Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:31 26.05.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема читанки по стилнови  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 11:15



В тукашната английска книжарница под рафта с учебници по писане има и цял рафт с учебници по стил, пунктоация (не знам дали се казва така на български), правилна употреба на езика, редактиране на текстове ... последния път разглеждах една книга посветена единствено на клишетата, много забавна между другото. За съжаление на мен тези книги не ми вършат работа, защото се отнасят до английския език. Предвид наближаващото ми идване в БГ, бих искал да попитам дали има подобни читанки и за българския език и ако да, къде бих могъл да ги потърся.

You raise the blade, you make the change
You re-arrange me 'till I'm sane.


Тема Re: читанки по стилнови [re: DarkSide]  
АвторЛи (Нерегистриран)
Публикувано30.05.08 13:28



Разглеждала съм доста такива помагала, но нито едно от тях не ме е удовлетворило напълно, поне що се отнася до работата върху стил. Иначе за правопис и пунктуация има доста, приличат си и са горе-долу добри. Обясняват кога се пише пълен и кратък член, кога се слагат запетайки и т.н. Всичките се основават на правописния речник, спокойно можеш да си купиш кратката му версия, в началото на която има и правописните и пунктуационни правила. Има ги и някъде из нета.
За creative writing на български не знам дали има. Има подобни неща за ученици за писане на есе например, които включват и редактиране на текст, но теб вероятно те интересува нещо по-различно.



Тема Re: читанки по стилнови [re: Ли]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 14:24



Ама чакай, пълен, кратък член и запетайки - тва към стила ли се води - сори за тъпия въпрос, но нямам никаква теоретична подготовка по тази дисциплина и дори не знам кое как се казва и към коя област спада. За мен стил е начина на подбор на думите, така че фразата да не е тежка, да няма повтаряне на едно нещо с няколко дъми, да се избягват клишета и прочие ... Криейтив райтинг на български не ме вълнува, там англйиските читанки вършат работа, проблемът ми е с правилното използване на българския език. Миналото лято в Бургаския Хеликон намерих някакви монографии от университетски професори, но прецених, че не са ми на нивото. Трябва ми нещо популярно, като за идиоти, с каквито книжки на англйски е фрашкано.

You raise the blade, you make the change
You re-arrange me 'till I'm sane.


Тема Re: читанки по стилнови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 16:23



нищо от това не съм чел и не бих чел като знам нивото на българските лингвисти и учебнико-списвачи, но може на теб да ти се видят полезни







и специално за теб като фен на кохезията:



са разните там запетайки, точки, удивителни и т.н. ще ти бъде полезно да четеш за нея, ако имаш навик да пишеш по четири удивителни в края на изреченията си или да слагаш запетайки воден от естетически съображения както правят някои актуални напоследък писателки на романи за дребните неща от живота.

но като гледам преди пунктуацията трябва да наблегнеш на правописа (на български)



Тема Re: читанки по стилнови [re: DarkSide]  
Автор Fragask ()
Публикувано30.05.08 17:31



Разбирам за какво питаш, обаче мисля че няма издадени такива писмени самоучители по творческо писане от български автор. Точно такъв е терминът - творческо писане. И доколкото знам, кака ти Емилия Дворянова прави някакви опити да води курс с подобна насоченост в НБУ.

Моето лично мнение по въпроса: тази "материя" няма как да се "научи" по схематичен начин, като точна формула а+в=с, колкото и да ти разправят, че си било вид "занаят". То от такова занаятчийство се дойде до тоз хал такива като крилейко да се юдят, че нямало било нищо читаво от български автор в последно време...
Че си трябва практикуване, и че колкото по практикуваш по-добър ставаш - така е. Но не носиш ли в себе си онова, необяснимото, до големи висини няма да се докараш. Същото важи и за музиката, и за спорта, и за рисуването, и за пеенето, и за... още много неща.



Тема Re: читанки по стилнови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 17:48



за необяснимото не знам, обаче българския език ми бяга силно по тъч линията, кво да правя кат навремето ми беше най-отвратителния предмет в даскало, и по този случай от сума време повтарям, че съм готов да си платя по пазарната тарифа на редактор, който да ми помогне в тази непосилна за мен задача, две години желаещи нямаше, после се появи един желаещ, обаче не се получи това, което аз очаквах, а междувременно се натрупа още матриял за редактиране и накрая кво друго ми остава освен да се мъча на стари години с читанки за 8 клас, баси



E=mc²

Тема Re: читанки по стилнови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 18:03



Абе, дарки, като ти е бил толкова труден българският, що се мъчиш толкова? Пиши си като ти се пише, издавай си ги на самиздад с грешките и толкова, голяма работа...

БългарскияТ език и на мен не ми беше от най-любимите предмети преди 7ми клас, което според мен се дължи на ниското ниво на учителите и на твърде високите държавни изисквания, които бяха абсолютно неадекватни и още са. Децата правят по 3 грешки в дума, а в учебниците им по български език е пълно с разни лингвистични тъпотии като "контекстови синоними", "показателни местоимения", "деепричастия" и "лексикални повторения".

Това обаче не значи, че не съм обичал да пиша от малък, още от 3ти-4ти клас все започвах разни романи и разкази. :) А след 7ми случих и на учители, които не караха по безумната система на МОН и успяха да ме научат на това, което е най-нужно - да мислиш с главата си като пишеш (нещо, което хора като фрагчо още не са усвоили, макар да владеят перфектно 13 езика и да четат по 555 страници на минута).

ето ти примерен тест за след 7ми клас, да си провериш основните знания:




Редактирано от kpилe на 30.05.08 20:49.



Тема Re: читанки по стилнови [re: kpилe]  
Автор Лил ()
Публикувано30.05.08 18:17



Първите две не стават, речника не съм го виждала, но българските представи за стилистика, които естествено са се пръкнали от съветските такива, нямат много общо с понятието `стил` в литературата.
Програмите по творческо писане в СУ, които бегло познавам, и предполагам същата в НБУ, която не познавам, са си чисто литературознание. Освен да научиш от тях някоя клюка за Сартр, друга полза не виждам.
Но това, за което е темата, не е много зависимо от конкретния език. Повторенията са си повторения, банализмите тип "свежа като роза/утрин" са си банализми, логическите свързвания между изреченията и абзаците се подчиняват на едни и същи правила (така любимата в този клуб кохеретност). И всичко това не е толкова въпрос на талант според мен, може би има някаква предразположеност, но не е нужно да си гений, за да пишеш правилно, ясно, смислено и логично. Дали вече с този смислен език ще напишеш и талантлив текст, е съвсем друг въпрос.

Но да се върна към началния въпрос - мисля, че такава книга на български няма. Има няколко преводни, които са попуярни, въпросния Стивън Кинг, Раймон Кюно с "Упражнения по стил" също донякъде. Не голям проблем да се попреведе, компилира и адаптира нещо към българската реч, но никой не се е сетил да го направи или няма интерес.



Тема Re: читанки по стил [re: Лил]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 19:36



Неее, кохезията, кохезията е любимата! кохерентността по-малко и то само щото я бъркаме с кохезията, защото и двете започват с "кохе"



Абе повтаряме си тук едно и също от тема в тема и всеки все своето си знае, Ще дойде утре фракталчо и пак ще изръси, че талант трябвало и той бил нещо необяснимо, затова трябва той да дойде и да ни го посочи. Ще дойде дарки утре пак и ще пита "добре де, ако идеите са супер готини (а те са супер готини, щото 3 години си ги мислех преди лягане и няма как да не са готини след като на мен им се струват такива) не може ли да мине и без стил или с 10% стил или с 5% стил?" или "абе аз такива хубави идеи измислих, що трябва да се мъча с този български, не мога ли просто да си платя на един редактор, да му разкажа за моя главен герой дето си мие често ръцете и редакторът направо да напише книга до 300 страници, че аз ги правя 3000?"

Аз така и не разбрах с какво помага книжката на Кинг за писането. Мислиш ли, че информация от типа, че текстът бил като изкопаемо, ще подобри стила на един човек, който пише "Какво свързва с всичко това намереният труп на бижутер в София, измъчван преди смъртта си?". Трябва не редакторка, а даскалка по литература с една линийка да бие през пръстите и да драска с червено всяка грешка и грешчица без излишни обяснения кое е правописна, кое стилистична, кое лоша кохезия, кое липса на кохерентност. Има предостатъчно автори, журналисти и просто хора, които имат добър стил без да познават тези термини от науката изучаваща стила.

Редактирано от kpилe на 30.05.08 19:46.



Тема Re: читанки по стил [re: Лил]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 19:43



Кинг го имам на английски, от него научих някои много ценни фатки, но това, което е писал за стил е тясно приложимо за английския език и повечето неща са ми прекалено тънки и не ги разбирам - примерно дал е два текста, единия добър, а другия кофти, обаче понеже не са ми на родния език и не мога да хвана фрапиращите за Стиви разлики ... и ми става гадно едно такова ... и затова си рекох ако има нещо подобно на български ... ама сигурно няма пазар за такъв тип литература ... щото примерно на френски няма абсолютно нищо по въпроса за писането, а на английски има минимум 50 книги по писане и още толкова по дискутиране на книги, структура на романа и разни подобни, както и въпросните речници и помагала по стил, за които писах в началото на темата ... и кво излиза, че само англоезичните мислят, че си струва да се четат подобни книги, франсетата и българите са над тези неща



Книги за писането и книги по криейтв райтинг са различни неща, криейтив райтинг определено не ми върши работа, прекалено академично ми идва, предпочитам популярно обяснените книжки от рубриките научи се сам и серията за глупаци - те са ми много по-забавни и разбираеми

E=mc²


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.