Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:35 26.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Базар на българската книганови [re: kpилe]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано07.02.08 19:44



Бозата е права само в едно - днес в Министерството на културата ми преформатираха понятието за "българска книга". Ще ви оставя да гадаете какво те разбират под това. Правилното название на темата явно трябва да бъде - "Базар на книги написани от български автори".

За останалото твърдят, че пазара бил най-добрия критерий. Нищо, че Данчо Ефтимов и сие твърдяха на един панаир на книгата, че хубавата книга се познава по това, че не е продаваема.

А всъщност всички размиха темата - накратко, организираме нещо, което липсва в момента - място където българските автори да си изложат книгите и читатели и евентуални купувачи, с които да се срещнат, поговорят, продадат нещо. Кой и какво - ми като на пазар - който успее да убеди другите, че е най-добър ще продаде най-много. Осигурили сме помощ от водещ естествено, че повечето автори ги бива основно да лаят във форуми, а пред хора си глътват и граматиката, и пълния член.
А за това - кое е качествено, кое си струва, кое ще остане - има толкова много конкурси, награди и прочие, толкова мастити кадри вземат пари за това, има си СЕДЕМ писателски съюза и не знам какво още - те там да кажат.
Не ми хареса само деленето на нашите и вашите, като всичките сме у кюпа, ама това си е нормално за българската традиция.
И ще завърша с нещо, за което оплюха Том Ханкс в "Имате поща" - книгата е стока като всяко друго нещо и се подчинява на всички закони на маркетинга. Нещо по-лошо - отдавна не е насъщна стока, а се превърна в предмет на лукса и продажбата и стана много по-сложна. Рефренът - "тя хубавата книга сама си намира читателите", остана някъде при петолъчките и кебапчетата от 16 ст.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Базар на българската книганови [re: И_Baн]  
Автор kpилe ()
Публикувано07.02.08 23:05



ок, като цяло смислено, разумно мнение, какво да добави човек?

кажи ни версията на мин. на кхалтурата, не ни карай да гадаем...



все пак няколко неща колкото да има диалог некъв:

- всички били размили темата. тази тема е реклама. няма как да се размие реклама, темата ти има една единствена цел - максимален брой посетители на клуба да я прочетат. с това, че пишем в нея, ние повишаваме шанса да бъде прочетена, т.е. никак не я размиваме, даже напротив. ако темата ти има някаква друга цел освен реклама, би ли ми я посочил? :)

- кой е казал, че книгата не е стока? всичко е стока. аз просто ти казах, че не понасям търговците на тази стока. наркоманът, който има нужда от дрогата си дали изпитва нещо по различно към дилъра си? производителят на домати, тютюн и т.н. дали се кефи на прекупвача спекулант? спирам с метафорите, че съвсем ще те объркам :) не понасям прекупвачите на книги, а ти с твоята лицемерна загриженост за авторите си особено дразнещ случай



- бозата понякога е права, понякога е седнала, понякога е легнала, че дори и по гръб сигурно ляга, не е в това въпросът



Тема Re: Базар на българската книганови [re: kpилe]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано08.02.08 00:46



Български книги са книгите издадени на български език и продаващи се в нашата разпространителска мрежа. Няма значение кой е автора, но естествено, тези с по голям тираж са по-интересни, защото влизат по-големи данъци от тях. Накратко - Джордан, Дан Браун и прочие са най-добрите автори на български книги.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Точно това, което ти считашнови [re: kpилe]  
Автор Fragask ()
Публикувано08.02.08 02:49



Добрее... Ай ся да земем и да оценим ученика Крилеев, щото той писал, старал се момъкът, разбор с елементи на анализ правил тука, а и усилия плюс време, жизнерадост плюс вдъхновение вложил и похарчил, та не би било редно да оставим усилията му всуе.

По първия цитиран и анализиран абзац му се поставя оценка отличен (6-). Отличният е заради точното му уцелване същината на темата. И най-вече тълкуването й. Минусът е заради противоречието сам със себе си, в което неусетно е изпаднал(визираме предния му постинг по казуса).

По втория абзац му пишем среден (3=). Определено инфантилно чувство за хуморстване, но някак добродушно и ненатоварено с претенции и подтекстове. И също така някакво много симпатично желание за остроумничене. Което импонира.

По третия абзац с дълбоко прискърбие сме длъжни да отбележим, че с чиста съвест поставяме на ученика слаб (2). Нищо не е разбрал от анонса, абсолютна каша му е в главата по въпроса. А и за капак кара журито да му се притичва на помощ. Което навежда на мисълта за сериозни подозрения относно начетеността му.

По четвъртия абзац се поставя оценка мн.добър(5+). С анализа си ученикът Крилеев вървеше към шестица отначало, но кощунственото му предположение, че недоразумение като Хуельо "присъства" в Топ 100 на Евър тайм Уърлд Райтърс, му снижи бала чу(в)ствително.

1). п.с. В помощ на незнаещите: Достоевски - военен, Толстой - помешчик, Чехов и Кронин - доктори, Ж. Верн, Мопасан и Кафка - юристи. А какво да кажем за Дюма, Зола, Юго, Твен, Джойс, Фицджералд, Стайнбек, Селинджър - никакви по образование, каквито са повечето добри писатели, впрочем?
На прима виста, в този късен час, се сещаме само за тези примери.



Тема Да не вземеш да се обезвериш нещо, ейнови [re: И_Baн]  
Автор Fragask ()
Публикувано08.02.08 02:54



Сарказмът ти е напълно оправдан! Разбирам те напълно, с теб съм и подкрепям изцяло възрожденската ти дейност! Не се отказвай!



Тема Re: Точно това, което ти считашнови [re: Fragask]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано08.02.08 08:06



Темата стана много отвлечена вече. Остава да вмъкнем въпроса за литературното образование на Ботев, Яворов, Вапцаров примерно и стана една.
Има един шеговит лаф, че професионалистите са построили Титаник, а Ноевия ковчег е строен от аматьори.
Накратко - трябва талант. Той не се получава нито с образование, нито по наследство.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: съгласен съмнови [re: Fragask]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано08.02.08 08:09



с теб, само... бозата не изпълнява лобистки поръчки, мисля.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: изкуство, замисъл, определения...нови [re: kpилe]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано08.02.08 08:17



изкуството има една единствена същност - да изразява и да предизвиква вълнение.
всякакви определения, квалификации, мерене на пишки за класно и масово, истинско и фалшиво... всичко това е безсмислено, излишно и превръща изкуството в поле за избиване на комплекси.
да изразиш вълнение, а още повече пък да предизвикаш такова - това е талант. всичко останало е суета.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Базар на българската книганови [re: kpилe]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано08.02.08 08:28



мразиш търговците.
ами именно. не можа ли да схванеш още от първия постинг същността на идеята - че можеш да отидеш лично и да размениш някоя друга дума с някой друг евентуален читател. без посредничеството на търговеца. когато поискаш. и когато можеш. ох, извинявай, може би ще ме забиеш със смазващото откровение, че нямаш излишно време, което да губиш в неползотворни контакти с шепа почитатели, които могат да се срешнат там. не е зяждане, криле. аз, нетворецът, си представям, ако съм творрец, че когато ми се иска да разпусна и имам времето за това, бих отишъл там, на халба бира и сладката възможност да споделя себе си с няколко души, на които ще има какво да кажа, а, най-верятно, и ще има какво да чуя от тях.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Базар на българската книганови [re: И_Baн]  
Автор kpилe ()
Публикувано08.02.08 13:39



има някаква тъжна ирония в цялата работа не мислиш ли? :) представата на мин. на кхлартурата е логическо продължение на твоята - книгата е продукт, авторът няма значение, книга на български е българска книга, книга на английски е английска книга и т.н.

накратко - да, според твоята пазарна дефиниция дан бан, пу ку и подобни са най-добрите автори на книги, защото се продават най-много. следователно тези дето си складират книгите в къщи не са добри, защото не продават изобщо. и т.н.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.