Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:38 25.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Точно това, което ти считашнови [re: Б.K.]  
Автор penleve (непознат)
Публикувано09.02.08 17:42



Вярно е, че добрият писател не е нужно да е висшист. Но да е прост също е вредно. Всички примери, които давате дотук, са или на образовани или на самообразовали се хора. Тъй че, знанието е сила! Висшето образование не е задължително, но не вреди.



Тема Прав синови [re: И_Baн]  
Автор Fragask ()
Публикувано10.02.08 03:29



Прав си, брат ми, така е. Обаче, както забелязваш, дечарлугите си искат своето, нали!



Тема Само скивай,нови [re: kpилe]  
Автор Fragask ()
Публикувано10.02.08 03:41



при теб е по-лесно.
Когато решиш да се направиш на "некакъв", какъвто не си - имаш опора!
Когато решиш да изспуснеш газовете, които се съдържат в замислите ти.



Тема Re: Базар на българската книганови [re: ChiLLy]  
Авторб.k. (Нерегистриран)
Публикувано10.02.08 12:31



това отдавна е ясно.
само че от време на време не е зле да се напомня, по споменатата вече причина - халтурата не само че доста се възгордя, а и стана толкова мащабна, че е на път да се превърне в норма.



Тема Написал съмнови [re: Б.K.]  
Автор Fragask ()
Публикувано10.02.08 23:55



каква си според мен - изпълнителка на лобистки поръчки. Или още по-лошо - сама си заинтересована да задушаваш усилията на младите български творци.
Нима смяташ, че с мятане на змии и гущери по тях ще ги насърчиш по пътя им на и без това неблагодарното поприще?



Тема Re: Написал съмнови [re: Fragask]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано11.02.08 00:26



това вече стана ясно. попитах, за да изложиш предположението си в малко по-големи подробности. към чие лоби според теб съм?

относно усилията на младите български творци - те са мъртвородени. повечето от тях не стават за нищо. каквито и усилия да полагат.
мислиш ли, че талантливият човек се напъва, за да напише нещо - или за да бъде то оценено? не, той просто хваща и го написва. и ако е добро, то стига там, на където е тръгнало, рано или късно.

за добрите винаги се намира място - не е нужно то специално да им се търси търси с лупа и да им се правят спявки и седянки.

и пак повтарям, рано или късно. кой е рекъл, че писането на романи трябва да носи пари ВЕДНАГА? такива носи писането по поръчка: като толкова е примрял за писане, да стане напъващият се млад български пикльо с претензии за творчество един башка джурналист в долнопробно вестниче и да си получава заплатата за писането. пък като се понаучи на занаят, ТОГАВА да се пробва с нещо друго - ако му стига пишката.

някъде по-горе бе цитиран възглед на министерството на културата. не знам доколко той отговаря на действителната позиция на цялото министерство или на определен негов служител, нито дали възгледът е правилно разбран и добре предаден от постналия го.

ако има един аспект, който обаче според мен е важен - и донякъде се съдържа в културноминистерския пост, той е конкуренцията.

демек,

когато се намери български автор, който да пребори множеството ДОБРИ чужди - защото изобщо не отварям дума за нискокачествени, но кльопани от масовия потребител бестселъри - за място на българския пазар, тогава ще говорим за "млад български творец".

преди това да е станало, ще говорим за напъващи се нарциси.

ако написаното ти е неприятно, това е твой проблем.



Тема Re: Базар на българската книганови [re: kpилe]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано11.02.08 02:37



криле, знаеш ли какво прави редакторът? имам предвид професионалният.

1. прочита нещото и преценява дали то става за публикуване или не.
2. ако прецени, че става, прави някои - МИНИМАЛНИ - корекции.
3. ако се налагат по-големи такива и има шанс от написаното да излезе свестен текст, той се връща на автора да си го оправи.
забележка: такава възможност се дава еднократно! и авторът си поправя текста сам, не чака редакторът да му напише по-добър такъв.

след което се повтаря точка 1.
4. ако още веднага е ясно, че шанс няма, текстът отива в кошчето.

вариантите след 3 +1 са:
5. нещото се публикува
6. нещото отива в кошчето.

много често добрите издателства пропускат точка 3 изобщо - и правилно - защото нямат време да се занимават с един и същ текст два пъти.

важно: редакторите не са даскалици да учат някого как се пише - и тук слагам сто удивителни!

когато авторът го докара до ставащ за публикуване текст, тогава може да се обади пак. ако не го докара в този си живот - има достатъчно други, които за разлика от него могат да пишат.



Тема Re: Базар на българската книганови [re: seymour_stz]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано11.02.08 02:49



- "българска литература" и "текстове, писани на български език" са различни неща.

- ако са даден автор е добър, той или тя рано или късно бива забелязан. независимо дали е български или не.

иначе, единият пишман-патриотизъм не прави от графоманските глупости литература.



Тема Re: Базар на българската книганови [re: И_Baн]  
АвторБ.K. (Нерегистриран)
Публикувано11.02.08 02:52



"И мен ме боли от бълвоча, който се излива последно време."

не ти вярвам.



Тема Re: Базар на българската книганови [re: Б.K.]  
Автор kpилe ()
Публикувано11.02.08 03:07



хей, боза, тази вечер си яхнала метлата :)

това, което бих очаквал аз от един добър редактор, е единствено и само точка 1, не да прави изложби на неуспели автори.

но ти изглеждаш изключително добре запозната с мъртвородените усилия на упорития човек без талант, който и 10000 стойностни книги да прочете просто ще се превръща все повече и повече в един тъжен лит. ерудит, който дори не може да се самозаблуди като други участници във форума, че има някакъв талант.

иначе много хубаво го рече за преборването - има всякакви редактори (имам предвид професионални), които прилагат свои критерии към "нещата". и знаеш ли, тъжно или не, повечето ще преценят че пуку и данбан стават за публикуване и ще пуснат твоите маргинални фаворити в кошчето

все пак според пазара "става за публикуване", това което ще се похарчи и ще донесе приходи... в крайна сметка всички изглежда сме на едно мнение, но що спорим и се борим и аз не знам... т.е. за себе си знам де




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.