Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:59 01.05.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Отдавна ме гложди една питанканови  
Автор Fragask ()
Публикувано11.03.08 01:31



Реч иде за поклонничеството на начетения инак и обигран български читател пред чуждестранната художествена литература. Нима не разбира, че като чете някоя книга от чужд автор, всъщност чете текст, преведен му от друг български читател, па бил той и професионален преводач? Ерго, де факто чете книгата, която е "написал" преводачът, нали така? Тоест не може да се докосне до тънкостите и нюансите на оригиналното авторово произведение, а гълта като паток адаптирания към усреднените нашенски критерии за съвременна четивност ерзац.

Моето мнение по въпроса ли? Още от дете съм възпитаван, че човек ако иска да прочете произведение от някой автор, трябва да научи езика, на който той пише. Само тогава може да твърди, че е чел даден автор. Затова и чета книги, от съответните пишещи на тях автори, само на 4-те езика, които владея отлично, аусгецайхнет, превоссходно, ексълънт - български, немски, руски, английски. Френски, испански и италиански знам, уви, на дередже колкото да си изкарам хляба и боя, както и да се оправям по летищата и градовете на съответните говорящи на тях държави. А все не остава време да ги нагъна сериозно, за да ги докарам до ниво да чета книги на тях...

Та! Чакам вашите становища абаут дис кейз, който ми занимава съзнанието от поне едно десетина години насам!



Тема Re: Отдавна ме гложди една питанканови [re: Fragask]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано11.03.08 09:53



е, ако това може да те успокои, аз пък имам точно обратния на твоя проблем - в последните 10 години изобщо не съм чел на български, от което изглежда ми е силно пострадал начинЪт на изразяване на въпросния, водещ ми се за майчин, език, поради което клубния гръцки хор непрестанно ме праща в първи клас да съм се бил научел да чета първом, пък сме щели да видим по подир ...



Не страшны дурные вести -
Мы в ответ бежим на месте.


Тема Re: Отдавна ме гложди една питанканови [re: Fragask]  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано11.03.08 10:23



Така, както аз го разбирам е, че чета книга преведена (преди всичко) от професионален преводач, който е и български читател.

Това означава ли, че не си чел (примерно)- Маркез, Алберто Моравия, Ал. Дюма, Жул Верн, Екзюпери, Сервантес, Джани Родари?



Всяка крайност води до ограничение, ако на теб ти допада-ок, аз не си представям детството си без Астрид Линдгрен.

На прима виста изброявам.

Думи, думи и нищо повече

Тема Re: Отдавна ме гложди една питанканови [re: Пъpпъл]  
Автор Fragask ()
Публикувано11.03.08 11:06



Отговарям чинно и прилежно: Маркес и Алберто Моравия не съм ги чел, но и не намирам да са образували незапълняема дупка в литературната ми образованост и във формирането на "правилния" ми литературен вкус, което в този клуб се счита за "фундаментално" и "задължително"



Ал. Дюма, Жул Верн, Екзюпери, Сервантес и Родари съм ги чел на руски, защото там преводът максимално се доближава до оригинала, поради огромната конкуренция от преводачи! Баща ми е минал по този път, по него минах и аз, това е...

Да, и моето детство не е без Астрид Линдгрен и Селма Лагерльоф, но примерът ти е некоректен, защото става дума за детска литература, а в нея се набляга предимно на фабулата, не на стилистиката и съдържимото.
Все едно да ме питаш дали съм чувал за приказките на Шарл Перо
Има си аксиоматични параметри, които не са обект на настоящата дискусия, ако схващаш



Тема Re: Отдавна ме гложди една питанканови [re: Fragask]  
Автор Пъpпъл (марципанена)
Публикувано11.03.08 11:19



Мне, не схванах кои аксиоматични параметри не са обект на настоящата дискусия.

Излиза, че филията има две страни, все пак.



Не мога да разбера ти как схвана, че примерно Джани Родари е бил по-добре преведен на руски, отколкото на български, след като така или иначе не си чел оригинала? Излиза, че се доверяваш на резултатите от един конкурс проведен също от...... читатели, били те и някакви светила преводачи?

А Шарл Перо на кой език беше преведен най-добре?

Лично моят "правилен" литературен вкус формираха и доста "нехубави" книги и автори.

Не мисля, че примерът ми за детската литература е некоректен, (ако приемем, че питането ти е коректно), защото с това твърдение, че се набляга на фабулата, а не на стилистиката подценяваш доста хлапета. Това едно. И друго-не мисля, че детските автори, когато пишат книга разсъждават-фабула да има, другото е без значение.

п.с. На Маркез му бях дълго време фенка.
Селма Лагерльоф не бих казала.

Думи, думи и нищо повече

Тема Re: Отдавна ме гложди една питанканови [re: Fragask]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано11.03.08 12:44



ми един Маркес, например?
или сичко френско, дето наистина си заслужава да се прочете?
да го духат? :)

иначе да, това би било най-доброто възможно. ама докато научиш всеки език до екселенц...
?

и тук е ролята на истински добрия преводач. който да се докосне до тънкостите и нюансите на оригиналното авторово произведение и да ги ПРЕСЪЗДАДЕ за другоезичния читател. вземи една Лиляна Минкова, например. там дори не е необходимо да прочетеш оригинала, за да разбереш, че имаш насреща един наистина брилянтен превод.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Отдавна ме гложди една питанканови [re: Fragask]  
Автор kpилe ()
Публикувано11.03.08 17:42



да, много хубава тема, освен някои ненужни характеристики като "поклонничество".

първо не бих нарекъл харесването на не-българска литература поклонничество, обратното за мен е поклонничество, просто защото българската литература е капка в морето и по обективни причини няма толкова стойностни неща колкото в общата световна литература.

второ, да! обсъждали сме това нееднократно... много по-добре е да се чете в оригинал, макар че някои преводи сигурно са достатъчно добри. но пък както някой отбеляза няма как да знаеш кои са достатъчно добри (макар че можеш да се ориентираш донякъде примерно по цялостното качество на изданието, което се обсъждаше в една друга тема). но да, определено да, най-добре да четеш в оригинал. аз например от известно време чета единствено литература написана на английски в оригинал. естествено има много неща на други езици, които си струва да се прочетат, от друга страна не съм прочел дори 10% от нещата на английски, които си струва да се прочетат, така че за момента не се притеснявам за другите езици



трето - какво означава за теб да владееш отлично един език? примерно английският ми език е много добър, покривам ниво C2 да кажем, но въпреки това не може да се сравнява с родния ми български (да кажем най-малко, че речникът ми на английски е 3 до 5 пъти по-беден). а дори българския не мисля, че съм го овладял напълно.... така че като пишеш с такова самочувствие за езиците, които владееш - колко богат е речника ти на английски, немски, руски? защото ако не е достатъчно, не мисля, че четенето в оригинал ще ти даде толкова много. по принцип ми е доста трудно да повярвам, че българския, руския, английския и немския ти са на едно и също ниво (освен ако българския не е на много ниско).

моята лична стратегия е да се опитвам всячески да си добутам английския до нивото на an educated native speaker и да изчета каквото има от стойностната литература на английски. след това (което ще ми отнеме най-малкото още 10-15 години и то ако си седна на гъза) ще се захвана да направя същото с някой от по-слабите си езици, т.е. френски или руски :)



Тема Re: Отдавна ме гложди една питанканови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано11.03.08 17:46



че пиши на езика, на който най-много четеш... английски ли, френски ли...

естествено, че ще пострада българският, аз постоянно имам проблеми да се сетя за някакви неща на бг, щото ми идват първо на английски.

ма защо ти е изобщо да пишеш на български? за да имаш удоволствието да те редактират и издават буквите ли?



Редактирано от kpилe на 11.03.08 17:48.



Тема Re: Отдавна ме гложди една питанканови [re: DarkSide]  
Автор Fragask ()
Публикувано11.03.08 19:18



Сакаш отговора ми ли? Ами заеби и си тури на оная работа "клубния гръцки хор", както са те учили старите кучета в казармата, и си глей после рахатлъка


Това мога да ти дам като съвет
Дотам ми стигат силите, друже, не повече



Тема Re: Отдавна ме гложди една питанканови [re: Пъpпъл]  
Автор Fragask ()
Публикувано11.03.08 19:26



Е, от дотук прочетеното от тебе разбрах, че ... няма да се разберем с теб и това си е



Да, Родари, Екзюпери и Перо бяха по-добре преведени на руски - имах база за сравнение!

п.с. Маркес да го духа... и то под вода...
п.с.с. За Селма Лагерльоф не си права, ще ме извиниш




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.