Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:47 25.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема читанки по стил  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 11:15



В тукашната английска книжарница под рафта с учебници по писане има и цял рафт с учебници по стил, пунктоация (не знам дали се казва така на български), правилна употреба на езика, редактиране на текстове ... последния път разглеждах една книга посветена единствено на клишетата, много забавна между другото. За съжаление на мен тези книги не ми вършат работа, защото се отнасят до английския език. Предвид наближаващото ми идване в БГ, бих искал да попитам дали има подобни читанки и за българския език и ако да, къде бих могъл да ги потърся.

You raise the blade, you make the change
You re-arrange me 'till I'm sane.


Тема Re: читанки по стилнови [re: DarkSide]  
АвторЛи (Нерегистриран)
Публикувано30.05.08 13:28



Разглеждала съм доста такива помагала, но нито едно от тях не ме е удовлетворило напълно, поне що се отнася до работата върху стил. Иначе за правопис и пунктуация има доста, приличат си и са горе-долу добри. Обясняват кога се пише пълен и кратък член, кога се слагат запетайки и т.н. Всичките се основават на правописния речник, спокойно можеш да си купиш кратката му версия, в началото на която има и правописните и пунктуационни правила. Има ги и някъде из нета.
За creative writing на български не знам дали има. Има подобни неща за ученици за писане на есе например, които включват и редактиране на текст, но теб вероятно те интересува нещо по-различно.



Тема Re: читанки по стилнови [re: Ли]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 14:24



Ама чакай, пълен, кратък член и запетайки - тва към стила ли се води - сори за тъпия въпрос, но нямам никаква теоретична подготовка по тази дисциплина и дори не знам кое как се казва и към коя област спада. За мен стил е начина на подбор на думите, така че фразата да не е тежка, да няма повтаряне на едно нещо с няколко дъми, да се избягват клишета и прочие ... Криейтив райтинг на български не ме вълнува, там англйиските читанки вършат работа, проблемът ми е с правилното използване на българския език. Миналото лято в Бургаския Хеликон намерих някакви монографии от университетски професори, но прецених, че не са ми на нивото. Трябва ми нещо популярно, като за идиоти, с каквито книжки на англйски е фрашкано.

You raise the blade, you make the change
You re-arrange me 'till I'm sane.


Тема Re: читанки по стилнови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 16:23



нищо от това не съм чел и не бих чел като знам нивото на българските лингвисти и учебнико-списвачи, но може на теб да ти се видят полезни







и специално за теб като фен на кохезията:



са разните там запетайки, точки, удивителни и т.н. ще ти бъде полезно да четеш за нея, ако имаш навик да пишеш по четири удивителни в края на изреченията си или да слагаш запетайки воден от естетически съображения както правят някои актуални напоследък писателки на романи за дребните неща от живота.

но като гледам преди пунктуацията трябва да наблегнеш на правописа (на български)



Тема Re: читанки по стилнови [re: DarkSide]  
Автор Fragask ()
Публикувано30.05.08 17:31



Разбирам за какво питаш, обаче мисля че няма издадени такива писмени самоучители по творческо писане от български автор. Точно такъв е терминът - творческо писане. И доколкото знам, кака ти Емилия Дворянова прави някакви опити да води курс с подобна насоченост в НБУ.

Моето лично мнение по въпроса: тази "материя" няма как да се "научи" по схематичен начин, като точна формула а+в=с, колкото и да ти разправят, че си било вид "занаят". То от такова занаятчийство се дойде до тоз хал такива като крилейко да се юдят, че нямало било нищо читаво от български автор в последно време...
Че си трябва практикуване, и че колкото по практикуваш по-добър ставаш - така е. Но не носиш ли в себе си онова, необяснимото, до големи висини няма да се докараш. Същото важи и за музиката, и за спорта, и за рисуването, и за пеенето, и за... още много неща.



Тема Re: читанки по стилнови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 17:48



за необяснимото не знам, обаче българския език ми бяга силно по тъч линията, кво да правя кат навремето ми беше най-отвратителния предмет в даскало, и по този случай от сума време повтарям, че съм готов да си платя по пазарната тарифа на редактор, който да ми помогне в тази непосилна за мен задача, две години желаещи нямаше, после се появи един желаещ, обаче не се получи това, което аз очаквах, а междувременно се натрупа още матриял за редактиране и накрая кво друго ми остава освен да се мъча на стари години с читанки за 8 клас, баси



E=mc²

Тема Re: читанки по стилнови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 18:03



Абе, дарки, като ти е бил толкова труден българският, що се мъчиш толкова? Пиши си като ти се пише, издавай си ги на самиздад с грешките и толкова, голяма работа...

БългарскияТ език и на мен не ми беше от най-любимите предмети преди 7ми клас, което според мен се дължи на ниското ниво на учителите и на твърде високите държавни изисквания, които бяха абсолютно неадекватни и още са. Децата правят по 3 грешки в дума, а в учебниците им по български език е пълно с разни лингвистични тъпотии като "контекстови синоними", "показателни местоимения", "деепричастия" и "лексикални повторения".

Това обаче не значи, че не съм обичал да пиша от малък, още от 3ти-4ти клас все започвах разни романи и разкази. :) А след 7ми случих и на учители, които не караха по безумната система на МОН и успяха да ме научат на това, което е най-нужно - да мислиш с главата си като пишеш (нещо, което хора като фрагчо още не са усвоили, макар да владеят перфектно 13 езика и да четат по 555 страници на минута).

ето ти примерен тест за след 7ми клас, да си провериш основните знания:




Редактирано от kpилe на 30.05.08 20:49.



Тема Re: читанки по стилнови [re: kpилe]  
Автор Лил ()
Публикувано30.05.08 18:17



Първите две не стават, речника не съм го виждала, но българските представи за стилистика, които естествено са се пръкнали от съветските такива, нямат много общо с понятието `стил` в литературата.
Програмите по творческо писане в СУ, които бегло познавам, и предполагам същата в НБУ, която не познавам, са си чисто литературознание. Освен да научиш от тях някоя клюка за Сартр, друга полза не виждам.
Но това, за което е темата, не е много зависимо от конкретния език. Повторенията са си повторения, банализмите тип "свежа като роза/утрин" са си банализми, логическите свързвания между изреченията и абзаците се подчиняват на едни и същи правила (така любимата в този клуб кохеретност). И всичко това не е толкова въпрос на талант според мен, може би има някаква предразположеност, но не е нужно да си гений, за да пишеш правилно, ясно, смислено и логично. Дали вече с този смислен език ще напишеш и талантлив текст, е съвсем друг въпрос.

Но да се върна към началния въпрос - мисля, че такава книга на български няма. Има няколко преводни, които са попуярни, въпросния Стивън Кинг, Раймон Кюно с "Упражнения по стил" също донякъде. Не голям проблем да се попреведе, компилира и адаптира нещо към българската реч, но никой не се е сетил да го направи или няма интерес.



Тема Re: читанки по стилнови [re: Лил]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 19:36



Неее, кохезията, кохезията е любимата! кохерентността по-малко и то само щото я бъркаме с кохезията, защото и двете започват с "кохе"



Абе повтаряме си тук едно и също от тема в тема и всеки все своето си знае, Ще дойде утре фракталчо и пак ще изръси, че талант трябвало и той бил нещо необяснимо, затова трябва той да дойде и да ни го посочи. Ще дойде дарки утре пак и ще пита "добре де, ако идеите са супер готини (а те са супер готини, щото 3 години си ги мислех преди лягане и няма как да не са готини след като на мен им се струват такива) не може ли да мине и без стил или с 10% стил или с 5% стил?" или "абе аз такива хубави идеи измислих, що трябва да се мъча с този български, не мога ли просто да си платя на един редактор, да му разкажа за моя главен герой дето си мие често ръцете и редакторът направо да напише книга до 300 страници, че аз ги правя 3000?"

Аз така и не разбрах с какво помага книжката на Кинг за писането. Мислиш ли, че информация от типа, че текстът бил като изкопаемо, ще подобри стила на един човек, който пише "Какво свързва с всичко това намереният труп на бижутер в София, измъчван преди смъртта си?". Трябва не редакторка, а даскалка по литература с една линийка да бие през пръстите и да драска с червено всяка грешка и грешчица без излишни обяснения кое е правописна, кое стилистична, кое лоша кохезия, кое липса на кохерентност. Има предостатъчно автори, журналисти и просто хора, които имат добър стил без да познават тези термини от науката изучаваща стила.

Редактирано от kpилe на 30.05.08 19:46.



Тема Re: читанки по стилнови [re: Лил]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 19:43



Кинг го имам на английски, от него научих някои много ценни фатки, но това, което е писал за стил е тясно приложимо за английския език и повечето неща са ми прекалено тънки и не ги разбирам - примерно дал е два текста, единия добър, а другия кофти, обаче понеже не са ми на родния език и не мога да хвана фрапиращите за Стиви разлики ... и ми става гадно едно такова ... и затова си рекох ако има нещо подобно на български ... ама сигурно няма пазар за такъв тип литература ... щото примерно на френски няма абсолютно нищо по въпроса за писането, а на английски има минимум 50 книги по писане и още толкова по дискутиране на книги, структура на романа и разни подобни, както и въпросните речници и помагала по стил, за които писах в началото на темата ... и кво излиза, че само англоезичните мислят, че си струва да се четат подобни книги, франсетата и българите са над тези неща



Книги за писането и книги по криейтв райтинг са различни неща, криейтив райтинг определено не ми върши работа, прекалено академично ми идва, предпочитам популярно обяснените книжки от рубриките научи се сам и серията за глупаци - те са ми много по-забавни и разбираеми

E=mc²

Тема Добре,нови [re: Лил]  
Автор Fragask ()
Публикувано30.05.08 19:48



хайде тогава да си послужим с езика на нагледните примери, след като обясняваме едно и също на учащите се, но по различен начин и с различно словесно съдържание. Нагледните примери ще ги запомнят, докато нашите правилно, ясно, смислено и логично написани обяснения ще ги забравят след две минути.

Ако си чувала понятието "футбол", значи знаеш, че на света съществува Бразилия и... всички останали. Те когато не станат световни шампиони, значи просто са решили да не стават световни шампиони на това първенство. А знаеш ли как се става футболист в Бразилия, която е пренаселена и ужасяващо бедна страна от южноамерикански тип? Малчуганите играят до изнемога всеки ден на улицата и на плажа от момента, в който са проходили до 15-годишна възраст. Ей тъй, без треньор, без нищо, кой колкото може и колкото го влече. Няма кой да им показва игрови тактики, стратегически похвати, да ги направлява чрез спортна методология и прочее. На 15 години отива редовият бразилски хлапак, считащ че става вече за професионален играч, в клуба на сърцето си и казва че иска да става техен футболист. Дават му една топка и го карат да обиколи стадиона без тя да падне на земята. Ако мине успешно този тур, а той обикновено го минава, го пускат да проведе едно тренировъчно мачле с батковците. Ако и там го харесат, попада в юношеския състав, където ЧАК ТОГАВА започват да го учат на тактики и стратегии чрез методики. Но той до това време самичък е станал виртуоз на боравенето с топката, по улиците и по плажовете. А не тепърва да го доучват как се спира и как се подава.

Ами циганите музикални виртуози? Тях да не би да им слагат под носа статива с школите от малки и да ги карат да свирят по ноти? Свири си малкото мангоджери на воля и по слух и който е по-музикален, остава да си вади хляба след време в някой оркестър като виртуоз. Един става Ибряма, друг - бате Венци. Там вече им се налага да се запознаят с нотите и останалите параметри на музикантската грамотност.

Правилно, ясно, смислено и логически издържано може да се научи да пише почти всеки, без да става творец на художествена литература. Просто да си пише добре докладите и справките, които му изискват началниците в неговото чиновническо учреждение, например. Но Дарксън не пита за това, а за вълшебното прахче, което трябва да изпие, за да започне да лее незабравими художествени текстове.



Тема като каза циганин ...нови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 19:56



едно тукашно сиганин:





E=mc²

Тема Re: читанки по стилнови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 19:57



Дай пример за ценни фатки, плз...





Тема Re: Добре,нови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 20:04



а за вълшебното прахче, което трябва да изпие, за да започне да лее незабравими художествени текстове

въобще не ми трябва да са художествени, стига ми да не са дървени и пълни с банални определения и клишета, защото онова, което ще държи читателя буден до сутринта си го имам, просто не искам да се излагам с кофти стил и грешки и по този начин да похабявам идеите си

E=mc²


Тема Ха-ха-ха!нови [re: kpилe]  
Автор Fragask ()
Публикувано30.05.08 20:22



Чакай малко, де, недей бърза толкова, "Комиците" започват чак след час, недей ме хвърля в такъв смях до сълзи, че после техните смешки ще ми се струват елементарни и жена ми ще ме гледа подозрително



Фрагчото ти е учил в най-напредничавата и неспазваща догмите на МОН езикова гимназия през всички видове обществени строеве. И с най-големите традиции не само в хуманитарен план, а изобщо. От нея са се отделили по езици впоследствие всички култови езикови гимназии. А където има традиции там са и най-добрите преподаватели, съответно. Които основно ни учеха да мислим с главите си и да не четем глупостите в учебниците. И това през 80-те години, не в разградените дворове след 89-та. Да си правил случайно класно по откъс от текст на "Щурците"? Щото аз съм, през 1984. В нашата гимназия никога не може и сега да попадне кандидат, допуснал дори една от фрапиращите правописни грешки, с които са пълни постингите ти, включително и този.

Та колкото и да са ти били добри учителите, каквито и "иновации" да са експериментирали да прокарват, не можеш да ми сравняваш литератори от МГ с такива от ЕГ. Камо ли пък с най-доброто ЕГ, даващо на випускниците си подготовка, равняваща се по някои предмети на вузаджийска.

Така че продължавай тихичко да си гризеш ръкавките от завист към мен и да си похрачваш нескопосаничко, колкото ти позволяват силиците.




Тема Re: Ха-ха-ха!нови [re: Fragask]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 20:30



Да не би ненормалник като теб да е изпълзял от 1ва Английска Езикова Гимназия - София?

Няма ли някой ден да посочиш тези фрапиращи правописни грешки, с които били пълни постингите ми? Освен главните букви в началото на изреченията ще имаш ли за какво друго да се хванеш, буквоядецо?

Интересно ми е с какво мижитурка като теб си изкарва прехраната, че имаш време, енергия и желания да ходиш и по форумите да беснееш.



Тема Аминови [re: DarkSide]  
Автор Fragask ()
Публикувано30.05.08 20:39



доколкото разбрах от твои предишни споделяния из клубни теми, ти си имаш някаква нова редакторка, от която си във възторг. Тя правилно те учи да гледаш критично към текстовете си и да не се скъпиш на корекции спрямо тях.
Ще ти предложа нещо по тематиката, което намирам за доста добро. Влез в сайта на Литернет и в раздела "Автори" намери Кристин Димитрова. После прочети от нея "ЗА БИТКАТА МЕЖДУ МЕНЕ И ПИСАНЕТО И КАК ТО ПОБЕЖДАВА". Писала го е точно на тема творческо писане и е като за масови потребители, както каза, че харесваш да е написано.



Тема Re: Аминови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 20:51



новата ми редакторка е всъщност стара приятелка, която за съжаление няма никакво време защото е яко работеща млада майка ... и на всичкото отгоре не иска да ми вземе пари и при тези условия аз не мога да я товаря със сериозна работа - просто и пращам текстове и тя ги коментира в свободното си време от домакинстване, приспиване на бебе, довършване на служебната си работа и обръщане на внимание на съпруга си ... което не и пречи да е извънредно полезна, макар и твърде критична според крехката ми душевност

благодаря за препратката, чел съм го това, но пак ще го прочета, доколкото си спомням беше добре и интересно написано

E=mc²


Тема Не,нови [re: kpилe]  
Автор Fragask ()
Публикувано30.05.08 20:58



І АЕГ - София е изпълзяла от моята гимназия, както и ФЕГ - Варна. Виждам колко си в час, след като си мислиш, че от І АЕГ е започнал светът.



Не намираш ли грешки в "Пиши си като ти се пиши, издавай си ги на самиздад, 3ти-4ти клас, след 7ми клас"? Само една такава на приемния по български в моята гимназия и няма да ти четат нищо по-нататък, директно пишат слаб(2). И отиваш в МГ-то после, при добрите литератори:)))

А сега нещо за модераторката, защото предполагам създание като теб ще тръгне да си редактира поста:
"Да не би ненормалник като теб да е изпълзял от", "интересно ми е с какво мижитурка като теб си изкарва прехраната".

Г-жа а з, подесетвам вече, че не мерите с един аршин. Вижте тези епитети от него и вижте вашето мълчание. Да се считам ли свободен да използвам същите изразни средства?



Тема Re: Не,нови [re: Fragask]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 21:15



Изразните ми средства са напълно недостатъчни, за да отговорят на твои провокации като "...такива като крилейко да се юдят, че нямало..." и "Така че продължавай тихичко да си гризеш ръкавките от завист към мен и да си похрачваш нескопосаничко, колкото ти позволяват силиците."

Ти си този, който за някоя печатна грешка (typo) ръси плюнки с маркуч като "фрапиращите правописни грешки, с които са пълни постингите ти, включително и този." Пак те призовавам да посочиш тези фрапиращи, правописни грешки или да си ходиш в дупката, откъдето си излязал.

Не знам с какъв аршин мери модераторката, но аз се уморих от виртуалния тормоз на един трол с лабилна психика, който се впил в мен като кърлеж и смуче ли смуче.

Изказванията ти за 1 АЕГ отново са плод на някакви болни фантазии. Съвсем наскоро училището навърши 50 години и не ме интересува дали си фантазираш, че е произлязло от някоя забутана руска гимназия, в която си бил комсомолче и си доносничал за другарчета ти, докато майка ти е правила куплети на някой партиен секретар, за да не те пратят още като ученик на почивка в Курило.



Тема Училището минови [re: kpилe]  
Автор Fragask ()
Публикувано30.05.08 23:10



навърши 84 години. Това е първият Американски колеж на Балканския полуостров, основан през 1924 година, от който през 1958 отделят английския език и основават 1-тата ти АЕГ, а френския пращат във Варна и основават също много силната ФЕГ. Те също празнуваха 50 години скоро, на 19 март.

А заради това, което гнусните ти миши пръстченца написаха по адрес на майка ми, няма да ти се размине. С тях ще се случи абсолютно същото, което се случи с пръстчетата на един мой "стар" войник скоро след като бяхме отслужили. Само гледкай.





Тема Re: Училището минови [re: Fragask]  
Автор Лил ()
Публикувано30.05.08 23:33



Може ли да спрете с личните си препирни си (това е най-меката дума, която ми идва на ум) и да се върнем към темата?

Доколкото аз разбрах темата, то въпросът не е за чудотворното хапче-нобелиагра, с което ставаш гений. Става дума за някои съвсем обикновени и лесни, други не толкова лесни правила или препоръки от типа:
1. Съгласувай правилно местоименията с думите, към които се отнасят
Той се обади на майка му. вместо на майка си
2. Избягвай двусмислието (това се нарича амфиболия, ама да не повтаряме случая с кохезията)
Иван се обади на баща си. Беше много притеснен
3. Не започвай изреченията с и, но, а и други подобни.
4. Избягвай шаблонни епитети, сравнения и др.
безгрижно детство
5. Избягвай смисловите и логически натрупвания и повторения
той разсърдено я погледна с обида, гняв и възмущение.

И така натататък. Сигруно е редно да се групират по видове, граматични, лексикални, смислови, контектсови, логически.



Тема Re: Училището минови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 23:38



ако става въпрос за Робърт Колеж в Истамбул, прабаба ми и прадядо ми са го завършили

... така, че сме нещо като далечни съученици

E=mc²

Тема Re: Училището минови [re: Fragask]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 23:49



За

американски колеж ли говориш? Интересно, пише, че е основан през 1860та година. Но няма проблеми, в този американски колеж учат децата как да правят реверанс и да поднасят кафе, не наблягат на аритметиката или на историята. И после ти ще ми говориш за патриотизъм... смешно.

1 АЕГ е произлязла от провинциална гимназия в Ловеч, където предполагам, че са пращали децата на селските комунисти. Славата на 1 АЕГ изобщо не се дължи на този произход, а на това, което е станала после заради бунтарския дух на учениците и учителите там и най-вече заради факта, че дълги години е била номер 1 по приемен бал и там са влизали най-добрите.

Какъвто ти не си!

Що се отнася до смешните ти заплахи - това, че болният ти мозък бълва постоянно фантазии за собственото си величие, не оправдава факта, че заплашваш с физическо насилие - нещо, което би трябвало да е недопустимо в клуб като този. Сигурно в Курило са ти прокарали интернет от скоро, но и аз, и модераторката не влизаме по форуми от вчера и знаем как очилатите, хилави чичковци, които са били малтретирани в казармата и в училище, изведнъж се превръщат в най-големите биячи и смелчаци, когато става въпрос за празни приказки и евтини закани в безнаказаното интернет пространство.

Ще ти кажа нещо - захванал си се с неподходящия човек. Не можеш да ми стъпиш на малкото перо по нито един показател, нито интелект, нито физическа сила, нито сладкодумие, нито острота, нито ерудиция. Това, че те оставих толкова дълго да джафкаш срещу мен, да съчиняваш долни клевети какъв съм, с колко никове пиша и какви фрапиращи грешки правя, това се дължи единствено на факта, че ми е под достойнството да се занимавам с такива като теб. Както казах в предшно мнение, обаче, това не се търпи - и най-примитивният кърлеж като се забие в теб и те дразни и сърби. Досега този, който се е захващал с мен, не е прокопсвал нито виртуално, нито реално.

Така че каквото си търсеше - намери си го.

Редактирано от kpилe на 31.05.08 00:08.



Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 23:51



благодаря за систематизирането, мисля, че при мен проблемите са основно в точка 5, примерно бях написал "той си сложи ръкавици на ръцете" и редакторката ми беше изкоментирала, ми на краката ли да си ги сложи



обаче преди нейния коментар това изобщо не ми беше направило впечатление


а пък шаблоните ... там е много трудно, изглежда мисля със шаблони, защото постоянно ги употребявам в писането си, и тях също аз изобщо не ги разпознавам като шаблони

а пък точка втора изобщо не я разбрах, къде е проблемът в двете цитирани изречения? Това, че не се разбира кой е притесненият, синът или бащата ли? Според мен е ясно, че синът е притесненият и затова се е обадил на баща си.

Ами безгрижното детство кво да го правим като е било такова? Да се мъча да му търся начини да го напиша като щастливо, безоблачно, радостно, безпроблемно, само и само за да не е шаблона шастливо ... това ми се вижда прекалено май ... каква е идеята тук, сигурна ли си, че това съчетание ще направи кофти впечатление на читателя и той ще си каже баси некадърника, използва ми щастливо детство и ще остави книгата? Щото аз май не бих го забелязл в чужд текст


E=mc²

Тема Re: Училището минови [re: DarkSide]  
Автор Лил ()
Публикувано31.05.08 00:03



Това са първите 5 хрумнали ми, на второ замисляне се сещам поне още за 5, а за колко още не се сещам... поне 50.
Безгрижното детство не че е толкова очеизвадно, ама като е в обкръжение на деца с ангелски личица, верни другари и други подобни и почва много да сладни. Мисля си, че човек с усет няма изобщо да употреби епитет пред детство. А и в известен смисъл безгрижното детство е като крилатите птици.



Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 00:04



Аз пък няма да се върна към темата, докато това същество не спре да се опитва да ме тормози. В реалния живот има юридически и физически средства да се справи човек с подобни. Тук би трябвало да има намеса на модератор, но ако я има, то аз не я чувствам - във всеки втори постинг на фракталното същество присъства и ника "криле", заедно с лъжи, обиди и закани.

Сигурно не съм най-любезния и мил потребител в клубовете, но казвам каквото мисля и винаги го аргументирам, и не проявявам различно отношение или двоен стандарт в оценките си или комуникацията си с другите. Това същество ме е нарочило и докато упорито се мазни на някои потребители как ще ги черпи, ме псува, обижда и клевети дори по-щедро. И сигурно ще наруша някои от правилата на писане, но ще си кажа, че ми омръзна, писна, дойде до гуша и няма да търпя и секунда повече!





Тема споко - хапчето е измислено;)нови [re: kpилe]  
АвторNUT (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 00:10







Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано31.05.08 00:10



ако не е нескромно, къде и как си ги научила всичките тези неща?

E=mc²


Тема Re: споко - хапчето е измислено;)нови [re: NUT]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 00:12



хахахаха





Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано31.05.08 00:14



Мисля си, че човек с усет няма изобщо да употреби епитет пред детство.

изглежда думичката усет е ключовата тук ... май точно това ми се губи на мене

E=mc²


Тема Re: Училището минови [re: DarkSide]  
Автор Лил ()
Публикувано31.05.08 00:22



Моето мнение е, че тези неща, поне голяма част от тях, могат да бъдат както описани, така и научени при малко повече желание. Ето, казваш: ако безгрижно детство не става, и щастливо не става, и весело не става, защото са банални. Значи с нищо не се получава такова епитетно съчетание. Не знам дали е необходим усет да се види, че е банално, но според мен е лесно забележимо. Или ако не лесно, то поне с малко внимателно вглеждане. Можеш ли да си представиш Марк Твен да напише `безгрижно детство` по повод на боядисаната ограда, индианеца Джо и Беки с фустичките? Абсурд.



Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 00:35



Не, но мога да си представя, дарк сайд да си мисли "безгрижно детство" докато го чете. Това е като фотографията - човек вижда нещо красиво и го щрака със сапунерката/телефончето и после досажда на всичките си приятели с грозна, размазана снимка, която не е на фокус, дълбочината на рязкост е не както трябва, преекспонирана е и т.н. Но пишман фотографът си я харесва, щото той си го е видял красивото...

Толкова пъти съм се вдъхновявал от някаква идея, която в главата ми се е развивала страхотно, но като съм сядал да я напиша и някак не се е получавало и съм въртял и сукал, но просто не е било както трябва. Докато други пъти просто съм си драскал някое хрумване и то се е превръщало в съвсем различно нещо, което самия мен ме е удивлявало като отместване от първоначалния замисъл и като някои средства на изразяване, които са си дошли в момента на писане, но и после ги виждам, че са си точно на мястото.

с две думи - тази работа насила не става според мен.



Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано31.05.08 00:38



сега се сещам, че безгрижно детство е пример за разказване, а първата заповед е показвай вместо да разказваш, щото разказват само мързеливите, значи вместо да кажа той имаше щастливо детство трябва да разкажа как майка и баща му се обичали и са го обичали, как ходел с кеф на даскало, щото е имал пичове за учители и уроците били интересни, как са правили лудории със съучениците и приятелите, как са побърквали кофти даскалите, как са ходели семейно на море, на планина, ей такива работи ... само дето така от 300 страници книгата става 1000, щот аз се отплесвам по подробностите и от едно показване на щастливото детство цяла сюжетна линия мога да изкарам, щот там неминуемо ще се появи някакво момиче, с което са се целунали на карбалката в детската градина, после са били на един чин в училище ... и отиде коня в реката ...



E=mc²

Тема ох, училището ви...нови [re: kpилe]  
Автор a зМодератор ( *)
Публикувано31.05.08 00:42



и на двамата...
никога няма да се разберете. така изтлежда.
за това не ви е виновен, нито може да ви помогне, нито модераторът, нито училищата ви.
първият би могъл да ви попречи да го правите и двамата на неподходящо за личната ви неприязън един към друг място (това тук), но това не е помощ, както вече споменах в първата част на това изречение.
е, сега, хубаво ли ще е да липсвате на приятелите си тук, ако това се случи.
ама не ме интересува дали вие намирате, че сте приятели на някого тук.
говоря за хората, които имат вас за приятни, интересни събеседници. някакси има разлика, нали : )
така че...тва е, което може да предложи модераторът.
- или спирате да се занимавате един с друг публично тук... ( за единия съм почти сигурна, че му е вид мания и надали ще може да се въздържа... за това ще мислим по-нататък...)... и правите това заради ДрУГИТЕ хора тук,
- или, ако не можете да спрете вие сами - ще го направя аз.
с неудоволствие.
училищата ви... каквото там било - било.

така сега:
последни дъвканици между вас в тази тема.
при следващо джавкане на единия по адрес на другия в следваща, или друга - ще разбера ясно, че не ви пука за никого тук, че най-много ви интересува вие двамата да си се карате и превъзхождате и наддумвате, и надобиждате и ще викна училищата да вземем дружни мерки.


пиша под твоето мнение по причина, а не без такава.
надявам се, както много пъти досега, че ще разбереш какво ти казвам.
ви казвам.
ъх.



Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
Автор wiper (олигоФренд)
Публикувано31.05.08 00:43



Така е с изСкуВството , човек си харесва нещо , изразява го ... а после другите му се присмиват ... или дерзаят заедно с него ...
А инак "дълбочината на рязкост' приемам за литературен похват вписаницата ти , защото тя нама нищо общо с тематиката в една фотография ... или поне не пряко (или косвено се казваше?)...
Друго какво да кажа ? Поздравявам братовчедките си от Свиленград , пожелавам им да не правят повече любов срешу пари , ама .. на ...

Всичко което ме убива ми е неудобно...


Тема Re: Училището минови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 00:50



това, което пишеш е пак "разказване" и то дори по-досадно от "безгрижното детство".

показване би било /веднъж, в час по биология, той лизна крастава жаба и полетя/ и оставяш читателите да си го интерпретират както си искат - дали като лудория, дали като гнусотия, дали като нещо друго. няма нищо по-досадно от автор, който ти разказва какво трябва да видиш, някои от класиците са такива, но може би го правят по по-умел начин, не знам.

аз може бих сложил /веднъж, в час по биология, той лизна крастава жаба и полетя/ в разказ за наркомани, ако искам да опиша набързо детството на някой от героите, но без да обяснявам, че слузта на краставата жаба съдържа буфотенин, който е много силен халюциоген - нека читателят сам си напъне мозъчето, нека писателката деси каже "йак" и да захвърли книгата, разказа и т.н. няма нищо по досадно от това да пишеш с мисълта дали това, което пишеш, ще се хареса на някого.



Тема Re: Училището минови [re: wiper]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 00:59



Ами малко рискувах с аналогията с фотография, защото не ми е силната страна, но ето, че и Свиленград се включи, евала професор Вучков!

Доколкото съм чувал дълбочината на рязкост има дотолкова общо с тематиката във фотографията, до колкото може да подчертава определен обект, върху който искаш да наблегнеш - например:



и



кое от двете е по-добра снимка според теб и защо?

та в писането също може би има нещо подобно - когато искаш да подчертаеш, че някой герой е уплашен, не описваш цялото му детство, дори то да си е там - в "главата ти".

във всеки случай дълбочината на рязкост аз никога не мога да я докарам както ми се иска



Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
Автор wiper (олигоФренд)
Публикувано31.05.08 01:08



Да , тука има дълбочина на рязкост , ама в обратен ефект ... демек няма никаква дълбочина на рязкост , затова и казах че тя и има и няма значение ... също като светлината ... ама майната и на фотогтафията ... важното е че поста ти го схванах ... а сега не ми се рови по фотографии за да ти покажа точно какво е дълбочина на рязкост , но ще се опитам да ти го опиша ...
На тая фотография обекта е на фокус , а изотзатзе фона е на флу , демек на безфокус , когато всичко е на фокус , начи има дълбочина на рязкост ... начи блендата е виновна да и се невиди , всъщост фокуусното разстояние до обекта зависи от оптиката на фотоапарата , н о може да се докара фокус без оптиката да е важна , и то със игра на блендата (диафрагмата) ,на един фотоапарат ... спи рам да пиша , че некак силите ме напускат , ама вервам , че ме разбра ...

Всичко което ме убива ми е неудобно...


Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
Автор wiper (олигоФренд)
Публикувано31.05.08 01:09



Да , сори , не скивах втората снимка ...

Всичко което ме убива ми е неудобно...


Тема Re: ох, училището ви...нови [re: a з]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 01:13



В отговор на:

при следващо джавкане на единия по адрес на другия в следваща, или друга - ще разбера ясно, че не ви пука за никого тук, че най-много ви интересува вие двамата да си се карате и превъзхождате и наддумвате, и надобиждате и ще викна училищата да вземем дружни мерки.




това изглежда справедлива мярка... значи ако единият каже нещо за другия, веднага наказваш и двамата хубаво го измисли.

а з, мисля, че ти си тази, която трябва да направи избор. това, което предложих на фрагаск , той го отхвърли с

от тук насетне аз не вярвам, че ще спре да се занимава с мен, затова виждам 2 алтернативи - или (1) при повторно заяждане от него с мен, независимо дали ме реферира като криле, хриле, мриле или врагът на човечеството, когото фрагаст бори и чиито пръстчета ще счупи, фрагаст получава за награда бан и email до интернет доставчика му. вторият вариант (2) е вдигаш всякаква цензура, контрол и филтрация и ни оставяш да се зарием в словесни лайна. имам подозрението, че на него ще му хареса повече, но крайният победител ще съм аз.

мисля, че знаеш кой вариант предпочитам в момента и не ме е страх от бан, защото не мисля, че ще липсвам на някого тук

но приемам и 2те алтернативи като адекватни решения на проблема, така че избери тази, която смяташ, че е по-справедлива или по-интересна/приятна за клуба и постетителите му.

приключих с темата "Фрагаск" тук и сега.

Редактирано от kpилe на 31.05.08 01:16.



Тема Re: Училището минови [re: wiper]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 01:30



абе хубаво обясняваш, има литературен талант в теб....

на мен ми беше много трудно да разбера какво точно е дълбочина на рязкост, защо хората пишат за някоя страхотна снимка, че не била както трябва и т.н. след време почнах нещо мъъничко да долавям, но все още съм мнооого, много далече във вкуса си дори от нивото на един запален любител дето щрака с тия черните фотоапаратчета, дето ги мислех за професионални, пък ме светнаха, че били полу-професионални - демек и по-голяма работа имало.

сметнах, че тази аналогия ще е разбираема, защото фотографията е доста по-точна наука от писането и общо взето човек като почете малко ей

започва да разбира защо не може да прави хубави пейзажни снимки със сапунерката си на автоматичен режим по пладне.

докато тук виждаме ужасен зор да обясним на някого защо това, което е написал, не е добро като изпълнение, а често и като замисъл... и когато не можем да обясним такова нещо, винаги се намира някой, който да каже ужасното клише за таланта, който не можел да се опише с думи, а трябвало да се почуства с 3то око и тогава Сахаров се върти в гроба.

Редактирано от kpилe на 31.05.08 01:32.



Тема Re: ох, училището ви...нови [re: kpилe]  
Авторa з (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 01:48



сърбят те пръстенцата, видя ази : ))
мне.
не значи така: " значи ако единият каже нещо за другия, веднага наказваш и двамата"
а значи, че ако в следваща тема, или в хронологично следващ постинг в друга, по-стара тема, единият от вас продължи досегашната линия спрямо другия [която, не ми минавай, ся, с "тук" и "тезидуми", и щипнименамкъде, щото вие си се държите така откакто се видяхте (не че не мога да предположа защо)], ще
му попреча, който и да е той.
а тъй като досегашният ми поглед сочи, че другият непременно ще отвърне - ясно е нататък.

а всичко това до тук са откровени глупости.

не мога, тоест не, че не мога, но не съм аз този, който ще избира някого от вас двамата.
да речем, че ако те няма - ти ще ми липсваш, лично на мене, но ако фраграск го няма - той пък ще липсва на някакви други хора, нали така.

така че и това досега са също глупости : )

тва с имейла до доставчика пък са съвсем... кхм.
доставчикът какво е виновен, че някой негов клиент не може да понася клиента на някой друг доставчик.
обаче ако пропагандирахте детска порнография - бих, как. или ако събирахте следовници на суицидна секта, да речем.
нали виждаш, че и тва са глупости, в случая : ))

просто, макар, че знам твоето становище, че на хората тук тва име един от кефовете - две-три, или повече мачЕта да се няууукат и хашкат... некакси не е точно това мястото; знам, че разбираш. също както знам, че много ти се иска, ама... не е това мястото, пусто.


що не се придържаме към вариант №3: "приключих с темата {"Фрагаск" "Криле"} (<--задраскайте излишното име на "врага" в скобите) тук и сега"



Тема Re: ох, училището ви...нови [re: a з]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 02:00



вариант 3 беше вариант 2, нямах предвид да толерираш мен и да цензурираш другия. всичко, което казах е, че когато някой ми върви постоянно по петите, в един момент ми писва. кой започнал и кой продължил е безмислен разговор, за тази тема се разбрахме - аз приключих, нека си отвръща той, ако иска и сам да си говори.

но ако видя обичайните намесвания на "криле" в постингите на фрагаск в нови теми, ще се защитя така както мога. и това не е заплаха или ултиматум, просто изяснявам ситуацията, за да няма после неразбрали и въпроси "ти що му отвърна" и т.н.

това естествено от моя страна приключва (поне засега) комуникацията ми с и относно възпитаника на най-стария колеж на балканите



лека нощ



Тема Re: ох, училището ви...нови [re: kpилe]  
Авторa з (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 02:10



лека, лека
отивам и аз, като сахаров, да се въртя в гроба

(лошо е човек да си остави възглавницата на слънце с добри намерения, а някой комшия да си измие терасата над нея)
не му отвръщай. може пък да му писне от безсмислие.
както и на тебе, може би, е време да ти писне от безсмислие да му отвръщаш, па после училището , па модератора, па... сахаров
дано утре работят възглавничарите...



Тема Re: много добре!нови [re: Fragask]  
Авторtondy (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 10:41







Тема Re: читанки по стилнови [re: Лил]  
Автор4O4 (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 10:41



В отговор на:

...но българските представи за стилистика, които естествено са се пръкнали от съветските такива...




Стилът ти е... ужасен. Я по-добре спри да даваш съвети и се концентрирай върху собствените си недостатъци.



Тема Re: ох, училището ви...нови [re: a з]  
Автор4O4 (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 10:44



Твоят стил също е отвратителен. Ако изобщо могат да бъдат наречени така превземките ти.



Тема Re: читанки по стилнови [re: 4O4]  
Авторнинджaтa (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 10:48



ооохъъъъъъ...
сега кажи в кое училище си учил и родоначалник на колко гимназии е то...



Тема Re: читанки по стилнови [re: нинджaтa]  
Автор4O4 (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 14:28



Не мисля, че е редно да се хваля с многобройните си дипломи. Все пак дебело ще подчертая, че съм завършил и Сорбоната - филиал Неврокоп.



Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
Автор Лил ()
Публикувано31.05.08 15:26



Май говорим за различни неща. Идеите няма как да бъдат изучени, сюжетите също. Но има дребни неща, на чисто текстово равнище, които с малко вътрешна самодисциплина могат да бъдат фино ошлайфани или грубо отсечени. И Дарки много уместно задава въпроса си дали има ги някъде тези съвети, насоки систематизирани и аз се зачудих защо ги няма. Защото ако имаш примери на 30 шаблонни израза и обяснение защо са шаблонни, може би 31-ия вече ще можеш сам да го откриеш, а на 51-ия ще можеш да се спреш преди да го употребиш.
Почти ме сърбят ръцете да събера тези правила или съвети, но иска много работа, подходящи примери, систематизиране, а аз не съм точно специалист. Един редактор би могъл по-добре да го направи. Например много ме дразни едно явление, което бих нарекла самоцелно оригинално сравнение: описваш нещо със странни, редки думи, получава се само по себе си оригинално, но абсолютно безцелно и затова безсмислено. Текстът без пунктуация, който пусна десп, беше пълен с такива:

в този дом не се говори шепотите затискат горещината а тя се пръска подобно огромен жълт цирей из стаите това е последното обиталище на преродения гьобелс старец със сиви боксерки

Тук няма шаблони, няма повторения, няма натрупване на смисъл, няма езикови грешки, няма пунктуационни ;))), обаче сравненията са изкуствени и са сбъркали творчеството с оригиналничене. Поне според мен.



Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 16:45



за едно и също говорим.

човек дори да знае правилата не сяда да пише мислейки за кохезията. това може да се мисли при редакцията вече. понякога просто не ти "идва" подходяща дума, подходяща фраза, може да знаеш правилата, но не можеш и не можеш да го напишеш това, което искаш в съгласие с тях.

оригиналниченето е дори по-популярно от клишетата. сравненията от примера не са изкуствени, те са безмислени. ако хванеш кое да е от клишетата, а те са клишета, понеже някога са били оригинални и хубави, можеш да разбереш какъв е смисълът на сравнението, откъде идва.

какъв е смисълът на шепот да затиска горещината? шепот означава, че хората говорят тихичко - човек се пита защо говорят тихичко? може би има болен, когото не искат да безпокоят, може би клюкарят, не е ясно. горещина е ясно какво е. затискам какво е? нещо по-тежко затиска нещо по леко. например камък може да затисне тревичка, цвете. метафоричното клише е, че проблемите ни затискат. това си е цяла концептуална метафора (по Лейкоф), която води след себе си много изрази свързи с представата, че човек е затиснат физически - т.е. проблеми, грижи се представят като камъни, тежести, душевното страдание е представено чрез физически дискомфорт, защото физическото ни е по-добре познато като усещане от психичното. при всички сравнения и метафори нещо непознато или по-малко познато се изразява, чрез нещо по-всекидневно (затова в другата тема се чудех на ушната кал...).

но какво значи един шепот да затисне горещината? какво значи на първо място горещината да е затисната? да е неподвижна? или да е ниско долу?

това са семантични проблеми - хора и в социалните науки по същия начин смятат, че като редят някакви безмислени комбинации от думи или термини изглеждат много сложни, оригинални и интелигентни.

дай да разгледаме примерно друг цитат, който се предполага да е много сложно и проникновено размишление:

В отговор на:

Въпреки всичко случващо се в живота ни, в един момент разбираме колко е съвършен човек. Съвършен е с мечтите си, с грешките си, с провалите и постиженията, с тъгата и най-вече със своето присъствие. Съвършен е, когато се опитва да бъде себе си и може би губи всичко, когато приеме безчовечността..."




1. защо "въпреки всичко"? излиза, че ние бихме разбрали колко е съвършен човек, ако не се случваше всичко това в живота ни, което ни спира да стигнем до това прозрение. но защо тогава (задавам си аз въпрос) пишем книга за това, което се случва в живота, след като то ни възпрепятства по някакъв начин? след това се казва, че човек е съвършен. Какво означава да си съвършен СЪС нещо? че си съвършен въпреки това нещо или че си съвъшен точно заради това нещо? или че това нещо също е съвършено? Какво означава да си съвършен със своето присъствие? Защо да си съвършен се противопоставя на това да загубиш всичко? Не може ли един съвършен човек да загуби всичко? Как един човек приема безчовечността? Може би безчовечността е всичко това, което се случва в живота ни и въпреки което сме съвършени, но ако го приемем губим всичко (кое е това всичко? съвършенството?)

Както виждаш могат да се напишат невероятни глупости и безмислици без да се нарушават споменатите от теб правила.

В много теми се каза едно - човек трябва да чете много и да мисли когато чете и когато пише, тогава усвоява както тези простички правила на коректно изразяване, така и други. Ти някога чела ли си книга как да се кара колело?

Редактирано от kpилe на 31.05.08 16:50.



Тема Не, не говоря за тозинови [re: kpилe]  
Автор Fragask ()
Публикувано31.05.08 19:26



колеж, той е афиф работа, а за

. Дори неволно съм допуснал чувствителна грешка относно годината на създаването му, понеже съвсем наскоро са постъпили нови, още по-пресни данни, изровени от забравени скринове на отдавна починали възпитаници. Оказва се, че е започнал дейността си не през 1924, а през 1882 и не е прекъсвал да функционира до ден днешен.
Но всичко това, драги любознателни клубари, ще научите от сайта на (раздел "Корени"). Както и какви учители е имало и продължава да има там, в "някаквата провинциална гимназия". Както и какви "деца на селски комунисти" са я завършвали и продължават да я завършват(раздел "Личности"). Както и коя гимназия в действителност е била "дълги години номер 1 по приемен бал" и къде в действителност "са влизали най-добрите". И после като излезат, къде отиват.
При всички положения не и да следват специалност "Дефектология" :))

Ей такива нещица ще научите от този сайт, драги любознателни клубари.

Инак относно случая "криле"(или каквото там се крие зад този ник): виртуално приключих с "него". Няма да "го" упоменавам оттук насетне нийде, за да не давам повод да ми бъдат налагани административни препятствия, които ще лишат: Дарксън от интересуващите го мои съвети по творчески проблематики; Ястребовски и Нинджако от бурлескните ми изяви, които видимо им харесват; Лилка от удоволствието на споделеното сродно писане, възприемане и мислене; Деспина от непризнатия кеф тайно да ме изчита от кора до кора и да си ме харесва като в детската градина - който най харесваш, него дърпаш за косичката; Абсентий от равностоен партньор в обмена на средновековни текстове; А з от ... айде, тука ще си измълча, за да не й развалям отношенията с "въпросния".

Ето затова спирам да се занимавам ВИРТУАЛНО с "него".

Лека вечер и спокоен уикенд желая на всички тук четящи



Тема Стана тя какватонови [re: kpилe]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 20:47



стана. Мръдвам за малко, ама наистина малко и какво да видя? Разпуснал си ги. Всичките си ги разпуснал. А така разчитах на теб, човече! Явно трябва да се включа и аз в "антибългарските" прояви.
Да дерзаем по стахановски!
Х
ПП Всъщност лозунгът може да бъде възприет и от противникаq щот' е "стахановски" нал' се сещаш.



Тема хахнови [re: Fragask]  
Автордecп (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 21:19



абе като се сетя за филма "Вчера" имаше и доста тъпаци в гимназията ти /нали е сниман по реален случай?/, имаше някакъв смотаняк на първия чин, вероятно не е бил само един, а най-важното, че всички бяха деца на някой си



Тема Re: хахнови [re: дecп]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано31.05.08 23:28



само готиното бабЕ, Крис Бартлет е автентична даскалица от английската гимназия, нейна е сигурно най-култовата реплика от филма, цитирам по памет, "твой държава не плаща мене валюта да гледа твой гол задник!" - казана с английски акцент ... всички останали и ученици и даскали са актьори, а в книгата /реалния случай/ гимназията е немска и най-колоритния даскал е по физика - Геносе Тишлер и там всички лафове на немски, щот самия Даверов е завършил немска гимназия в Ловеч.

E=mc²


Тема Re: Не, не говоря за тозинови [re: Fragask]  
Авторsub (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 23:51



Текстът в "Накратко" спешно се нуждае от редакция и корекция. Претенциите ти не се връзват с тия "згради", дето ги чета там, ако ме разбираш за какво говоря.



Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
Автор Лил ()
Публикувано01.06.08 13:17



В отговор на:

Както виждаш могат да се напишат невероятни глупости и безмислици без да се нарушават споменатите от теб правила.

В много теми се каза едно - човек трябва да чете много и да мисли когато чете и когато пише, тогава усвоява както тези простички правила на коректно изразяване, така и други. Ти някога чела ли си книга как да се кара колело?



Не, но съм чела доста дълга книга как се управлява мотоциклет. ;)

Аз не претендирам да съм изброила всичките правила. Но като чета твоя цитат, се замислям, че първото и най-важно правило зад формата да има съдържание. За да спазя традицията на клуба, ще го формулирам така: да има денотат и сигнификат. Простичко казано, трябва да описва случка, действие, мисъл, ситуация и т.н. Зад този цитат стои една голяма смислова нула, даже две нули.

Още нещо:
Въпреки всичко случващо се в живота ни, в един момент разбираме колко е съвършен човек. Съвършен е с мечтите си, с грешките си, с провалите и постиженията, с тъгата и най-вече със своето присъствие. Съвършен е, когато се опитва да бъде себе си и може би губи всичко, когато приеме безчовечността..."
2. Думите `мечти, тъга, безчовечност, живот, провал`събрани в 2 изречения са също толкова клише, колкото и `безгрижното детство`, даже повече. Освен лош вкус са и израз на онзи тип "женско" емоционално и разкриващо-смисъла-на-живота философстване, за който ти беше прав по принцип, явно си имал достатъчно възможности да слушаш подобни философствания.
3. `Съвършен` се повтаря три пъти, може би с цел нагнетяване на напрежение, но не се е получило напрежение, а само досадно повторение.
4. `Грешка` и `провал` са натрупване на един и същи смисъл.
5. `Опитва да бъде себе си`, `провали и постижения` са банализми с претенции за оригиналничене.
6. Целият откъс е оригиналничене.
7. В чисто езиково отношение, правопис и пунктуация, всичко е ОК.

Обратно на семействата в "Ана Каренина" един хубав текст трудно можеш да го опишеш като липса на клишета, кохерентност, логичност и т.н., но на всеки слаб грешките могат да бъдат лесно разчленени.



Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор kpилe ()
Публикувано01.06.08 14:45



В отговор на:

Не, но съм чела доста дълга книга как се управлява мотоциклет.




хайде сега, всички са учили за листовки, не е същото


ех, Лил, ако всички жени бяха като теб - да говорят за кохезия и да си структурират разсъжденията по точки... разговорите в клуб литература щяха да минават под надслов: "дневникът на една оргия", а не както сега - "разходка по силикон"...

прекрасно е, че се опитваш да имплантираш малко стил, където е нужно, но идеята ми беше, че липсата на адекватен стил и липсата на потентна идея са предизвикани от едно и също нещо - недостатъчно четене и липса на критично мислене. първото се наваксва с много опит, второто отчасти се учи, отчасти е вродено.

грешките не могат да бъдат разчленени, защото

1. какво значи клише? за теб нещо е клише, понеже си чела много книги вкл. лоши такива. човекът, който не е чел толкова и не е срещал десетки пъти въпросното клише (или го е забравил), просто няма да те разбере и ще каже, че се заяждаш понеже завиждаш.

2. какво означава смислова нула? как ще я дефинираш така, че и тези, които генерират смисловите нули да те разберат?

3. това, с което се изчерпва обективността в литературата, е правопис и пунктуация. това всеки го разбира, макар че не всеки го смята за толкова важно. проблемът е, че хората си мислят, че всичко останало на ниво език е същото - трябва просто да мине един редактор с четчицата и да поправи тук там телесната обвивка на великите идеи (а те винаги са велики, няма такова нещо като смислови нули).

така че да обобщя - който е способен да разбере тези правила, ще ги разбере от 1/2 дума. който НЕ ИСКА или НЕ МОЖЕ да разбере тези правила, няма да се оправи и с десет книги за творческо, правилно и креативно писане.

между другото погледнах книгата на Кинг за писането - търсех 2та текста, които дарки споменаваше в едно мнение. не мога да твърдя дали има или няма художествена стойност тази книга, но впечатлението ми е, че 1/2та книга е за биографията на Кинг и разни лични спомени от типа "веднъж се натрясках като свиня и точно тогава ми хрумна идеята за книгата Натрясканото Зомби - понякога е полезно един писател да се натряска като свиня", а другата половина са нелепи или тривиални съвети, които сигурно са много успешни, приложени към кариерата на Кинг, но по принцип са смешни - примерно че един "първи драфт" на книга трябвало да е готов за 3-4 месеца, иначе нищо нямало да се получи (сигурно защото изкопаемото-тескт ще избяга или ще го възкресят с некромансия). Ако това беше вярно нямаше да има Майстора и Маргарита, нямаше да има Параграф 22, който е писан десетина години и е започнал от едно изречение (първото), нямаше да има Лолита, нямаше да има властелин на пръстените. Гледах и един пример за редакция - 50% от редакцията се изразяваше в това, че С.К. решил генерално да смени името на главния си герой от Силвърхофенмайер на Сили, понеже Силвърхофенмайер било много дълго (интересно как ли не му е хрумнало това, когато го е измислял за сефте) и се четяло трудно. Големият плюс от тази грандиозна стилистична редакция бил, че с едно кликане на "риплейс" С.К. съкратил текста си с 3 страници и освен това си облекчил живота, понеже бил подписал договор да си чете романите по някакво радио и не му се мислело как ще чете Силвърхофенмайер по цял ден...

следвайки тези съвети Достоевски би трябвало да прекръсти "Престъпление и наказание" на "брадвата" или още по-добре на "Тя". името на главния герой би следвало да се смени от Разколников на "Коля", а бабката-лихварка да стане прабаба-зомби, носеща проклятието на местни индианци. Самият Фьодор Достоевски би било най-добре да пише под псевдоним "Филип Дред"

та на теб какво ти хареса в тази книга? кажи, моля те, да го прочета и аз, че като тръгнах на посоки, виж на какви акъли попаднах.

Редактирано от kpилe на 01.06.08 14:53.



Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
АвторЛи (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 17:26



Имах предвид това:



"За писането" не съм я чела, слушах за нея и я попрегледах.



Тема Да,нови [re: дecп]  
Автор Fragask ()
Публикувано01.06.08 17:32



разбира се, че имаше тъпаци, то къде в живота би могло да мине без тях. И мога да ти кажа точно колко бяха те във всеки випуск - точно четирима, две момичета и две момчета. Това беше бройката, която влизаше по някакъв си пар. ..., чл. ..., ал. ... от разпоредба на МНПО за прием на деца на АБПФ(активни борци против фашизма)


Те държаха приемните изпити в отделни стаи, техните работи се преглеждаха отделно и много внимателно, белким се изстиска нещо от нещо поне от листите им. За тез какавани беше достатъчно, ако си момче и имаш 2,13 на българския и 2,50-2,75 на математиката или обратното, и ако си момиче и имаш по двата между 2,50 и 3,00, да си вътре. И после им берем ядовете 5 години... Щото то и сред кандидатстващите на общо основание имаше потомци на активни педе... оп, грешка, борци, ама те си бяха подготвени и не разчитаха на привилегии. Докато тия с параграфите, те си бяха за СПТУ, ама дядо им понеже крил шумкарите, а майка им не може да каже пред съседките, че Сисето или Пешето няма да учат в Немската, та ги тика насила дет` не им е мястото.
Иначе при общото основание оценка под 5,50 по някой от двата изпита те праща в най-добрия случай сред резервите. Което си е направо аут, щото почти никой влязъл не се е отказал.



Тема Re: Училището минови [re: Ли]  
Автор kpилe ()
Публикувано01.06.08 18:00



ама моля ти се, разбрах, че за това говориш, но ти отговорих в духа на дзен



някъде използва "за писането" като пример за тип книги, затова реших, че имаш някакво мнение за нея. какво конкретно ти направи добро/лошо впечатление, когато я попрегледа?



Тема Вицът занови [re: DarkSide]  
Автор Fragask ()
Публикувано01.06.08 18:06



компотите и компютрите сигурно ти е до втръсване познат, та няма що да го казвам отново. Чул си нещо, друже, с края на ухото, ама не съвсем. Не е геносе Тишлер най-колоритният даскал, дори в книгата, която отпървом е била новела със заглавие "Седем дни в твоя живот". Най-колоритният е Найденов. Във филма е представен като театрален режисьор и е с истинските си имена. Това е един от най-великите хора, които познавам и чийто ученик съм имал честта да бъда. Понеже къщата на баба ми му бе съседна, съм виждал как по онова време в дома му идват на гости Джагаров, Тончо Жечев, Веселин Андреев, Антон Дончев, Ивайло Петров, Радичков, Дончо Цончев и какви ли още не. Имаше най-високото тогава звание "Народен учител", въпреки че потеклото му не би трябвало да позволява да го има - беше попски син.
А колоритни даскали-легенди имаше колкото щеш там - Петракиев(Перо) по математика, Чавдаров(Чиро) по химия, Дочева(Доца) по биология, Йонков(Крушата) - зам.директор по организационните въпроси и още други, които сега не ми идват на акъл.

И втора грешка: Далаверов не е завършил Немската. Започнал я е, но в 9-ти клас го изключват и си довършва образованието в родния Плевен. А случките от книгата се случват по време на подготво, още първата година. Класна му е била Димка Танчева, която беше после и на мен, та ни е разказвала цялата история с бременната Кирилка далеч преди още някой да се сети да прави филм по нея.



Тема Аз тенови [re: sub]  
Автор Fragask ()
Публикувано01.06.08 18:22



разбирам за какво говориш, ама ти пък разбери, че един човек като изкара 20-тина години в чужбина, откъснат от родната си езикова среда и не употребява писмено същия този роден език го... забравя. Камо ли ако професията му е диаметрално противоположна на хуманитаристиките. А бате Емо, който е направил и коландри сайта, е точно такъв случай - повече от 20 години живее в Германия, д-р е по физика и преподава такива дисциплини из тамошните университети.
Тя и сестра ми, която е завършила същата гимназия и живее вече 13 години в Щатите, ако седна да й поправя правописните грешки в имейлите до мен, повече от тройка няма да й пиша, а е завършила гимназията със златен медал.





Тема Ето тукнови [re: Лил]  
Автор Fragask ()
Публикувано01.06.08 18:28



се съдържа цялата поанта от всичките досегашни дебати и планини от писаници: "...един хубав текст трудно можеш да го опишеш като липса на клишета, кохерентност, логичност и т.н., но на всеки слаб грешките могат да бъдат лесно разчленени."
Това е есенцията. Ония "десет заповеди" ли бяха, кви бяха, дето "не започвай изречение със съюз, не прави твааа, недей прави онвааа" са си пълна глупост. Текстът да е хубав - това е. Всичко може да правиш, стига да постигнеш това - да е хубав.



Тема Re: Вицът занови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано01.06.08 20:22



Книгата "Вчера" от Владо Даверов в момента е в ръцете ми и в нея става въпрос за немската гимназия.

E=mc²


Тема Че къденови [re: DarkSide]  
Автор Fragask ()
Публикувано02.06.08 11:35



видя да съм написал, че не става въпрос за Немската? Просто съм по-запознат с много неща около цялостната история на появата на произведението. Първо излиза като новела "Седем дни от твоя живот" в края на 70-те. После по нея Иван Андонов прави филм през 1987, но понеже е пловдивчанин, "леко" променя филмовия сюжет, като го прави все едно е за пловдивската английска. Затова и вътрешните сцени са снимани в пловдивската езикова. Обаче е нямало как да заобиколят най-силния момент във финала - удавянето на момчето в Юзината, защото в Пловдив няма такава юзина, няма и парк Башбунар, по чиито алеи двамата приятели правят кросове, та се е принудил бай ти Андонов да ги заснеме в Ловеч



А книгата, която държиш, със заглавие "Вчера", най-вероятно е изданието на "Сиела" от миналата година. Допускам, че някои неща са попроменени и "адаптирани" към "днешната гледна точка"



Тема Re: Че къденови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано02.06.08 12:11



минимум отпреди 5 - 6 години е, две или три повести cа вътре, общото заглавие е "Вчера и Завинаги", като си отида в къщи мога да ти кажа годината и издателството, ако те интересyват, повестта Вчера е първата и става дума за немска гимназия, лафовете са на немски, честно казано нея почти не си я спомням за разлика от филма, който също го имам и често го гледам, защото я четох след като бях гледал филма и многото разлики с него ме дразнеха

E=mc²


Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор kpилe ()
Публикувано02.06.08 15:23



Това виждала ли си го?



има правопис, пунктуация, граматика и мъъничко стилистика мисля. нещо такова ли имаше предвид?



Тема Няма начиннови [re: DarkSide]  
Автор Fragask ()
Публикувано02.06.08 18:28



да не те дразнят разликите между филма и книгата поради причините, които изброих в предния си пост. А мене питаш ли ме как ме дразнят? Обаче го прощавам на Андонов. Не само защото е сред любимите ми актьори и режисьори, а най-вече защото в крайна сметка е направил страхотен филм, един от най-хубавите български филми за всички времена.
А както писах и на Лил, това е най-важното в изкуството - да се получи хубава творба. За целта са разрешени всички художествени и полухудожествени средства.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.