Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:39 28.09.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Isabel Alende  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано03.07.07 13:28



Обичам я тази жена.
Магьосница, която ми завъртя главата, хвана ме ръка и ме заведе в приказен свят. Признавам си, че не бях чела толкова завладяващи книги като Къщата на духовете, Ева Луна, Приказките на Ева Луна, от детството си, когато лягах и ставах с 1001 нощ.
Пиша това, защото прочетох и "Паула".
На няколко места очите ми се насълзяваха, а накрая съвсем откровено плачех. Още не мога да се отърся от изгарящата сила на всяка дума, отпечатваща се в мозъка ми.
Не бях плакала при четене, откакто Поразяващата Ръка и Винету водиха последните си битки. Тази невероятна жена разтърси малкият ми свят.
Сигурно бих могла да напиша много редички от думички за нея, но ще кажа само една дума: МАГИЯ.


ПС. За съжаление на юлия Кръстева и нейното Убийство във Византия, се случи така, че зачетох книката й след "Паула".
Хмммм, имам чувството, че бутам количка с камъни, толкова трудно ми се вижда четенето. Помпозен стил, натруфен език, неясна фабула(поне до където съм стигнала), мъка, мъка....ще я дочета де, поне за да видя дали накрая ще разбера за какво става въпрос.

Та така. Исках само да споделя.





Тема Re: Isabel Alendeнови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор temptress (най-красивата)
Публикувано03.07.07 15:56



Много е готина, така е. Потвърждавам.



Тема Re: Isabel Alendeнови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор PipilotaViktualija (автентична)
Публикувано08.07.07 15:39



След толкова прочувствено мнение няма да пропусна да си купя поне две нейни книги. Признавам, досега все я пропусках, въпреки провокираното ми любопитство към авторката.

Но сега няма да я пропусна.

В момента се очаровам от последните книги на Х.Мураками и на Сири ХУствет.



Тема Re: Isabel Alendeнови [re: PipilotaViktualija]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано13.07.07 17:06



Прочувствено мнение...хихи, май наистина излезе такова.
Х.Мураками и на Сири ХУствет - признавам си невежеството. Би ли разказала за тях. Сири Хуствет ми звучи скандинавско.

ПС. Проверих. Американска норвежка е.

Редактирано от PleaseDoNotDisturb на 13.07.07 17:13.



Тема Re: Isabel Alendeнови [re: PleaseDoNotDisturb]  
Автор elivko (бившата Силва)
Публикувано24.07.07 15:53



Точно преди няколко дни довърших "Паула". Бях чела преди много години първата част, преведена в Съвременник и едва сега се реших да я прочета отново. Цялата.

Какво да кажа, освен че е книгата е разстърсваща.

Потънах в сълзи.

Понякога се случваше и да се смея. После пак да рева.

Да си призная, на моменти ме гризеше дълбока завист - за дългите и шеметни изречения, дето те водят безкрай нагоре по стръмното и те оставят без въздух. За разкритите сякаш мимоходом болезнени и „срамни” спомени от детството – без вина или свян... За премерената и често самоиронична изказност...

Някои приятели смятат, че има нещо нечовешко в тая книга. Може би е така, знам ли. Аз пък имам чувство, че тая книга е нещо като онова, за което говори Куельо - и постепенно ще ставаш все повече това което мислиш и ще казваш онова, което си... Ух, как сложно стана – искам да кажа, че просто тая жена, Изабел Алиенде, оставя такова чувство – на тотално и пълно себеизказване, та е напълнила „Паула” с неща, дето нормалният обикновен човек споделя само с най-близките си приятели, вярващият – с проповедника, а модреният еманципират човек – само с психотерапевта си, който се е клел да опазва тайните на пациента си. Наистина е нечовешко...

Много объркано стана, ама - да, пак да кажа,
омагьосана съм от Алиенде. По-добре PleaseDoNotDisturb не бих могла да се изразя.

С малко автори съм преживявала подобна наслада, като се сещам – Гари и Дърел /Лорънс/ май са ме разтърсвали така. Няма как, ще ги препрочитам отново





Тема Re: Isabel Alendeнови [re: elivko]  
Автор PleaseDoNotDisturb ()
Публикувано26.07.07 20:49



искам да кажа, че просто тая жена, Изабел Алиенде, оставя такова чувство – на тотално и пълно себеизказване, та е напълнила „Паула” с неща, дето нормалният обикновен човек споделя само с най-близките си приятели, вярващият – с проповедника, а модреният еманципират човек – само с психотерапевта си, който се е клел да опазва тайните на пациента си. Наистина е нечовешко...

10хххххххххххх
Нямам какво да добавя. И го почувствах така.



Тема Re: Isabel Alendeнови [re: elivko]  
Автор igneus ()
Публикувано01.08.07 20:03



характерно за опиянените, очарованите, възхитените и пр. от комерсиален боклук като писанията на allende, coelho и др. писачи, е, че имат проблеми с изразяването, дори и на блудкавата си инфантилна сантименталност...



Тема Re: Isabel Alendeнови [re: igneus]  
Авторнимa (Нерегистриран)
Публикувано01.08.07 22:01



Нима? Що за нелепо и неаргументирано изказване! Повод да изредя джуджетата - Завистливко - от мен, останалите са от Подвързачов - Използвачко, Подмазко, Интрижко, Клеветчо, Натрапчо, Присламчо - все нашенски из/отличителни черти.



Тема Re: Isabel Alendeнови [re: igneus]  
АвторPlDND (Нерегистриран)
Публикувано08.08.07 13:15



"блудкава, инфантилна сантименталност" ???? - за Аlende ли говориш?
coelho не бих го наредлила до Аlende по простата причина, че нямат нищо общо. Може би си чул/а някъде, че хората говорят за тях и си решил/а да се изкажеш.
Пък, ако не ти харесват може и да не ги четеш.
Коелю ми е абсолютно безразличен(макар, че съм чела повечето му книги). Същото не мога да кажа за Аlende.
Нейните книги-приказки са един вълшебен свят, островче на истината, където да спра, когато ми писне да си играя на "неопиянена", "неочарована" и "невъзхитена".
Предпочитам да съм опиянена





Тема Re: Isabel Alendeнови [re: PlDND]  
Автор igneus ()
Публикувано08.08.07 23:29



-говоря за allende, писач с името alende не ми е известен.
-общото между allende и coelho е, че са бездарни драскачи, пишещи единствено за пари, жалки писачи, които живеят от низкия вкус на тълпата. allende и coelho, това е литературна чалга.
-съвети от нискоинтелигентни хора с пошъл вкус не бих си помислил да диря.
-allende е жалък и неумел имитатор на маркес.
-"Нейните книги-приказки са един вълшебен свят, островче на истината, където да спра, когато ми писне да си играя на "неопиянена", "неочарована" и "невъзхитена".
Предпочитам да съм опиянена"--- примитивен импресионизъм, който не казва нищо за дискутирания автор, а само за личността на читателя и за неговия лош вкус.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.