Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:56 24.05.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема трети опит за началонови [re: DarkSide]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано07.03.08 15:13



Женевиев Русо беше на тридесет и една години, беше омъжена от пет години и през последните три изобщо не беше правила секс. Това изключително улесняваше задачата, но Смит беше професионалист и знаеше, че и най-дребния детайл може да провали всичко. Затова беше откраднал камионетката чак във Франция, на почти двеста километра от границата с Белгия. Надлежно пребоядисана, тя вече с нищо не се отличаваше от хилядите си посестрими, използвани от белгийската енергйна компания за ремонт и поддръжка на газовите инсталации. От битпазара до Южната гара в Брюксел, Смит успя да се сдобие и с автентичен работен гащеризон, каскет и куфарче за инструменти.
Адресът се намираше в един от наскоро възникналите жилищни квартали, населени от хора с доходи, значително по-високи от средните за страната. Мястото беше тихо, изобилстващо от зеленина, къщата беше нова, слънчева и просторна. Тъмно синьото Волво на Женевиев беше небрежно спряно на алеята пред двойния гараж, зад който се виждаше яркочервена пластмасова пързалка.
Когато Смит позвъни на вратата, часът беше осем и двадесет сутринта.

Не страшны дурные вести -
Мы в ответ бежим на месте.


Тема Re: да я наместим тогава...нови [re: Ли]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано07.03.08 15:24



четох част от коментарите за тази книга в Амазон - повечето яко я разхвалват

Не страшны дурные вести -
Мы в ответ бежим на месте.


Тема Re: трети опит за началонови [re: DarkSide]  
Автор Beceл Цaнkoв (присъединил се)
Публикувано07.03.08 21:19



Придържай се към първия си опит, той е най-добър. Направих едно бързо упражнение по редактиране върху него, можеш да го видиш тук -

Какво бих променил, ако героят се окаже със съответния характер в следващите 600 страници - в кухнята той ще е сам, защото е единак. Всичко друго си е както съм го написал. Това в моя вариант, де, в твоя може да е инак.

Подробност - виж колко съм съкратил, без да се губи информация, пък помисли не може ли 600-те страници да станат примерно 400?

Страницата на хумориста Весел Цанков -

Тема Re: да я наместим тогава...нови [re: Ли]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано07.03.08 21:38



браво за макюън!!! любимец е, умен мъж.
преди хъм.... доста години, преведох част от разказите му.
излязоха тук-таме, но не ми се занимаваше повече да издавам цялата книга.
дано най-накрая си намери читатели и в българия.



Тема Re: трети опит за началонови [re: Beceл Цaнkoв]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано07.03.08 23:17



видях го, адаш, благодаря ти за труда да направиш упражнението си върху текста ми ... звучи ми значително по-добре от моя текст, мамка му ... май не ми оставя нищо друго освен да извадя калъчката и да започна да си транжирам шестстотинте страници докато ги направя на триста ... някой някога ме беше посъветвал да махна всички прилагателни, може би има истина в такъв подход

а инак този предговор все още не съм решил дали ще го има изобщо ... ще хакна засега и трите си варианта в текста, пък ако някога си намеря редактор, той ще му решава

Не страшны дурные вести -
Мы в ответ бежим на месте.


Тема Re: Дискусията се поизмести...нови [re: DarkSide]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано08.03.08 01:31



с пет думи, защото нямам време за повече.

дарксайд, типичното място за учене на писане са примерно курсовете по творческо такова. само че там преподават средна ръка даскарля, които често не могат да надскочат собствения си стил и по-скоро задушават автора, отколкото да го научат на нещо важно.

иначе, писането се учи .... с писане.

доброто писане става с доста писане и доста саморефлексия, под което разбирай джилезен самоконтрол какво да НЕ напишеш. щото музата е едно, а качеството - друго. всяка трета тийнейждърка и всяка първа провинциална леля с претензии за душевност в някой момент я напъва отвътре някое бездарно любовно стихотворение. само че тва не е литература. за справка виж 90% от появяващото се в "буквите" (извинявай, иване).

доброто писане обаче се учи.... с четене. МНОГО четене.

никой не може да те научи да пишеш наготово. но можеш внимателно да се вглеждаш в текстовете на тези, които го могат и да гледаш как го правят. демек, да четеш МНОГО и МНОГО внимателно.

това не спрях под различни форми да повтарям в тоя клуб, обикновено докарвайки си озлоблението на драскачите. и това е нормално.

няма КАК да се научи човек какво е ДОБЪР и какво - КАЛПАВ текст, ако не е прочел СТОТИЦИ добри текстове. и не е видял КАК става.

a без да можеш да преценяваш кой текст е добър или не, отде да ти дойде саморефлексията, която споменах?

всеки може да пише посредствени текстове. въпросът е за чий хуй трябва да се пишат.

не тръгвам да ти коментирам текста, защото ако тръгна, ще трябва да го пренапиша.



Тема допълнениенови [re: Б.K.]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано08.03.08 01:46



между другото, темата с флаш разказите я пуснах не толкова за криле, колкото за теб. за да видиш как една цяла история може да се разкаже само в пет думи - напълно достатъчни, за да създадат у читателя мисловна картинка.
а литературата това прави - рисува си. и колкото с по-премерени средства, толкова по-добре.
щях да пусна и чехов за илюстрация, но не го харесвам. не че другите известни след цитираните са ми първа любов, обаче поне не ме дразнят толкова.
добрият писател не разточителства - той знае какво е нужно и не прави и милимунда повече.
разказите до 55 думи са от (полу)аматьори, но и там го има, в повече или по-малко рудиментарен вид, умението да се разказват историйки.

ти си.
разкажи ми нещо ВАЖНО в не повече от десет думи.



Тема Re: Дискусията се поизмести...нови [re: Б.K.]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано08.03.08 02:13



прочитането на добър текст ми носи естетическо удоволствие, но по никакъв начин не ми позказва КАК става доброто писане ... виждам само как еди кой си майсторски е нацелил точните думи в неговия си текст, обаче аз в моя си текст трябва сам да си ги намеря тези точни думи ... щот не мога да преписвам механично от някой корифей, а и не това е целта ми, аз искам да казвам моите си неща, които мен ме вълнуват, по моя си начин ... а как да намеря най-точните думи за това, та да ги предам тези неща най-добре - мистерия .... затова мисля, че обсъждането и разбора са може би по-полезни от поглъщането на конски дози КАЧЕСТВЕНИ (според чий критерий за качество?) текстове с надеждата като захвана да пиша, думите сами да ме намират.

Не страшны дурные вести -
Мы в ответ бежим на месте.


Тема Re: допълнениенови [re: Б.K.]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано08.03.08 02:17



четири трефи

Не страшны дурные вести -
Мы в ответ бежим на месте.


Тема Re: глупостинови [re: kpилe]  
Автор БoзaKocмaтa ()
Публикувано08.03.08 02:45



обещах си да е накратко, затова и на теб, само по повод на това:

В отговор на:

така че виж кво ще ти кажа - ти в този клуб си пускал ако не се лъжа само 1 нещо наподобяващо литературен опит "дъ букс са куул" или нещо подобно (май имаше и цифрички в заглавието). споменът ми от тази тема беше, че тръгнах да я чета, видя ми се ужасно досадна (помня само, че изброяваше някакви книги) и спрях може би на 1/6та от текста. после се появиха разни учудващо положителни коментари от клубари, които според мен имат добър (или някакъв) вкус




онова не беше 'литературен опит', беше си добре написана тема, като за тук. ако разбираш аналогията, и оперните певци си тананикат някакви неща, докато се гъргорлят в банята. да се пишат статии е едно, да се пишат постинги в непрестижен анонимен форум - друго. само че когато нещо е написано добре, това веднага си личи.

иначе казано,

това, което 'профито' веднага вижда в един текст, е умението на автора му да пише текстове. без значение точно на каква тема, в къф жанр и тъ нъ. в онзи текст то беше несъмнено, макар текстът да беше от 'ненарочните' - разбирай писан на един дъх.

най-общо, умението на автора да пише текстове личи по това, че:
- текстът има самобитен, силноизразен характер
- текстът 'стига' там, накъдето е 'тръгнал'. нито повече, нито по-малко.
- авторът се справя добре с наличния му инструментариум.

казвам 'наличния', защото с времето всеки се учи на разни 'хватки'. хвани и изчети който и да било от класиците внимателно, от най-ранните до късните му неща и ще го видиш.

в онзи текст присъстваха и трите изброени фактора.

друго, което 'профито' разпознава недвусмислено и веднага е лекотата на писане. един текст е добър, когато 'тече' безпепятствено. нарочно не ползвам терминология, но има нещо, дет съ вика intertextual cohesion. демек, текстът да е кохерентен сам със себе си. за това помагат две неща:
- гладката, тренирана мисъл, демек музата да те слуша, не ти нея.
- навикът да се пише, чисто технически. тогава текстът е стилистично кохерентен.

защо ти не си видял в оня текст това, не смея да твърдя. мъ можеш да си помислиш по въпроса.

а чили не го мисли - той е доста строг редактор на самия себе си и последното, което му трябва, е някой тук да го съветва. има си достатъчно добра преценка. познай как я е развил.

и спирам, че взе да прилича на авторски клас, а никой не плаща за това.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.