Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:17 02.07.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема феноменът "къв си ти бе, че да ми казваш"нови  
Автор kpилe ()
Публикувано15.04.08 20:48



наблюдавах го на кастингите на мюзик айдъл 2 - идва некъв/неква кенлиец/кенлийка, няма глас, пее/крещи фалшиво, не си знае текста или дори не знае езика, на който пее, ама надут, надут! и вика на журито "ти ли ще кажеш, че не мога да пея"? водят го/я Иван и Андрей при други състезатели - хайде попей им малко на тях да видим. и същото, реакцията е "тия мухльовци ли ще решават мога или не мога"?

та същото е тук в този клуб, само дето читателите не сме жури и дори не сме длъжни да даваме оценка, когато някой пише дотолкова фалшиво, че се чудиш няма ли този човек честни приятели, близки и т.н., които да му кажат да не се излага пред непознати.

какво да им напишеш на такива? ако нищо не им отговориш, се сърдят, че няма отзиви. ако им кажеш да не хабят хартия/простанство на диска с писанията си и да се насочат към нещо друго, още повече се сърдят. ако деликатно им го намекнеш, не стоплят. някой се нахвърлят върху теб с псувни, други те обвиняват, че не "милееш" за българското, все едно че неграмотните и стилистично неиздържани писания не са сами по себе си обида за българския език/литература.

хора, които пускате творбите си (или части от тях) в клуб Литература, какво очаквате като реакция? ако просто търсите читатели - защо сте се прицелили толкова високо? във всеки един клуб ще ви прочетат с по-нисък критерий.

когато съм пускал мои неща тук съм искал да видя дали "ставам" за нещо, да получа критики в детайли, да се пробвам пред доста по-претенциозна публика след като вече съм "завладял" литературната сцена на други клубове.

та какво точно търсите вие тук, любопитно ми е.

и моля ви, пуснете най-накаря нещо, което става за четене, моля!



Тема Re: феноменът "къв си ти бе, че да ми казваш"нови [re: kpилe]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано15.04.08 21:21



липсва ми общуването на български и за това съм в дира, за съжаление тук е голямата скука, особено откак я няма и козата

намерих си истинска професионална редакторка и нямам повече нужда от проби дали ставам, но с кеф бих се включвал в обсъждане на текстове на известни и неизвестни автори, както и в дискусии относно процеса на писане, редактиране, издаване, абе въобще всичко свързано с книгите по света и у вас и у нас

Не страшны дурные вести -
Мы в ответ бежим на месте.


Тема Re: феноменът "къв си ти бе, че да ми казваш"нови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано15.04.08 21:28



ами дори като обсъждахме твоите текстове, ти си с пъти по-добре от други хора, които напоследък си пускат нещата. и като текст и като реакции към мненията.

епичните дискусии за кохезията явно не са те стреснали. :) това ме радва...

я издай нещичко от това как се работи с истинска професионална редакторка? какво точно ти прави на книжката - насочва те как да я оправяш или тя самата ти оправя текста? българка ли е? как я намери?

раздуй малко, това е новината на месеца за клуб Литература след като бозата си хвърли оставката.



Тема критикуванови [re: kpилe]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано15.04.08 21:57



критикува, постоянно критикува, ужасно много критикува, заяжда се и за най-дребното нещо ... ама знае как да представи унищожителната си критика по начин, който предимно да ме амбицира, и по-малко да ме кара да се чувствам пълен некадърник - абе никак не е лесно, всъщност тя за пръв път работи с книга в процес на писане и това май хич не й е лесно, а и то май при тяхната работа всеки път е различно, така че взаимно се учим, засега още нищо не е пипнала по текста, защото той не е завършен, чете и ми пише съображения, а аз променям и нагаждам, режа, кълцам, рендосвам, шкуря и пак изпращам ...

българка е, аз все още не владея друг език на ниво литературно изразяване, преди време опитах с тукашна филоложка и установих, че съм МНООООГО далеч от литературния френски, ми то си е направо друг език тва ... аз съм свикнал на разговорен и мисля на разговорен, а литературния ми е пасивен - демек разбирам го, ама сам нивгаш не бих се сетил така да го кажа, малко съм чел на франсе ... и се видя, че трябва после всичко да се пренаписва от разговорен на литературен и реших, че няма сми да се мъча да пиша на франсе или пък инглиш, където положението ми е пак такова - пасивно



Не страшны дурные вести -
Мы в ответ бежим на месте.


Тема Re: критикуванови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано15.04.08 22:28



чакай са, тя по коя книга работи? по тъмната страна или по тази, която сега пишеш, за мизантропа-чистофайник?

любопитно ми е - сред критиките й има ли някои от нещата, които ти бяхме писали в онази тема?

а аз си мислех, че знам поне малко литературния английски, преди да препрочета параграф 22 в оригинал

толкин ряпа да яде пред такова речниково богатство.



Тема Re: феноменът "къв си ти бе, че да ми казваш"нови [re: kpилe]  
Авторceдлoтo_нa_koня (Нерегистриран)
Публикувано15.04.08 22:51



важно е хората да си обменят високопарни слова относно "кохезията" и "кохерентността" на даден текст, ама не е ли по-хубаво, когато просто си споделят? това, че на някои не им понасят пиперливи забележки и захапки, не значи, че на всички им трябва редактор





Тема Re: феноменът "къв си ти бе, че да ми казваш"нови [re: ceдлoтo_нa_koня]  
Автор kpилe ()
Публикувано15.04.08 22:58



има клуб "слоделено", чиято идея е просто да си споделят хората.

за кохезията и кохерентността за пореден път казвам, че те бяха част от разговор между мен и бозата като и за двама ни тези думи бяха смислени (за нея повече естествено). това, че след този разговор, дарки реши, че е много смешно в стилистиката да се използват подобни термини, е друг въпрос.

когато даден текст не става за нищо и като идея, и като изпълнение, как предлагаш да си споделяме този факт?



Редактирано от kpилe на 15.04.08 22:58.



Тема Re: феноменът "къв си ти бе, че да ми казваш"нови [re: kpилe]  
Авторcпoдeлeни_kpилe (Нерегистриран)
Публикувано15.04.08 23:02



дребнаво заядливи забележки биха свършили същата работа като "невероятно, такъв талант не бях виждал от години", не смяташ ли?



Тема Re: феноменът "къв си ти бе, че да ми казваш"нови [re: cпoдeлeни_kpилe]  
Автор kpилe ()
Публикувано15.04.08 23:10



ами за работа - каква работа да се свърши... не виждам. да не сме дошли тук работа да вършим, я? :)

просто алтернативите са:

- мълчание
- директно казване "тва не става за нищо"
- някакъв намек
- иронични забележки, като това за таланта - някой би казал, че и то е заядливо

ти лично коя алтернатива предпочиташ? :) освен ако не съм пропуснал нещо





Тема Re: феноменът "къв си ти бе, че да ми казваш"нови [re: kpилe]  
Авторaлтepнaтивни_нaмeци (Нерегистриран)
Публикувано15.04.08 23:26



когато нещо "върши работа", не е задължително да става дума за ръчен труд, както знаеш


аз лично предпочитам милите намеци, защото:
1. те не подценяват моя труд, т.е. да си имаме уважението

2. казват много повече от "това е боклук"
3. ако бъдат приети, знаеш, че си имаш "работа" () с човек, който наистина иска да разбере и е готов да приеме всякакви мили препоръки.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.