Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:25 01.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Написах един разказ и искам Вашето мнение!нови  
Автор radanin (непознат )
Публикувано06.04.10 20:53



Излишно сърце

Посвещавам го на жената до мен – Яница
По идея на Иво – Дядото, букинист от пл. „Славейков”




1

Вечерта беше хладна – октомври донесе над големия град влага и студ. Хората се бяха прибрали по домовете си и не смееха да се доближат до прозорците си. Лятото бе горещо и всички, вероятно, си спомняха за топлите месеци и за приятните изживявания.
На пейката, в градинката, до училището седеше момче, което можеше да бъде, както на 20 така и на 30 години. Гушеше се във вълненото си палто, което беше извадило доста по-рано от нормалното за тази година. Тъмнината над него се сгъстяваше все повече и повече, а звездите се открояваха все по-добре над главата му.
Момчето запали цигара, когато до него се доближи мъж, който можеше да бъде на възраст около 60 – 70 години.
- Може ли да запаля? – попита той.
Момчето подаде кибрит без да вдигне глава. Беше му все едно кой го заговаря. Възрастния мъж запали цигарата си и седна до него. Момчето го погледна и замря. Извади цигарата от устата си и я хвърли надалеч.
- Това да не е някаква шега? – на свой ред зададе въпрос то.
- Не, не е, това си ти, но когато вече започваш да остаряваш.
Двамата се спогледаха – пращящо от здраве тяло и свежо лице и разрушено от времето тяло: бръчки, отпусната кожа и малко коремче.

2

Възрастния мъж наруши мълчанието:
- Спомних си, че когато бях на 26 години имах много желания и ми се бяха струпали неприятности на главата. Реших, ако имам възможност бих се върнал назад във времето, за да си помогна и ето ... това се случи!
Момчето извади нова цигара и ч запали безмълвно, а мъжът продължи:
- Мислиш си за момичето, дали ще остане с теб? Мислиш за приятелите си, дали те разбират? Мислиш за работата си дали е вечна? Мислиш ...
Момчето го прекъсна:
- Да това са мисли!
- Не, това са тежки мисли! Какво ли би дал, за да разбереш – да видиш бъдещето си! Искаш много, а аз имам все пак спомени и ще ти помогна! Понякога вселената и пространството си правят с нас шеги и ... защо да не се възползваме от тях?
До градинката и мина жена и забеляза на пейката, в сумрака, до уличната лампа възрастен мъж и младеж да разговарят. Приличаха си много – явно бяха баща и син!

3

Възрастният мъж отново попита:
- Спомняш ли си вчера какво ти минаваше през главата, ако искаш да ти подскажа!
Момчето тръсна пепелта от цигарата си и каза:
- Напомни ми!
- Вчера беше в трамвая и тогава дойде задръстването на булеварда, имаше катастрофа. Трамваят тръгна чак след 15 минути. Тогава ти си каза: „ Готов съм да умра, но да разбера!”
- Да така е! Щом ти си аз не може да е по друг начин. Продължи, слушам те....
Мъжът запали с кибрита нова цигара, дръпна дълбоко и заговори:
- Поне няма да се разболееш от рак. Това трябва да ти е ясно.
Младото момче кимна с глава и го прекъсна:
- Другото ми кажи! За моето момиче, за приятелите ми и за всичко останало...
- Няма вечни приятели и служби – има вечни интереси, а ти нямаш такива. Приятелката ти за нищо не става, тя спи с шефа ти, но това ще го разбереш, че е станало чак след две години.
До тях мина семейна двойка. Видяха под близката лампа младо момче и възрастен мъж, който стоеше до него, но лицето му беше неестествено бледо. Сигурно бяха роднини - внук и дядо.

4

- Предполагах, че е така! Дай ми подробности!
Възрастния мъж се поизкашля и стъпка фаса в пясъка.
- Какво би дал?
- Ти знаеш – бих умрял, но не бих стоял в неведение!
- Ще се ожениш след няколко години, но не за любимото ти сега момиче. Ше ти се роди дъщеря, жена ти ще ти изневерява също и ще се наложи да се разведеш с нея. Работата няма да ти донесе удовлетворение. Ще стоиш безработен няколко години и ще започнеш в служба, която не ти е присърце и там ще се пенсионираш. Приятелите ти няма да те понасят и тогава, няма да те понасят въобще – никога няма да имаш с кого да споделяш, ще се караш с комшиите от входа всеки месец, защото си слабохарактерен и рогоносец.
Възрастния мъж спря за момент, за да си отдъхне. Момчето го гледаше уплашено и стреснато, след което на свой ред попита:
- За какво дойде от бъдещето? Каква е целта ти!
Възрастният мъж стана и се за разхожда бавно пред него като повтаряше:
- Искам...... искам.....искам....
До тях мина момиче, което видя момче на пейката и сянка около него да се движи. Сигурно вятъра духаше силно и храстите даваха този ефект.

5

- Какво искаш? – повдигна ръце момчето.
- Аз ти дадох отговорите, сега искам нещо, а то е ти да нямаш този живот. Искам спокойствие, не искам този скотски живот. Миналия ден пътувах в трамвая и той влезе в задръстване, тогава си спомних за този ден от преди 40 години и си казах: „ Бих умрял, но не желая този живот! Бих го дал живота си само да не го изживея по този начин!”. И ето, се върнах години назад на тая пейка до теб – това е чудо...
Момчето го прекъсна:
- Какво предлагаш?
- Предлагам ти да не изживяваш целия този срам.... този глупав живот. Искам само да те попитам, макар че знам отговора: можеш ли да се промениш?
- Не, не мога! Такъв съм си и ти го знаеш. Не може да ми се промени сърцето. Аз нямам воля, нищо не ми се отдава с лекота и ми липсва харизма.
- Това за сърцето го знам, искаш ли да промениш живота си?
Момчето след кратко мълчание отново продължи:
- Не знам как, не мога да се боря! Според мен живота е като тунел. Твоя тунел се пресича от много други коридори - това са съдбите на други хора. Искаш ли да се обърнеш и да се върнеш е невъзможно, защото стените зад теб се срутват и нямаш път назад. Аз мисля, че съм поел по неправилния тунел...
Възрастния мъж седна до него и тихо попита:
- Мислиш ли, че е безсмислен този живот?
Момчето поклати глава в знак за съгласие. Мъжът рече:
- Сигурен ли си, че сърцето ти не може да те промени?
Момчето отново поклати глава в знак на съгласие и добави:
- Не мога, не мога да скоча на високо, защото ще падна лошо, но бъдещето ми не ми харесва. Съгласен съм, че няма смисъл от живота описан от теб.
Възрастния мъж го докосна с ръка от лявата страна на гърдите. Почувства прекрасна топлина в собствените си гърди. За пръв път разбра, че е разбиран от някого и това е самият той. За пръв път почувства спокойствие! Това беше! Така трябваше да изживее живота си – в хармония, но беше късно. Пътят, по който беше тръгнал от дете беше грешен. Всеки трябваше да започне живота си в правилния коридор.

Стара жена видя на пейката младо момче да се хваща за гърдите и да пада назад. Веднага се доближи до падналото тяло. Младото лице беше обърнато безизразно към звездите, а устата му беше широко и безобразно отворен в отвратителна усмивка. Момчето не дишаше.



Тема Re: Написах един разказ и искам Вашето мнение!нови [re: radanin]  
Автор loneewolf (непознат )
Публикувано06.04.10 20:59



Браво пичаго, много е добро!



Тема Re: Написах един разказ и искам Вашето мнение!нови [re: loneewolf]  
Автор radost_kocheva (непознат )
Публикувано07.04.10 10:19



Приятно е написано разказчето - добра фантазия! Имаш ли нещо друго?



Тема Re: Написах един разказ и искам Вашето мнение!нови [re: radanin]  
Автор moonlark (непознат )
Публикувано07.04.10 12:10



Много приятно разказче, хубава идея. Сега остава шлайфането, което наистина да го превърне в добро.
Ако нямаш нищо против - ето моите бележки.
Трябва още много пъти да го прочетеш и всеки път да доизглаждаш местата, където повествованието не е добре разгърнато или звучи нелогично.
Защо зездите все по-добре се открояват над главата му? И "по-добре" ли е точната дума?
Мъжът "можеше да бъде на възраст 60-70"? Той е и затова по-добре да се използва - на видима, предполагаема и т.н. възраст!
Двамата се спогледаха .... използваш два пъти думата тяло, намери нещо друго - по-описателно!
До градинката мина жена - няма как да мине до ... обикновено минават покрай!
Не е лошо разказът на мъжа да е по-обширен, за да ни въведе в неговата история, всъщност тя е и на момчето!
и т.н. и т.н.
Ето за такива дреболии става дума, които трябва да се огледат и поправят, за да може разказаната история да стане литература.
Успех!



Тема Хубаво [re: radanin]  
Автор ABe (речникаря)
Публикувано07.04.10 14:57



Добре си се справил. Трябва само да го ошлайфаш. Да си изчистиш текста. Това не е трудно. 2-3 внимателни редакции и... готово.

Иначе, идеята не е на Дядото от "Славейков", а е на Рей Бредбъри от един негов разказ от края на 40-те или началото на 50-те, вече не помня. Когато е бил на твоята възраст.

Успех!



Редактирано от ABe на 07.04.10 16:51.



Тема Моето мнениенови [re: radanin]  
Автор kpилe ()
Публикувано07.04.10 22:34



1. Какво ми хареса:

- написано е грамотно, интелигентно, стегнато и с малко излишни неща
- четивно, действието върви добре и не е скучно
- държи в напрежение
- това с тунелите ми хареса, свежо е и много образно като метафора


2. Какво не ми хареса:

- на практика няма оригинална идея - това да се върнеш във времето е крайно експлоатирана тема. Или си прочел нещо и си се вдъхновил или (по-лош вариант) без да си чел нищо ти е хрумнало и си решил да я реализираш, но до там си стигнал - връща се някой във времето и к'во после...?

- това с възрастта не е добре изпълнено: 20-30 години, 60-70 години, не създават жив образ, излишно е, с нищо не допринася, по-добре ги опиши как ги виждаш, "пращящо от здраве тяло" и "отпусната кожа и малко коремче" не помагат особено и са клишета

Ако опишеш как са облечени примерно ще има по-малък риск да се вкараш в клишета.

- краят е доста безсилен, един вид "не мога да измисля нищо интересно, затова ще му видя сметката на главния герой поне, белким постигна някакъв ефект все пак". това като цяло е основният проблем според мен - ок, искаш да опишеш как някой се върнал в миналото да си поговори със себе си - измисли някаква завръзка, някаква интрига, някакъв проблем, някакво действие... хвани примерно прочети на Лем няколко от историите за Ийон Тихи - там го има изпълнено това срещане със себе си по гениален начин - на места смешен, на места находчив, на места неочакван... Виж той как го е направил и помисли какво интересно може да произхожда от такова необичайно стечение на обстоятелствата. Някой спомена друго изпълнение - виж и него. Откъсни се напълно от битовото - трамваи, приятелки, рогоносци, шефа, цигарки, работа и дай нещо необичайно, нещо завладяващо, нещо шокиращо, нещо неочаквано. Така си мисля. :)



Иначе без съмнение е доста по-добро от нещата, които избуяват в клубчето в последните месеци, може би и години - мерси за което...

Редактирано от kpилe на 07.04.10 22:36.



Тема Благодаря за мнението ВИ!нови [re: radanin]  
Автор radanin (непознат )
Публикувано08.04.10 08:57



Написах го за има няма 20 мин. Не съм се старал много, радвам се, че идеята Ви е харесала. Няма излишна философия и никакви излишни описания. Не съм наблягал "на връщането във времето", ни най малко - просто написах разказа на един дъх!

Благодаря Ви и за коментарите Ви за книгата ми "Злото е такова..." . Във форума ми я е представил мой добър приятел и не исках да си налагам мнението и се радвам, че се разрази такава полемика по нея. Книгата я писах 6 години и действително плаче за добър коректор!

Ако напиша пак нещо ще го кача!



Тема Re: Написах един разказ и искам Вашето мнение!нови [re: radanin]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано08.04.10 09:35



Липсва динамика и напрежение, а това е така защото няма никакъв конфликт, двамата се срещат, (споглеждат се???), плясват с ръце и се прегръщат, което е досадно, няма за какво да се закачиш, та да ти стане интересно да четеш нататък.

Скуката е пълна, жена му изневерявала, приятелката незнамсикакво, и изведнъж решил, че не иска да изживее този срам и дай да се самоубие, ми няма никаква логика, нито пък някакво основание, равносметки на нечий живот не се правят с три изречения, решенията за самоубийство трябва да се основават на нещо повече от две общи фрази, освен това защо точно в този момент, защо точно на тази пейка се случва случката, защо не след две години или три месеца по-рано, защо не е в къща, в кола, на плажа, ами баш на някаква пейка?

Героят е пасивен и не е направил нищо за да промени скучния си живот, напълно логично умира от скука, а читателят няма мотивация да го чете.

Всяко нещо в разказа трябва да има смисъл, да си е на мястото, а ти си написал първото, което ти е дошло на ум и айде - готово! Тепърва трябва да седнеш и да помислиш какво искаш да кажеш и как да го кажеш. Каква е идеята на обстановката, нощ, звезди ... защо е така избрана поредицата, семейна двойка, момиче, стара жена? Защо не е момче, мъж и старец или в обратен ред? Когато става такава среща със себе си, мястото, времето и всяко нещо наоколо трябва е важно, да има някаква символика, читателят търси символика във всяка дума, а нея я няма и той остава излъган в очакванията си да прочете нещо интересно, вълнуващо и разтърсващо, каквато трябва да е срещата със себе си. А не само размяна на думи и описания на околността.



Тема dark = Ефрем Карамфиловнови [re: radanin]  
Автор karinakm (непознат )
Публикувано08.04.10 10:08



Имаше навремето един социалистически критикар Ефрем Карамфилов! Много обичаше да критикува и критиките му бяха по-дълги от самите произведения на авторите.
И при теб се забелязват такива наченки на умност!

Бравос DARK, голяма мъдравиня струи от теб! Човека е написал нещо не лошо и в никакъв случай пошло.

Айде DARK да те видим тебе! Напиши нещо и го пусни в сайта!
Всички чакаме и НИНДЖАТА и той трябваше да напише нещо, но се покри!



Тема До Цветлин Вълевнови [re: radanin]  
Автор germineca (непознат )
Публикувано08.04.10 11:14



ТУК ВЪВ ФОРУМА ДЕРИБЕЙСТВАТ 2-3 ЧОВЕКА! НЕ СЕ ПОДДАВАЙТЕ НА ГЛУПАВИ ПРОВОКАЦИИ! ВИЕ НЕ ПИШЕТЕ ЛОШО - РАДВАМ СЕ, ЧЕ ИМ ХОРА СМЕЛИ, КОИТО НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАТ ДА ПУБЛИКУВАТ, ДОРИ В ИНТЕРНЕТ, СВОИ НЕЩА!






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.