Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:14 13.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Тема Орел носещ жена....  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано12.12.06 17:56



Издирвам мит, легенда, приказка или нещо такова, в който да има такава сцена. Помооооооооооощ:)))



Тема Re: Орел носещ жена....нови [re: nikibars]  
АвторOkaян яcтpeб (Нерегистриран)
Публикувано12.12.06 18:31



По-скоро жените летят на метли, а разни юнаци ги носят орли. Върши ли ти работа темата за орел, носещ юнак?



Тема Re: Орел носещ жена....нови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор kpилe ()
Публикувано12.12.06 21:22



да но това не е мит, а приказка, ако говориш за онова дето юнакът хранеше орела с агне и като свърши агнето си режеше месо от крака или ръката, не помня вече. въпреки че може и да е базирана на мит, ако е от николай райнов каквито спомени имам, той ги е адаптирал по разни митове май.

иначе има жени-орли (харпии), ама едва ли за това пита човекът :)

да каже подробности - ако е домашно, поне цялата тема да стане ясна, защото така дори в гугл не намирам.



Тема Re: Орел носещ жена....нови [re: kpилe]  
Автор ChiLLy (lunger)
Публикувано12.12.06 21:45



Не баш жени а тъщи



Тема Re: Орел носещ жена....нови [re: kpилe]  
АвторOkaян яcтpeб (Нерегистриран)
Публикувано12.12.06 22:21



Ами той човекът и за приказка пита, като гледам. Но пък културно пита, чак ме заитригува. Стига да му върши работа юнак върху орел, все ще му измислим нещо.





Тема Re: Орел носещ жена....нови [re: ChiLLy]  
АвторOkaян яcтpeб (Нерегистриран)
Публикувано12.12.06 22:22



Хехе, направо ме разсмя. Начи оттук нататък вместо тъща можем да употребяваме "харпи".



Тема Re: Орел носещ жена....нови [re: nikibars]  
Авторdesp_ (Нерегистриран)
Публикувано12.12.06 22:58



май при Синбад имаше птица Рух, която ги превозвала като такси овързани с прясно месо насам натам из острова
и една приказка на някой от руските народи Финис ясен сокол, ама там е сокол и превръща любимата си в гълъбица и така летят, не я носи на крилете си



Тема Re: Орел носещ жена....нови [re: Okaян яcтpeб]  
Автор kpилe ()
Публикувано12.12.06 23:39



на мен също ми е интересно, за съжаление нямам време да търся за жена, ако има мит/приказка, ще е нестандартна, според мен в повечето легенди орлите най -много някое чаве от жената да краднат.



Тема Re: Орел носещ жена....нови [re: nikibars]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано15.12.06 09:12



Благодаря на всички:)))) За жена питам, не за юнак:) За юнаци и аз знам: Митът за Зевс, който се превръща в орел и отвлича Ганимед; Приказката за тримата братя и златната ябълка/ оригиналът й между другото е ирански мит!!!/.
Иначе в клуб история ми помогнаха - става въпрос за иранската богиня на плодородието - Анахит, която е изобразявана по този начи - носена от орел:)))



Тема Re: Орел носещ жена....нови [re: nikibars]  
Автор kpилe ()
Публикувано15.12.06 12:55



мерси и на мен ми беше интересно.

в гугл пише, че Анахит (Анаит) е арменска богиня, но то има приемственост, така че нищо чудно и иранска да е по начало :)




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.