Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:09 26.09.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Добре,нови [re: Лил]  
Автор Fragask ()
Публикувано30.05.08 19:48



хайде тогава да си послужим с езика на нагледните примери, след като обясняваме едно и също на учащите се, но по различен начин и с различно словесно съдържание. Нагледните примери ще ги запомнят, докато нашите правилно, ясно, смислено и логично написани обяснения ще ги забравят след две минути.

Ако си чувала понятието "футбол", значи знаеш, че на света съществува Бразилия и... всички останали. Те когато не станат световни шампиони, значи просто са решили да не стават световни шампиони на това първенство. А знаеш ли как се става футболист в Бразилия, която е пренаселена и ужасяващо бедна страна от южноамерикански тип? Малчуганите играят до изнемога всеки ден на улицата и на плажа от момента, в който са проходили до 15-годишна възраст. Ей тъй, без треньор, без нищо, кой колкото може и колкото го влече. Няма кой да им показва игрови тактики, стратегически похвати, да ги направлява чрез спортна методология и прочее. На 15 години отива редовият бразилски хлапак, считащ че става вече за професионален играч, в клуба на сърцето си и казва че иска да става техен футболист. Дават му една топка и го карат да обиколи стадиона без тя да падне на земята. Ако мине успешно този тур, а той обикновено го минава, го пускат да проведе едно тренировъчно мачле с батковците. Ако и там го харесат, попада в юношеския състав, където ЧАК ТОГАВА започват да го учат на тактики и стратегии чрез методики. Но той до това време самичък е станал виртуоз на боравенето с топката, по улиците и по плажовете. А не тепърва да го доучват как се спира и как се подава.

Ами циганите музикални виртуози? Тях да не би да им слагат под носа статива с школите от малки и да ги карат да свирят по ноти? Свири си малкото мангоджери на воля и по слух и който е по-музикален, остава да си вади хляба след време в някой оркестър като виртуоз. Един става Ибряма, друг - бате Венци. Там вече им се налага да се запознаят с нотите и останалите параметри на музикантската грамотност.

Правилно, ясно, смислено и логически издържано може да се научи да пише почти всеки, без да става творец на художествена литература. Просто да си пише добре докладите и справките, които му изискват началниците в неговото чиновническо учреждение, например. Но Дарксън не пита за това, а за вълшебното прахче, което трябва да изпие, за да започне да лее незабравими художествени текстове.



Тема като каза циганин ...нови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 19:56



едно тукашно сиганин:





E=mc²

Тема Re: читанки по стилнови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 19:57



Дай пример за ценни фатки, плз...





Тема Re: Добре,нови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 20:04



а за вълшебното прахче, което трябва да изпие, за да започне да лее незабравими художествени текстове

въобще не ми трябва да са художествени, стига ми да не са дървени и пълни с банални определения и клишета, защото онова, което ще държи читателя буден до сутринта си го имам, просто не искам да се излагам с кофти стил и грешки и по този начин да похабявам идеите си

E=mc²


Тема Ха-ха-ха!нови [re: kpилe]  
Автор Fragask ()
Публикувано30.05.08 20:22



Чакай малко, де, недей бърза толкова, "Комиците" започват чак след час, недей ме хвърля в такъв смях до сълзи, че после техните смешки ще ми се струват елементарни и жена ми ще ме гледа подозрително



Фрагчото ти е учил в най-напредничавата и неспазваща догмите на МОН езикова гимназия през всички видове обществени строеве. И с най-големите традиции не само в хуманитарен план, а изобщо. От нея са се отделили по езици впоследствие всички култови езикови гимназии. А където има традиции там са и най-добрите преподаватели, съответно. Които основно ни учеха да мислим с главите си и да не четем глупостите в учебниците. И това през 80-те години, не в разградените дворове след 89-та. Да си правил случайно класно по откъс от текст на "Щурците"? Щото аз съм, през 1984. В нашата гимназия никога не може и сега да попадне кандидат, допуснал дори една от фрапиращите правописни грешки, с които са пълни постингите ти, включително и този.

Та колкото и да са ти били добри учителите, каквито и "иновации" да са експериментирали да прокарват, не можеш да ми сравняваш литератори от МГ с такива от ЕГ. Камо ли пък с най-доброто ЕГ, даващо на випускниците си подготовка, равняваща се по някои предмети на вузаджийска.

Така че продължавай тихичко да си гризеш ръкавките от завист към мен и да си похрачваш нескопосаничко, колкото ти позволяват силиците.




Тема Re: Ха-ха-ха!нови [re: Fragask]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 20:30



Да не би ненормалник като теб да е изпълзял от 1ва Английска Езикова Гимназия - София?

Няма ли някой ден да посочиш тези фрапиращи правописни грешки, с които били пълни постингите ми? Освен главните букви в началото на изреченията ще имаш ли за какво друго да се хванеш, буквоядецо?

Интересно ми е с какво мижитурка като теб си изкарва прехраната, че имаш време, енергия и желания да ходиш и по форумите да беснееш.



Тема Аминови [re: DarkSide]  
Автор Fragask ()
Публикувано30.05.08 20:39



доколкото разбрах от твои предишни споделяния из клубни теми, ти си имаш някаква нова редакторка, от която си във възторг. Тя правилно те учи да гледаш критично към текстовете си и да не се скъпиш на корекции спрямо тях.
Ще ти предложа нещо по тематиката, което намирам за доста добро. Влез в сайта на Литернет и в раздела "Автори" намери Кристин Димитрова. После прочети от нея "ЗА БИТКАТА МЕЖДУ МЕНЕ И ПИСАНЕТО И КАК ТО ПОБЕЖДАВА". Писала го е точно на тема творческо писане и е като за масови потребители, както каза, че харесваш да е написано.



Тема Re: Аминови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано30.05.08 20:51



новата ми редакторка е всъщност стара приятелка, която за съжаление няма никакво време защото е яко работеща млада майка ... и на всичкото отгоре не иска да ми вземе пари и при тези условия аз не мога да я товаря със сериозна работа - просто и пращам текстове и тя ги коментира в свободното си време от домакинстване, приспиване на бебе, довършване на служебната си работа и обръщане на внимание на съпруга си ... което не и пречи да е извънредно полезна, макар и твърде критична според крехката ми душевност

благодаря за препратката, чел съм го това, но пак ще го прочета, доколкото си спомням беше добре и интересно написано

E=mc²


Тема Не,нови [re: kpилe]  
Автор Fragask ()
Публикувано30.05.08 20:58



І АЕГ - София е изпълзяла от моята гимназия, както и ФЕГ - Варна. Виждам колко си в час, след като си мислиш, че от І АЕГ е започнал светът.



Не намираш ли грешки в "Пиши си като ти се пиши, издавай си ги на самиздад, 3ти-4ти клас, след 7ми клас"? Само една такава на приемния по български в моята гимназия и няма да ти четат нищо по-нататък, директно пишат слаб(2). И отиваш в МГ-то после, при добрите литератори:)))

А сега нещо за модераторката, защото предполагам създание като теб ще тръгне да си редактира поста:
"Да не би ненормалник като теб да е изпълзял от", "интересно ми е с какво мижитурка като теб си изкарва прехраната".

Г-жа а з, подесетвам вече, че не мерите с един аршин. Вижте тези епитети от него и вижте вашето мълчание. Да се считам ли свободен да използвам същите изразни средства?



Тема Re: Не,нови [re: Fragask]  
Автор kpилe ()
Публикувано30.05.08 21:15



Изразните ми средства са напълно недостатъчни, за да отговорят на твои провокации като "...такива като крилейко да се юдят, че нямало..." и "Така че продължавай тихичко да си гризеш ръкавките от завист към мен и да си похрачваш нескопосаничко, колкото ти позволяват силиците."

Ти си този, който за някоя печатна грешка (typo) ръси плюнки с маркуч като "фрапиращите правописни грешки, с които са пълни постингите ти, включително и този." Пак те призовавам да посочиш тези фрапиращи, правописни грешки или да си ходиш в дупката, откъдето си излязал.

Не знам с какъв аршин мери модераторката, но аз се уморих от виртуалния тормоз на един трол с лабилна психика, който се впил в мен като кърлеж и смуче ли смуче.

Изказванията ти за 1 АЕГ отново са плод на някакви болни фантазии. Съвсем наскоро училището навърши 50 години и не ме интересува дали си фантазираш, че е произлязло от някоя забутана руска гимназия, в която си бил комсомолче и си доносничал за другарчета ти, докато майка ти е правила куплети на някой партиен секретар, за да не те пратят още като ученик на почивка в Курило.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.