Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:38 23.05.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: 8h, 17m, 33sнови [re: StefanPan]  
Автор kpилe ()
Публикувано05.03.08 17:08



ами какво да ти кажа - има агресивност и агресивност :) да кажем, че твоята не е от този тип, при който захапваш някой с остри зъби или забиваш клюн в меките тъкани, а от друг тип, при който минаваш и препикаваш нещо си (или въртиш опашка) с дразнеща, лаическа самоувереност, че твоят вкус е важен за някой друг освен за теб :) последното даже аз не си го мисля за себе си




ще съм по-мил и снизходителен, обещавам :) ето ти един мил поздрав с една агресивна хубавица в червено... а и талантлива, талантлива....!





Тема Re: 8h, 17m, 33s - втори опитнови [re: DarkSide]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано05.03.08 20:57



В моята професия дори и най-маловажната на пръв поглед подробност може да струва живота на много хора.

Камионетката, в която се намирам, е открадната във Франция, на почти двеста километра от границата с Белгия. Осем часа по-късно тя е облепена със червени наклонени светлоотразителни ленти и пребоядисана в синьо и бяло, цветовете на Сибелгаз - белгийската компания занимаваща се с монтажа и поддръжката на газовите и електрически инсталации. Телефонните номера и адреса, изписани от двете и страни са истински. Цифрите и буквите на регистрационните номера са същите като на една от многобройните камионетки на Сибелгаз, от същата марка и модел, която в момента се намира в полу-разглобено състояние в един сервиз, на около шестдесет километра от тук. Печатът на министерството на транспорта върху задния номер е достатъчно добре имитиран, за да заблуди дори и набитото око на пътните полицаи.

Работя само с най-добрите. Всичко е точно както в полученото описание, което сме така добре наизустили, че да можем да се движим и със затворени очи ако се наложи.
Адресът се намира в един от наскоро възникналите жилищни квартали, населени от хора с доходи, значително по-високи от средните за страната.
Мястото е тихо, изобилстващо от зеленина, предните огради са ниски и декоративни, боядисани в жизнерадостни цветове, парцелите огромни.
Боровата гора изолира напълно задната им страна от минаващата на няколко километра магистрала.
Къщата е нова, двуетажна, раздвижена, слънчева и просторна, предната ливада ухаеше на прясно окосена трева.
Колата пред къщата е тъмно синьо Волво ХС 90, небрежно оставено накриво на алеята пред двойния гараж, зад който се вижда яркочервена пластмасова пързалка. До двойната люлка има голяма купчина ситен бял пясък.
Съседните къщи са на голямо разстояние, единствено части от покривите им можеха да се забележат зад дърветата.
Обзавеждането вътре в къщата е едновременно стилно и функционално, навсякъде си личи, че и тук средства не са жалени.

Всичко върви по график. Часът е осем и двадесет сутринта и в кухнята се носи апетитен мирис на прясно изпечени кифлички. Жената се казва Женевиев Русо, тридесет и една годишна, синеока, 1м и 58сантиметра, с миловидно лице, няколкото и излишни килограми не личат под коприненото и кимоно, подарък от мъжа и за миналия свети Валентин. Завършила е романска филология, работила е четири години като секретарка преди да се омъжи. Детето, Моника, е русокосо ангелче на три години и половина с огромни сини очи. Облечено е в кокетна светлосиня рокличка с дантели по краищата на късите ръкави. Оранжевото пате върху мушамения му лигавник е разтворило човката си в широка усмивка. Знам, че в шкафчето над мивката има още четири лигавника, съвсем като този, но с различни анимационни персонажи: заек, снежанка, русалка и тасманийски дявол. Знам дори и от кой магазин са купени, на коя дата и в колко часа.

Отстрани ние тримата си приличаме - почти еднакво високи, облечени в еднакви сиви гащеризони със светлоотразяващи ленти на крачолите и ръкавите. Стоим неподвижни един до друг под широката сводеста арка, съединяваща кухнята с трапезарията. Черните маски покриват изцяло лицата ни. Платът е полупрозрачен на мястото за очите, но това естествено не се забелязва отвън.

Момиченцето първо ни вижда, изпищява и разлива чашата си с какао. Почти парализирана от ужас, майка му все пак успява да го сграбчи с инстинктивната и напълно неадекватна реакция да го защити. На детето му трябва около минута докато се успокои, виждайки, че ние продължаваме да стоим неподвижни, не проговаряме и доколкото то може да прецени, не правим нищо застрашително. На седемдесет и третата секунда то вече се извива и хленчи на майка си да го пусне. Ръцете на жената са съвсем омалели и тя неохотно го поставя обратно на столчето му. То моментално се захваща да маже с пръст по отвратителните петна от кафявата течност върху покривката на масата.

Десет минути по-късно жената продължава да трепери като лист и едва успява да произнася по телефона предварително напечатаните думи от листа хартия, който услужливо държа пред нея. Цели пет минути и двадесет и седем секунди са необходими на съпруга и от другата страна на линията, за да осъзнае напълно ситуацията. Спокоен съм, това е нормално, психолозите му бяха дали пет минути с точност до плюс – минус петнадесет секунди за да разбере какво му се говори. Той се намира на седемдесет и пет километра на северозапад от тук, на работното си място, в един от хангарите на международното летище. Знаем, че позвъняването го е заварило в момент на свръх концентрация. Знаем, че напоследък той прекарва в това състояние по-голямата част от работното си време. Това е разбираемо, при контрола на ремонтите по самолетния двигател трябва постоянно да се помни, че животът на стотици хора може да бъде поставен на карта дори и само от една единствена недобре затегната гайка. Както и се очакваше, тази огромна отговорност се компенсира с екстравагантно висока заплата, придружена с многобройни екстри, освободени от данъци.

Знам абсолютно всичко за него. Казва се Грегори Русо и е на тридесет и три години. Роден е на шестдесет и два километра от тук, в едно малко градче близо до Монс. Единствен син на пенсиониран пилот от гражданската авиация и стюардеса. Завършил е с отличие политехниката в Монс, Белгия, специализирал е в Тулуза, Франция и в Хюстън, Тексас. Преди това е работил в Ролс-Ройс в Германия. Получихме дори и документацията на секретния проект, по който е работил за тях. Някакъв оптимизиран двигател на изтребител. По всичко личи, че е много талантлив инженер, знаем, че прекрасно разбира от механика, и за разлика от повечето си колеги все още обича да усеща машинното масло по ръцете си. Началниците му са много доволни от изключителния му професионализъм и най-вече от маниакалната му педантичност. Съвестното му отношение към работата му е пословично след колегите му. След три седмици и четири дни щяха да станат две години откакто той отговаря за контрола на всички самолетни двигатели на авиокомпанията на това летище.

Знам любимото му вино, знам марката на слиповете му, знам и колко често и в каква поза прави секс с жена си.

Както и очаквам, първо отказва да повярва на думите и. Кара я два пъти да му повтори последните три изречения. Несъзнателна реакция за печелене на време. Напълно неадекватна. После отказва да изпълни това, което тя послушно му прочита за втори път. Естествено! Абсолютно немислимо е точно той да направи такова нещо! Сигурен съм, че ръката му, държаща в този момент телефона трепери, докато с другата сигурно неуспешно се опитва да избърше едрите капки пот, избили по челото му.

На седемдесет и пет километра на югоизток от него аз мога да контролирам всяка негова нервна клетка. Няма нужда дори да отварям устата си, само бавно разтварям дланта си в черната ръкавица, оставайки листа хартия да се понесе към пода, после неочаквано се пресягам, сграбчвам момиченцето, измъквам го от столчето му и леко го разтърсвам. Сърцераздирателният писък на детето мигновено се изгубва в крясъците на жената. Бързам да подам врещящото дете на майка му и взимам телефона от ръката и тъкмо навреме за да чуя треперещия глас на бащата, който казва, че е готов да изпълни всичките ни изисквания.

Прекъсвам връзката и гледам часовника си. Съдбата на двеста шестдесет и шест души бе решена за осем часа, седемнадесет минути и тридесет и три секунди. Погледът ми се задържа за миг върху лицето на хлипащата майка, трескаво притискаща детето до гърдите си. Знам, че жената не може да види усмивката ми.

Всъщност това няма никакво значение. Технически погледнато, жената, детето и съпругът също би трябвало да се прибавят към тези двеста шестдесет и шестима. Но по друг параграф. Защото те щяха да умрат по същото време, но по друг начин. И по друга причина.

Редактирано от DarkSide на 05.03.08 21:04.



Тема Re: 8h, 17m, 33s - втори опитнови [re: DarkSide]  
АвторЛил (Нерегистриран)
Публикувано05.03.08 23:55



В моята професия дори и най-маловажната на пръв поглед подробност може да струва живота на много хора.

Камионетката, в която се намирам, е открадната във Франция, на почти двеста километра от границата с Белгия. Осем часа по-късно тя е облепена с червени наклонени светлоотразителни ленти и пребоядисана в синьо и бяло, цветовете на Сибелгаз - белгийската компания, занимаваща се с монтажа и поддръжката на газовите и електрическите инсталации. Телефонните номера и адреса, изписани от двете й страни, са истински.

И нещо друго, което забелязвам често при теб - натрупване на един и същи смисъл. Например:
Цифрите и буквите на регистрационните номера ...
На пръв поглед е ОК. Обаче регистрационният номер е цифри и букви, т.е. цифрите и буквите на цифрите и буквите. Това е като "друга алтернатива" - тя, алтернативата, винаги е друга. И не е като "ден денувам" - това повторение е важно, въздейства, носи смисъл. То не че във всеки текста няма някакви вътрешни смислови повторения, това го прави по-лесно разбираем в известен смисъл. Но трябва да има логика.

За разлика от текстовете от Булгаков и Стайнбек при теб повечето изречения са от типа: А е Б, причастен/деепричастен оборот, всичко отрупано с много определения. Виж как при тях изреченията не са еднотипни, има живот в самото течение на текста.

Все пак, макар и да съм критична, а може би и затова съм, искам да отбележа, че Дарк Сайд е един от малкото пускащи свои текстове, който не се смята за гениален и приема нормално критиките към текстовете си, а не се хвърля да псува критикуващия, както обикновено става.



Тема Re: 8h, 17m, 33s - втори опитнови [re: Лил]  
АвторЛил (Нерегистриран)
Публикувано05.03.08 23:58



П.П. "газовите и електрическите инсталации" или "газови и електрически инсталации", зависи дали е единствената такава компания. Аз бих предпочела втория вариант - когато едно членуване може да се избегне, то се пропуска.



Тема Re: 8h, 17m, 33s - втори опитнови [re: Лил]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.03.08 10:36



леле майко, ако знаех, че е толкова сложно, нямаше изобщо да се захващам с писане


Както и всичко останало, езикът и писането изглеждат примамливо лесни на пръв поглед, докато не се задълбаеш ...

Учудва ме, че за наличието на живот в текстовете на майсторите може да се даде научно обяснение. Значи ли това, че всеки текст може да "оживее" при поправяне на конструкцията и изчистване на определенията? Или може би първо трябва да се науча да мисля логично преди да мога да пиша както трябва ...

P.S. Сибелгаз се занимаваше само с газта докато не беше напазарувана от Електрабел, която пък в последствие беше напазарувана от Суец и вече май на никой не му е ясно кой с кое точно се занимава, сигурно точно това е била и целта на стъпаловидното пазаруване .... но секи случай сметките и за газ и за ток си ги плащам на Сибелгаз все още

Не страшны дурные вести -
Мы в ответ бежим на месте.


Тема Re: 8h, 17m, 33s - втори опитнови [re: DarkSide]  
Автор kpилe ()
Публикувано06.03.08 12:22



така е много по-добре от преди според мен! стилът е "по-интересен" и става ясно, че разказвач е главният герой - един от тримата с маските. браво!

ако имаш още нерви да дълбаеш по този пролог, аз бих продължил със следното:

бих сменил реда на събитията - т.е. бих започнал текста със сцената, в която жената чете думите по телефона, а нашият човек я гледа. после бих "сменил перспективата" и бих продължил разказа от 1во лице на нашия човек, в чиято професия и най-малката подробност имала значение. така ще постигнеш онова, което бла бла ми вика "кинематографичен ефект" или нещо подобно. такъв похват се използва от доста режисьори на интересни и динамични трилъри (като Тарантино, Гай Ричи). Сигурно си има и някакво име - спецовете ще кажат

другото - все още не съм удовлетворен от нивото на дейтайлите. направи ги малко по-интересни, по-пикантни. щом твоят човек е толкова печен, би трябвало да обърне внимание не на "няколкото излишни килограма" (колко точно?!), а примерно да изброи колко и какви пластични операции си е правила дамата. това ще бъде и забавно за четене.

също така гл. герой ми е малко скучен, вкарай му някакъв характерестичен жест - едно време хората във филмите/книгите пушеха, дъвчеха тютюн, остин пауърс си захапваше кутрето, може би твоят човек дъвче дъвка за избелване на зъбите или нещо такова (сигурно можеш да измислиш някой по-интересен навик от гореизброените...)

отново ми идва в повече описанието на мъжа със самолетите. след като знаеш какви са му слиповете, какво вино пие и в какви пози прави секс с жена си, защо не кажеш? басирам се, че обича да прави кучешката, а понякога моли жена си да му лиже задника (имаше си даже име това на английски, ама не мога да се сетя). дай им малко живот на тези хора.... шокирай читателя, хвани го с нещо - никой не се интересува на колко километра от там е роден техника по самолетите, кажи примерно че си е играл с кукли докато майка му си е скубела космите от носа или нещо такова




за това, което ти е написала Лил - мисля, че не всеки добър писател експлицитно съзнава и може да опише това, което тя ти е казала. Лил ме кефи страхотно с точните си коментари по текста. Бозата ако е на кеф (или точно обратното) може да ти пусне дори по-добър коментар/критика като хване и някакви мета-лингвистични работи, но като съм й чел подобни коментари - в тях има към 20-30% излишни и неинформативни неща, докато при Лил мисля, че 100% е по същество :) това не значи естествено, че един добър писател трябва да може да се изразява така за собствения си текст - достатъчно е да си наясно, че нещо не е съвсем наред в изречението, пасажа, текста. това се постига с много четене предполагам и то четене на стойностни книги.

мисля, че има както писатели, които преработват по 10 пъти текста си на микро ниво, също и такива, които почти от раз го оформят така както те искат. примерно на един "поток на съзнанието" кво да му редактираш освен някакви технически и правописни грешки?

Редактирано от kpилe на 06.03.08 12:34.



Тема Re: 8h, 17m, 33sнови [re: DarkSide]  
АвторГeнepaл Acaнcьop (Нерегистриран)
Публикувано06.03.08 13:53



Погледнах коментарите и видях, че някои са прочели това , как му викате, това думите отгоре. Вие сте герои. Вие сте велики четци! Аз никога не бих могъл да направя такъв подвиг хем съм генерал.



Тема Re: 8h, 17m, 33s - втори опитнови [re: kpилe]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.03.08 14:38



благодаря за новите идеи, мога да вмъкна нещо подобно:

На екрана на лаптопа виждам осцилограмата на гласа му. Нямам нужда от нея, знам, че прекалено бързо се съгласи. В момента пресмята шансовете си ако се обади на полицията. Застраховката живот на жена му е почти милион. Постоянното и хленчене и мигрената и отдавна са му омръзнали, а увисналите и цици вече не му действат като преди. Наистина жалко за детето, но и то се оказа едно голямо разочарование, а и изобщо не му обръща никакво внимание ... а той ще стане герой и ще може да започе отново, на чисто ...

Подавам следващия лист на жена му. На него освен текст има и снимки. По бузите и моментално избива червенина ...

Не страшны дурные вести -
Мы в ответ бежим на месте.


Тема Re: 8h, 17m, 33s - втори опитнови [re: DarkSide]  
АвторЛи (Нерегистриран)
Публикувано06.03.08 19:14



Не става предварително да си поставиш за цел: сега на трябва да има повторения, не трябва да има еднакви изречения и т.н. Иначе ставаш като стоножка, която анализира как ходи.
Но и чисто езиковата работа върху един текст може да оправи някои неща, но не може да направи от написаното Текст с голямо Т. това си е свише. Но би могъл човек да се научи да пише ясно, грамотно, логично чрез такива правила, постижимо е. За писател обаче това не е достатъчно, а само необходимо.

За Сибелгаз: и двете определения трябва или да са членувани, или да не са членувани, това имах предвид. Не може: газовите и електрически инсталации. Членува се, ако това е единствено по рода си нещо, т.е. единствено Сибелгаз оправя тези инсталации. Но пак излишно натрупване: какво му пука на читателя дали това е единствената в Белгия компания. И дали се занимава и с газовите, и с електрическите. И дали марката и моделът на камионетката не са едно и също нещо. Същата камионетка беше полуразглобена, за какво и цифри, и букви, и регистрационни номера, и марка, и модел, и компанията с целия предмет на дейност изреден.



Тема Re: 8h, 17m, 33s - втори опитнови [re: Ли]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.03.08 19:59



Точно там е работата, че не знам кое, как и докъде му пука на читателя - сиреч кое са излишни подробности, които го карат да прескача параграфи и кое са интересни подробности, които придават достоверност и многоизмерност на образите ... ей това също трябва по някакъв начин да се научи заедно с грамотното и логично писане ... и точно това се опитвам да постигна с постването на чаршафите си тук .... начи сега, ако всички камионетки на Сибелгаз са Пежо, пък нашия е свил Форд - ми ясно е, че работата няма да стане, щот все на някой ще му направи впечатление ... освен това тукашните ченгета имат едни преносими компчета, с които моментално разбират всеки номер на каква кола отговаря и кой е собственика й ... и ако нашия е лепнал какви да е номера на камионетката, рискува да го разобличат при рутинна проверка, каквито тук се правят често ... а пък той не е такъв човек, който ще допусне подобни грешки ... обаче как да ги обясня всичките тези неща на читателя за да му стане ясно защо е важно и марката и модела, и цифрите и буквите да са същите като на истинска камионетка, и то намираща се в същата област, а не примерно на другия край на страната ... това са досадни подробности и на читателя му се придремва от тях
от друга страна ако направя подробно описание на бельото на младата майка, или пък на разположението на бемките по тялото й, което нашия също е проучил в детайли, сигурно тогава на читателя ще му стане интересно ... обаче това са еФтини номера, добрите писатели би трябвало да нямат нужда от такива трикове за да държат вниманието на читателя будно

Не страшны дурные вести -
Мы в ответ бежим на месте.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.