Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:08 17.05.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми * *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема съвременните баснинови  
Автор jojo-mojo ()
Публикувано09.07.09 13:15



Това е интернет творчество, което ми хареса и си позволявам да го копирам

"Излюпила се някога под един китен диван една стоножка. тя имала само 40 крака, но не това било забележително, щото всички стоножки са с по 40 крака. забележителното било, че имала дълги криле.Те били толкова дълги, ефирни и мрежести и за всички други строножки изглеждало, че дългокрилата стоножка сякаш сграбчва света с тях. В същност това било само една красива илюзия, защото мрежестите криле пречупвали светлината и погледнато през тях всичко изгеждало все едно има играещи дъги по повърхността си. Всички много обичали дългокрилата стоножка, защото тя ги карало да се чувстват по-хубави и да се стремят към красотата.но самата дългокрила стоножка не можела да гледа през крилете си и за това виждала истинския свят и била много тъжна. Защото истинския свят бил сив и скучен (какво да се прави, членестоногите нямат цветно зрение.... как тогава другите стоножки възприемали дифракцията от крилете на дългокрилата стоножка, за автора си остава една от тайните на Природата). Но дългокрилата стоножка, макар и тъжна и вечно депресирана не била лоша и се опитвала да подържа духа и мечтите на другите стоножки. тя знаела, че някой ден ще умре и тогава магията ще се развали. затова учела стоножките как да правят света по- красив с двете си ръце (и 38-те си крака...защото един от чифтоявете крака на стоножките, всъщност е чифт ръце... но само те си знаят как ги разпознават от краката си). Стоножките с радост приели идеите на дългокрилата стоножка, но, уви, техните ганглии не били достатъчни, за да ги разберат.
дългокрилата стоножка се мъчила да им налива в ганглиите новите знания как от мечтания свят стоножките могат да направят реалнен, докато един ден шайка грамадански двуноги от ХЕИ не напръскали леговището й с Райд. В предсмъртния си час дългокрилата стоножка видяла, че нейните усилия ще останат напразни и казала на всички стоножки да вземат по парченце от крилата й и да си направят очила, с които като гледат света, да го виждат какъвто искат, а като ги смъкнат - да виждат какво трябва да се направи. И издъхнала. Стоножките си направили тумни очила - имало разбира се, спорове около това какъв модел да са очилата, дали дане са от два пласта крилна материя и т.н., дори избухнали известно количество войни заради тези спорове.... но в крайна сметка единственото сигурно нещо е, че откак дългокрилата стоножка умряла, никога не е била виждана стоножка без очила.
но всъщност историята за исус христос е писана другаде, а аз се чудех какво да правя и от чудене почнах да дращя и най-накрая се получи нещо, което е писано 333 пъти преди мен.
Съжалявам, че изгубих и вашето време! "

Като че ли всичко от Езоп до наши дни е казано и като че ли този род литература е леко архаичен, но всъщност - ето че не, за радост.







Тема Re: ихаааанови [re: jojo-mojo]  
Автор kpилe ()
Публикувано09.07.09 14:01



това за мен! :) аз съм стоножката с крила дето все се фокусира върху колко е сив и скучен истинския свят




примерно в случая се фокусирах без да искам върху

В отговор на:

какво да се прави, членестоногите нямат цветно зрение.... как тогава другите стоножки възприемали дифракцията от крилете на дългокрилата стоножка, за автора си остава една от тайните на Природата




което е велика безмислица, защото дифракцията няма нищо общо с цветното зрение, вероятно авторът си е мислил за прекарване на светлинен лъч през призма, ама това не е :)

ето едно клипче на дифракцията като изкуство - :)



друго, което ме подразни беше за наливането на нови знания в ганглиите, щото стоножките си имат някакъв , ганглиите не знам за кво точно им служат (май за препредаване на импулси между различни модули - напр. периферната и централната НС), но очевидно и авторът не знае (което ме кара да се запитам - защо праскаш некви термини, дето не си сигурен кво точно значат като пишеш басни?)


ето едно клипче как стоножка убива тарантула



ПЪТник напомня: смехът е полезен за здравето.

Тема Re: ихаааанови [re: kpилe]  
Автор jojo-mojo ()
Публикувано09.07.09 20:56



Ама и ти си една стоножка хаплива

със сто зъба или поне 40.

Добре де, разбираме че авторът не е биолог,но неточните професионални термини не нарушават въздействието на текста.:)
Беше ми приятно да видя, че басните не са демоде. И изразните средства са безкрайни, за който има фантазия да ги използва. :)



Тема Re: ихаааанови [re: jojo-mojo]  
Автор kpилe ()
Публикувано09.07.09 21:13



"но неточните професионални термини не нарушават въздействието на текста"

на мен ми нарушават :(


щото виждам една претенциозност да се говори за дифракция ганглии, още повече, когато са употребени неуместно.


иначе като цяло е доста наивистичен текстът, изкефих се най вече заради крилата - както казваше дарки ли, някой друг ли "припознах се в главния герой"



ПЪТник напомня: смехът е полезен за здравето.

Тема Re: ихаааанови [re: kpилe]  
Автор jojo-mojo ()
Публикувано09.07.09 21:42



Един текст не може да е едновременно наивистичен и претенциозен.





Тема Re: ихаааанови [re: jojo-mojo]  
Автор kpилe ()
Публикувано09.07.09 22:24



Защо?



ПЪТник напомня: смехът е полезен за здравето.

Тема Re: ихаааанови [re: kpилe]  
Автор jojo-mojo ()
Публикувано09.07.09 22:39



Защото претенциозният текст цели да ни демонстрира безусловното величие на автора, а наивистичният показва някакви сладникаво поднесени химери. :)



Тема Re: ихаааанови [re: jojo-mojo]  
Автор kpилe ()
Публикувано09.07.09 22:56



е защо виждаш някакво непреодолимо противоречие в двете неща? :)

по твоите собствени дефиниции - наивистично-претенциозният текст цели да ни демонстрира безусловното величие на автора в показването на сладникаво поднесени химери





добре де, честно, знам че си доста сантиментална, но не ти ли сладни поне малко това за прекрасните крила на гъсеницата, през които се виждат прекрасни дифракции и как умряла, наливайки знания в ганглиите на другите гъсеници без крила и дрън дрън?



я кажи са, ето това:


дали не е от същия автор?

ПЪТник напомня: смехът е полезен за здравето.

Тема Re: ихаааанови [re: kpилe]  
Автор jojo-mojo ()
Публикувано09.07.09 23:10



стоножки!
Наливала им е знания докато е била жива, а умирайки е оставила на народа си своите крила, за да виждат живота по-красив. Да, сладникаво е :), това е басня, криле. Не е политическа икономия.


как пък уцели с това "дрън дрън"! понякога дори ти не знаеш колко си точен!



Тема Re: ихаааанови [re: jojo-mojo]  
Автор kpилe ()
Публикувано09.07.09 23:24



мда, по някое време превключих от стоножки към гъсеници :)

виж къв съм разсеян, ужас...



и линкът, който съм пуснал за мозъците на пълзящите гадинки, е за гъсеници, а не за стоножки.


няма ли някоя притча и за бълхи или акари примерно?

ПЪТник напомня: смехът е полезен за здравето.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.