Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:01 24.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
Автор Лил ()
Публикувано31.05.08 15:26



Май говорим за различни неща. Идеите няма как да бъдат изучени, сюжетите също. Но има дребни неща, на чисто текстово равнище, които с малко вътрешна самодисциплина могат да бъдат фино ошлайфани или грубо отсечени. И Дарки много уместно задава въпроса си дали има ги някъде тези съвети, насоки систематизирани и аз се зачудих защо ги няма. Защото ако имаш примери на 30 шаблонни израза и обяснение защо са шаблонни, може би 31-ия вече ще можеш сам да го откриеш, а на 51-ия ще можеш да се спреш преди да го употребиш.
Почти ме сърбят ръцете да събера тези правила или съвети, но иска много работа, подходящи примери, систематизиране, а аз не съм точно специалист. Един редактор би могъл по-добре да го направи. Например много ме дразни едно явление, което бих нарекла самоцелно оригинално сравнение: описваш нещо със странни, редки думи, получава се само по себе си оригинално, но абсолютно безцелно и затова безсмислено. Текстът без пунктуация, който пусна десп, беше пълен с такива:

в този дом не се говори шепотите затискат горещината а тя се пръска подобно огромен жълт цирей из стаите това е последното обиталище на преродения гьобелс старец със сиви боксерки

Тук няма шаблони, няма повторения, няма натрупване на смисъл, няма езикови грешки, няма пунктуационни ;))), обаче сравненията са изкуствени и са сбъркали творчеството с оригиналничене. Поне според мен.



Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 16:45



за едно и също говорим.

човек дори да знае правилата не сяда да пише мислейки за кохезията. това може да се мисли при редакцията вече. понякога просто не ти "идва" подходяща дума, подходяща фраза, може да знаеш правилата, но не можеш и не можеш да го напишеш това, което искаш в съгласие с тях.

оригиналниченето е дори по-популярно от клишетата. сравненията от примера не са изкуствени, те са безмислени. ако хванеш кое да е от клишетата, а те са клишета, понеже някога са били оригинални и хубави, можеш да разбереш какъв е смисълът на сравнението, откъде идва.

какъв е смисълът на шепот да затиска горещината? шепот означава, че хората говорят тихичко - човек се пита защо говорят тихичко? може би има болен, когото не искат да безпокоят, може би клюкарят, не е ясно. горещина е ясно какво е. затискам какво е? нещо по-тежко затиска нещо по леко. например камък може да затисне тревичка, цвете. метафоричното клише е, че проблемите ни затискат. това си е цяла концептуална метафора (по Лейкоф), която води след себе си много изрази свързи с представата, че човек е затиснат физически - т.е. проблеми, грижи се представят като камъни, тежести, душевното страдание е представено чрез физически дискомфорт, защото физическото ни е по-добре познато като усещане от психичното. при всички сравнения и метафори нещо непознато или по-малко познато се изразява, чрез нещо по-всекидневно (затова в другата тема се чудех на ушната кал...).

но какво значи един шепот да затисне горещината? какво значи на първо място горещината да е затисната? да е неподвижна? или да е ниско долу?

това са семантични проблеми - хора и в социалните науки по същия начин смятат, че като редят някакви безмислени комбинации от думи или термини изглеждат много сложни, оригинални и интелигентни.

дай да разгледаме примерно друг цитат, който се предполага да е много сложно и проникновено размишление:

В отговор на:

Въпреки всичко случващо се в живота ни, в един момент разбираме колко е съвършен човек. Съвършен е с мечтите си, с грешките си, с провалите и постиженията, с тъгата и най-вече със своето присъствие. Съвършен е, когато се опитва да бъде себе си и може би губи всичко, когато приеме безчовечността..."




1. защо "въпреки всичко"? излиза, че ние бихме разбрали колко е съвършен човек, ако не се случваше всичко това в живота ни, което ни спира да стигнем до това прозрение. но защо тогава (задавам си аз въпрос) пишем книга за това, което се случва в живота, след като то ни възпрепятства по някакъв начин? след това се казва, че човек е съвършен. Какво означава да си съвършен СЪС нещо? че си съвършен въпреки това нещо или че си съвъшен точно заради това нещо? или че това нещо също е съвършено? Какво означава да си съвършен със своето присъствие? Защо да си съвършен се противопоставя на това да загубиш всичко? Не може ли един съвършен човек да загуби всичко? Как един човек приема безчовечността? Може би безчовечността е всичко това, което се случва в живота ни и въпреки което сме съвършени, но ако го приемем губим всичко (кое е това всичко? съвършенството?)

Както виждаш могат да се напишат невероятни глупости и безмислици без да се нарушават споменатите от теб правила.

В много теми се каза едно - човек трябва да чете много и да мисли когато чете и когато пише, тогава усвоява както тези простички правила на коректно изразяване, така и други. Ти някога чела ли си книга как да се кара колело?

Редактирано от kpилe на 31.05.08 16:50.



Тема Не, не говоря за тозинови [re: kpилe]  
Автор Fragask ()
Публикувано31.05.08 19:26



колеж, той е афиф работа, а за

. Дори неволно съм допуснал чувствителна грешка относно годината на създаването му, понеже съвсем наскоро са постъпили нови, още по-пресни данни, изровени от забравени скринове на отдавна починали възпитаници. Оказва се, че е започнал дейността си не през 1924, а през 1882 и не е прекъсвал да функционира до ден днешен.
Но всичко това, драги любознателни клубари, ще научите от сайта на (раздел "Корени"). Както и какви учители е имало и продължава да има там, в "някаквата провинциална гимназия". Както и какви "деца на селски комунисти" са я завършвали и продължават да я завършват(раздел "Личности"). Както и коя гимназия в действителност е била "дълги години номер 1 по приемен бал" и къде в действителност "са влизали най-добрите". И после като излезат, къде отиват.
При всички положения не и да следват специалност "Дефектология" :))

Ей такива нещица ще научите от този сайт, драги любознателни клубари.

Инак относно случая "криле"(или каквото там се крие зад този ник): виртуално приключих с "него". Няма да "го" упоменавам оттук насетне нийде, за да не давам повод да ми бъдат налагани административни препятствия, които ще лишат: Дарксън от интересуващите го мои съвети по творчески проблематики; Ястребовски и Нинджако от бурлескните ми изяви, които видимо им харесват; Лилка от удоволствието на споделеното сродно писане, възприемане и мислене; Деспина от непризнатия кеф тайно да ме изчита от кора до кора и да си ме харесва като в детската градина - който най харесваш, него дърпаш за косичката; Абсентий от равностоен партньор в обмена на средновековни текстове; А з от ... айде, тука ще си измълча, за да не й развалям отношенията с "въпросния".

Ето затова спирам да се занимавам ВИРТУАЛНО с "него".

Лека вечер и спокоен уикенд желая на всички тук четящи



Тема Стана тя какватонови [re: kpилe]  
АвторX (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 20:47



стана. Мръдвам за малко, ама наистина малко и какво да видя? Разпуснал си ги. Всичките си ги разпуснал. А така разчитах на теб, човече! Явно трябва да се включа и аз в "антибългарските" прояви.
Да дерзаем по стахановски!
Х
ПП Всъщност лозунгът може да бъде възприет и от противникаq щот' е "стахановски" нал' се сещаш.



Тема хахнови [re: Fragask]  
Автордecп (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 21:19



абе като се сетя за филма "Вчера" имаше и доста тъпаци в гимназията ти /нали е сниман по реален случай?/, имаше някакъв смотаняк на първия чин, вероятно не е бил само един, а най-важното, че всички бяха деца на някой си



Тема Re: хахнови [re: дecп]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано31.05.08 23:28



само готиното бабЕ, Крис Бартлет е автентична даскалица от английската гимназия, нейна е сигурно най-култовата реплика от филма, цитирам по памет, "твой държава не плаща мене валюта да гледа твой гол задник!" - казана с английски акцент ... всички останали и ученици и даскали са актьори, а в книгата /реалния случай/ гимназията е немска и най-колоритния даскал е по физика - Геносе Тишлер и там всички лафове на немски, щот самия Даверов е завършил немска гимназия в Ловеч.

E=mc²


Тема Re: Не, не говоря за тозинови [re: Fragask]  
Авторsub (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 23:51



Текстът в "Накратко" спешно се нуждае от редакция и корекция. Претенциите ти не се връзват с тия "згради", дето ги чета там, ако ме разбираш за какво говоря.



Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
Автор Лил ()
Публикувано01.06.08 13:17



В отговор на:

Както виждаш могат да се напишат невероятни глупости и безмислици без да се нарушават споменатите от теб правила.

В много теми се каза едно - човек трябва да чете много и да мисли когато чете и когато пише, тогава усвоява както тези простички правила на коректно изразяване, така и други. Ти някога чела ли си книга как да се кара колело?



Не, но съм чела доста дълга книга как се управлява мотоциклет. ;)

Аз не претендирам да съм изброила всичките правила. Но като чета твоя цитат, се замислям, че първото и най-важно правило зад формата да има съдържание. За да спазя традицията на клуба, ще го формулирам така: да има денотат и сигнификат. Простичко казано, трябва да описва случка, действие, мисъл, ситуация и т.н. Зад този цитат стои една голяма смислова нула, даже две нули.

Още нещо:
Въпреки всичко случващо се в живота ни, в един момент разбираме колко е съвършен човек. Съвършен е с мечтите си, с грешките си, с провалите и постиженията, с тъгата и най-вече със своето присъствие. Съвършен е, когато се опитва да бъде себе си и може би губи всичко, когато приеме безчовечността..."
2. Думите `мечти, тъга, безчовечност, живот, провал`събрани в 2 изречения са също толкова клише, колкото и `безгрижното детство`, даже повече. Освен лош вкус са и израз на онзи тип "женско" емоционално и разкриващо-смисъла-на-живота философстване, за който ти беше прав по принцип, явно си имал достатъчно възможности да слушаш подобни философствания.
3. `Съвършен` се повтаря три пъти, може би с цел нагнетяване на напрежение, но не се е получило напрежение, а само досадно повторение.
4. `Грешка` и `провал` са натрупване на един и същи смисъл.
5. `Опитва да бъде себе си`, `провали и постижения` са банализми с претенции за оригиналничене.
6. Целият откъс е оригиналничене.
7. В чисто езиково отношение, правопис и пунктуация, всичко е ОК.

Обратно на семействата в "Ана Каренина" един хубав текст трудно можеш да го опишеш като липса на клишета, кохерентност, логичност и т.н., но на всеки слаб грешките могат да бъдат лесно разчленени.



Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор kpилe ()
Публикувано01.06.08 14:45



В отговор на:

Не, но съм чела доста дълга книга как се управлява мотоциклет.




хайде сега, всички са учили за листовки, не е същото


ех, Лил, ако всички жени бяха като теб - да говорят за кохезия и да си структурират разсъжденията по точки... разговорите в клуб литература щяха да минават под надслов: "дневникът на една оргия", а не както сега - "разходка по силикон"...

прекрасно е, че се опитваш да имплантираш малко стил, където е нужно, но идеята ми беше, че липсата на адекватен стил и липсата на потентна идея са предизвикани от едно и също нещо - недостатъчно четене и липса на критично мислене. първото се наваксва с много опит, второто отчасти се учи, отчасти е вродено.

грешките не могат да бъдат разчленени, защото

1. какво значи клише? за теб нещо е клише, понеже си чела много книги вкл. лоши такива. човекът, който не е чел толкова и не е срещал десетки пъти въпросното клише (или го е забравил), просто няма да те разбере и ще каже, че се заяждаш понеже завиждаш.

2. какво означава смислова нула? как ще я дефинираш така, че и тези, които генерират смисловите нули да те разберат?

3. това, с което се изчерпва обективността в литературата, е правопис и пунктуация. това всеки го разбира, макар че не всеки го смята за толкова важно. проблемът е, че хората си мислят, че всичко останало на ниво език е същото - трябва просто да мине един редактор с четчицата и да поправи тук там телесната обвивка на великите идеи (а те винаги са велики, няма такова нещо като смислови нули).

така че да обобщя - който е способен да разбере тези правила, ще ги разбере от 1/2 дума. който НЕ ИСКА или НЕ МОЖЕ да разбере тези правила, няма да се оправи и с десет книги за творческо, правилно и креативно писане.

между другото погледнах книгата на Кинг за писането - търсех 2та текста, които дарки споменаваше в едно мнение. не мога да твърдя дали има или няма художествена стойност тази книга, но впечатлението ми е, че 1/2та книга е за биографията на Кинг и разни лични спомени от типа "веднъж се натрясках като свиня и точно тогава ми хрумна идеята за книгата Натрясканото Зомби - понякога е полезно един писател да се натряска като свиня", а другата половина са нелепи или тривиални съвети, които сигурно са много успешни, приложени към кариерата на Кинг, но по принцип са смешни - примерно че един "първи драфт" на книга трябвало да е готов за 3-4 месеца, иначе нищо нямало да се получи (сигурно защото изкопаемото-тескт ще избяга или ще го възкресят с некромансия). Ако това беше вярно нямаше да има Майстора и Маргарита, нямаше да има Параграф 22, който е писан десетина години и е започнал от едно изречение (първото), нямаше да има Лолита, нямаше да има властелин на пръстените. Гледах и един пример за редакция - 50% от редакцията се изразяваше в това, че С.К. решил генерално да смени името на главния си герой от Силвърхофенмайер на Сили, понеже Силвърхофенмайер било много дълго (интересно как ли не му е хрумнало това, когато го е измислял за сефте) и се четяло трудно. Големият плюс от тази грандиозна стилистична редакция бил, че с едно кликане на "риплейс" С.К. съкратил текста си с 3 страници и освен това си облекчил живота, понеже бил подписал договор да си чете романите по някакво радио и не му се мислело как ще чете Силвърхофенмайер по цял ден...

следвайки тези съвети Достоевски би трябвало да прекръсти "Престъпление и наказание" на "брадвата" или още по-добре на "Тя". името на главния герой би следвало да се смени от Разколников на "Коля", а бабката-лихварка да стане прабаба-зомби, носеща проклятието на местни индианци. Самият Фьодор Достоевски би било най-добре да пише под псевдоним "Филип Дред"

та на теб какво ти хареса в тази книга? кажи, моля те, да го прочета и аз, че като тръгнах на посоки, виж на какви акъли попаднах.

Редактирано от kpилe на 01.06.08 14:53.



Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
АвторЛи (Нерегистриран)
Публикувано01.06.08 17:26



Имах предвид това:



"За писането" не съм я чела, слушах за нея и я попрегледах.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.