Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:51 23.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано31.05.08 00:14



Мисля си, че човек с усет няма изобщо да употреби епитет пред детство.

изглежда думичката усет е ключовата тук ... май точно това ми се губи на мене

E=mc²


Тема Re: Училището минови [re: DarkSide]  
Автор Лил ()
Публикувано31.05.08 00:22



Моето мнение е, че тези неща, поне голяма част от тях, могат да бъдат както описани, така и научени при малко повече желание. Ето, казваш: ако безгрижно детство не става, и щастливо не става, и весело не става, защото са банални. Значи с нищо не се получава такова епитетно съчетание. Не знам дали е необходим усет да се види, че е банално, но според мен е лесно забележимо. Или ако не лесно, то поне с малко внимателно вглеждане. Можеш ли да си представиш Марк Твен да напише `безгрижно детство` по повод на боядисаната ограда, индианеца Джо и Беки с фустичките? Абсурд.



Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 00:35



Не, но мога да си представя, дарк сайд да си мисли "безгрижно детство" докато го чете. Това е като фотографията - човек вижда нещо красиво и го щрака със сапунерката/телефончето и после досажда на всичките си приятели с грозна, размазана снимка, която не е на фокус, дълбочината на рязкост е не както трябва, преекспонирана е и т.н. Но пишман фотографът си я харесва, щото той си го е видял красивото...

Толкова пъти съм се вдъхновявал от някаква идея, която в главата ми се е развивала страхотно, но като съм сядал да я напиша и някак не се е получавало и съм въртял и сукал, но просто не е било както трябва. Докато други пъти просто съм си драскал някое хрумване и то се е превръщало в съвсем различно нещо, което самия мен ме е удивлявало като отместване от първоначалния замисъл и като някои средства на изразяване, които са си дошли в момента на писане, но и после ги виждам, че са си точно на мястото.

с две думи - тази работа насила не става според мен.



Тема Re: Училището минови [re: Лил]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано31.05.08 00:38



сега се сещам, че безгрижно детство е пример за разказване, а първата заповед е показвай вместо да разказваш, щото разказват само мързеливите, значи вместо да кажа той имаше щастливо детство трябва да разкажа как майка и баща му се обичали и са го обичали, как ходел с кеф на даскало, щото е имал пичове за учители и уроците били интересни, как са правили лудории със съучениците и приятелите, как са побърквали кофти даскалите, как са ходели семейно на море, на планина, ей такива работи ... само дето така от 300 страници книгата става 1000, щот аз се отплесвам по подробностите и от едно показване на щастливото детство цяла сюжетна линия мога да изкарам, щот там неминуемо ще се появи някакво момиче, с което са се целунали на карбалката в детската градина, после са били на един чин в училище ... и отиде коня в реката ...



E=mc²

Тема ох, училището ви...нови [re: kpилe]  
Автор a зМодератор ( *)
Публикувано31.05.08 00:42



и на двамата...
никога няма да се разберете. така изтлежда.
за това не ви е виновен, нито може да ви помогне, нито модераторът, нито училищата ви.
първият би могъл да ви попречи да го правите и двамата на неподходящо за личната ви неприязън един към друг място (това тук), но това не е помощ, както вече споменах в първата част на това изречение.
е, сега, хубаво ли ще е да липсвате на приятелите си тук, ако това се случи.
ама не ме интересува дали вие намирате, че сте приятели на някого тук.
говоря за хората, които имат вас за приятни, интересни събеседници. някакси има разлика, нали : )
така че...тва е, което може да предложи модераторът.
- или спирате да се занимавате един с друг публично тук... ( за единия съм почти сигурна, че му е вид мания и надали ще може да се въздържа... за това ще мислим по-нататък...)... и правите това заради ДрУГИТЕ хора тук,
- или, ако не можете да спрете вие сами - ще го направя аз.
с неудоволствие.
училищата ви... каквото там било - било.

така сега:
последни дъвканици между вас в тази тема.
при следващо джавкане на единия по адрес на другия в следваща, или друга - ще разбера ясно, че не ви пука за никого тук, че най-много ви интересува вие двамата да си се карате и превъзхождате и наддумвате, и надобиждате и ще викна училищата да вземем дружни мерки.


пиша под твоето мнение по причина, а не без такава.
надявам се, както много пъти досега, че ще разбереш какво ти казвам.
ви казвам.
ъх.



Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
Автор wiper (олигоФренд)
Публикувано31.05.08 00:43



Така е с изСкуВството , човек си харесва нещо , изразява го ... а после другите му се присмиват ... или дерзаят заедно с него ...
А инак "дълбочината на рязкост' приемам за литературен похват вписаницата ти , защото тя нама нищо общо с тематиката в една фотография ... или поне не пряко (или косвено се казваше?)...
Друго какво да кажа ? Поздравявам братовчедките си от Свиленград , пожелавам им да не правят повече любов срешу пари , ама .. на ...

Всичко което ме убива ми е неудобно...


Тема Re: Училището минови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 00:50



това, което пишеш е пак "разказване" и то дори по-досадно от "безгрижното детство".

показване би било /веднъж, в час по биология, той лизна крастава жаба и полетя/ и оставяш читателите да си го интерпретират както си искат - дали като лудория, дали като гнусотия, дали като нещо друго. няма нищо по-досадно от автор, който ти разказва какво трябва да видиш, някои от класиците са такива, но може би го правят по по-умел начин, не знам.

аз може бих сложил /веднъж, в час по биология, той лизна крастава жаба и полетя/ в разказ за наркомани, ако искам да опиша набързо детството на някой от героите, но без да обяснявам, че слузта на краставата жаба съдържа буфотенин, който е много силен халюциоген - нека читателят сам си напъне мозъчето, нека писателката деси каже "йак" и да захвърли книгата, разказа и т.н. няма нищо по досадно от това да пишеш с мисълта дали това, което пишеш, ще се хареса на някого.



Тема Re: Училището минови [re: wiper]  
Автор kpилe ()
Публикувано31.05.08 00:59



Ами малко рискувах с аналогията с фотография, защото не ми е силната страна, но ето, че и Свиленград се включи, евала професор Вучков!

Доколкото съм чувал дълбочината на рязкост има дотолкова общо с тематиката във фотографията, до колкото може да подчертава определен обект, върху който искаш да наблегнеш - например:



и



кое от двете е по-добра снимка според теб и защо?

та в писането също може би има нещо подобно - когато искаш да подчертаеш, че някой герой е уплашен, не описваш цялото му детство, дори то да си е там - в "главата ти".

във всеки случай дълбочината на рязкост аз никога не мога да я докарам както ми се иска



Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
Автор wiper (олигоФренд)
Публикувано31.05.08 01:08



Да , тука има дълбочина на рязкост , ама в обратен ефект ... демек няма никаква дълбочина на рязкост , затова и казах че тя и има и няма значение ... също като светлината ... ама майната и на фотогтафията ... важното е че поста ти го схванах ... а сега не ми се рови по фотографии за да ти покажа точно какво е дълбочина на рязкост , но ще се опитам да ти го опиша ...
На тая фотография обекта е на фокус , а изотзатзе фона е на флу , демек на безфокус , когато всичко е на фокус , начи има дълбочина на рязкост ... начи блендата е виновна да и се невиди , всъщост фокуусното разстояние до обекта зависи от оптиката на фотоапарата , н о може да се докара фокус без оптиката да е важна , и то със игра на блендата (диафрагмата) ,на един фотоапарат ... спи рам да пиша , че некак силите ме напускат , ама вервам , че ме разбра ...

Всичко което ме убива ми е неудобно...


Тема Re: Училището минови [re: kpилe]  
Автор wiper (олигоФренд)
Публикувано31.05.08 01:09



Да , сори , не скивах втората снимка ...

Всичко което ме убива ми е неудобно...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.