Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:37 20.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Духовна или финансова бедност ...нови  
Автор Maтa Kocмaтa (космат маймун)
Публикувано01.05.08 20:04




Писмо до Мама - Емил Димитров

Каква невеста си била ти, мамо, мила мамо,
как светнал, светнал младоженческият двор,
когато те извели на хармана, мила мамо,
за твойто първо сватбено хоро.

Какви коси, едничка ли девойка,
въздишала на моминският праг,
да метне като житена ръкойка
таквиз коси до момъка си драг,
а те преливали се буйно или плахо.
Години, мамо, има от тогаз
и три деца с косите ти играха,
с тях играх в люлката и аз.

Каква невеста си била ти, мамо, мила мамо,
как светнал, светнал младоженческият двор,
когато те извели на хармана, мила мамо,
за твойто първо сватбено хоро.

В такива дни, аз плахото селяче,
поисках за гимназия пари,
а ти над нашата бедност да поплачеш,
зад кладенеца привечер се скри.
На заранта прегърбена и жалка
с отрязани коси, с подпухнали очи,
прегърна ме и каза: "Препечелих малко,
вземи, вземи парите, сине, и учи!".

Каква невеста си била ти, мамо, мила мамо,
как светнал, светнал младоженческият двор,
когато те извели на хармана, мила мамо,
за твойто първо сватбено хоро.

Сега са други врема и друг просторът,
пораснах, учих, ето ме сега!
Здрависват ме с любов добрите хора
и ненавижда, мрази ме врагът.
Едва ли,ала ще успея, мамо,
как няма да успее твоя син,
пред който, като неплатен, огромен данък,
лежат продадените, майчини коси.

О, мила мамо !


Българското литературно творчество винаги е представлявало отражение на битието в което е съществувал, съществува и предстои да съществува българинът. Но защо това творчество издига в култ образа човекът пораженец и нагнетява в душата на всички докосващи се до него усещания и настроения за безнадеждност и тежест за това, че сме живи? Днес избрах тази песен за да разсъждавам над духовете вселени в българските души. Не мисля да спестя критиката си, а още по-малко мисля да заемам крайна националистична позиция, дори напротив.

Анализът е най-добре да започне дума по дума от първото изречение, в случая припева. “Каква невеста си била ти, мамо” още първото изречение навява на мисълта, че съответната девойка е била изключителна, тоест имала е дарби, които едва ли са били присъщи на повечето други девойки. Това твърдение ще бъде гръбнакът на тезата, която смятам да защитавам, защото от тези думи става ясен потенциалът на тази млада жена и съответно как този потенциал бива развит в последствие. Изречението продължава “… как светнал, светнал младоженческият двор …”, описаният вид просветване може да бъде единствено отражение на реакцията у хората намиращи се на двора, а това ще покаже, че девойката не само е имала заложби, но те са били оценени и от другите хора.

В следващите изречения историята се разказва в посоката на сватбен ден. Но какво е най-важно при една женитба? Най-важното е жената да осигури възможно най-добро бъдеще на своето поколение, тоест изборът на жених. Тук възникват множество въпроси защо женихът бива игнориран в развитието на действието и защо тази девойка е имала толкова ниски критерии, че да се прицели в жених, който не е способен да даде максималното за отглеждането на потомството? Физическа красота на булката, комбинирана с детинска глупост и наивност - това може би е една от най-лошите комбинации. Определено съвременните българки коренно се различават от лирическата героиня, тъй като в повечето случаи са средно грозновати, средно образовани, предимно с лоши маниери, лошо възпитание, лошо отношение към мъжете и семейството, но за сметка на това много пресметливи и дори меркантилни, което може да се характеризира дори като форма на първична интелигентност, помагаща да осигурят най-доброто за себе си и за потомството си.

Вторият куплет потвърждава данните на момичето и бегло прокарва образа на жениха. Думата “драг” дава и част от разковничето защо тази жена е направила погрешен избор за своята женитба, а именно оженила се е по любов. Но колко важна е всъщност любовта? И възможно ли е тази любов да бъде по-силна от студа, глада и мизерията? Струва ли си заради едно чувство човек да обрича на мизерно съществуване себе си и децата си? В същото време, рационално ли е човек да създава семейство, при положение, че не е в състояние да осигури достоен живот на потомството си? Вторият куплет ни показва и друга много важна особеност в бита на българина, а именно пълното безразсъдство по отношение на семейно планиране и липсата на елементарна сексуална култура. Въпреки че действието от песента се разви в години далечни на нашите, сексуалната култура в човешките общества има корени още в най-древни времена и е абсурдно отговорни хора да не се съобразяват с последиците от собствения си сексуален живот. Да имаш три деца е трудно дори в наши дни, а човек може да си представи какво е било в миналото. Да допуснеш да имаш три деца, означава че никой не е помислил за последиците от своите действия точно в сексуален план. Нехайството и безотговорността не бива да пораждат съжаление, колкото и силен да е текстът на тази песен. Все пак, появата на тези три деца е следствие от човешки дела, за които трябва да се поема отговорност. И отново принципът за рационалност, дори след като децата са били родени, не е било нужно те да бъдат отглеждани в собственото си семейство, след като за това не е имало ресурси. В развитите западни общества още през средните векове е имало практика деца за които не може да се положат нужните грижи да се изпращат за отглеждане при заможни роднини. Подобен ход би дал шанс на първото дете да бъде отгледано в нормални условия (собственото семейство), както и на следващите деца, които макар и с по-тежка съдба биха били в по-наситена с ресурси среда. Този вид рационално мислене се наблюдава и в българското общество, предимно в прослойката от ромски произход. Стотици деца биват изоставени от майките си още в най-ранна детска възраст, което може би им дава много по-добри условия и шансове за реализация в този живот, макар и да израстват по домове за сираци, извън обичайната семейна среда. Въпреки това, да живеят в мизерия с родители алкохолици, наркомани или психически болни е много по-лоша съдба.

След второто повторение на припева следва най-сърцераздирателния куплет в песента. Защо българинът винаги е с ниско самочувствие и винаги подценява себе си? Защо е нужно да си “плахото селяче”? Защо винаги сами си слагаме етикети? Ние сме хора, ние сме това което природата ни е дала, защо трябва да го гледаме винаги от най-негативната страна? Вярно, да израснеш на село е ръка с лоши карти за покер, но единствено от играча зависи те да бъдат изиграни правилно. Нашата нация не желе да възпитава победители, не желае да възпитава лидери, а тенденциозно мачка самочувствието на индивидите изграждащия. За да бъде плахо сираче това дете то тенденциозно му е насаждано внушението, че то едва ли не е трета категория човек. И може би точно това е най-характерното за селската душа - липсата на амбиция, на хъс, на наглост, на стремеж, на безскрупулност, на алчност, на овълчване към света и хората - все черти много характерни за съвременното ни общество. Вярно негативни черти, но чертите на победителите, на хората, които прегазват всичко и всеки за да бъдат на върха, за да налагат успеха.

За добро или зло родителите са тези, които трябва да осигуряват ресурсите за оцеляването на потомството и едно дете, освен да поиска от родителите си друго няма какво да направи, а и не можем да очакваме да направи каквото и да било друго. Веднага след което следва фрагментът с бедността. Кой е отговорен за финансовата бедност? Може би най-задаваният въпрос през всички векове. А най-простият отговор (дори по принципа на Окам) е самият беден. Бедният човек или нация носи цялата отговорност за това, че не са положени достатъчно усилия тази бедност да бъде намалена или изцяло избегната. В онези времена бедността е можело да се избегне, като човек просто не се жени, не ражда деца и работи достатъчно за да изхранва себе си. При много крайна бедност рационалният подход е бил естествената миграция, точно тази миграция е изградила една велика държава каквато е САЩ. Миграцията е нещо, което хората правят още от най-дълбока древност и то в търсенето на по-добри условия за живот. И точно тук пада личната отговорност върху плещите на лирическата героиня. Защо тази жена не е потърсила по добър жених? Защо не се е постарала самата тя да се образова? Защо не е заминала някъде другаде, където животът е по-уреден и доходите са по-добри? Защо по-дяволите не е станала най-елементарното, което хиляди бедни жени и в наши дни правят - проституция, колкото и вулгарно да звучи? Отговорът е много прост, защото лирическата героиня е човек, който не си е мръднал и малкият пръст за да подобри съществено имотното си състояние, а по този начин е обрекла и потомството си на бедност. Сълзи над бедността, това не може да са сълзи на безсилие, особено след като по никакъв начини не са положени усилия да се избегне създалата се ситуация. Авторът на песента много неправилно представя бедността като вид божие наказание, а тя в никакъв случай не е нещо такова. Бедността е вид самонаказване на бедния, спрямо самия него си, за това че не е положил достатъчно усилия да контролира собствената си съдба. Още повече, сълзите се ронят скришом зад кладенеца, вместо проблемите да се стоварят открито на масата и да се хвърлят всички усилия за решаването им. Но това не бива да ни учудва, българинът винаги е имал склонност да бяга и да се крие от проблемите си, вместо да ги атакува фронтално и да ги решава с твърда воля и желязна ръка.

Следва най-силният в емоционално отношение момент - осигуряването на парите. Не разбирам защо трябва да има драма във всичко това? Имало е проблем, хвърлени са определено количество усилия за решаването му, намерено е решение! Няма никакъв смисъл, човек да изглежда прегърбен и жалък, особено след като е разрешил сложен проблем, та било то и с цената на тежки саможертви. Но и тук егото на българина стои над проблемите и тяхното решаване. Хората в наши дни продават телата си, продават органите си, продават душата си, за да осигурят финансово бъдещето си и това е нещо съвсем нормално, нещо прието от обществото. Всички тези хора не страдат от решението което са взели, а в много от случаите достойно защитават своя избор и своя начин на живот. Просто този куплет стига абсурдът на ситуацията - от една страна сме бедни, мързи ни да работим, мързяло ни е да учим за хубава професия, мързи ни да мислим за неща като семейно планиране, но дори най-дребната жертва е супер голяма загуба за нас, е на това по-голям абсурд здраве му кажи.

За щастие песента завършва много силно и все пак следващото поколение минава през всичко което е нужно, плаща всяка цена за да постигне успехът, който е така нужен на всеки от нас.

Много хора биха казали, че сме далече от времената които тази песен описва. Но някои от нас им се падна да бъдат деца точно в годините 1993 - 1998, а тези две години се характеризират с две национални финансови катастрофи. В онези години някои хора не можеха да купят достатъчно храна за децата си, да им платят учебниците и да им купят дрехи за училище. Всички ние, които сме преживели онези години знаем какво усещане остава тази песен в душите ни, всеки път когато я чуем. Също така знаем през какво сме преминали, каква цена сме платили за всяко нещо, което сме получили. И сега, през призмата на времето, когато животът на някои от нас драстично се подобри, разбирам колко много е можело да се направи в онези години и как един цял народ бе безхаберен за собственото си бъдещ и за бъдещето на собствените си деца.

Save the original.


Тема Re: Духовна или финансова бедност ...нови [re: Maтa Kocмaтa]  
АвторФy roлeмия мycтak (Нерегистриран)
Публикувано01.05.08 22:06



Но някои от нас им се падна да бъдат деца точно в годините 1993 - 1998, а тези две години...

?!?



Тема Re: Духовна или финансова бедност ...нови [re: Фy roлeмия мycтak]  
АвторЛи (Нерегистриран)
Публикувано02.05.08 11:19



Тези две години не са ли все пак пет?



Тема Re: Духовна или финансова бедност ...нови [re: Ли]  
Автор kpилe ()
Публикувано02.05.08 11:56



ако си пийнеш достатъчно, може и 1 да ти се види...

освен тва петилетките се преизпълняват за 4, 3, защо не и за 2 години?





Тема Re: Духовна или финансова бедност ...нови [re: Maтa Kocмaтa]  
Авторa з (Нерегистриран)
Публикувано02.05.08 14:38



аз не разбирам какво е това.
ако целта е била да бъде смешно - на мене вероятно ми липсва този вид чувство за хумор, към какъвто е адресирано.
ако е сериозно - звучи ми като написано от извънземен октопод, който изследва живота на земните птици, или като от птица, която анализира живота на извънземните октоподи според своите разбирания, все едно.
очаквам в някоя следваща празнична поредица от айляшки дни изследване върху фантин на юго спроти подземния живот на картофите през зимата, или все едно какво





Тема Благодаря ви, другарко Петрованови [re: Maтa Kocмaтa]  
АвторKoцeтo (Нерегистриран)
Публикувано03.05.08 02:37



, че на класното за Белоногата през 1985-та, сте ми писала 4 1/2. Намерих си тетрадката в мазето и се просълзих. Вътре се мъдрят шедьоври, като: "На истинското разбиране за щастие на българската девойка (Стига ми мене стари си родители да гледам), везирът противопоставя перверзните си схващания (В сърма и злато по чардаци ще ходиш)" (по памет цитирам, забутах нейде тетрадката). Или: "Усещайки безсилието си пред българката, везирът става агресивен."
Кое ли му е било перверзното човек да ходи в сърма и злато?

Да не говорим колко фин мъж е бил великия везир на Османската империя....да беше излязъл да пие вода от извора Митьо Очите или някой друг келеш от близкото заведение "Приказките" край Харманли и да бе засякъл белоногата сам-самичка - чакай ти да стане поема от литературната класика.
Споделям го, щото коленича пред Труда на учителя по литература. Това да изчетеш внимателно 30 серсемлъка като нашите (моите за Белоногата, на Мата Космата за красивата песен на Емил Димитров и още 28), да се опиташ да вникнеш в средношколските пишман-метафори и да напишеш нещо приятно с червен химикал накрая, че автора да не го бъхтат много у къщи като си покаже класното...нерви и сърце си иска.
Благодаря ви, др. Петрова.



Тема Re: Духовна или финансова бедност ...нови [re: Maтa Kocмaтa]  
АвторPocи (Нерегистриран)
Публикувано03.05.08 21:10



По-голяма простащина от твоя анализ на една прекрасна българска песен не съм чела. Дир.бг трябва да се закрие.
А



Тема Re: Духовна или финансова бедност ...нови [re: Maтa Kocмaтa]  
АвторTeди (Нерегистриран)
Публикувано03.05.08 21:17





Това е невероятно красива песен и трябва да си смотан демагог за да злобееш по нея.



Тема Re: Духовна или финансова бедност ...нови [re: Teди]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано04.05.08 12:13



Анализът си е много готин, защото е тънък бъзик и не бива в никакъв случай да се възприема буквално. Бъзикът си е очевиден, според мене.





Тема Re: Благодаря ви, другарко Петрованови [re: Koцeтo]  
Авторa з (Нерегистриран)
Публикувано04.05.08 15:06



вчера уж небрежно мернах благодарната ти ода : ) за другарката петрова и, небрежно, небрежно, ама явно нещо ми е щукнало и там седи, та да го кажа.
нерви и сърце се иска, така си е, ама не за да напишеш нещо милно с червена химикалка, та да си нямаш грижи и ти, и милото пукалче-метафоритворец, а някак си май е друго.
сетих се за навремето, един дребен и по повърхността с нищо интересен скандал. даже какъв ти скандал, тихо недогледано недоразумение.
в малките класове, преди гимназията, учехме българска литература; не си спомням в кой клас точно. другарят, такъв един приятен скучко, както ти казваш, драскаше разни нищо незначещи глупости с червената химикалка и мирно село.
до деня, в който взе, че попита рутинно за "художественото майсторство" в "записки по българските въстания". и аз взех, че честно му казах, че ако ли захари стоянов да ми е много симпатичен, не мога да открия нищо художествено и майсторско откъм художество в неговите "записки".
другарят реагира погрешно като се засмя мило. и махна с ръка да си сядам.
и така изведнъж ми отмиля...
май тогава за първи път разбрах, че някой може да изглежда мил без непременно да го е грижа за тебе.
когато си малък такова откритие е много самотно, ставаш още по-малък... и не знаеш боли ли те, колко точно си тъп, или си виновен ПАК за нещо.
добре все пак, че после имах други учители, та имах и възможност да направя разлика.
по-благодарно ми е към тези, които са ме докарвали до сълзи и ален бяс, но са ме боцкали да мисля и нещо повече - заявявали са ясно, че забелязват, че децата мислят и това е добро. това, че го правят.

знам, че ти се пошегува и нали ти казвам, отначало ме усмихна.
а после взе, че ми стана може би малко ненужно сериозно, ама станалото - станало : )




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.