Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:46 21.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Интересни книги  
Автор Tetin_77 ()
Публикувано12.03.11 16:16



Реших да пусна една тема, някой като се сети за нещо интересно, да пише и да даде линк, ако го има в мрежата в електронен вариант.



Тема Хазарски речникнови [re: Tetin_77]  
Автор Tetin_77 ()
Публикувано12.03.11 16:34



Последните дни не знам защо, но често се сещам за една книга, която четох преди години, Хазарски речник на Милорад Павич.
Доста интересна е. И наистина е подредена като речник, но определено не тази странност е най-силната й страна:) Разправя се за какво ли не. За история (но не очаквайте историческа книга!), за въпроса къде са асимилирани хазарите. За една хазарска принцеса, която, за да се предпази от покушение докато спи, била наредила всяка вечер едни слуги да рисуват смъртоносни букви върху клепачите й, които погубвали всеки, който ги погледнел.
За да я развлекат, слугите донесли на принцесата един ден две огледала. Не се различавали много от останалите хазарски огледала. И двете били направени от излъскана сол, но едното от тях било бързо, а второто - бавно огледало. Каквото бързото огледало, изобразявайки света, взимало като предплата от бъдещето, второто, бавното, връщало и разплащало дълга на първото, защото по отношение на настоящето закъснявало точно толкова, колкото избързвало първото. Когато изнесли пред принцеса Атех огледалата, тя била още в постелята и буквите на клепачите й не били отмити. Видяла се в огледалото със затворени клепачи и тозчас умряла. Престанала да съществува между две премигвания, или по-точно казано - за пръв път прочела на клепачите си изписаните букви, които убивали, понеже в предходната и последвалата минута мигнала и огледалата отразили това. Умряла, умъртвена в едно и също време от буквите на миналото и на бъдещето.
Но, както казва авторът, най-чудното нещо в тая история било не начинът, по който е умряла, а това, че тя изобщо е могла да умре :)

Разказва се за ловецът на сънища Масуди, който издирвал двама човека, които били свързани един с друг. Когато единият спял, другият будувал. Единият сънувал действителността на другия. Но преди да стигне до тех, срещнал доста интересни същества.
Били спрели на място за нощуване, тъмнината навявала червеникави снежинки и Масуди дишал дълбоко в постелята си. Собственото му тяло изглеждало като кораб, който се вдига и спуска по вълните. Някой в съседната стая свирел на шаргия. По-късно между леутарите в Анадола дълго витаела легенда за тази нощ и тази свирня. Масуди веднага разбрал, че леутът, на който се свири, е изключителен образец. Дървото, от което бил направен музикалният инструмент, не било отсечено с брадва и звукът в него не бил убит. Освен това било намерено някъде нависоко, където горите не чуват вода. И най-сетне - самият корпус на инструмента не бил дървен, а направен от кожата на някакво животно. Масуди различавал това, както пиячът на вино различава напиване с бяло или с червено вино. Песента, която свирел непознатият, била известна на Масуди и била от най-редките, та той се изненадал, че някой в този пущинак свири тъкмо тази песен. В нея имало едно твърде трудно място и някога, когато още се занимавал с шаргия, Масуди пуснал в употреба особена пръстовка за тази песен, така че леутарите я свирели според нея. Непознатият не използвал Масудиевия начин, а някакъв друг, още по-добър, но за тази пръстовка Масуди не можел да разбере как се получава, не можел да й намери ключа. Бил озадачен. Чакал да се повтори песента и когато това станало, Масуди най-сетне разбрал. На това място непознатият вместо десет пръста използвал единайсет. По това Масуди проумял, че свири дявол, защото той при свирене използва и опашката си.
- Дали той е настигнал мен или аз него?.......


Сканирах я и я пратих още преди година на Читанка, обаче още не са я качили

Ще я пратя на една друга библиотека и ще пусна линк.
Книгата си заслужава.
И не се притеснявайте, не съм я писал аз. Нито сме и приятели с автора

Редактирано от Tetin_77 на 12.03.11 16:41.



Тема Re: Хазарски речникнови [re: Tetin_77]  
Автор Nerv (минаващ)
Публикувано13.03.11 19:01



Интересно е. Бих я купил на хард-копи. Според мен електроните книги са добри най-вече за справка. Някак си не мога да се насиля да чета нещо по-дълго от разказ или поема от компютъра. Старомоден ли съм, предразсъдъци ли - не знам.(Споко и аз не съм автора нито познавам Едо.) Какъв е автора по народност? Предполагам сърбин, хърватин, черногорец или бошнак?

Прав или изправян.


Тема Re: Интересни книгинови [re: Tetin_77]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано13.03.11 19:39



Тук има доста интересни неща, някои са фрее, а някой - на смешно ниски цени.



Тема Re: Хазарски речникнови [re: Nerv]  
Автор kpилe ()
Публикувано13.03.11 20:06



Хм, аз също не бих чел книга на нещо различно от хартия, дори на тези т.нар. електорнни четци с "електронно мастило" - най-малкото обичам да мога да си я мачкам книгата, да я извивам и т.н.

Но наскоро започнах да оценявам аудио книгите на английски (т.е. прочетени от опитни в тази дейност диктори) докато правя нещо друго, което не ангажира особено вниманието, но не позволява да четеш от хартия (примерно каране на колело).



Тема Re: Хазарски речникнови [re: Nerv]  
Автор Tetin_77 ()
Публикувано13.03.11 20:38



Аз съм прочел десетина книги на монитора и повече едва ли ще стане. Но това ми харесва в електронните книги, че човек може да прочете тук-там по нещо и да добие някаква представа. И ако ти хареса да си я купиш, или да я принтираш. То по-добре да купувоме, но принтирането излиза наполовин, дори по-малко и човек ако е закъсал ще си направи сметка. А Павич не е случаен






Тема Re: Хазарски речникнови [re: kpилe]  
Автор Nerv (минаващ)
Публикувано13.03.11 22:46



Съгласен и с двете изречения. Даже бях тежък случай (на по-глупавите години), Дотолкова съм се каздисвал (в положителен смисъл колкото и странно да звучи), че съм замервал стената в къщи с горката книга. Синът ми казваше, че съм book abuser. Напоследък взех да мирясвам.

Прав или изправян.


Тема Re: Хазарски речникнови [re: Tetin_77]  
Автор 3лaтa cтpинa ()
Публикувано14.03.11 18:28



Павич е голяма работа!


От неговите книги в нета четох "Последняя любовь в Константинополе" /така са го превели на руски/, може би не беше толкова силен като "Речника", но си имаше попадения и в този роман.


Ето 2 линка от любими мои автори:






Тема Re: Хазарски речникнови [re: 3лaтa cтpинa]  
Автор Tetin_77 ()
Публикувано14.03.11 22:08



Прочетох някои откъси от този Гроздински. Не го бях чувал, но ми се струва, че ще ми стане един от любимите, ако е такова цялото му творчество.





Тема Re: Хазарски речникнови [re: Tetin_77]  
Автор 3лaтa cтpинa ()
Публикувано16.03.11 19:20



Eх, момчето вече е в САЩ и твори на ингилизки.




А ето и откъс от на Станислав Лем, също много любими:

"Доста работа си създадох, когато реших да подредя ценните експонати, които бях донесъл от моите пътешествия из най-затънтените кътчета на Вселената. Отдавна имах намерение да предам тази уникална по рода си колекция в музея; онзи ден уредникът ме уведоми, че подготвя за тази цел специална зала.

Не всички експонати са еднакво скъпи на сърцето ми: някои събуждат мили спомени, други припомнят зловещи и страховити събития, обаче всички те представляват в еднаква степен доказателство за автентичността на моите пътешествия.

Сред експонатите, предизвикващи най-ярки спомени, е един зъб, поставен върху малка възглавничка под похлупак; съвсем здрав е и има два корена; счупих го на приема у Октупус, владетеля на мемнозите от планетата Уртама: сервираните храни бяха превъзходни, но изключително твърди.

Почетно място в сбирката ми заема и една лула, счупена на две неравни части; падна от ракетата, когато прелитах над каменистата планета от звездното семейство Пегас. Не можах да я прежаля и затова загубих ден и половина да я търся из бездните на скалното оброчище с безчет пропасти.

След това идва едно сложено в кутийка камъче, горе-долу колкото грахово зърно. Неговата история заслужава особено внимание. Когато се насочих към Ксерузия, най-отдалечената звезда в мъглявините-близнаци NGC 887, малко надцених силите си; пътешествието продължи толкова дълго, че едва не изпаднах в депресия; най-много ме измъчваше носталгията по Земята и просто не можех да си намеря място в ракетата. Бог знае как щеше да завърши всичко това, ако на двеста шейсет и осмия ден от старта не бях усетил нещо да ме убива по лявата пета; свалих обувката и със сълзи на очи изтърсих от чорапа си камъче — парченце най-обикновен чакъл; сигурно е попаднало там още на летището, когато съм поставял крака си на първото стъпало на ракетата. Притискайки до гърдите си това мъничко, но неизмеримо близко късче от родната планета, аз долетях до целта с бодър дух. Този спомен ми е особено скъп.

До него е сложена на кадифена възглавничка обикновена тухла — изпечена от глина, с жълторозов цвят, понапукана и с един отчупен връх; ако не беше едно щастливо стечение на обстоятелствата и моята находчивост никога нямаше да се завърна от експедицията до Мъглявината на Ловджийските кучета. Бях свикнал да си вземам тази тухла при пътешествията до най-студените райони на Космоса; обикновено я слагах за известно време в ядрения двигател, а после, добре затоплена, я пъхах преди лягане в леглото си. В горния ляв квадрат на Млечния път, там, където звездният облак на Орион се свързва със съзвездията на Стрелец, летях с малка скорост и станах свидетел на сблъскването на два гигантски метеора. Огнената експлозия в мрака така ме потресе, че се наложи да посегна към пешкира, за да си избърша челото. Съвсем бях забравил за тухлата, загъната преди това с него, и така рязко го поднесох към главата си, че едва не си пръснах черепа. Цял късмет, дето съм толкова съобразителен, та навреме си дадох сметка за опасността.

До тухлата стои дървена кутийка; в нея съм поставил джобното си ножче, верен другар в многобройните ми пътешествия. Моята привързаност към него се доказва от историята, която ще ви разкажа, защото тя действително заслужава да бъде разказана.

Напуснах Сателина в два часа следобед с ужасна хрема. Тамошният лекар, към когото се обърнах, ме посъветва да си отрежа носа — една безобидна за жителите на планетата операция, тъй като техните носове растат също като ноктите. Възмутен от това предложение, направо от кабинета му се отправих към летището, за да отлетя към такива небесни области, където медицината е по-добре развита. Цялото пътуване беше кутсузлийско. Още в самото начало, когато се бях отдалечил от планетата на не повече от деветстотин хиляди километра, чух позивните на някаква ракета и, естествено, попитах по радиото кой е там. Вместо отговор чух същия въпрос. „Ти кажи пръв“ — рекох, ядосан от неучтивостта на непознатия. „Ти кажи пръв“ — отвърна онзи. Ама само как ме подразни с това папагалско повтаряне; взех, че най-искрено му казах мнението си за неговата наглост. Той не ми остана длъжен и започнахме да се караме все по-ожесточено. Едва след петнайсетина минути, вече възмутен до дъното на душата си, аз се досетих, че няма никаква друга ракета, а гласът, който чувам, е просто ехо от моите собствени радиосигнали — те се отразяваха от повърхността на спътника на Сателина, край който тъкмо минавах. До този миг не го бях съзрял, понеже беше обърнат към мен с нощното си, затъмнено полукълбо.

След около час, когато реших да си обеля една ябълка, забелязах, че джобното ми ножче го няма. Тутакси си припомних къде го бях видял за последен път: в бюфета на летището на Сателина; сложил го бях на наклонения плот на бара и то сигурно се е плъзнало в ъгъла на пода. Така отчетливо си го представих, че бих могъл да го намеря и със затворени очи. Обърнах ракетата обратно и тук възникна известна трудност: небето искреше от примигващи светлинки, невъзможно беше да разбера къде е Сателина. Тя е една от хиляда четиристотин и осемдесетте планети, обикалящи около слънцето Ерипелаза. А повечето от тях имат по няколко спътника и това допълнително затруднява ориентирането. Изпаднал в безизходица, аз се опитах да повикам Сателина по радиото. Отговориха ми в един глас няколко десетки радиостанции — страхотна какофония. Трябва да ви кажа, че жителите на системата на Ерипелаза са колкото любознателни, толкова и непрактични: дали са името Сателина на най-малко двеста различни планети. Гледах през прозореца мириадите дребни светулки; някъде там се намираше моето джобно ножче, но вероятно по-лесно щеше да се намери игла в копа сено, отколкото нужната ми планета в този звезден мравуняк. Накрая реших да се поставя на благосклонността на случая и се понесох стремглаво към планетата, застанала точно срещу носа на ракетата.

Кацнах само след четвърт час. Летището приличаше досущ на онова, от което бях стартирал в четиринайсет часа; доволен от късмета си, тръгнах веднага към бюфета. Но какво беше моето разочарование, когато и най-обстойните търсения не дадоха резултат. Размислих и дойдох до извода, че или го е взел някой, или се намирам на съвършено друга планета. Поразпитах местните жители и се убедих в правотата на второто предположение. Намирах се на Андригона — стара, овехтяла и разпадаща се планета, която отдавна би трябвало да бъде изтеглена от обръщение, обаче никой не го е грижа, щом е разположена далече от главните космически маршрути. В космодрума ме попитаха коя Сателина търся, защото планетите с това име са номерирани. Хайде сега! За нищо на света не можех да си спомня верния номер. В същото време на летището пристигнаха местните власти, уведомени от ръководството на летището, за да ме приветствуват с „добре дошъл“.

Този ден андригоните имаха голям празник — във всички училища се провеждаха зрелостни изпити. Един от представителите на правителството ме попита дали не бих искал да увелича тържествеността на събитието с присъствието си. След това гостоприемно посрещане не можех да откажа. Направо от летището потеглихме за града с пидлак (пидлаците са големи, безкраки влечуги, приличащи на змии, които на планетата се използват широко като ездитни животни). Представителят на правителството ме представи на многобройните младежи и учители като високоуважаван гост от планетата Земя. Учителите ми предложиха да заема почетното място до жертвата (вид маса) и прекъснатият изпит продължи. Възбудени от моето присъствие, учениците заекваха, объркваха се, но аз им вдъхвах кураж със сърдечната си усмивка, а на този и онзи дори поподсказах верния отговор и така ледът бързо, се стопи. Но ето че пред изпитната комисия застана един млад андригон, обрасъл с такива красиви вздриди (вид строиди, използувани тук за облекло), каквито отдавна не бях виждал, и започна да отговаря на въпросите с рядко срещано красноречие и изразителност. Приятно ми беше да го слушам — установих, че равнището на научните познания тук е доста високо.

Неочаквано екзаминаторът попита:

— Можете ли да докажете защо на Земята не може да съществува живот?"



Тема Re: Интересни книгинови [re: Tetin_77]  
Автор jojo-mojo ()
Публикувано20.03.11 21:50



Принтирам ел-книгите в службата и си ги чета на хартия.
Обаче, да кажа че се срамувам, за дето разхищавам фирмена собственост.





Тема Re: Интересни книгинови [re: Tetin_77]  
Автор Nerv (still standing)
Публикувано01.04.11 20:42



Началото на Малки богове, Тери Пратчет:


А сега да поговорим за костенурката и орела.

Костенурката е създание, което живее на земята. Невъзможно е да живееш по-близо до земята, без да се заровиш в нея. Хоризонтите й се простират едва на няколко инча разстояние. Развива скорост, колкото да хване маруля. Оцеляла е, докато останалата част от еволюцията е преминала покрай нея, най-общо поради това, че не представлява заплаха за никого и че създава твърде големи проблеми, докато я изядеш.

А ето го сега орелът. Създание на въздуха и на високите места, чиито хоризонти стигат чак до края на света. Със зрение толкова остро, че може да забележи шумоленето на някое дребно писукащо животинче на половин миля разстояние. Целият — сила, целият — власт. Мълниеносна смърт на криле. Нокти и хватка, способни да превърнат в основно ястие всичко, по-малко от самия него и поне да откъснат хапка в движение от всяко нещо, по-голямо от него.

И въпреки това, орелът е в състояние да седи с часове върху зъберите на скалите и да изследва царствата по света, докато не съзре движение в далечината, и тогава ще започне да се съсредоточава, съсредоточава, съсредоточава върху малката черупка, която се клатушка сред гъсталаците там долу, в пустинята. И тогава ще се спусне стремглаво…

И само минута по-късно костенурката открива, че светът изпада от нея. И за пръв път го вижда, вече не от един инч разстояние, а цели петстотин стъпки над него, и си мисли: Какъв голям приятел ми е орелът!

И тогава орелът я пуска.

И почти винаги костенурката полита към смъртта си. Всички знаят защо костенурката прави това. Гравитацията е навик, от който е трудно да се откажеш. Никой не знае защо орелът прави това. По една костенурка има достатъчно месо за хапване, но като се вземат предвид усилията, които е необходимо да се положат докато я изядеш, на практика по всичко останало има далеч по-хубаво ядене. Всичко се свежда просто до удоволствието на орлите да измъчват костенурките.

Но, разбира се, това, което орелът не разбира е, че участва в много груба форма на естествен подбор.

Един ден костенурката ще се научи да лети.




Прав или изправян.

Тема Една интересна бг авторканови [re: Tetin_77]  
Автор Tetin77 ()
Публикувано03.08.11 21:05



поне според мен. Дориана Хинова май се казва, или това й е псевдоним! Прочетох това тия дни -

Приятна изненада. А и някои други разкази, намиращи се в интернет.



Тема Re: Интересни книгинови [re: Tetin_77]  
Автор radost_kocheva (минаващ)
Публикувано08.08.11 20:02



Хубаво е, да!



Тема Re: Интересни книгинови [re: radost_kocheva]  
Автор MЪДpeц (хехе)
Публикувано09.08.11 18:14







Тема Re: Интересни книгинови [re: MЪДpeц]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано09.08.11 21:12



Какво, да не би да не е хубаво?!

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Една интересна бг авторканови [re: Tetin77]  
Автор doriana129 (непознат )
Публикувано10.08.11 10:04



О, благодаря!





Тема Re: Интересни книгинови [re: Stefan Pan]  
Автор radost_kocheva (минаващ)
Публикувано11.08.11 20:01



Dобро е, Стефане, даже много!



Тема Re: Интересни книгинови [re: Stefan Pan]  
Автор MЪДpeц (хехе)
Публикувано16.08.11 18:35



не знам
просто си пробвах ника, дали и тук не са ми сложили бан за постване



Тема Re: Интересни книгинови [re: MЪДpeц]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано16.08.11 23:57



Не са! Това е очевидно!

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Кърт Вонегътнови [re: Tetin_77]  
Автор Tetin77 ()
Публикувано23.11.11 18:20



Мине се, не мине и се сещамза този велик автор. Е, вярно, не всички негови книги ми харесват максимално, но ако някой не го е чел и иска да го пробва, нека да захване Сирените от Титан, Майка Нощ, Бог да ви поживи мистър Роузуотър, Котешка люлка. Горе-долу това е редът в който ми харесват.


А ето и един добър разказ -
Предложете и вие някоя книга, в тоя дух ако се сещате и ако сте чели Вонегът! Че нещо наскоро си правих операция на предна връзка в коляното и сега съм рехабилитация и т.н., абе доста време за четене...



Тема Re: Интересни книгинови [re: Tetin_77]  
Автор Tetin77 ()
Публикувано05.12.11 15:36



Някакъв неизвестен автор, който пише много яко (въпреки, че социалните теми обикновено не са ми били много интересни)!





Тема Re: Една интересна бг авторканови [re: Tetin77]  
Автор Весел Цанков (присъединил се)
Публикувано07.12.11 02:57



Интересно, наистина. Но няма продължение?

Страницата на хумориста Весел Цанков -



Тема Re: Интересни книгинови [re: Tetin_77]  
Автор Pyмeн77 ()
Публикувано03.02.12 11:12



Още един автор, който ме изненада приятно -

, доста известен, но съвсем наскоро го зачетох. В момента съм на Сто години самота и я препоръчвам на всички.



Тема Рене Белбеноанови [re: Tetin_77]  
Автор Pyмeн77 ()
Публикувано01.03.12 16:30




Наскоро прочетох Безкръвната гилотина на Рене Белбеноа. Доста интересна книга, в която авторът описва годините си прекарани в каторга във Френска Гвиана, нечовешките условия и несправедливости, и накрая, след няколко неуспешни опита за бягство, успява да стигне до Щатите, където издава книгата, става сравнително известен, създава семейство и може би живее щастливо.



Тема Re: Ерленд Лу - "Наивно- Супер"нови [re: Tetin_77]  
Автор Nicca ()
Публикувано04.03.12 11:40



Ерленд Лу / норв. Erlend Loe



много ми хареса книгата "Наивно- Супер" (но я намерих само на руски:






Тема Re: Интересни книгинови [re: Pyмeн77]  
Автор Nicca ()
Публикувано04.03.12 11:43



и аз я препоръчвам


чела съм я преди сто години и ме подсещаш пак да я прочета

но на линка, който си дал не са целите книги, а само откъси

Редактирано от Nicca на 04.03.12 11:48.



Тема Re: Интересни книгинови [re: Tetin_77]  
Автор Nerv (Will'o'TheWisp)
Публикувано28.04.13 15:30





Според мен си струва четенето. Визирам най вече романа - сам по себе си. Линкът е статия на проф. С. Герджиков във в. "Култура" от 18.03.2005.

Колкото и да е безсмислено пред вид високата и почти ненадмината непосещаемост на клуба... все пак не би било зле ако имаше модератор, който да закачи темата някъде там най отгоре.

С пожелание за цветно настроение и пролетни сокове!

Nerv

Прав или изправян.

Тема Re: Интересни книгинови [re: Nerv]  
Автор Stefan Pan (М&М)
Публикувано19.05.13 21:45



Гледам, че и една търговска тема също се е предлагала да се закачи най-отгоре под алтруистичен предлог да може този, който търси нещо, да го намира.


И като продължение на алтруистичната линия започва с предложения към търсещите - продава.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Интересни книгинови [re: Stefan Pan]  
Автор Nerv (Will'o'TheWisp)
Публикувано20.05.13 10:45



Ако иначе обикновен човек е склонен да наруши законите или общовъзприетите принципи на морала – значи въпросната мома или книга са си стрували. Едно е да искаш, друго да можеш... Искам да кажа, че тази тема е малко повече пиратска и по малко търговска. Кради народе възродени!
Съответно [темата] има по голяма зарибяваща стойност.

Разбира се всичко е само частично истинно. Не може просто така да се сравнява четенето на книги със серийна моногамия или [пепел ми на устата] проституция. Но има в книгите и адско удоволствие, и сериозен бизнес и парченца скършено щастие, понякога чуждо, а и какво ли още не.



Прав или изправян.

Тема Re: Хазарски речникнови [re: Tetin_77]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано29.06.13 01:10



Почнах да чета откъсите, и спрях. Този Гроздински за да му харесваш писанията явно трябва да си доста напушен.
Изключително слаб текст. Пълна липса на талант. Отвратително.



Тема Re: Хазарски речникнови [re: 3лaтa cтpинa]  
Автор нekoй cи (некой си)
Публикувано29.06.13 01:12



Как можеш едновременно да харесваш звездните дневници, и напушен песнопойски?
Двете нямат нищо общо.
Звездните дневници са плод на един изключителен писател, много начетен, с невероятна обща култура и страхотно чувство за хумор.



Тема Re: Интересни книгинови [re: jojo-mojo]  
Автор lenticularis (член)
Публикувано08.12.13 16:53



при нас е забранено, а има заповед да не се прави за лични нужди (така и трябва да бъде)
имаме личен профил и може да се види кой колко е принтирал



Тема Re: Наевно. Супер - от Ерленд Лунови [re: Tetin_77]  
Автор lenticularis (член)
Публикувано08.12.13 17:10



Naive. Super by Erlend Loe
чела съм я на руски онлайн (Лу Эрленд - Наивно. Супер)
чела съм я 2 пъти и пах бих я прочела - страхотна книжка!

инфо - в гугъл...

Редактирано от lenticularis на 08.12.13 17:41.



Тема Re: Интересни книгинови [re: Tetin_77]  
Автор Nerv (Absynthe Minded)
Публикувано02.02.15 15:32



В петък вечер започнах "Калуня-каля" от Георги Божинов.


Книгата започва така (копие+паста от:



1. Чръноовчарката

Калуньо нямаше деца от първата си жена, затова я изгони. Води я две-три години и просто й каза да върви, отдето е дошла. Тя си отиде тихо, но къде отиде и какво стана с нея после – той не знаеше, ни искаше да знае. Чу веднъж само, случайно и несигурно, че били я виждали из селата зад Рата някъде. но така и не разбра повторила ли беше, или работеше като измекярка по чифлиците там.

Калуньо си взе друга жена, от Черяша. Беше млада, мома беше, нямаше и шестнайсет години, а той емен-емен отиваше към трийсетте. Баща й – средна ръка, малко по-стар от Калуньо. Видя му се отначало нищо човек, зарадван, че ще пробута дъщеря си на добро място. Но се оказа доста хитър, познаваше добре стадата на зет си и като се лепна за едно стадо, вече не се отлепи: взе му за никях, за откуп, цяло стадо овни, което Калуньо после дълго не можа да прежали. Макар че го даде с лека ръка, без да му мисли много.

Но Гюла заслужаваше две стада. Беше хубава, и обична беше. Като те погледне – запие мълчаливо с тия очи изотдолу, – и усещаш как полека започваш да омекваш и да се стапяш... Калуньо се стопи за една вечер. Видя я на един байрам у Черяша.

Беше отишъл на гости при Левицата, бори се там, що се бори – спечели овен. После Левицата му се смееше, че спечелил овен, а загубил четиресет овни. íищо. Загубата не се броеше, а печалбата бе Гюла.

...Видя я как играе, как стъпва като орлица. Тя аслъ си беше като орлица между кокошки. Другите моми се белосваха и червосваха и лицата им се гледаха бели-сини като одрани. Гюлзар носеше само своето лице, с един хубав млечен загар. Е, Калуньо я видя и я хареса от първо око. Снага тънка и гъвка като
фидана. Не носеше димии, както другите моми; димиите, грубо надиплени, ги правеха тантурести и непохватни. Гюла носеше гащи, каквито носят само по долните села – с тесни, а долу по-широко отворени кичести крачоли, и те откриваха едни тънки, но напълнели, силни глезени. Пристъпяше плавно, с изправена горда глава и запалени очи, покършваше снага и я люлееше леко, като на пружини. "Орлица – помисли Калуньо, – баш си е орлица..."

И всичкото това – гащите, глезените, снагата, млечното лице, а най-вече тия големи очи, които те пият изотдолу и в тях не смееш да гледаш, – всичко това допадна отведнъж на простата Калуньова душа, допадна така, че той си рече: "ТЕ тая!... И никоя друга".

Тогава, на оня байрам, около Гюла се усукваше един четинясал и смотан дърварин, дошъл отнякъде си, и все току гледаше да се намърда на хорото до нея. Калуньо го гледа някое време, гледа го, трая го донякъде. Па не утрая и го взе настрана, замъкна го до един плет: "Я сам така... да си кажеме две думи ние..." И като му олупи два здрави шамара, без да му каже дума – отби мераците му. îня потъна из дърмите и вече ни се видя, ни чу.

Още същата вечер Калуньо и Левицата отидоха да търсят баща й, за да се разберат. А на другия ден, като се постъмни, Калуньо я дигна с кончето и я закара на село. Тя мълчеше през целия път, седеше покорно пред него и гледаше напред. Мълчеше и Калуньо. Немаше за какво да приказва. Приказването бе свършено с бащата и се отнасяше за овните. Само веднъж, като придърпа поводите и се опита да я притисне с лакти, тя се размърда недоволно и той олаби лактите. Беше тъмно, когато стигнаха в село.

Свали я от кончето, внесе я вкъщи на ръце, че из двора имаше кал. Положи я на миндерлъка в стаята си, смъкна набързо дрешките й и веднага я облада. Тя беше все така покорна и тиха.

И заживяха. Тръгнаха дните, завъртяха се времената на сеитби и жътви, на коситби и стрижби, на всякакви селски работи и грижи. Калуньо се разправяше с овците, с овчарите и говедарите си, в пазарни дни отскачаше до града, или ходеше по търговия из околните села. Гюла си седеше вкъщи, гледаше си женската работа. Тя се поналя на снага малко, но стъпваше все така напето, както преди. И беше си все така хубава, даже като че разхубавя още повече. Калуньо не можеше да разбере как стана това чудо с него. Мъж на години, улегнал мъж, селските дечурлига вече му ви кат чичо – децата на неговите връстници и акрани. А нА, беше се запалил по това дете и не може да се откъсне от него.

Гюла си беше аслъ като дете. Той я слуша във всичко, нищо не й отказва. Други път, като тръгне по къшлите – и се губи с дни. Сега не може да остане ни ден. Все гледа да подреди работата си така, че вечерта да се прибере на село, да я види и чуе. И хапнал-нехапнал, още неумит, неразсъблечен – се хвърля жадно на нея, събаря я на козяците. И дълго, настървено мачка и премята снагата й, тя се огъва и вие в неговите ръце. Докато мъжката му сила изтлее докрай и угасне в отмала и сън. Тя – нищо. Смее си се...

Така неусетно мина година. И още една. Гюла не му даде деца.

Утробата й пустееше, моминска и празна. Калуньо се замисли. Да я гони и да търси друга – вече не можеше. Па и не искаше. За момите беше вече дъртичък. А за другите... сто други щяха да дотичат само щом им кимне. Заради него или зарад имота му. Но ще бъдат или самите те бездетни, или ще домъкнат и децата си, чужди деца. Той няма да може да гледа как шарят из къщата му като хлебарки и се мотаят в краката му. Би зел и мома, но беше го срам малко. И сърце му не даваше. Как да се отдели от Гюла? Бе свикнал с нея, обикнал я беше и без нея не можеше. А кръстът й си остана все така тъничък и никога не напълня. Калуньо с мълчалива надежда се взираше в корема й, но той си остана все така момински прибран...






Прополових я и нямам търпения да чета. Нещо което отдавана не ми се е случвало.

В анотацията я наричат шедьовър и постижение за световната литература. Сравняват с Железния Светилник (от българските произведения). Доста суперлативи са изказани за книгата.

При всяко положение мисля, че ще е интересна за всеки, който е чел и обикнал едни от най-силните български книги като: "Цената на златото", "Антихрист","Време разделно", "Летопис за смутно време", ...

Книгата е наистина находка и удоволствие, а стилът едновременно четивен и поетичен. Бих се радвал повече хора да я прочетат и да я дискутираме тук. Знам, че няма да стане де, но казвам просто.:)

прав или изправян

Тема Re: Интересни книгинови [re: Nerv]  
Автор kakavprekrasenden ()
Публикувано22.02.15 05:57



Хареса ли ти?



Тема Re: Интересни книгинови [re: kakavprekrasenden]  
Автор Nerv (Absynthe Minded)
Публикувано22.02.15 12:26



Много е добра.

Красив и поетичен език. Осезаемо са вплетени много стари български думи и родопски диалект в повествованието и диалозите. Турски думи или побългарени турцизми.
Атмосферата е приказно-безднадеждна. Философските въпроси, които се поставят и най вече оригиналния подход към практически тяхната неразрешимост по друг начин освен с приемане на неизповедимостта на пътеките мисловни на висшия разум, ако такъв изобщо приемем, че по-напред има.

Много оригинална трактовка на темата за употербата на сила в защита на доброто. Което задължително в един момент се изражда в оправдателната теза за "по-малкото зло"...

Много интерсна трактовка на класическия Хамлетовски Въпрос.

Ако искаш ще си допиша после...

прав или изправян


Тема Re: Интересни книгинови [re: Nerv]  
Автор kakavprekrasenden ()
Публикувано24.02.15 22:58



няма смисъл. След такава рецензия, ще си я купя. Като я прочета, и аз ще пиша какво мисля.



Тема Re: Интересни книгинови [re: kakavprekrasenden]  
Автор Nerv (Absynthe Minded)
Публикувано25.02.15 00:58



Навит съм. Може да драсна нещо в другатат ти тема - тази за цитатите.

прав или изправян


Тема Re: Интересни книгинови [re: Nerv]  
Автор Greywind (сивия вятър)
Публикувано02.03.15 21:35



Сетих се за селянина, като четох това, сигурен съм, че той щеше да се изкефи на стила и да го пофали... :(

Иначе ако под стари български думи имаш предвид турцизми - да, има.

Мен някакси така и не успя да ме грабне тази тематика. Представям си го селския живот - пасеш овце, бачкаш на нивата (ползвайки инструменти като диканя и т.н.), правиш секс с красива жена - демек (стара българска дума) по-беличка и с по-малко мустаки от останалите жени и броиш колко деца ще ти народи. Драмата обикновено е покрай това на кого (още) е пристанала въпросната жена, колко са децата и колко от тях са оцелели (и колко от оцелелите са се пропили), неминуемо се намесват сюжетни врътки като изнасилвания, нелечими болести като грип, от които човек се поминва от сабахлем до ракиено време и подобни врътки и превратности на житието и битието... Чат пат някой овластен - бирник, полицай (заптие), чорбаджия или друг символ на социалното неравенство идва и ти взима овцете, разболява те, обладава те, изнасилва жена ти (дъщеря ти/ сестра ти) или тя му пристава и т.н. се завърта кръговрата на тежкия живот по родопите...

Та както казах - така и не успя да ми стане интересно това... Последно четох

на Дан Симънс - не ми стана любима, но ми допадна като цяло. Разказва се за телепат, чиято съпруга (също телепат) умира и той постепенно пропада и във вътрешния и във външния свят. Написана по модел на Дантевия "Ад", се занимава с въпросната телепатия и особеностите свързани с нея, с философския идеализъм, според който създаваме света около себе си с мислите си, тежко е намесена квантовата механика, фрактални теории и всичко това покрай сюжет на гангстери, самолети, лунапаркове, зловещи дами-психопати, риболов и незрящи и глухи деца-аутисти.

Дет се вика на хубав традиционен български от родопите - нерде Калуньо и Гюла, нерде фрактали, телепатия и квантова механика...

От друга страна овцете са си овце - тежката реалност, докато телепатката си се редуцира до патка - измишльотина нЕква, далечна на българската реалност, където програмистите стават овчари, а учителите боравят с диканята почти толкова умело, колкото с маркера (пардон - тебешира)...

Но както и да е, от новите бг книги ми се щеше да прочета "Да пробудиш драконче", но и там някакси началото ме отблъсна с този опит да се направи поклон на традиционния "родопски" стил...



Тема Re: Интересни книгинови [re: Greywind]  
Автор Nerv (Absynthe Minded)
Публикувано03.03.15 01:36



Има търцизми, които придават своя колорит. Но има и много необичайни и несрещани в днешната реч чисти български думи. Естествено на някой може да му се стори изкуствено оригиналничене. То за това един харесва едно друг, други:

биковит,
братясваше,
наваляше,
бранища,
издръснал,
цъклави,
пресеклив,
щрапаше,
ръженица,
преизпладнило,
прибута,
букнаха,
стубла,
сбъхтана,
насветляна,
каламбучкане,
чебри,

прав или изправян


Тема Re: Интересни книгинови [re: Nerv]  
Автор Greywind (сивия вятър)
Публикувано03.03.15 08:34



Да, съгласих се :) И не мисля, че е оригиналничене - след като поставя в такива рамки действието, думите са си адекватни и наистина придават колорит, макар че са ми доста далечни - битът много се е променил дори на село през последните 50-60 години. Сега всяка втора къща развива селски туризъм и има интернет... Много ми хареса този разказ за

, според мен сегашното време си има дори повече конфликти и проблеми, които да бъдат вплетени в един интересен сюжет, но разбира се както казваш - всеки си има своите предпочитания :)



Тема Re: Интересни книгинови [re: Nerv]  
Автор prekrasenden ()
Публикувано13.09.15 19:41



Тия дни си взех един сборник на Чудомир. лол, не знам защо ми е бил толкова неизвестен, даже го мислех за художник

А то доста добро, как Сийке




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.