Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:16 08.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Хорхе Луис Борхеснови  
Автор Nerv (wantonE)
Публикувано24.08.11 20:16



Денят преваля както по всичко личи. И понеже ми се струва, че май никой не каза нищо по темата. Въпреки настойчивото поднасяне на Гуглъла -да си спомним все пак за Борхес.

Борхес е роден на дн. дата: 24 август 1899 г. в Буенос Айрес
Умира на 14 юни 1986 г. в Женева от рак на черния дроб.

Между тези две дати оставя неща, които много хора обичат и харесват. Към тях скромно се присъединявам и аз.





Или това:


ARGUMENTUM ORNITHOLOGICUM

Хорхе Луис Борхес

Затворих очи и видях ято птици. Видението продължи секунда или дори по-кратко; не съм сигурен колко птици видях. Беше ли броят на птиците определен или неопределен? Проблемът е свързан със съществуването на Бог. Ако Бог съществува, броят е определен, понеже Бог знае колко птици видях. Ако Бог не съществува, броят е неопределен, понеже не би имало кой да ги преброи. В този случай аз видях по-малко от десет птици (да речем) и повече от една, но не видях девет, осем, седем, шест, пет, четири, три, или две. Аз видях брой птици между десет и една, който не беше девет, осем, седем, шест, пет, и т.н. Това цяло число - не-девет, не-осем, не-седем, не-шест, не-пет, и т.н. - е невъобразимо. Ergo, Бог съществува.

Ето и една интересна част от англ. версия на статията за него в УИКИ:

Anti-Communism

In an interview with Richard Burgin during the late 1960s, Borges stated that his opposition to Marxism and Communism was absorbed in his childhood. "Well, I have been brought up to think that the individual should be strong and the State should be weak. I couldn't be enthusiastic about theories where the State is more important than the individual."[33] After the overthrow by a military coup of the democratically elected[34] second term of Peron in 1955, Borges supported efforts to purge Argentina's Government of Peronists and dismantle the former President's welfare state. He was enraged that the Communist Party of Argentina opposed these measures and sharply criticized them in lectures and in print. Borges' opposition to the Party in this matter ultimately led to a permanent rift with his longtime lover, Argentine Communist Estela Canto.[35] In later years, Borges frequently expressed contempt for Communists within the Latin American intelligentsia. In an interview with Burgin, Borges referred to Chilean Pablo Neruda as "a very fine poet," but a "very mean man" for unconditionally supporting the Soviet Union and demonizing the United States.[36] During the 1970s, Borges expressed support for Argentina's military junta, but was scandalized by the mass killings of suspected Communists during the Dirty War.

И накрая кратък цитат от една филосфска книжка.

Парадоксалното мислене и в частност парадоксът на Костенурката винаги са ме привличали.

Hay un concepto que es el corruptor y el desatinador de los otros. No hablo del mal cuyo limitado imperio es la ética; hablo del infinito.

There is a concept which corrupts and upsets all others. I refer not to Evil, whose limited realm is that of ethics; I refer to the infinite.
"Avatars of the Tortoise"


Прав или изправян.

Тема Re: Хорхе Луис Борхеснови [re: Nerv]  
Автор Poзмapия (жилава)
Публикувано25.08.11 08:54



Мисля че е добре, че го напомни

.

"Умиране няма и задачата има решение." - Ст. Джонсън

Тема Re: Хорхе Луис Борхеснови [re: Poзмapия]  
Автор Nerv (wantonE)
Публикувано25.08.11 19:55



Преди всичко благодаря за отговора.

Не, че не бих го преживял, но все пак съвсем празните теми, тези които остават само с по един откриващ пост са си тъжна и обезсърчителна работа. Видях днес, че споменаваш и Иван Денисович в друга тема, в друг клуб...

Готино. Едно, че много си го харесвам това книжле. Друго, че имах идея едно време да пусна тема предложение всеки да опише доколкото има мерак и настроение един ден от живота си. В такъв стил. Е, не в Соложеноцинов. По скоро в стил зареждащ четящия с тази магическа жажда за живот. С изяществото на дребните, простите човешки радости (не знам, но ми се е запечатала в паметта специалната олекотена дюлгерска мистрия с която зидаше; или лъжицата направена с кората на оскъдната им дажба хляб, която накрая също се изяждаше. И всяка троха се оползотворяваше.) Незначителните на пръв поглед скъпоценности, които ни крепят и помагат да оцеляваме, да осмисляме съществуването си, дори притиснати в ъгъла, дори когато на пръв поглед сме прекрачили онези двери украсени с надпис, който може и да сме пропуснали в улесията, но после сме разбрали за какво е идело реч:

Lasciate ogne speranza, voi ch'entrate. (All hope abandon, ye who enter in)

Да,... такива ми ти работи.

Прав или изправян.


Тема Още малко: Борхеснови [re: Nerv]  
Автор Nerv (wantonE)
Публикувано25.08.11 19:58



"Legend"-Jorge Luis Borges

Cain and Abel came upon each other after Abel’s death. They were walking through the desert, and they recognized each other from afar, since both men were very tall. The two brothers sat on the ground, made a fire, and ate. They sat silently, as weary people do when dusk begins to fall. In the sky, a star glittered, though it had not yet been given a name. In the light of the fire, Cain saw that Abel’s forehead bore the mark of the stone, and he dropped the bread he was about to carry to his mouth, and asked his brother to forgive him.
“Was it you that killed me, or did I kill you ?” Abel answered. “I don’t remember any more; here we are, together, like before.”
“Now I know that you have truly forgiven me,” Cain said, “because forgetting is forgiving. I, too, will try to forget.”
“Yes, said Abel slowly. “So long as remorse lasts, guilt lasts”


"Collected Fictions", Jorge Luis Borges
Translated by Andrew Hurley

ЛЕГЕНДА
След смъртта си Авел видял Каин. Вървели двамата през пустинята, високи, виждали се отдалеч. Седнали на земята, запалили огън и си стоплили храна. Мълчали като всеки, уморен след дълъг, труден ден.

На небето се запалила една, още от никого неназована звезда. Каин казал на брат си:
- Прости ми.
- Аз вече не помня. Ние пак сме заедно. Кой кого уби, братко?
- Ето сега ти ми прости, Авел. Да забравиш - това означава да простиш. И аз ще се постарая да не помня.
- Да, братко мой. Само докато помниш, си виновен.

(За съжаление - Не знам, кой е преводачът на БГ текста.)

Прав или изправян.


Тема Re: Хорхе Луис Борхеснови [re: Nerv]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано26.08.11 10:13



А какво ще кажеш за

? Яко, а?





Тема Re: Хорхе Луис Борхеснови [re: DarkSide]  
Автор Nerv (wantonE)
Публикувано26.08.11 13:49



Свежо е да. Засмя ме...



Прав или изправян.

Тема Re: Хорхе Луис Борхеснови [re: Nerv]  
Автор TATIN_78 (непознат )
Публикувано26.08.11 21:04



Мале голема работа!
Особено ме кефи, че ми пишеш на разни езици дето не ги разбират всички!
Пиши само на български бре момко!
За какъв се имаш?!

СЛАВА БОГУ, ЧЕ НЕ СИ СИ ХАРЕСАЛ НЯКОЙ ЯПОНСКИ АВТОР ИЛИ ПОЕТ!



Тема Re: Хорхе Луис Борхеснови [re: TATIN_78]  
Автор TATIN_78 (непознат )
Публикувано26.08.11 21:49



Абе сега се разтършувах -
същото, това дето си го шляпнал във форума,
го видях в интернет - направо си направил копи-пейст и преводче!
Мерси - ГОУЕМ СИ!
Чак сега ти схванах великата мисъл! Шъ съ въсползувам и ас от тъкваз идейка!

"прав или изправен"
"дървен или надървен"

Рапорт даден - рапорт приет!



Тема Re: Хорхе Луис Борхеснови [re: TATIN_78]  
Автор Nerv (wantonE)
Публикувано27.08.11 00:34



Чакай, не схванах идеята. Може ли пак да ми кажеш забележката/ забележките си.

Какво всъщност не съм направил както трябва? Или както ти смяташ, че трябва?

Трябваше аз да напиша нещо вместо Борхес и да го публикувам тук или да го преведа ли?


Или за да не правя копи пейст от интернет (което не можах да схвана защо те дразни) трябваше да набирам текст - преписвайки от хартиен носител. Или примерно ако правя копи пейст от електронното копие да кажем е по благородно отколкото ако е от интернет.

По въпроса с писането на Английски може и да имаш известни основания, но не ги споделям. Първо на английски съм постнал една кратка "Легенда", чиито БГ превод (уви доста припряно посъкратен, не казвам лошо направен от някого съм предложил на вниманието на четящите) Единственото непреведено е цитатът на Борхес за безпределността. Како и фразата от "Ад".
Това да ми са кусурите само животът на тези около мен щеше да е по хубав от песен. А не си спомням да съм съм нагрубил някой клубар. Докато ти направи запомнящо се влизане в клуба с нещо което може би ти си наричаш пародия или литературен опит, но си беше доста гнусно изпускане в интернет пространството.

Защо ли и каква точно е причината да "пародираш" по един (за моите разбирания) "оригинален" само в твоето съзнание и открояващ се само с наситената концентрация на сексуални обиди към членове на клуба (още повече такива, които няма как да са те засегнали, защото тогава това бе първия ти пост...)?
Да какво искаш си пиши, но , изразяване по такъв грозен и некадърен начин, срещу доста от пишещите във форума, които повтарям - не са ти давали основание за това (освен може би да са подразнили някой от другите ти Никове?) - ти си знаеш какво означава.... Абе щом те влекат пошлотията, скандалите и дребнавостта - карай.

Благодаря за включването все пак. Сякаш ставаш по рафиниран. Успехи в жанра на плювните или на рицарско-дюлгерските романи.

Успех в каквото си мечтаеш ти желая.

Прав или изправян.

Тема Re: Хорхе Луис Борхеснови [re: DarkSide]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано27.08.11 14:16



Вешим става все по-слаб и по-слаб. Или може би аз съм бил твърде малък на времето, като ми е допадал.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.