие, оо, като никое дотогава. И тъй, трийсет дни и трийсет нощи се трудил Адзор Ахай без сън в замъка, нажежава, чука
и гъне, нажежава, чука и гъне, оо, да, докато направи меча. Ама като го пъхнал във водата да го закали, стоманата взела, че се пръснала.
— Нали е герой, не можел ей така да свие рамене и да си потърси сладко грозде като това, ами хайде отново — продължи той. — Втория път му отнело петдесет
дни и петдесет нощи, и този меч изглеждал по-хубав и от първия. Адзор Ахай хванал един лъв, да закали острието, като го мушне в червеното сърце на звяра,
ама като го мушнал, стоманата взела, че се пръснала. Голяма била почудата му и голяма мъката, щото разбрал какво трябва да направи…
— Сто дни и сто нощи се трудил над третия меч, и когато той засиял нажежен до бяло в светите пламъци, взел, че привикал жена си. «Нисса Нисса — рекъл й,
щото така се казвала — гърдата си оголи и знай, че теб най-много съм обичал на света.» Тя го направила това нещо, но защо — не мога да ти кажа, и
Адзор Ахай забил димящия меч в живото й сърце. Казват, че викът й на болка и възторг оставил пукнатина на лицето на луната, но кръвта и душата, и силата й,
и смелостта й — всичко това се вляло в стоманата. Такава е приказката за изковаването на Носителя на светлината, Червения меч на героите.

+++

Връщайки се към «Дяволското блато», очевидно е, че Жермен, (макар че женитбата му с Мари, предполагаемо ще доведе до окончателна загуба на самоличност - превръщайки го в тесто за ръцете й на законно основание,) така или иначе има нужда да бъде воден. Той е роден, за да бъде следовник. Евентуално може да направлява само воловете по време на оран. Така че ще е пресилено да твърдя, че Мари му отнема нещо (за разлика от саможертвата в името на любимия от другите примери). По скоро дори тя му дава устои и сигурност. И това изглежда устройва и двамата.

прав или изправян

Редактирано от Nerv на 27.06.17 13:11.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано03.07.17 14:22



Чета.

А на мен още малко ми остава да дочета Амазонката. :)



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор T a n y a ()
Публикувано03.07.17 14:48



по византийско,..

... има и латински вариaнт.

Obiter dictum , more usually used in the plural, obiter dicta.

:))



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор coffeemate ()
Публикувано09.07.17 18:08



Александър Грин - вчера го открих. Чуден.

А хитростта е ума на глупака.


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: coffeemate]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано09.07.17 22:23



Много го харесвам. Чела съм сборника разкази ,,Капитан Дюк" преди години.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: coffeemate]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано10.07.17 21:07



Не съм чел нищо от него. В библиотеката у дома на майка ми съм виждал руско издание - «Бегущая по волнам». Ти какво препоръчваш?

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор coffeemate ()
Публикувано10.07.17 22:52



Аз не бях го и чувала даже. Обаче ми попадна една статия за него и така... Добре, че я има chitanka.

А хитростта е ума на глупака.


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор coffeemate ()
Публикувано10.07.17 23:01



Ми аз сега започвам
Прочетох "Корабът с алени платна", тази вечер си взех Блестящият свят и Златната верига. За корабът мога да пиша, но не искам. Ще разваля усещането. В читанка я има книжката.
Като прочета и другите, ще дам сигнал :)

А хитростта е ума на глупака.


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: coffeemate]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано11.07.17 17:01



Ще разваля усещането.

Не искаш да развалиш усещането на евентуалните бъдещи читатели или не искаш да развалиш с коментари собственото си усещане след прочита?

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор coffeemate ()
Публикувано11.07.17 20:19



Моето усещане не искам да разреждам. Но ако ти хареса, ще се разберем без думи.


Доколкото имам някакви наблюдения- на теб по-скоро няма да ти допадне.

А хитростта е ума на глупака.

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: coffeemate]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано12.07.17 14:38



Да, сега вече разбирам и ми е познато. Като ученик ми се струваше едва ли не опошляване, почти всяка словестност (наша, чужда, взаимна) върху дадена книга или стих. С годините станах по-търпим.

Погледнах в читанката и прехвърлих малко от началото на Алените платна. Не е лоша и не е точно детска литература, както смело са я етикирали. А то на мен вече не може да ми се угоди. Нищо не ми допада.

. Вероятно защото оглупявам прогресивно с всеки изминал ден. (Имах такова стихотворение някога, даже съм го поствал в 40-50).

прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор coffeemate ()
Публикувано12.07.17 15:25



Има такива периоди. Пренасищане с инфо, музика, няма какво да те грабне.
Пожелавам ти и ти да попаднеш на добра изненада!

А хитростта е ума на глупака.

Редактирано от coffeemate на 12.07.17 15:41.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: coffeemate]  
Автор T a n y a ()
Публикувано12.07.17 22:33



Държавата нас чака. :)))



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: T a n y a]  
Автор coffeemate ()
Публикувано12.07.17 22:44



Чака, верно е.



А хитростта е ума на глупака.

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор pyrvata (сладунка)
Публикувано13.07.17 15:30



Закуска в Тифъни, Тр. Капоти.... това чета отново и още някои неща... в е/библиотека...



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: coffeemate]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано14.07.17 17:54



Да си призная успях да дочета «Корабът с алените платна».

Може би е трябвало да я прочета по-рано.

Няма да я дискутирам, за да не разваляме магията. (Само съвсем малко ще си позволя в тази насока.) Авторът я определя като повест-феерия, което е мило.

От както Грей научи историята на Асол (в кръчмата на градчето Каперна), долу-горе става ясно какво ще направи накрая. Доста екстравагантно това с коприната и не съм убеден дококо е практично(освен, че е баснословно скъпо). По това време платна са се шиели осноно от лен или памук с добавка коноп. Сега са синтетични най вече кевлар, дакрон и найлон.

Ще си позволя и един малък цитат, който донякъде обобщава идеята.

виждате колко тясно се сплитат тук съдбата, волята и свойствата на характерите; аз отивам при оная, която ме очаква и може да очаква само мене; аз също не желая никоя друга, освен нея, може би именно затова, че благодарение на нея разбрах една обикновена истина. Тя се състои в това — да правиш със собствените си ръце така наречените чудеса. Когато за някой човек е най-важното да получи едно петаче, което е най-скъпото нещо за него, лесно е да му дадеш това петаче, но когато душата крие в себе си зърното на пламенното растение — на чудото, ако си в състояние, направи му това чудо.
И ти, и той ще имате нови души. Когато началникът на затвора сам пусне затворника, когато милиардерът подари вила, оперетна, певица и сейф на писаря си, а жокеят задържи коня си поне веднъж за сметка на друг, комуто не върви, тогава всички ще разберат колко е приятно това, колко е неизразимо чудесно. Но има и други не по-малки чудеса, например: усмивката, веселбата, прошката и казаната навреме нужна дума. Да владееш това значи да владееш всичко.


Има доста попдения на мен най ми хареса това:

Моретo и любовта не търпят педанти.

И определено Грин има усет за думите. Ето няколко кратки примри:
+++
склонността му към необикновеното го изненада с решителността и вдъхновението, присъщи на разгневена жена.
+++
Неговите понятия за живот се подложиха на онова последно преминаване на длетото, след което мраморът се успокоява в прекрасното си сияние.
+++
моливът сигурно се беше чудил, когато бе изписвал буквите по хартията, защото те напомняха разклатена ограда.
+++
цена, която беше толкова близко до истинската, колкото е близка клетвата до обикновеното „да“,
+++
в цигулката и във виолончелото отпочиват винаги феи.


и немалко други:)

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: pyrvata]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано15.07.17 02:49



При всяко препрочитане откривам моменти, на които не съм обърнала внимание предишния път. Емоциите ме завладяват по-силно - смешното ми се струва по-смешно, тъжното е още по-плачевно и т.н.

Като прочетох отново ,,Индиана" сега, може би за трети път, разбрах, че положителният мъжки образ е със сини очи. Досега съм си представяла тъмноок човек с мургава кожа.



Мисля, че Жорж Санд е харесвала синеоки мъже в личния си живот, не само защото Шопен (щом е поляк) вероятно е бил с такива, но и понеже всички свои добри герои ги е описала като имащи светли очи. Дори тя никъде не пише за зеленикав цвят, нито сив, ни пъстър; просто - син и това е.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор pyrvata (сладунка)
Публикувано15.07.17 11:07



...ох, детайлите винаги ми убягват... почти никога не забелязвам очите на главния герой... аз съм ужасно невнимателна в това отношение... за Жорж Санд, жената с твърд и хипертрофирал, като културист, Анимус и нежна, болезнено слаба Анима... влюбила се е в това, което и липсва , красивия като девойка Шопен... и точно идеята, че е толкова нежен, болен и че може да го загуби , я е възбуждала най-много....ужасна жена

бррррр... да, сини очи, искала е да има сини очи, а е била цялата в доминантни цветове- кафяво, тъмно кафяво и .... вероятно бяла кожа, а може и кафява



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано17.07.17 17:34



Днес завърших



Книгата е доста добра. Малка е (по-скоро би се класирала за повест, отколкото за роман. Като страници е приблизително с обема на «Дяволското блато» на Санд или «Корабът с алените платна» на Грин. Структурно също по-лесно може да се отнесе към повест/ новела. Кажи речи една сюжетна линия - около която се завърта всичко, една героиня, която се появява и променя нещата, докато те отново не се върнат привидно на мястото си с нейното [противо]естествено отстраняване. Впрочем отсраняване, неочаквано повече поради вопиющата си изтърканост и повторяемост, както в съвременните литератуни така и филмови сценарии, особенно характерни за френското кино. Книгата е филмирана, смятам да потърся и гледам филма (макар и доста стар - 1958г. Френското кино винаги ме е интригувало, макар на моменти с отрицателен знак.)

Обикновенно не се интересувам от «живия живот» или личността на автора. В случая обаче има кратка биографична бележка в началото и е трудно тя да се отбегне. Това е първият роман (или по-скоро първата новела) на Саган. Написала го е едва на 18 години. (Голям успех и признание във всяко отношение). Повествованието се води от първо лице ед. ч. на младо момиче - 17 годишна девойка както в по-широкия, така и по-тесния смисъл на думата. Феминизмът на писателката и героинята й, доколкото го има е изчистен от всякаква бруталност и рязкост, каквато безспорно е била необходима във времето на първите боркини за равноправие на половете (към които безспорно се числи Жорж Санд.)

Всъщност от днешна гледна точка (макар и да става дума за 50-те години на миналия век) и то в цивилизования свят - на фенинизма изобщо не се налага да е войнствен или мъжествен. Той и по точно равноправието между половете е вече част от начинът ни на мислене, а не нравствено усилие или героизъм. Разбира се светът е все още мъжки, но промяната на това обстоятелство е просто въпрос на време.

Главната героиня, а и обичният/ обичливият/ влюбчивият й татко изпъкват много повече с безделничеството, безтоговорността и почти пълното си безгрижие за утрешния ден, отколкото със свободата на възгледите си.
Или ако използвам едно кратко едно размишление наум на главната героиня - «Човек може да е привързан към повърхностните неща толкова, колкото и към останалите.»

Към кратката анотация в изданието на книгата в читанка е включен фрагмент от едно разсъждение на авторката, част от интервю дадено през 1980г. (по-долу го препредавам в оригинал и малко по-разширено)

I think love is like an illness, an intoxication. Sometimes I've been intoxicated for three or four years, but never more.
I think that people can be happy together for longer than I used to believe, but I still don't think it can be forever.

Любовта прилича на болест, на натравяне. Била съм интоксикирана в продължение на три или [дори] четири години, но никога по-дълго. Вече си мисля че хората могат да са щастливи заедно и повече време, отколкото ми се струваше възможно преди, но все още не вярвам че това [взаимно щастие] може да е за винаги».



Доколко това е така или не е отделна тема. И вероятно с открит, строго индивидуалистичен финал.

+++

ПП

Особено ми се понрави един мотив показващ силата на словото.

В разгара на действието, или по-точно малко след завръзката главната героиня си мисли:

Това бе ново за мен, иначе винаги се оставях на поривите си и ако успявах да повлияя на някого, то бе по случайност. 

Сега внезапно съзирах изумителния механизъм на човешките рефлекси, огромната мощ на словото… Колко жалко,
че го осъзнавах благодарение на лъжа…
Един ден щях да обикна пламенно някой мъж и щях да намеря пътя към него по същия начин —
предпазливо, кротко, трепетно…


Към края на книгата, разкайващата се малка манипулаторка, заедно с лекомисления си баща отново опитват да се възползват от всесилното слово.

Не мога да си припомня без нетърпимо усещане за гавра и жестокост преизпълнените с топлота писма, които съчинихме за Ан.

Двамата седяхме край лампата като усърдни и непохватни ученици, залягащи сред тишината върху непосилното задание:
да си възвърнем Ан. Все пак сътворихме два шедьовъра по темата, изобилстващи с извинения, нежности и разкаяния.
Привършвайки, бях кажи-речи убедена, че Ан няма да устои, че сдобряването е неминуемо. Вече си представях сцената
на опрощението, наситена със свян и хумор… Тя щеше да протече в Париж, в нашата дневна.


Естествено и най добрите планове на мишките и хората, често се осуетяват от котешкия ход на неумолимото време...

+++

Ето още един кратък цитат от книгата. Този път нещо като размишления по вечния въпрос какво е това любов[та].


— Имате доста опростена представа за любовта. Тя не е низ от обособени възприятия…

Мина ми през ума, че точно такива бяха досегашните ми изживявания. Внезапен трепет пред някое лице, порив, целувка…
Пълностойни мигове без връзка помежду си — за друго не се сещах.
— Тя е нещо различно — продължи Ан. — В нея има и неотменна нежност, и доброта, и усещане за липса…
Чувства, които вие не сте способна да разберете.



и пак разсъжения на главната героиня: (този път фокусирани повече върху физиката, а не химията на любовта)

Изразът «правя любов» притежаваше особена примамливост, чисто словесна и разграничена от същинския смисъл.

Съчетанието от думата „правя“, обозначаваща нещо материално и конкретно, с поетическата абстрактност на «любов»,
ме възторгваше. По-рано го бях използвала без никакво притеснение, без никакъв смут, а и без да осъзнавам сочността му.
Сега усещах как ставам свенлива.


С една дума: препоръчвам.

прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано17.07.17 17:36



И това също беше много красиво написано:

Докато тя шие, да я погледнем по-отблизо — да надникнем в душата й. В нея имаше две девойки, две Асол, размесени в една забележителна, прекрасна неправилност. Едната беше дъщеря на моряк, занаятчия, който майстореше играчки, а другата — живо стихотворение с всичките чудеса на неговите съзвучия и образи, с тайнствената близост на думите му, с цялата хармония на техните сенки и светлини, които падат от едното върху другото. Тя познаваше живота в границите, които й беше поставил нейният опит, но освен общите явления виждаше отразен и смисъла от друг свят. Така, като се вглеждаме в предметите, ние забелязваме в тях нещо неоформено, но оставаме с впечатление, с определено човешко впечатление; а понеже е човешко, то е индивидуално. Нещо подобно на това, което изразихме с тоя пример (ако ни се е удало), тя виждаше свръх видимото. Без тези тихи завоевания всичко просто и понятно беше чуждо на душата й. Тя умееше и обичаше да чете, но и в книгите четеше предимно между редовете, както и живееше.

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор coffeemate ()
Публикувано17.07.17 23:01



Да, Александър Грин се е налагало да прибягва до обяснения и разяснения. На мен описанията на морето, на гората, общението с тревите, храстите и дърветата- много ми хареса, че се намери писател, който освен драми и трагедии, да има и искрящ поглед, да вижда. Дотегнало ми е от философи, от трагици. Помня преди години как Достоевски ми докара една година депресия с неговите Бесовете (оплетох спомените..). Бях на 19. Да, трябвало е да прочета и тъжни и тежки книги. Но, както казва Мария Кюри- тежките и тъжни книги се четат в младостта. Като основа. После трябва друго. Жалкото е, че на тези мастодонти им изтече времето. На нас ни бяха необходими, за да не паднем по-ниско. Но, след техните "удари" си трябва друг градеж. Е, малко преди да се "спъна" в Ал.Грин, няколко пъти ми минаваха мисли от рода, че на това ежедневие не му трябват хора-мечтатели. Мечтателите в днешно време задължително трябва да са успешни, иначе са за посмесище. И да се крият и преструват на други хора се налага, защото не срещат разбиране. И изведнъж попадам на такава жива книга. Късмет, закономерен.
Цялата поредица от ключови събития са така замислени, с цел да предпазят това същество от разрушение. Но погледнато реалистично, излиза, че смисълът за нейното съществуване е в това, да дочака чудото. А това възможно ли е? Що за смисъл може да бъде едно такова чакане. Все си мисля, че на човек програмата му е доста по- натоварена.

А хитростта е ума на глупака.

Редактирано от coffeemate на 17.07.17 23:08.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано18.07.17 01:43



Ще дойде време да прочета и препоръчаната от теб книга.



Сега подхванах ,,Убийството на Роджър Акройд". С друго заглавие - ,,Алиби". На Агата Кристи.
Дочете ми се криминално произведение, но не разказ, а нещо по-обемно. Като се има предвид, че романът минава за един от най-добрите в този жанр изобщо, не само на авторката, реших, че трябва да се запозная с него моментално.

Чете се бързо, началото е интересно; има хумор, не знам дали е точно английският, или си е някакъв характерен за писателката, но в някои от другите й творби, напр. ,,Десет малки негърчета" не съм го забелязала.

Продължавам... и естествено правя догадки относно върлия престъпник, но надали ще го позная. Все пак говорим за Агата Кристи! Ако не друго, финалът обикновено е изненадващ.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор pyrvata (сладунка)
Публикувано18.07.17 09:45



...колко много думи, а .... същественото е невидимо за очите. ...



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано18.07.17 17:28



Не е необходимо да я четеш (или да обещаваш, че ще го направиш). Знаеш и сама. Форумите на дир имат една особеност и тя е, че когато искаш да напишеш пост адресиран до всички, но без да отваряш нова тема, пак се налага да го закачиш към по-старо мнение. Препоръчвам книгата най-абстрактно казано. На мен ми допадна и беше интересна. Ти си изключително вежлива във форумите

и от любезност ми казваш, че ще вземеш мнението (препоръката) предвид за в бъдеще. Всъщност не съм сигурен, но си мисля, че книгата няма да ти допадне.

Агата Кристи е много добър избор за лятото, а и въобще. Съпругата ми й е голям фен. Мечтая си някога да имам време и да изчета всичко от нея...

прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано20.07.17 10:55



Прелистих си пак "Звездните дневници" на Станислав Лем.
Гениален е бил! Смях се с глас.


Особено на "Приемането на Земята в ООП — Организацията на Обединените Планети" (осмо пътуване)

_
Спорно е, дали Бил Гейтс е най-известната личност, но най-често споменаваната е майка му.

Тема Закуска в «Тифани»нови [re: pyrvata]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано20.07.17 17:45



Какво мислиш за следния коментар (в читанка под №11)

11. нт (11 февруари 2017 в 17:07)
Да, наистина, хубаво пише Капоти.

Ако бях прочел книгата преди 20 години сигурно щях да съм възхитен от интересния, богат и противоречив характер, който авторът убедително изгражда.

Тогава просто нямаше откъде да знам, че става дума за стандартна диагноза: Borderline Personality Disorder (BPD). (За съжаление не знам как е на български.)

Тук на такова се казва Borderline Bitch и всеки нормален мъж на възраст, в която вече може да разсъждава с главата си, трябва да бяга надалеч и без да се обръща, ако има нещастието да попадне в гравитацията на подобно нещо.

Поведението на Холи е абсолютно типично и за съжаление поставяйки ѝ диагнозата още в първите страници, четенето беше напълно лишено от всякакви изненади. Разбира се, остава приятният начин на писане (Четох новелата на английски, но предполагам че преводът е добър). Радвам се все пак, че текста е достатъчно кратък.


Според каквото успях да систематизирам от интернет (следва превод със съкращения):




Моето предварително мнение в бял цвят следва. /Може да се види, след маркиране с мишката./

[spoler]

Мнението е провокативно и по тази причина интересно, но изключително плитко в контекст на книгата. Дали е професионално ще чакам да разбера.

За мен главната героиня е не само пример за диво същество, неподлежащо на опитомяване зверче, крадла, уличен котарак-разбойник, морски пират. Тя е разбира се и (не)малко обсебваща и своенравна. Може би малко и невинаги благодарна. Свободолюбива и чувствена, първосигнална дори може би. Тя е просто като самата природа. С други думи не толкова диво, колкото същество с неукротим дух и младо сърце. И по-важното – чувствена. Истинска. Непримирима. Не бих казал, че е органично непримирима с фалша, (на едно място Холи казва: « можеш да се настроиш да обичаш когото поискаш.»; после има и една тирада, за проститутките - « аз нямам нищо против уличниците. Само едно: някои от тях може да са честни на думи, но всички са с нечестни сърца. Искам да кажа, не може да си имаш работа с някого, да харчиш парите му и същевременно да не се опитваш да вярваш, че го обичаш. » Но дори и тук си личи, колко й е важно «сърцето» да е чисто…,) но въпреки това (опитът й да примири признателност/ дълг с обич), тя съзнава както инстинктивно, така и проникновено с ума си, че само «истината ще ни направи свободни». Тази простичка библейска сентенция в нейните уста звучи така:
« Тъпо е да го казвам, но хубави неща ти се случват само ако си добър. Добър? Всъщност искам да кажа честен. Не честен в смисъл да спазваш законите — ще обера гроб, ще свия монетите от очите на мъртвец, ако ми трябват пари за удоволствия. Не, мисълта ми е, че човек трябва да бъде честен пред самия себе си. Можеш да бъдеш всичко, но не и страхливец, неискрен, двуличен, курва: предпочитам да имам рак, отколкото нечестно сърце. Това не е лицемерие. Чисто и просто практичност. Ракът може да те довърши или не, обаче другото направо те унищожава. »
[/spoiler]

прав или изправян

Тема Re: Закуска в «Тифани»нови [re: Nerv]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано20.07.17 18:05



То според мен не е нито заболяване нито отклонение.
А си е житейска философия, формулирана в едно изречение:



_
Спорно е, дали Бил Гейтс е най-известната личност, но най-често споменаваната е майка му.

Тема Re: Закуска в «Тифани»нови [re: Nerv]  
Автор pyrvata (сладунка)
Публикувано22.07.17 16:37



... не съм чела коментарите... за пръв път прочетох нещо от Капоти през далечната 1986 г. ,докато живеех във варна и се намирах в първата си тежка криза на идентитета и се чудех дали да стана лекар или да се скарам с татко и да кандидатсвам право... не беше Закуска в Тифани, а Музика за Хамелеони... купих си я от книжарницата до нас и тъжно си я четях и мислех, че трябва да избягам на запад

, където хората наричат нещата с истинските им имена и не трябват да лицемерят пред властните си бащи... помня, че ми хареса изказът му... седях и мразех Варна, медицината и баща ми, патриархът с тежката дума ... сега отдавна не мисля така, но... продължавам да чета Капоти с кеф и да го препрочитам... заради реалността с всичките и нюанси ... не мисля в психистрични категории, не търся и поставям диагнози, достатъчно го правя на работа... и така.. моят самстоятелен живот започна с Капоти и разрешаването на Едиповия ми комплекс

Редактирано от pyrvata на 22.07.17 16:39.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано02.08.17 14:13



Този ми въпрос обаче е специално към теб.

Чела ли си «Голям Гальовник» на Ромен Гари (Емил Ажар)? Аз я четох преди мн. години, още в МУ. Реших да си я припомня. Стана ми любопитно какво би било твоето възприятие на тази книга.

прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано03.08.17 03:16



За съжаление не бих могла да изразя мнението си, защото не съм чела книгата. Дори не съм чувала заглавието й.


МУ - Медицинския университет ли имаш предвид?

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано03.08.17 16:21



Информацията по-долу я има в нета. Опитах да я предам максимално накратко и едновременно изчерпателно.

Авторът е с руско-еврейски корени. Рожденното му име е Роман Кацев и е от Вилньос(Литва, Тогава Русия). 1928г., когато е на 14 години задно с майка си емигрират във Франция. По време на войната е пилот във Френската Съпротива. После е дипломат. Първото му дипломатическо назначение е в София на длъжност втори секретар във френското посолство - 1946г.) Първият си роман публикува под името Ромен Гари и бързо става един от най-популярните и признати френски писатели.

През 1956 г. взема «Гонкур» за романа «Корените на небето». Той е единственият писател който получава наградата два пъти (в разрез с регламента, непозволяващ повторно присъждане.) Вторият му Гонкур е именно за «Голям гальовник» - 1974г.

Първоначално специалистите, а и любителите във Франция предполагат, че под псевдинима Емил Ажар (с какъвто е подписана книгата) се крие Луи Арагон или Реймон Кьоно. В последствие се изказват предположения, че може да е Ромен Гари. Самият той ги отхвърля.

Истината излиза на яве едва след самоубийстото му. Любопитно е, че по - преди това предизвикал Клинт Истуд на дуел (,научавайки, че втората му жена актрисата Джийн Сийбърг му изневерява с него). Големият уестърн актьор отказва. Джийн Сийбърг се самоубива 1979г, (вече са разведени с Гари) а той е отчаян и изпада в дълбока депресия. Година след това (1980) се застрелва, като преди това прави опит за самоубийство с приспивателни. В предсмъртното си писмо твърди, че решението да сложи край на живота си няма връзка със самоубийството на жена му и най-сетне признава, че е Емил Ажар.

Псевдонимите Гари и Ажар обяснява с корените на руските и славянски думи «гори» и «пожар».

Публикувал е книги и под други псевдоними - Сатан Богат; Фоско Синибалди (заменяйки «Гари» в «Гарибалди»), както и под рожденното си име.

Ромен Гари притежава много фин и поетичен език и тънка наблюдателност за болката, копнежът по друго човешко същество и самотата в която човек може да живее (дори в агломерация от 10 милиона души както в «Голям Гальовник» описва по него време Париж.)

Книгите му са пронизани от всечовешката тема за любовта (река Амур, на двата бряга на която живеят и често никога не се срещат хората), за това, че всеки има потребност да обича и е въпрос на изключителен лукс, ако и ние самите бъдем обичани; за самотата сред хорското множество, за особения, търсещ, страдащ и утомително красивия поглед към света, който всеки човек има или може да има, независимо от тривиалните или банални на пръв поглед негови занимания, като счетоводство или сутеньорство...

Изобщо на мен много ми допада. Не съм съвсем сигурен, обаче дали ще го харесаш и ти. Наричат го литературен мистификатор и то не само заради измамата с двата Гонкур-а. Може да ти се стори отвлечен и дистанциран, безсюжетен. Всичко е лична преценка и въпрос на настроение.

Лично аз го препоръчвам горещо специално за теб. Разбира се нищо ангажиращо.



прав или изправян

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано06.08.17 03:53



Благодаря ти за синтезираната информация, която си представил.



Струва ми се, че когато някой човек каже на друг, че препоръчва ,,горещо специално" за него дадена книга, тя не бива да бъде пропусната. Защото често не е случайност, има причина и е направена асоциация между идеи, сюжет или даден герой с въпросния бъдещ читател.
А той точно в момента си подрежда ,,Голям гальовник" в списъка на чакащи за прочит книги...

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Редактирано от saksun на 06.08.17 03:54.



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано05.11.17 11:39



Всъщност не съм сигурен, но си мисля, че книгата няма да ти допадне.


Прочетох ,,Добър ден, тъга" на Франсоаз Саган.
Ти се оказа прав, че това не е моят тип книга. Но ми беше интересна, приключих я бързо, макар че знаех накъде ме води развитието на действието.
Може би точно краят не ми допадна, защото не харесвам доброто да е смазано, а напротив - то да тържествува на финала. Поне извън нашата действителност, дори само като художествена измислица, ми се ще да е така.



Стилът на авторката ми се понрави. Няма много диалози. А тези, които фигурират, са простички. Повече се набляга на изживяванията и емоциите на героинята, от чието име се води повествованието.

Също ми хареса описанието на това как децата приличат на родителите си. Дъщерята е копие на баща си. И двамата са лекомислени; хора на живота без задълбочаване в проблеми, в морални дилеми; без желание за духовно изграждане.

Като заключение мога да кажа, че се радвам, че се запознах с една частица от творчеството на Франсоаз Саган, защото не бях чела нищо нейно, а съм чела само материали, свързани със собствения й живот.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано05.11.17 18:08



Благодаря за обратната връзка. Някак си мило е да прочетеш реплика към нещо написано не чак толкова отдавна, но все пак достатъчно назад във времето, та да го позабравя. Днес по радиото по някаква всемирна случайност излъчиха «Умореният кон» - радиотеатър по пиесата на Саган «Le cheval évanoui». Обикновено ги записавам, понеже няма как да се инсталирам пред радио приемник точно в 16:00 в неделя и после като намеря време ги слушам. Понякога ги качвам във V-box7. Напоследък все по-малко време имам за това. Още веднъж мерси за споделеното и хубава седмица!

прав или изправян


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано05.11.17 19:16



Успешна нова седмица и на теб!



Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ

Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано23.11.17 02:23



Прочетох ,,Лекарки" на Сидни Шелдън.
Увлекателен роман, не само за хора, които се занимават и/или интересуват от медицина. Разглежда служебното ежедневие и личен живот на три млади лекарки, стажуващи в голяма многопрофилна болница в Сан Франциско.

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Закуска в «Тифани»нови [re: Nerv]  
Автор DasHeisstErika ()
Публикувано16.12.17 21:45



Лиртературните герои обикновено не са създавани на основата на някаква психиатрична концепция, те са сумарни образи на личния опит на автора, под формата, на хора, които в някаква степен познава, и въображението му, това от тях, което най-добре би се вписало в творческата му идея.
Импулсивността на Холи е нещо, което хипотетично може да бъде разпознато като симптоматика в широк спектър от състояния/заболявания/разстройства, но това не е достатъчно.
Всъщност момичетата като Холи не са толкова малко - много се възползват от хубостта и младостта си, за да си осигуряват препитание, без да изпитват особени чувства към мъжете, които се грижат за тях. И това не е ново - в значителна част от човекшата история в младостта и хубостта е шансът на повечето жени да намерят кой да ги издържа финансово след смъртта на родителите им и единственият им капитал. Като любовта в това изобщо не е задължителна - ако не са толкова хубави, важна е зестрата.
Като литературен герой тя обаче е очарователна, точно защото е литературен герой.



Тема Re: Закуска в «Тифани»нови [re: DasHeisstErika]  
Автор DasHeisstErika ()
Публикувано17.12.17 21:04



От психиатрична гледна точка, препоръчвам "Стъкленият похлупак" на Силвия Плат.
Книгата е много силна и е може би единственият поглед отвътре към психотичната депресия в литературата.
Тук статия от медицинско издание:





Тема Re: Закуска в «Тифани»нови [re: DasHeisstErika]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано19.12.17 00:03



Мерси за мнението. Все още ми е любопитно да разбера какво мисли по въпроса лекар, по възможност с психиатрична практика. При това ако е възможно да предложи аргументация професионална, но разбираема от неспециалисти като мен. Мнението от коментарите в читанка според мен е колкото категорично, толкова е надценяващо само себе си. Какво мисля за героинята съм писал в поста към който отговаряш. Иначе месри за препоръката. За съжаление живеем в свят и се разпростираме във време за живот, съставено от по-малко мигове, отколкото са препоръките как да ги изживеем. Все пак може би някой път ще стигна до Силвия Плат. Звучи интригуващо.

прав или изправян


Тема Re: Закуска в «Тифани»нови [re: Nerv]  
Автор DasHeisstErika ()
Публикувано19.12.17 10:48



Добре, извинявам се.
На литературен герой не може да се прави психиатрична експертиза. Има си диагностични критерии, както и методи, по които те се установяват, невъзможни без контакт с конкретния човек.

За "Стъкления похлупак", ако човек я чете в зряла възраст, книгата е много тежка.



Тема Re: Закуска в «Тифани»нови [re: DasHeisstErika]  
Автор Nerv (Will O the Wisp)
Публикувано20.12.17 00:13



Всяко мнение е добре дошло. Репликирал съм те малко дребнаво. Просто отмина много време откакто съм писал за книгата...

прав или изправян


Тема Re: Закуска в «Тифани»нови [re: Nerv]  
Автор DasHeisstErika ()
Публикувано20.12.17 13:46



Няма проблем, наминавам след много години и почти не виждам активни теми...



Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: Nerv]  
Автор saksun (непозната)
Публикувано23.12.17 03:07



Аз също прочетох ,,Корабът с алените платна" на Александър Грин. Досега бях запозната само с разказите му.

И за мен беше ясно как ще се развие историята на Асол и Грей, дори много преди той да разбере предсказанието за съдбата на героинята. Още щом авторът започва да разказва за живота му и за това, че е станал капитан на кораб...

Но независимо от предполагаемия финал, повестта е написана така красиво и звучи толкова убедително относно сбъдването и вярата в мечтите, че няма как да не се хареса на читателите или поне на голям брой от тях. Особено на тези, които живеят с надежда за ,,голямата любов" и смятат, че двама души могат наистина да бъдат родени един за друг.
Творбата би допаднала и на жени, вярващи в принца на белия кон, защото Грей е точно негово олицетворение, макар и пристигнал по море с кораб с алени платна...

Човек, който желае настойчиво нещо, ще принуди съдбата да отстъпи. ЛЕРМОНТОВ


Тема Re: Книгата, която четете днеснови [re: saksun]  
Автор coffeemate ()
Публикувано15.03.20 10:07



"Жената на тигъра" Теа Обрехт
Горещо препоръчвам

А хитростта е ума на глупака.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.