Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:53 25.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Да,нови [re: дecп]  
Автор Fragask ()
Публикувано01.06.08 17:32



разбира се, че имаше тъпаци, то къде в живота би могло да мине без тях. И мога да ти кажа точно колко бяха те във всеки випуск - точно четирима, две момичета и две момчета. Това беше бройката, която влизаше по някакъв си пар. ..., чл. ..., ал. ... от разпоредба на МНПО за прием на деца на АБПФ(активни борци против фашизма)


Те държаха приемните изпити в отделни стаи, техните работи се преглеждаха отделно и много внимателно, белким се изстиска нещо от нещо поне от листите им. За тез какавани беше достатъчно, ако си момче и имаш 2,13 на българския и 2,50-2,75 на математиката или обратното, и ако си момиче и имаш по двата между 2,50 и 3,00, да си вътре. И после им берем ядовете 5 години... Щото то и сред кандидатстващите на общо основание имаше потомци на активни педе... оп, грешка, борци, ама те си бяха подготвени и не разчитаха на привилегии. Докато тия с параграфите, те си бяха за СПТУ, ама дядо им понеже крил шумкарите, а майка им не може да каже пред съседките, че Сисето или Пешето няма да учат в Немската, та ги тика насила дет` не им е мястото.
Иначе при общото основание оценка под 5,50 по някой от двата изпита те праща в най-добрия случай сред резервите. Което си е направо аут, щото почти никой влязъл не се е отказал.



Тема Re: Училището минови [re: Ли]  
Автор kpилe ()
Публикувано01.06.08 18:00



ама моля ти се, разбрах, че за това говориш, но ти отговорих в духа на дзен



някъде използва "за писането" като пример за тип книги, затова реших, че имаш някакво мнение за нея. какво конкретно ти направи добро/лошо впечатление, когато я попрегледа?



Тема Вицът занови [re: DarkSide]  
Автор Fragask ()
Публикувано01.06.08 18:06



компотите и компютрите сигурно ти е до втръсване познат, та няма що да го казвам отново. Чул си нещо, друже, с края на ухото, ама не съвсем. Не е геносе Тишлер най-колоритният даскал, дори в книгата, която отпървом е била новела със заглавие "Седем дни в твоя живот". Най-колоритният е Найденов. Във филма е представен като театрален режисьор и е с истинските си имена. Това е един от най-великите хора, които познавам и чийто ученик съм имал честта да бъда. Понеже къщата на баба ми му бе съседна, съм виждал как по онова време в дома му идват на гости Джагаров, Тончо Жечев, Веселин Андреев, Антон Дончев, Ивайло Петров, Радичков, Дончо Цончев и какви ли още не. Имаше най-високото тогава звание "Народен учител", въпреки че потеклото му не би трябвало да позволява да го има - беше попски син.
А колоритни даскали-легенди имаше колкото щеш там - Петракиев(Перо) по математика, Чавдаров(Чиро) по химия, Дочева(Доца) по биология, Йонков(Крушата) - зам.директор по организационните въпроси и още други, които сега не ми идват на акъл.

И втора грешка: Далаверов не е завършил Немската. Започнал я е, но в 9-ти клас го изключват и си довършва образованието в родния Плевен. А случките от книгата се случват по време на подготво, още първата година. Класна му е била Димка Танчева, която беше после и на мен, та ни е разказвала цялата история с бременната Кирилка далеч преди още някой да се сети да прави филм по нея.



Тема Аз тенови [re: sub]  
Автор Fragask ()
Публикувано01.06.08 18:22



разбирам за какво говориш, ама ти пък разбери, че един човек като изкара 20-тина години в чужбина, откъснат от родната си езикова среда и не употребява писмено същия този роден език го... забравя. Камо ли ако професията му е диаметрално противоположна на хуманитаристиките. А бате Емо, който е направил и коландри сайта, е точно такъв случай - повече от 20 години живее в Германия, д-р е по физика и преподава такива дисциплини из тамошните университети.
Тя и сестра ми, която е завършила същата гимназия и живее вече 13 години в Щатите, ако седна да й поправя правописните грешки в имейлите до мен, повече от тройка няма да й пиша, а е завършила гимназията със златен медал.





Тема Ето тукнови [re: Лил]  
Автор Fragask ()
Публикувано01.06.08 18:28



се съдържа цялата поанта от всичките досегашни дебати и планини от писаници: "...един хубав текст трудно можеш да го опишеш като липса на клишета, кохерентност, логичност и т.н., но на всеки слаб грешките могат да бъдат лесно разчленени."
Това е есенцията. Ония "десет заповеди" ли бяха, кви бяха, дето "не започвай изречение със съюз, не прави твааа, недей прави онвааа" са си пълна глупост. Текстът да е хубав - това е. Всичко може да правиш, стига да постигнеш това - да е хубав.



Тема Re: Вицът занови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано01.06.08 20:22



Книгата "Вчера" от Владо Даверов в момента е в ръцете ми и в нея става въпрос за немската гимназия.

E=mc²


Тема Че къденови [re: DarkSide]  
Автор Fragask ()
Публикувано02.06.08 11:35



видя да съм написал, че не става въпрос за Немската? Просто съм по-запознат с много неща около цялостната история на появата на произведението. Първо излиза като новела "Седем дни от твоя живот" в края на 70-те. После по нея Иван Андонов прави филм през 1987, но понеже е пловдивчанин, "леко" променя филмовия сюжет, като го прави все едно е за пловдивската английска. Затова и вътрешните сцени са снимани в пловдивската езикова. Обаче е нямало как да заобиколят най-силния момент във финала - удавянето на момчето в Юзината, защото в Пловдив няма такава юзина, няма и парк Башбунар, по чиито алеи двамата приятели правят кросове, та се е принудил бай ти Андонов да ги заснеме в Ловеч



А книгата, която държиш, със заглавие "Вчера", най-вероятно е изданието на "Сиела" от миналата година. Допускам, че някои неща са попроменени и "адаптирани" към "днешната гледна точка"



Тема Re: Че къденови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано02.06.08 12:11



минимум отпреди 5 - 6 години е, две или три повести cа вътре, общото заглавие е "Вчера и Завинаги", като си отида в къщи мога да ти кажа годината и издателството, ако те интересyват, повестта Вчера е първата и става дума за немска гимназия, лафовете са на немски, честно казано нея почти не си я спомням за разлика от филма, който също го имам и често го гледам, защото я четох след като бях гледал филма и многото разлики с него ме дразнеха

E=mc²


Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор kpилe ()
Публикувано02.06.08 15:23



Това виждала ли си го?



има правопис, пунктуация, граматика и мъъничко стилистика мисля. нещо такова ли имаше предвид?



Тема Няма начиннови [re: DarkSide]  
Автор Fragask ()
Публикувано02.06.08 18:28



да не те дразнят разликите между филма и книгата поради причините, които изброих в предния си пост. А мене питаш ли ме как ме дразнят? Обаче го прощавам на Андонов. Не само защото е сред любимите ми актьори и режисьори, а най-вече защото в крайна сметка е направил страхотен филм, един от най-хубавите български филми за всички времена.
А както писах и на Лил, това е най-важното в изкуството - да се получи хубава творба. За целта са разрешени всички художествени и полухудожествени средства.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.