Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:58 11.06.24 
Култура и изкуство
   >> Литература
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема кажете си мнението, моля  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано28.06.06 15:20



Американците се държат както обикновено, сиреч със снизходителното си високомерие, сякаш са някаква превъзхождаща раса. Дори и нарочно силно гърмящата чалга не може да ги изкара от равновесие. Жената, която ми представиха за големия шеф седи срещу мен с отстъстващо изражение на красивото лице. Трудно е да бъде възприемана като началник на авангарден завод за биопродукти с нейната външност на топмодел или киноактриса. Когато я видях в първия момент си помислих, че са решили да се подиграват с мене като ми я пробутват вместо истинския си шеф. Но съм сигурен, че те не биха го направили. Залогът е прекалено голям и те отлично знаят, че те имат повече нужда от мене отколкото аз от тях. Продължаваме да си бърборим с Ханс за това - онова, докато началничката му откровено се рее из мислите си и не ни обръща никакво внимание. Знам, че имам пълното право да се ядосам, но нещо ме кара да не бързам с големия театър. Поведението на жената е прекалено незаинтересовано към срещата ни, а от друга страна тя ми изглежда силно притеснена за нещо. Предполагам, че това е свързано със завода и. Нещо в това нейно отсъстващо изражение и ми е ужасно познато, но напразно се опитвам да се сетя за какво става въпрос. Знам, че рано или късно ще се сетя, така че по – добре е да не упорствам сега, а да се опитам да мисля за нещо друго. Имам лоши предчуствия, че тази среща няма да протече по запланувания от мене начин. Тези хора се държат някакси по – различно от това, което съм очаквал. Изглеждат самоуверени, сякаш наистина няма какво да крият и всичко, с което се занимават е напълно законно и почтено. Възможно ли е информацията на лейтенанта от криминалната да е погрешна? Всъщност нали точно заради това ги накарах да дойдат на тази среща – да се опитам да разбера какво по дяволите става в този завод. Засега обаче не съм научил нищо повече от нещата, които вече знам официално. Може би наистина е време да ги провокирам по някакъв начин. Единственото, което ме възпира, е реалната възможност да се ядосам дотолкова, че да направя нещо необмислено. Може би най – добре ще е да ги попитам направо, напук на всички правила на дипломацията. Имам чуството, че тази жена ще се окаже съвсем лесна за манипулиране. Манипулиране, не това не е точната дума. Нещо упорито продължава да се върти в главата ми и ми пречи да се концентрирам върху разговора с американеца. Сякаш нещо важно е пред очите ми, но все още не мога да установя какво е то. Чуствам че това ме изнервя, забелязвам, че ръцете ми са свити в юмруци и се опитвам да се отпусна. Гласът на певицата определено ме дразни повече отколкото американците. Още една точка за тях! Взимам дистанционното и намалявам звука до едва доловимо жужене. Правя знак с очи към огледалото на стената, зад което са хората ми. Вратата към коридора се отваря и в процепа се появява главата на един от младежите от охраната. Този става, тъпичък е, но не прекалено. Правя му красноречив жест с ръка, той влиза и ме поглежда с неразбиране. Жестът ми този път е още по красноречив, онзи най – после стопля, отправя се към масата ни. Пистолетът, ненадейно отзовал се в ръката му е заплашително насочен към главата на Ханс. Американецът ме гледа отначало с недоумение, после недоумението му преминава плавно в уплаха, изглежда си е припомнил какво се случи с предшественика му. Знам, че напразно се опитва да прочете по лицето ми съдбата си. Кимам му към вратата с усмивка. Той бавно се изправя и с препъваща се крачка се отправя към вратата следван от здравеняка от охраната. Ханс е достатъчно интелигентен да знае прекрасно, че всеки опит за съпротива е безсмислен. Вратата се затваря зад гърба му. Оставаме двамата с изглеждащата като топмодел шефка. Изглежда маневрата ми е успяла да привлече вниманието и, защото най – после забелязвам живот в красивите и очи. Зомби! Това е думата, която напразно се мъчех да се сетя в последния половин час! Изведнъж всичко си идва на мястото. Жената се държеше като зомбирана! Точно тези празни очи бяха това, което ми беше толкова познато, и за което напразно се мъчех да се сетя откакто я видях за първи път.

There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Авторegoist (Нерегистриран)
Публикувано28.06.06 17:16



Мисля, че е перфектно.





Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор lachistein™ (loimos)
Публикувано28.06.06 17:16



изключително
магия
;)
нелош наративен ритъм
все пак адски постно и злободневно



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: egoist]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано28.06.06 17:27



Благодаря, но това не ми помага особено.



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано28.06.06 17:28



Не става.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: lachistein™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано28.06.06 17:32



Благодаря за мнението!
Ти на мое място какво би добавил, за да не е толкова постно? Повече описания на обстановката, персонажите, дрехите им, повече действие? Диалог?

There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Xм]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано28.06.06 17:33



Благодаря за мнението!
Би ли конкретизирал/а за какво не става и по какви причини?



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор lachistein™ (loimos)
Публикувано28.06.06 17:40



текстът като цяло не стои достатъчно артистично
но темата така или иначе не предполага друго



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано28.06.06 17:44



Обикновенно съм кратък.Имам предвид,че на мен не ми допада,не мога да го определя, като жанр и идеята ми е леко отсъстваща,вероятно причината затова е в мен.Някои формални неща ме дразнят,като американец на име "Ханс". В първото изречение "раса" е неправилно употребено.По принцип обичам да не се чувства присъствието на автора,но тук ми звучи малко дървено.Някои клишета,
неизгладена стилистика.Това е.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Xм]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано28.06.06 18:04



Нормално е идеята да е отсъстваща защото текста се намира на 477-мата страница на книгата ми. Измислям го в момента и още не е изгладен, засега препускам с действието. Жанрът и на мен ми е трудно да го определя, смесил съм ги няколко, знам, че не се препоръчва на начинаещи, ама така се получи. Имената ще ги сменя, това ми е бял кахър, виж за дървеното звучене и клишетата съм доста притеснен. Ще търся начини да ги оправя.
Благодаря за мнението!



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор.e (Нерегистриран)
Публикувано28.06.06 18:18



Съжалявам, но това е, което мисля. Ако обичаш повече критиката, а не похвалата мога да ти кажа, че текста има недостатъци, но пък като цяло си е перфектен. Поне според мен



Ти какво очакваш да чуеш.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: .e]  
Автор lachistein™ (loimos)
Публикувано28.06.06 18:23



да кажеш, че този текст е перфектен, си е престъпление



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: .e]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано28.06.06 22:40



Очаквам да чуя недостатъците естествено.



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: lachistein™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано28.06.06 22:49



Нямам претенции за артистичност затова залагам на интересна интрига за да компенсирам изобилието на клишета и липсата на оригиналност. На мен като читател винаги ми е било по-интересно какво ще се случи отколкото с колко артистичност и стилистическа изящност е пресъздадено това, което се случва. Затова и пиша по този начин, защото това ми харесва и това ми е интересно.
Нормално е да не можеш да възприемеш начина ми на изложение, също както аз не възприемам твоя, в който може да има много артистичност ама нищо не става. Сигурно ти това го търсиш нарочно защото такова ти харесва, но на мен изглежда изкуствено и предвзето.



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема оше малко текст за изясняване на идеятанови [re: DarkSide]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано28.06.06 23:42



Старото БМВ на лейтенант Христо Кирилов спря пред централния хотел в Н. Следователят взе тъмните си очила от колата и се отправи към площада. Времето беше слънчево и денят се очертаваше горещ. Фланелката му вече бе влажна от пътуването. Въпреки, че беше делник, масите пред заведенията бяха препълнени с хора. Той влезе в бара, за който се знаеше, че е свърталището на местния престъпен шеф. Зад тъмните стъкла цареше полумрак и той свали очилата си за да вижда къде стъпва. От мощната музикална уредба се лееха горещи фолк ритми, а на огромния плазмен екран над бара можеше да се види и нашумялата изпълнителка, която придружаваше думите от песента с недвусмислени движения на полуголото си тяло. Почти никой от седящите по масите обаче нямаше вид да се трогва от прочуственото и изпълнение. Младичка симпатична сервитьорка дотича пъргаво да вземе поръчката му. Христо си поръча двойно кафе и помоли за вестник. Докато се занимаваше да открие осемте разлики на площада пред заведението спря открита кола. Беше червено Мини от новия луксозен модел. От минито излезе висока мадама и без да си направи труда да заключва колата се отправи към бара. Въздушната и поличка се въртеше около дългите и бедра без да скрива нищо от тях. Площадът беше пешеходна зона, но изглежда колата и шофьорката бяха добре познати на местната полиция. Мацката се отправи с царствена походка към една маса, на която имаше голяма табелка “Резерве”. Бръкна в обемистата си чанта и започна да реди на масата съкровищата си: ключовете от минито, лъскав телефон, коплект златни запалка и табакера, червило и пудриера, скъп органайзер с кожени корици и златна писалка към него. Сервитьорката забързано и поднесе капучино и минерална вода. Мадамата не и обърна никакво внимание заета да подрежда нещата си върху масата. Изглежда имаше силно развито чувство за ред, помисли си Кирилов. Той улови погледа на сервитьорката. Усмихнатото момиче веднага дойде при него. Кирилов посочи с глава към новодошлата:
“Коя е тази?”
“О, не господине! Най – добре стойте настрана от нея!” заговорнически прошепна девойчето.
“Защо, да не би да хапе?” направи се на недосетлив лейтенантът.
“Не, но …. “ Момичето се огледа и доближи уста до ухото му: “Това е мацката на шефа!”
“Така ли, на кой шеф?” учудването му съвсем спокойно можеше да мине за истинско.
“Господине, моля ви!” притесни се момичето: “Не толкова високо!”
Кирилов се огледа. Диалогът им засега не беше привлекъл ничие внимание. Той реши да не притеснява повече момичето и и поблагодари за разясненията. Тя облекчено въздъхна и го попита дали не желае още нещо.
“Искам да говоря с шефа!” усмихна и се той.
“Ама … !”
“Не се притеснявай, само кажи на бармана, че искам да говоря с шефа!”
“Както желаете, господине!”
След малко един двуметров богатир с отегчена физиономия се появи иззад бара и с ленива походка се отправи към масата на лейтенанта. Беше по потник сигурно за да се виждат огромните му бицепси, обсипани с татуировки. Главата му беше не особено добре избръсната, около дебелия му врат имаше масивна златна верижка.
“Ти ли търсиш шефа?” това не беше въпрос, а заплаха. Кирилов се вгледа в присвитите му очи.
“Казах, че искам да говоря с шефа, не със слугите! И побързай, защото ще си изпатиш от началника си, като разбере, че не сте го извикали веднага.”
Онзи изсумтя нерешително, после се огледа и накрая бавно се отдалечи, опитвайки се да запази достойнството си. Кирилов невъзмутимо отпи от минералната си вода. Сервитьорката го гледаше ужасено, сякаш виждаше жив мъртвец пред себе си. Той и се усмихна окуражаващо, но момичето отбягна погледа му и погледна в земята. След около десетина минути в заведението влезе висок едър мъж на около четиридесет години. Имаше масивното тяло на борец от тежка категория, но очите му бяха живи и гледаха интелигентно. Той директно се отправи към масата на Христо и седна срещу него. Двамата се изгледаха изпитателно, после новодошлия протегна огромната си ръка:
“Ти си ченгето, нали? Аз съм шефът, казвам се Ивайло! Приятно ми е!”
Кирилов прие подадената ръка. Слава Богу ръкостискането не беше това, от което лейтенантът се опасяваше. Изглежда бившият борец и настоящ шеф на застрахователна групировка не изпитваше нужда да троши костите на ръцете на хората, с които се запознаваше. Поне не в началото.
“Благодаря, че ми пощади ръката! Откъде знаеш кой съм?”
“Радо ми се обади и ми спомена за тебе. Предположих, че ще наминеш рано или късно.”
“Трябва да си призная, че съм учуден!” каза лейтенантът. “Излиза, че все още сте приятели с Радо и Красимир, така ли?”
“Едно време бяхме като тримата мускетари! Напоследък те се разгубиха, но все още поддържаме връзка с Радо. Неофициално разбира се. Не бих искал да навреждам на репутацията му. Ела да отидем в офиса ми за да говорим на спокойствие.”
Кирилов остави петолевка на масата и последва домакина си към изхода на заведението.

“Сигурно се чудиш защо човек като Радо не е прекъснал приятелството си с мене.” попита Ивайло след като се бяха настанили в просторния му кабинет в отсрещната модерна сграда.
“Не, не се учудвам, защото също съм си направил домашното.” усмихна се полицаят. “Знам, че откакто сте завладяли върха на местната престъпност, сте успели да въведете ред в общината и хората ви уважават за това. Знам, че не сте това за което ви мислят. Разбирам, че ви се налага да поддържате известен имидж, за да можете да си вършите работата, но очевидно старите ви приятелите не се оставят да бъдат заблудени от него”.
“Радвам се, че се разбираме с вас!” избоботи Ивайло. “Кажете сега какво ви води насам, завода на американците ли?”
“Да, бих искал да знам каквото знаете за него.”
“Ами, дойдоха тук преди три години. Искаха да вземат сградите на стария комбинат, дето пустееха от няколко години. Тъкмо бях поел изцяло нещата в свои ръце. Първо дойде един абсолютен тъпънар с мерцедес и куфарче долари. Държа се изключително нагло и го накарах да изяде една от пачките, които беше донесъл за да ме купи.” При споменът за това лицето му се наля с кръв и чертите му се изопнаха. В този момент Кирилов беше много доволен, че човекът беше на негова страна. “Бяхме се подготвили добре да ги послещнем при следващото им идване, но онези излязоха разумни, знаеха че не могат да спечелят партизанска война на чужда територия, а ние им трябвахме. Изпратиха една много културна и приятна жена, която се извини за държанието на предшественика си и с нея нещата се уредиха. Онези искаха да не бъдат закачани, всъщност те са от голяма, добре известна фирма, но искаха да го запазят в тайна докато завода им не стане готов. Нещо свързано с акционерната им политика. Имат нужда от нашата охрана, което ние им осигуряваме, а те си плащат. Те си имат собствена вътрешна охрана на което ние не възразяваме защото те не излизат от там. Уреждаме им повечето от строителните материали и осигуряваме безпрепятственото им доставяне до обекта. Печалбите ни от тях са големи и за тези три години не сме имали ни най – малък проблем с тях.”
“А какво точно правят?”
“Фармацевтичен концерн са и правят завод за лекарства.”
“Не е ли опасно?”
“И аз това си помислих в началото, но те си изкараха всичките му там екологични сертификати. Познавам нашата еколожка много добре и и вярвам. Нея никой не може да я купи. Всичко, което правят е достатъчно далече от града, имат си разните му там филтри на комините, пречиствателна станция за водите и инсинератор за отпадъците. Еколожката ни ходи веднъж месечно да взима проби от въздуха, почвата и водите. Пускат я да влиза навсякъде и да си мери колкото си иска. Засега всичко е наред, остава да видим като започнат производството. Те нямат изгода на ни лъжат, защото при най – малката издънка ще си имат работа с момчетата и те го знаят. Знаеш как е, ще имат всевъзможни спънки в доставките, може да им се случат и саботажи, ще ходят да ги инспектират през ден, хората ще се вдигнат да манифестират против тях, ще се появят клеветнически статии по вестниците и в края на краищата ще се провалят. Вече са вложили доста парички и финансово нямат никаква изгода да хитруват на дребно.”
“А на едро?”
“Моля?”
“Ако се окаже, че хитруват на едро, тогава какво?”
“Какво искаш да кажеш с това да хитруват на едро?”
“Ако се окаже, че ще произвеждат не само лекарства, но и нещо друго?”
“Наркотици? Изключено! Казах ти вече, това е голям проект на съвсем читав концерн. Хората си имат добре печеливш легален бизнес. Ако ги усетят рискуват прекалено много! Няма как да стане просто!”
“Нямам предвид наркотици, а оръжия.”
“Как така оръжия? Откъде накъде пък оръжия?”
“Имам сведения, че в завода се разработват нов вид бактериологически оръжия.”
“Бактериологически? Тук, в нашия град! Мамицата им, ще ги побъркам, ако това е така!” масивният му юмрук се стовари с трясък върху полираната повърхност на модерното му бюро.
“Чакай, не бързай! Ако вече са започнали производството трябва да бъдем много внимателни!”
“Мислиш, че вече са започнали? Имаш ли доказателства?”
“Само косвени. Няма ли някакъв начин да проникнем вътре и да разберем какво правят всъщност?”

There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: оше малко текст за изясняване на идеятанови [re: DarkSide]  
Автор ChiLLy (lunger)
Публикувано29.06.06 03:01



477 са много.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор baroveca (член)
Публикувано29.06.06 08:35



Каква книга пишеш? Харесвам начина на мисленето Ви.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
АвторЛин (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 11:42



Това, което липсва е преди всичко емоционалния и психологичния пълнеж на героите и събитията. Описанието е много проточено и то не може да каже това, което имате като идея. Затлачва динамиката на разказа, а диалозите са празни и неинформативни. Обикновенно диалозите трубва да водят към инсайти и да тласка действието напред. Тук те са пости и описателни. Добре е да знаете малко повече за комуникативни нива на текста. Съдържателно, процесно, инсайтно и прагматично. Това ще ви позволи да използвате по-умело таланта си да пишете. Засега е банално, досадно и скучна. Динамиката е в преживяванията. Събитията и героите трябва да докоснат читателя и той да може да идентифицира познати чувства и преживявания. Ако човек не е наясно със своите преживявания и увства, не може да ги идентифицира, няма сетива за тях, как ще ги разпознае у другите или ще ги припише на героите си. Писането освен всичко друго е и комуникация с героите, комуникация с читателите. Оставете и послушайте героите си. Не ги насилвайте. Веднаж появили се те са личности със своя история, настояще и бъдеще.





Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Лин]  
Автор ChiLLy (lunger)
Публикувано29.06.06 12:10



приятно формулирано, лин.
първото нещо тук, което си заслужава да копирам на един уърд файл и да си го запазя за вечни времена или докато е жив компа.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Лин]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано29.06.06 12:26



Благодаря много за мнението!
Бих се радвал да получа link или заглавие на книга от където мога да прочета за споменатите комуникативни нива на текста. В момента тези термини не ми говорят абсолютно нищо.



Колкото до насилването на гериоте, пък си мисля, че прекалено съм ги разпуснал всеки да си прави каквото му скимне и затова действието ми се размива в много сюжетни линии. Верно е, че не съм съвсем наясно каква идея искам изкам да внуша на читателя. Просто започвам да пиша и действието сякаш само си потича. Често нямам никаква идея какво ще се случи и действията на героите ми ме изненадват. После трябва да се връщам назад и да донагаждам миналото за да пасне на последното, което съм написал.

Въобще този момент с идеята ми е доста неясен. Имам доста места, където героите разсъждават надълго и нашироко и там предавам идеи. Но специално в тези текстове, които съм постнал, нямам никаква друга идея освен чисто придвижване на действието. Единственото, което очаквам от читателя е да му е интересно какво ще стане по-нататък, нямам никакви идеи за внушаване. Или не е така?

Моето впечатление е, че нямам достатъчно описания и прекалено наблягам на действието, но явно отстрани нещата изглеждат различно. Имам и много емоционални пасажи и даже на моменти се притеснявам да не съм избил в латино-сериал драма.

Усещам, че май ще се наложи цялостно пренаписване, но пък нали удоволствието е точно в писането!


There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: оше малко текст за изясняване на идеятанови [re: ChiLLy]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано29.06.06 12:29



Много за душманите!


Доколкото съм запознат с процедурата, след мен ще мине редактор с голямата секира и ще окастри 2/3 от творението ми. Направо кръв ми капе от сърцето при тази мисъл!

There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: оше малко текст за изясняване на идеятанови [re: DarkSide]  
Автор lachistein™ (loimos)
Публикувано29.06.06 12:32



и с каква претенция е книгата



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: baroveca]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано29.06.06 12:43



Решил съм да напиша нещо, което външно да изглежда като стандартен трилър, в които нашите спасяват света от настъпващия Апокалипсис, а на по-дълбоко ниво да предам идеите си за света и обществото, за това, което става в момента по света и у нас, има ли добро и зло, трябва ли да се борим с него и по какъв начин. Имаме ли право да се бъркаме в съдбата на света или пък точно в това се състои отговорността ни - да се опитаме да го прекроим по начина, които ни се струва единствено възможния.

There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: оше малко текст за изясняване на идеятанови [re: lachistein™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано29.06.06 12:45



Единствената ми претенция е да е интересна на H.B. читателя.



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
АвторLin (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 14:27



Сещам се за няколко неща в писането. Освен да се представя пред света е по-важно да изложа своите идеи за този свят по подходящ и разбираем начин за другите. Куелю с нашумялата му последна книга. Опитва се до купира Карлос Кастанеда, Шърли Маклейн, Джейм Редфил и малко от Маркес. Не се получава. Изброяване и описание. Всеки може да пише пътеписи дори и за собствения си живот. Изглеждат като дневници с регистрация на събития и упоменаване на вече известни истини. Но как той ги е пречупил през собствения си свят не си личи. У Вас има мъждукаща идея и лично преживяване. Вървете след своите свободни асоциации и ще стигнете до инсайта. Тогава лесно ще направите внушенията за читателите. С поздрави





Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Lin]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано29.06.06 15:13



На мен този Куелю ми хареса за разлика от другите му книги. Аз не бих го написал по неговия начин де, но мисля, че имаше някои много силни моменти, например когато разни непознати хора му показваха парченцата от ризата на войника. Не бях забелязал приликата с Редфилд, но сега я виждам. Финалът ми се стори слабичък, аз на негово място бих сложил някаква драматична развързка - просто на мен така би ми било интересно.

Хм, за преживяването и пречупването не бях се замислял. В момента ми е много абстрактно, но ще се опитам да медитирам върху него. Давам си сметка, че използвам идеи на други хора, които са ми харесали и съм ги възприел като свои. Мислил съм върху тях и съм се опитал да ги представя чрез мислите и действията на героите от книгата. Ама за пречупване през собствения ми свят не бях си помислял.

Благодаря за идеите!



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Лин]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 15:17



“мощната музикална уредба се лееха горещи фолк ритми, а на огромния плазмен екран над бара можеше да се види и нашумялата изпълнителка, която придружаваше думите от песента с недвусмислени движения на полуголото си тяло”

мощната музикална уредба - изтъркан епитет
горещи фолк ритми - какви други да са, освен горещи?
огромния плазмен екран
нашумялата изпълнителка
недвусмислени движения
полуголото тяло

като че ли твърде еднообразно и монотонно изброяване, плюс това със синтактически паралелизъм ли беше и на постоянни /така ли се казваха?/ епитети.

“богатир” - много соц звучи, ако беше “робокоп”, е друго. :))

В общи линии стилът на постнатите откъси ми напомня Богомил Райнов, а както изглежда във “философическите” дълбини ще напомня Коелю.



Тема Задник искам екземпляр от книгатанови [re: :)]  
Автор baroveca (член)
Публикувано29.06.06 15:22







Тема Re: Задник искам екземпляр от книгатанови [re: baroveca]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 15:36



няма как да ти дам, аз не съм задника.





Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
АвторЛин (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 15:48



Вижте предговора на книгата на Кънчо Кожухаров "Кан Кубрат: върховната битка" . Страхотен е. Писала съм го аз. Някои литературни критици вече ми си обадиха. Но пък много е важно да се доверявате на преживяванията си и да бъдете смел в писането. Другото се научава. И тъй като съм и психотерапувт и психоаналитик, нали разбирате, че си отбирам от занаята за героите.
Лин





Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: :)]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано29.06.06 15:56



Съгласен съм, че тук съм се попрестарал откъм епитетите. Това си ми е стара слабост още от ученическите съчинения. Надявам се на редактора да ги оправя подобни бисери.
Като цяло не съм фен на Коелю, но това не ми пречи да му подражавам в похвати, които намирам за добри.
На Богомил Райнов съм фен и си го признавам.
Колкото до "философските моменти", съзнателната ми цел е била да ги представя като Том Кланси. Мисля, че при него се е получило много по-истинско от Коелю.



Мисля, че "робокоп" е много сполучливо и ако нямаш претенции за авторско право ще го използвам в текста си.



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор MлakaтaMю (непознат)
Публикувано29.06.06 16:35



Бива. Аз съм твърдо "за" появата на комерсиална литература
родно производство.
Ако може - дай малко повече ърбан сленг, щото инак ми звучи малко старомодно.
Книгата ти издавана ли е? Пращал ли си текстове на някой издател?



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: MлakaтaMю]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано29.06.06 16:40



Благодаря за мнението и препоръката!
Книгата ми е все още недовършена. Смятам да я издам на собствени разноски.
Българският сленг ми се губи защото не живея в България от доста време.
Ще трявба изглежда да си сложа сателит за да съм в крак с времето



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Лин]  
Автор ChiLLy (lunger)
Публикувано29.06.06 17:29



е кви са тия работи са, мама му стара?

"Вижте предговора на книгата на Кънчо Кожухаров "Кан Кубрат: върховната битка" . Страхотен е. Писала съм го аз. "



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 18:53



Решил съм да напиша нещо, което външно да изглежда като стандартен трилър, в които нашите спасяват света от настъпващия Апокалипсис, а на по-дълбоко ниво да предам идеите си за света и обществото, за това, което става в момента по света и у нас, има ли добро и зло, трябва ли да се борим с него и по какъв начин. Имаме ли право да се бъркаме в съдбата на света или пък точно в това се състои отговорността ни - да се опитаме да го прекроим по начина, които ни се струва единствено възможния.

Извинявай,че ти се меся,но за да направиш това което искаш,не е достатъчно да гледаш всеки ден новините,да четеш вестници и нашумели криминални романи.Или е достатъчно,но само за да го представиш, по начина, по който ти се иска,така че да ти звучи на тебе много cooool.За това се искат знания, опит ,съзнание изчистено от замърсяванията на масмедиите и модите в разбирането, на заобикалящото ни случващо се,от страна на масите.Иначе по отношение на философските въпроси за живота,отвлечени от човешката конкретика,може да си размишляваш колкото ти сърце иска,само трябва да внимаваш,разсъжденията ти да са поне толкова смислени,колкото досега съществуващите,което прредполага,че трябва да си се запознал с горните.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: MлakaтaMю]  
Авторa нe (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 19:23



никакъв ърбън сленг да не дава, защото мен ме дразни.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: ChiLLy]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 19:27



абе наистина - това нашата Лин ли е писала този постинг? :)



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Xм]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 19:29



"съзнание изчистено от замърсяванията на масмедиите и модите в разбирането, на заобикалящото ни случващо се,от страна на масите."

понякога и едно замърсено от горните неща съзнание би могло да бъде интересно - но ако се намира в главата на героя, не на автора.


Сещам се за Пелевин.



Тема Re: Извинявайте, но...нови [re: MлakaтaMю]  
Авторyчeниk (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 21:56



Какво значи "ърбан сленг"?





Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Авторreader (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 22:23



Никак не е зле. Има доста добри попадения. Както някой ти беше казал, не прекалявай с клишетата в описанията. Но определено става за четене. Не се мъчи обаче да смесваш жанровете, от това философски роман не става.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: reader]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано29.06.06 22:56



Благодаря за насърчението! Радвам се, че ти е харесало!



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Xм]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано29.06.06 23:16



Няма нужда да ми се извиняваш след като аз сам помолих за съвети и помощ. Напротив, радвам се на всеки отзив, дори и когато е ироничен.
Твоето мнение, че не достатъчно само ... естествено ме амбицира да ти докажа, че мога за го направя, въпреки, че ми липсват специализирани познания по литература, филология и философия. Не мога да те оборя теоретично и затова доказателството ще бъде издадената ми книга. Благодаря за допълнителния стимул към мотивацията ми да я завърша и издам!



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор ChiLLy (lunger)
Публикувано29.06.06 23:23



нещата не са в завършването, а в процеса на правенето. може да се окаже, че въобще не е било това, което искаш. дори ще се учудя ако е така.
нещата, които казвам са от личен опит и това ев ажно. не знам защо ги казвам, би трябвало да се възползвам само аз. всеки научава едни и същи неща, но е важно да го направи по време на собственото си писане. писането е огромно учене. навремето като бях на десетина години и четях статии и изказвания на труман капоти се чудех какво толкова има да му мисли по време на писането. какво толкова се е упражнявал в стил и т.н.? то си е ясно. пишеш и готово.
оказа се, че не е така. ако поставяш всичко под въпрос, всяко изречение - има ли защо да бъде там, ако се слушаш докато четеш на някого и преценяваш определени неща /писането винаги е за някого дори да не е осъзнато/ ами добре е. всичко се учи.
темата е дълга не бих говорил точно тук твърде важни неща.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано30.06.06 09:35



Разбира се ,че можеш да го направиш въпроса е,не в това да си филосов филолог или каквото там друго искаш,а да имаш разбиране за случващото се,но вътрешно разбиране.Не се афектирай, все от някъде трябва да се започне, така че давай.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Лин]  
Автор блa_блa_блa (spell)
Публикувано30.06.06 10:28



Вижте предговора на книгата на Кънчо Кожухаров "Кан Кубрат: върховната битка" . Страхотен е. Писала съм го аз. Някои литературни критици вече ми си обадиха. Но пък много е важно да се доверявате на преживяванията си и да бъдете смел в писането. Другото се научава. И тъй като съм и психотерапувт и психоаналитик, нали разбирате, че си отбирам от занаята за героите. Лин

Виж израза 'Да ти еба майката проста'. Страхотен е. Писал съм го аз. За теб. Нали разбираш, че си отбирам от занаята за гангренясалите путки.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Авторbaroto (Нерегистриран)
Публикувано30.06.06 13:02



Triwialenn si





Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: ChiLLy]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано01.07.06 15:32



Благодаря за това споделяне! Мисля, че започвам вече да се ориентирам какво точно искам да направя. Със сигурност не желая да бъда някакъв литературен писател от рода на корифеите Кафка, Капоти, Джойс, Улф, Фицджералд етсетера, защото въпросните корифеи винаги са ми били безинтересни. Просто артистизъм и оригиналност сами за себе си не ме интересуват. Това, което ми харесва е да разказвам интересни истории. Мисля, че съм измислил много интересна история и просто си я разказвам без да ми пука за философски мирогледи и артистично-стилови незнамсикаквоси на незнамсищото си като такова и изобщо и дълбокото вътрешно разбиране и пречупване и идейно осмисляне и дълбочина и незмасикаквите си нива на текста. Разбирам, че просто трябва да си пиша по начина по който си пиша защото това съм аз и това е моят стил! Пък после каквото сабя покаже! За всеки влак си има пътници, очевидно това, което пиша не е подходящо за аудиторията в този клуб. Предпочитам да напиша нещо, което критиката да разбие на пух и прах, но читателите да го харесат, отколкото обратното.



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
АвторApec (Нерегистриран)
Публикувано01.07.06 17:11



Голяма скука.

"Голямата скука".



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор ChiLLy (lunger)
Публикувано01.07.06 17:14



винаги можеш да махнеш с ръка и да отебеш К. Капоти, Джойс, Улф, Фицджералд, пак Улф ама Том. те са си те. дали им анужда да се четат е друг въпрос. аз за себе си знам, че има нужда /поне пянои от тях/ и то огромна.
не знам доколко е важно да се слуша критиката /това е друга тема/, но тя трябва да се слуша ако липсва самокритика.
самокритиката трябва да бъде жестока, но не чак унищожителна ))) все нещо трябва да остане.
ако не си самокритичен, ако не четеш на глас нещото си не знам...
трябва да знаеш, защото нещата, които си писал са там, дали въобще трябва да ги има.
400-500 страници са много. виж дали няма да отегчиш читателя. само пинк флойд не се притесняват от времето. и наистина няма защо. но ти не си пинк флойд и трябва да се притесняваш.
единствената книга, която е над 600 страници и ме интересува в момента е "голите и мъртвите".
като говорим за аматьорско писане тя е едно от попаденията. в десятката.



Тема Re: оше малко текст за изясняване на идеятанови [re: DarkSide]  
Автор lachistein™ (супраблондин)
Публикувано01.07.06 17:24



голяма претенция, казвам
при все това съмнително благородна и безкористна;)
най-малкото се надяваш на достойно двуредо присъствие в нейно лаичество уикипедията;)

айде от мен да мине... да знаеш - на чиста загуба ти го погребвам!


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: ChiLLy]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано01.07.06 21:16



Това са уърдовски страници А4, като издателски страници нищо чудно и ударят хилядарката при завършването. На мен лично книгата ми прилича на Наследникът от Калкута - огромна тухла, с много герои и няколко преплитащи се истории в голям период от време. Но затова пък има от всичко по много - точно както го обичам! По принцип съм изключително мързелив и гледам все да минавам с минимум усилия, това че съм избълвал толкоз много страници за мен е много непривично и сигурно си е имало обективна причина. Естествено, че ако можех да мина тънко с петдесет страници бих го направил с най - голямо удоволствие, ама изглежда не ми е това призванието. Съгласен съм, че рискувам с такъв обем, но това ми е начинът на писане и мисля, че трябва да му остана верен. Бъдещето ще реши дали съм имал право.



Това за времето не го разбрах какво означава. Знам, че има хора, които не могат да понасят песни с дължина над 3 минути, а пък моите любими неща обикновено са около 8 - 15 минути и нагоре - въпрос на вкус.
Като ще е гарга барем да е рошава, нещо такова ... Аз като читател съм се отегчавал и на втората страница, а понякога съм съжалявал, че свършвам книга от хиляда страници - затова не мисля, че въпросът за отегчението е свързан с големината на книгата.

There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор ChiLLy (lunger)
Публикувано01.07.06 23:43



имах предвид, че читателите и слушателите трябва да се щадят, освен ако не си нечовешки добър, а дори и тогава ще знаеш какво можеш да си позволиш. да, определено има значение какво ти харесва, но е важно не просто какво искаш, а дали можеш да се дръпнеш достатъчно извън действието, за да видиш кое може да се премахне и дали нещо не трябва да се сложи. говоря за писането не като манжда с грозде, а като строеж. не на версай, връх на разточителството.

писането не е само стоене редом с героите в една равнина, даже напротив, авторът в този смисъл е нещо като режисьор, оператор и футболен коментатор. от готините.

Редактирано от ChiLLy на 01.07.06 23:44.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: блa_блa_блa]  
Автор мaлkaтaMю (пак аз)
Публикувано03.07.06 11:24



Ай-ай! Какъв език! Тц-тц...





Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор Фaнтopп (непознат )
Публикувано04.07.06 12:03



По принцип съм изключително мързелив и гледам все да минавам с минимум усилия,това че съм избълвал/вярно/толкоз много страници за мен е много непривично и сигурно си е имало обективна причина. Според мен тази причина се казва графомания! Това което се опитваш да пишеш римейк на романите за Емил Боев ли е?Съжалявам да ти го кажа ,но Богомил Райнов е много по добър.Защо не пробваш и с Авакум Захов/Павел Вежинов/?



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Фaнтopп]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.07.06 13:03



Възможно е и да е графомания. Мисля, че това е една от най-безобидните мании.



За Богомил Райнов съм съгласен, че пише с изключителен стил, доближаващ се до този на Чандлър. Павел Вежинов също е много добър. Гуляшки е няколко нива по-надолу и като стил и като фабула.

Не съм мислил да правя римейк на когото и да било, пиша каквото ми хрумне и реша, че е интересно.
Решил съм да си преработвам текста докато заприлича на писан от истински писател.
Ако се наложи, ще потърся и професионални услуги.
Мисля, че силата ми е в интересния сюжет, но това е нещо, което не се вижда от двете кратки откъсчета, които съм постнал.


There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано04.07.06 16:59



Дюма също не си е поплювал,но на него поне са му плащали,а и е знаел какво прави . . .



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор ChiLLy (lunger)
Публикувано04.07.06 17:14



графоманията въобще не е безобидна.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор ChiLLy (lunger)
Публикувано04.07.06 17:17



ако силата е в сюжета пускаш целия роман )))
хихи и какво значи докато заприлича на професионален писател...
не можеш да се надскочиш. пишеш доколкото те бива и си добър. ако не те бива много то с първата си книга надали ще избиеш рибата.
тъпото е ако наистина не те бива и продължиш да пишеш, а някой те издава.
etc



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: ChiLLy]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.07.06 18:01



Защо да не мога да се надскоча бре? Напротив, мисля, че точно това е целта на занятието!



Иначе и баба може ако има супер талант ...


There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор= (Нерегистриран)
Публикувано04.07.06 18:05



човек си се ражда научен. от там нататък само шлифова. но ново няма откъде да дойде ...





Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор lachistein™ (супраблондин)
Публикувано04.07.06 18:57



всичко това е пълен абсурд;)

набелязал ли си си издателство, което ще рискува с твоята "библия"

Дорф: Не, недей! Ето, пак тази болка!
Нета: Да, Молтвик. Това е самата истина.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: =]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.07.06 19:47



Джипът на Дарина тъкмо беше навлязъл в тунела на Порт де Намюр когато голям тъмен микробус рязко го засече и изведнъж спря накриво пред тях, блокирайки изцяло пътя им. Всичко стана толкова внезапно, че Дарина бе принудена рязко да спре и джипът за малко не се блъсна в предния микробус. Отзад се беше появил друг, напълно подобен микробус, който със свирещи спирачки спря плътно зад тях с включени аварийни мигачи. Зад тях се разнесоха ядосани клаксони. Вратата на Алекс беше на сантиметри от стената на тунела и той не можеше да я отвори за да излезе. Бяха попаднали в капан! Но кой ги бе открил? И как бе разбрал за тях? Дали не ги бяха подслушали в хотелския апартамент? Как не бе помислил за това? Някой от хората на Дейвис би могъл спокойно да сложи микрофон докато са обезопасявали експлозивите вчера. Нямаше никакво оръжие в себе си. Видя как от предния микробус изкочиха двама души и се отправиха към тях. Бяха високи и късо подстригани. На слабото осветление в тунела лицата им не можеха да се различат. Всеки от тях държеше ръката си във вътрешния джоб на сакото си. За миг Алекс се почуства сякаш преживяваше отново кошмара с обстрела на колата им в Москва. Сякаш нещо в него блокира и го превърна в безпомощен пасивен наблюдател. Ей сега щяха да затрещят изстрелите, а той не можеше нищо да направи!
“Дръж се здраво и остави на мен, окей?” промълви Дарина с ръка върху дръжката на вратата си. С дясната си ръка тя внимателно превключи на задната предавка докато с другата започна да отваря вратата си. Вратата и се отвори наполовина. Двамата отпред спряха. Вместо да излезе, както очакваха нападателите, тя изведнъж даде максимална газ и мощният джип се вряза в микробуса зад тях. В следващия миг тя светкавично бе превключила двойната предавка и джипът с грозен рев се понесе напред. Стъписаните нападатели едва успяха да отскочат настрани. Ударът с предния микробус бе толкова силен, че буса започна да се катурва на една страна. Дарина изви волана наляво и джипът им започна да избутва преобъръщащия се микробус. Ново светкавично сменяне на скоростите, бясна газ и след миг джипът отново полетя назад. Чуха се уплашени викове преди задницата му да се забие за втори път в микробуса зад тях. Отново напред, отново трясък в легналия на една страна микробус и пътят им беше свободен. Дарина беше извадила отнякъде пистолет, с който стреля два пъти в разтворилата се пред кормилото и въздушна възглавница. Натисна я надолу за да може да гледа напред. Пред тях в пустия тунел тичаше човек, навярно единият от двамата нападатели от предния микробус. Той чу застигащата го кола и се обърна. В ръката си имаше пистолет, но джипът го настигна преди да успее да се прицели. Пукотът на изстрела потъна в зверския писък на спирачки. Джипът изви рязко, двете му странични колела се отлепиха за миг от асфалта. Тежката кола едва успя да спре странично на платното. Коланът на Алекс блокира, а после леко се отпусна изпълвайки купето с дим. В горната част на предното стъкло се бе появила дупка от куршум с множество пукнатини около нея.
“Дръж го!” изкрещя Дарина и изскокна през изкривената си от ударите врата. В следващия миг Алекс също бе навън. Човекът лежеше на платното и стенеше. Ударът го бе отхвърлил на няколко метра и го беше зашеметил. Алекс го сграбчи и го повлече към джипа им. През това време се разнесоха изстрели и писък на спирачки. Той се огледа и видя Дарина, прикрита зад предното колело на джипа да стреля по втория микробус, който тъкмо заобикаляше падналия на една страна микробус зад тях. Чу се нов трясък когато втория микробус се заби в стената на тунела. Разнесоха се искри и множество изправящи косата звуци от стържене на метал. През това време Алекс отвори задната врата на джипа и с известно усилие успя да вмъкне вътре започващия да се осъзнава нападател. Той също влезе отзад за да е при пленника си. Дарина спря стрелбата и тичешком се вмъкна на шофьорското си място. Джипът моментално потегли с рязко свирене на гуми. Щом колата ускори, тя подаде на Алекс пистолета си. През това време Алекс беше пребъркал стенещия човек до него. Отвори портфела му и подсвирна от изненада:
“Сержант Тимъти Добс от морските пехотинци на Съединените Щати! Е само това не бях очаквал! Какво ви води на сушата, господин сержант?”
Онзи го изгледа намусено и стисна зъби. Изглежда тръскането на джипа му причиняваше болка. Дарина изкрещя отпред докато криволичеше из натовареното движение:
“Чуй ме добре, сержант! Или започваш да пееш или карам право в телевизията. Познавам режисьора на новините. Точно навреме ще пристигнем за централната емисия! Загазил си яко, сержант!”
“Чу ли какво казва дамата? Кой те изпраща? С каква цел искахте да ни отвлечете?”
“Не сме ви отвличали. Искахме само да ви поканим да дойдете с нас!” изръмжа младият американец.
“Къде?”
“При един човек.”
“Защо?”
“Не знам. Аз само изпълнявам заповед.”
“Чия заповед?”
“На този човек.”
“Имената и адресът!”
В този момент жеесемът на сержанта, който Алекс бе оставил на седалката до тях оживя. Разнесе се приятната мелодия на “Америкън Пай”.
“Това този човек ли е?”
Сержантът кимна начумерено.
Алекс взе жеесема и натисна зеленото копче:
“Тук похитителите на сержант Добс! С кого говоря?”
В слушалката за миг време настана пълна тишина после се чу пукане и един женски глас произнесе с метална нотка:
“Трябва да говорим с вас!”
“В момента го правим. Казвайте бързо каквото имате да казвате, защото сме се запътили със сержанта към телевизията. Трябва да побързаме за да стигнем навреме за централите новини. Не трябва да лишаваме гражданите на Брюксел от възможността да видят на живо сержант от морската пехота на Съединените Щати да отвлича цивилни граждани насред столицата на Европа. Не сте ли съгласна с мене?”
“Не съм в настроение за подигравки!” произнесе сухо гласът. “Сега ще ви продиктувам адрес. В покрайнините на Брюксел е. Ще ви чакам там!”
“Колко жалко, че пътищата ни се разминават! Защото аз пък ще ви чакам пред телевизията!” Той отмести жеесема от устата си и извика към Дарина:
“За колко време сме при телевизията?”
“За около двадесет минути ако няма голямо задръстване. А дори и да има, мисля, че пак ще се справя, ако се налага! Не ми е за първи път!”
“Чухте ли?” попита той в слушалката. “Ако ви няма след двадесет минути пред телевизията ще можете да ни гледате довечера в новините!” И той прекъсна разговора.
“Мислиш ли, че ще успее?”
“О, да! Не се притеснявай! Сигурен съм, че нашите хора си имат модерни средства за придвижване!”

Наистина след малко забелязаха хеликоптер който започна да се спуска към тях. Машината ги проследи по пътя им към телевизията. След малко Алекс забеляза издигащата се пред тях причудлива кула от бетон, отрупана със сателитни антени. “Това е телевизията” каза му Дарина. Когато наближиха до входа, видяха как от хеликоптера се отдели малка черна фигура и започна да се спуска с въже. Дарина спря джипа върху тротоара. След малко човекът, облечен в черно застана със скок пред тях и се откачи от карабинера. Хеликоптерът започна да се издига прибирайки въжето. Човекът, който беше с блестящо обръсната гола глава и големи черни очила, се приближи на бегом до изпотрошената кола и отвори предната врата.
“Качвайте се!” извика му Алекс. Онзи се качи и затвори вратата. Дарина веднага потегли без да обръща внимание на спрелите коли и събиращата се групичка зяпачи.
“Кой сте вие и какво искате?” извика Алекс към новодошлия. Човекът се обърна и свали очилата си. Това беше жена на около петдесет години със стоманено сив поглед и тънки строги устни. Тя игнорира впроса на Алекс и се обърна към свития в ъгъла на задната седалка сержант:
“Ранен ли сте, сержант?”
“Нищо ми няма” изръмжа цивилният сержант, но лицето му бе сгърчено от болка.
“Може да има някое пукнато ребро и леко комоцио, но едва ли нещо сериозно. Ако държите, можем да го оставим в някоя болница.” обади се Алекс. “Ние спазваме женевската конвенция за военопленниците за разлика от някои други! Не чух името ви госпожо! И званието ви!”
“Казвам се Шарк. Не съм военнослужещ, а началник на охраната на частна компания. Ще говоря с вас след като оставим сержантът на хората, които карат в колата след нас.” Тонът и не търпеше възражение.
“Добре, Дарина спри ако обичаш, за да слезе господин сержантът. Ето ви документите и телефона, сержант. Съжалявам за причинените ви неудобства! Ако ви е духало докато се возехме, или някое парче стъкло се е забило в задника ви, вината не е наша. Предполагам можете и сам да слезете.”
Сержантът изсумтя, после едва сподави стона си докато слизаше от колата. Алекс се пресегна и затвори вратата след него. Дарина веднага даде газ и се включи в движението по булеварда.
“Слушаме ви, госпожо, хм, ъ, Шарк!”
“Кой сте вие, господине? Аз ви казах името си, кажете ми и вие вашето!”
“О, разбира се! Колко невъзпитано от моя страна! Казвам се Александър Онегин. Руски гражданин съм. Работя в катедра Астрономия на Лондонския университет. А това е госпожица Петрова, българка, живееща в Брюксел. Сега ще имате ли добрината да ми кажете в коя от всичките компании на господин Дейвис работите?”
Жената рязко се извърна към него. Този път в погледа и се четеше силно учудване:
“От къде знаете за господин Дейвис?”
“Хайде, скъпа госпожо, нима имам вид на човек, който обича да си играе игрички? Моля, започвайте подред! Искам цялата история началото до края, защото съм на път сериозно да се разгневя! Имам физиологическа непоносимост към хора, които ме нападат докато пътувам! А и предполагам, че госпожица Петрова не обича особено да и стрелят по предното стъкло на колата и да я притискат с микробуси из тунелите.”
“Но какво общо имате вие с всичко това? Откъде знаете за господин Дейвис?”
“Ваш ред е да разказвате! Значи започвате от началото, минавате през средата и като стигнете края, спирате! Ясно ли се изразих?”
“Окей! Виждам, че е станало недоразумение и съм ви подценила тотално. За което съм готова да си понеса последиците. Естествено за колата и всичко останало ще ви бъде заплатено!”
“По същество, моля!”
“Началник съм на охраната на господин Дейвис. Щом знаете за него, значи е излишно да ви разказвам повече за работата си. Преди три дни получих сигнал, че синът му, Майкъл е задържан от полицията тук, в Брюксел, по скалъпено обвинение в убийство. Прецених, че положението изисква незабавна намеса и се оказах права. Сержант Добс, с когото току що се запознахте, и хората му проникнаха в болницата, в която беше Майкъл и го спасиха от сигурна смърт. Полицаят, който му бе скалъпил обвиненията тъкмо бил започнал да го души с голи ръце върху болничното му легло. Майкъл бе станал жертва на опит за убийство – катастрофа, при която той и един полицай са били ранени. Полицаят е все още в кома, а на Майкъл, който също е бил ранен, се бяха опитали да лепнат и опит за убийство на полицая. Затова съм тук. Майкъл ни разказа нещо много странно и решихме да проведем паралелно разследване. Оказа се, че се е забъркал без да ще в някаква криминална афера с убийство на една жена, и организаторите на убийството ще търсят начин да му запушат устата. Единственият начин да осигурим безопасността му е да намерим и обезвредим тези хора. В дъното на всичко е една негова отскорошна позната, българка, живееща тук в Брюксел. Марина Тодорова”.
“Марина!” възкликна Дарина. “Какво е станало с нея? Убита ли е?”
“Изчезнала е. Предполагаме, че е отвлечена. При това е бил инсцениран нещастен случай и една жена е била сгазена на улицата и представена за Марина. Майкъл е отишъл да я види в моргата и е разбрал, че починалата не е Марина. На път от болницата камион е блъснал полицейската кола и Майкъл и полицаят са били тежко ранени. Започнахме разследване за изчезването на Марина и колкото повече неща научаваме, толкова по-малко тази история ми се харесва. Затова накарах хората си да издирят всеки, който я познава. Когато госпожица Петрова е позвънила, нашите хора са я засекли по жеесема и са се опитали да изпълнят заповедта ми за дискретно задържане. Останалото знаете. Всичко, което ви разказах може да бъде лесно проверено. Наистина съжалявам за недоразумението, но нямах друг изход. Ситуацията изисква извънредни мерки и затова използвам не особено традиционни методи.”
“Какво имате предвид с това? Каква е ситуацията?”
“Не мисля, че това ви засяга. Ако имате някаква информация за Марина, бих ви помолила да я споделите с хората ми. Но за съжаление повече не мога да ви кажа.”
“Познавате ли Хелън Стивънсън?” изведнъж попита Дарина.
“Не. Коя е тя?” отговори Шарк без да трепне.
“Руса, много красива американка, около тридесетте, говори френски с автентичен акцент. Работи за господин Дейвис.”
“А, Елен. Познавам я, разбира се. Тя не е американка, французойка е. И какво от това?”
“Знаете ли къде можем да я намерим?”
“Вие? Ако тя не иска да я намерите, то вие не можете да я намерите.”
“Да, но вие можете, нали?”
“Мога, но не виждам защо ще го правя?”
“Защото ние ви молим. Защото моят най-добър приятел и годеник на госпожицата е в кома. От вчера, докато се се е срещнал с господин Дейвис и госпожица Стивънсън. Искаме да знаем какво са му направили.”
“Глупости! Какво да му направят? Какво си мислите вие? Те да не са някакви престъпници или убийци? Господин Дейвис е уважаван бизнесмен, а Елен работи при него като експерт по сигурността.”
“Въпреки това бихме искали да изясним някои моменти. По възможност със самия господин Дейвис, но в краен случай сме съгласни и за среща с госпожа Стивънсън.”
“А ако откажа?”
“Тогава ще ни се наложи да се обърнем към журналистите и да им разкажем за малкия инцидент със сержант Добс”
“Той ще отрече!”
“Дори и когато покажа видеото, заснето с жеесема ми? Което ще пасне точно на свидетелските показания, които полицията събира в момента? И с тези рани по тялото си? Сержантът определено не ми направи впечатление на толкова глупав! Такъв хубав екшън стана, направо ще е жалко ако никой не го види! Освен това съм качил видеозаписа от срещата на приятеля ми с господин Дейвис на един сайт, от който той ще се изпрати автоматично по имейл на един приятел, заедно с инструкции на кого да бъде показан. По една случайност този някой е известната лондонска адвокатка Елиънор Рамундсен. Освен ако, разбира се, аз не въведа паролата за да отменя изпращането. Сега вече ясна ли ви е ситуацията?”
“Но какво, по дяволите си въобразявате вие? С кого си мислите, че си имате работа? Господин Дейвис е напълно почтен човек. Той не би причинил зло на някого ей така, за забавление. Какво всъщност му има на приятеля ви?”
“Както вече ви казах, той е в кома. В университетската болница в Жет. Това е тук, в Брюксел. Можете да проверите!”
“Хм, Майкъл беше в същата болница!”
“Аз също си помислих, че е странно!” намеси се Дарина. “Искам да кажа, когато ми казаха, че Ники е в Жет си помислих, че е странно. Има толкова много болници, които са по-близо до хотела, където е получил припадъка. Защо ли са го откарали точно там? Но после, като разбрах, че е в кома така се притесних, че забравих за това.”
“Хм, имате вид на свестни хора. Добре, от мен да мине ще се обадя на Елен.” Тя извади жеесема си и набра номер:
“Елен? Как си? Не, всичко е наред! Имам един въпрос? Да си била вчера в Брюксел? Не, просто така. Един човек, който май те познава. Да е имало някакво произшествие? Някакъв човек е в кома, да знаеш нещо по въпроса? Окей! Къде? Добре! Не не, нищо. Добре, ако има нещо друго ще ти се обадя! Чао!”
“Наистина вашият приятел е получил припадък по време на разговор с господин Дейвис. Откарали са го в болницата с хеликоптера на господин Дейвис. Няма представа в коя болница. Сега доволни ли сте?”
“Не още!”
“Само внимавайте да не ме ядосате. Досега се държах добре с вас, защото моите момчета сгафиха, но мисля, че вече сме квит! Симпатични сте ми, но не обичам хора, които не знаят мярка!”
“Вие също сте ми симпатична, но това няма да ми попречи ви принудя да правите каквото искам от вас. Ако трябва съм готов да използвам оръжието си за това.”
“Но какво, по дяволите все още искате от мене?” кипна жената. “Досега изпълних всичките ви искания. Разказах ви неща, които почти никой не знае! Не мислите ли, че започвате да прекалявате?”
“Разказахте ни неща, които не ни вършат работа. Искаме да ни разкажете за разследването си на отвличането на Марина?”
“Това не ви засяга!”
“Марина е близка приятелка на госпожица Петрова. Тя има право да знае какво е станало с нея. Освен това аз лично съм убеден, че на вашия шеф не му е чиста работата!”
“Този път наистина прекалихте, млади човече! Нямам намерение повече да слушам гнусните ви инсинуации! Спрете веднага колата и ме оставете да сляза. Моите хора с хеликоптера са точно над нас и чакат да им се обадя за да не започнат със стрелбата. Разполагам с много добър снайперист в момента, който изгаря от желание да се изпробва с истинска цел.”
“В такъв случай, въпреки крайното ми нежелание, ще се наложи да ви задържим като заложница!”
“Това аз няма да допусна в никакъв случай! Ще трябва или да ме застреляте като куче или да застанете срещу мен и да се биете като мъж! Изборът е ваш!”
“Дарина, отбий и спри колата, ако обичаш!”
Джипът, който от известно време се движеше по магистралата извън града, намали и спря в аварийната линия. Алекс изскочи от колата и отвори предната врата. Шарк излезе също и застана пред него. Двамата се измериха с погледи. Жената беше по-възрастна и по-ниска, но гъвкавото и тяло не оставяше никакви съмнения за физическата и форма. Алекс кимна към близкия овраг, залесен с ниски дръвчета. Хеликоптерът над главите им започна да се спуска и кръжи, очевидно търсеше място за кацане. Щом изгубиха от погледите си магистралата, двамата застанаха един срещу друг. Шарк вдигна жеесема до устата си и нареди на хората от хеликоптера да не се намесват. После захвърли телефона в тревата, наведе се, измъкна голям нож от десния си крачол и го хвърли при жеесема. Алекс се усмихна и на свой ред остави пистолета на Дарина и телефона си на тревата. Шарк вече беше заела бойна стойка. Щом видя, че е готов, тя го нападна без предизвестие. В началото Алекс само отбягваше атаките на жената, но бързо се увери, че има срещу себе си противник, отлично владеещ ръкопашния бой. Окуражена от пасивността му, Шарк се хвърляше все по-настървено. Изведнъж той успя с изнедадващо движение да я подсече и се хвърли отгоре и. Тя светкавично се опита да му бръкне в очите, но той блокира ръката и и на свой ред и нанесе парализирящ удар в гърлото. Тя го усети и се опита да се извърти, но не успя да избегне напълно удара, който почти я прати в безсъзнание. Шарк се затресе в конвулсии и мъчително се закашля. От устата и се изтръгнаха няколко проклятия. Алекс внезапно я пусна и със скок се изправи. След секунда и тя беше на крака. Изгледа го с подозрение:
“Какво ти стана? Защо спря на най-интересното?”
“Виждам, че псуваш, сякаш си била в съветски затвор!”
“Откъде знаеш, ти да не си бил там?”
“Да, бил съм, а ти?”
Тя отпусна ръце. “Това го съм го чувала от баща ми. Той го използваше когато беше силно ядосан. Нямах си представа какво означава!”
“Какво е правил баща ти в съветски затвор?”
“Бил е в лагер, не в затвор. Фамилията му е Шаракашвили.”
“Намаш вид на грузинка!”
“Майка ми е полска еврейка. Била е в съпротивата по време на окупацията. Баща ми е командвал танк през Отечествената.
“Моят дядо е камандвал танкова дивизия. Загинал е при Курск.”
“И танкът на баща ми е изгорял на Курската дъга, единствено той и мерачът успели да се спасят. Изкарал няколко месеца в лазарета, а после обратно на фронта. Дали му златна звезда и един от новите танкове, Т-34. С него стигнал до Берлин. Започнал е войната като лейтенант, завършил я като полковник, но после го изпратили в гулаг. След смъртта на Сталин са го пуснали, малко след това той намери начин да избягаме през Турция. Бях на десет години когато пристигнахме в Щатите. Когато станах на осемнадесет години си смених името.”
“В ткъв случай предлагам да пишем партията реми и да отидем някъде, където да поговорим на спокойствие.”
“Дорбре. Предлагам да дойдете в моята главна квартира. Намира се в покрайнините на Брюксел, сега ще ви дам адреса, видях, че жепеесът ви е здрав, той ще ни отведе там.” Двамата набързо събраха вещите си и се отправиха към колата. Шарк се обади по жеесема и хеликоптерът моментално се изгуби от погледите им. Дарина ги посрещна при колата с недоумение:
“Какво стана? Защо и двамата сте живи?”
“Сключихме стратегическо примирие. Госпожа Шарк ни кани да изпушим лулата на мира в нейния вигвам.”

There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: =]  
Автор ChiLLy (lunger)
Публикувано04.07.06 19:56



ами аз му казах същото, но използвах... ъъъ различни думи.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: ChiLLy]  
Автор= (Нерегистриран)
Публикувано04.07.06 20:50



точно така


но понеже съм привърженик ...



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
АвторCпиpидoн (Нерегистриран)
Публикувано04.07.06 21:07



Аз, знаеш, не съм литературно извисен. Но и не съм спец по трилърите. Мисля, че на тези, които ги четат ще им хареса. Не очаквай никой от тукашните сноби с изчанчени никове да те подкрепи. Те само изпъкват като свински мъде в рядка кал. Ти ако имаш издател действай, естествено ще те накарат да посъкратиш туй-онуй, то и без това ще има нужда. Малко ми изглежда като писано на чужд език и набързо преведено за да го постнеш тук.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано04.07.06 21:30



Само така you can do it!



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Cпиpидoн]  
Автор ChiLLy (lunger)
Публикувано04.07.06 21:38



мислиш, че всички тук дебнат само за да кажат, че е зле?
това е икономически нерентабилно отвсякъде.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Cпиpидoн]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.07.06 21:38



Благодаря за отзива!


Всяка забележка е добре дошла!


There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: lachistein™]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано04.07.06 21:45



Както вече неколкократно имах възможност да подчертая, смятам сам да си финансирам издаването на книгата. Този подход има някои големи предимства, като например това, че така ще съм стопроцентов собственик както на текста, така и на всички екземпляри. Освен това ще имам право на вето над редактора за това кое да влезе, кое да се преработи и кое да се махне от текста. Аз ще си избера картинката на корицата и оформлението. Готино, а?



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: ChiLLy]  
АвторCпиpидoн (Нерегистриран)
Публикувано04.07.06 21:53



За икономическа рентабилност при литературата бих изслушал лекция само от Стивън Кинг... Ясно защо. Колко ли от тук пишещите могат да говорят за това без да се изчервят?



Тема Re: ха ха ханови [re: DarkSide]  
Автор= (Нерегистриран)
Публикувано04.07.06 21:57



тук вече искрено ме разсмя


аз имам контра-оферта. пусни я на сайт, свободно и сложи брояч
после пак ... почва мача





Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор lachistein™ (супраблондин)
Публикувано04.07.06 22:32



и към колко ще отскочи, мислиш

Дорф: Не, недей! Ето, пак тази болка!
Нета: Да, Молтвик. Това е самата истина.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автормнeниe (Нерегистриран)
Публикувано04.07.06 23:30





Струва ми се..., че ако купувачите на книгата са толкова, колкото даващите съвети, то поне една част от разноските по издаването ще се покрият.:)

Все пак, според мен, хубаво е обемът на четивото да се редуцира максимум до стотина прилични страници. Не мисля, че ще е трудно. Просто трябва да се прочете отново и отново след като е написано.

В този смисъл... добре е да отпаднат безбройните клишета в описанията, диалогът е напълно възможно да се сведе до поносимост, също е редно да се премахнат излишните повторения (нали читателят е сравнително интелигентен?)..Освен това, добре е и сюжетът да е интересен.
Накрая се поправят правописните грешки и готово. Това е:)
Успех!



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: мнeниe]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано05.07.06 10:44



Читателя, да . . .



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор Фaнтopп (непознат )
Публикувано06.07.06 11:07



Ти сериозно ли си харесваш текста ,или само се бъзикаш? "Алекс взе жеесема и натисна зеленото копче:Тук похитителите на сержант Добс!С кого говоря?" О боже кажи ми ,че не е истина! Какъв блестящ стил ,каква красота ,истинска поезия чак ми идва да си отхапя левия крак от кеф.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Фaнтopп]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.07.06 12:14



Добре, дай акъл ти кое копче би натиснал и какво би казал.



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: Фaнтopп]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 15:26



Макар че не ми стигнаха нервите да изчета втория откъс, все пак открих къде точно е епизодът със "зеленото копче" на "жеесема". :)
Ами човекът може би по го бива да пише екшън сценарии, а не романи.
Пък като си помисля какъв е стилът например на един Уилям Дийл... И какво му е на човека, на Уилям де? Нищо! :)))



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: :)]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.07.06 15:45



Ей на това му се вика конструктивна критика! Взимам си бележка и след два дена пътувам за България за да разбера на място какъв цвят са ви копчетата и как им казвате на ДЖИ-ес-ем-ите си. Щото у наше село им викат жеесеми и съответните им копчета са зелени.



There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 17:26



не претендирам да пиша конструктивна критика.
Придържам се към лаконичността. Авторите обикновено не "восприимат", така че няма смисъл да се хабя с многословие и конкретност.
"Жеесемът" беше просто една закачка, но ако трябва да сме сериозни, аз вече го писах някъде по-горе, такива текстове с лопата да ги ринеш, подражателски, графомански... е, да, това беше думата, която ми се въртеше, но не посмях да я напиша първо аз :).


Всъщност имаше един много хубав и интересен текст от Едуард Лимонов, навремето бяха го публикували в "Лит. фронт" ли беше, в "Лит. вестник" ли... Не успях да го намеря обаче.



Тема П.П.нови [re: :)]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 17:29



Текстът на Е. Л. беше нещо като възхвала на графоманите. :)



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: :)]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано06.07.06 18:03



Верно е, че авторите не возприимат, щот ако возприимаха сигур нямаше да има ептен издадени книги


Напълно съм съгласен, че е подражателски. Не искам да откривам ново стилово или жанрово направление в литературата, искам да напиша интересна книга. Въобще не ми пука, че съм бил подражавал, важно е да се хареса на читателите. За стила ще потърся професионална помощ ако реша, че се налага. И хлябове на пазара с лопата да ги ринеш, ама хората ги купуват. И се интересуват хляба да е по вкуса им, а не дали е новаторски или е направен по подражание на съседната хлебарница.


There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.


Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор:) (Нерегистриран)
Публикувано06.07.06 18:51



хляб наш насущний

или

не хлебом единым...

Изберете сами.
Не искам да се заяждам и думите ми да бъдат възприемани така, като заяждане. Това мисля - лично на мен не ми допадат такива произведения, ама ето на - Уилям Дийл си се продава ли, продава... че и филми правят по негови романи... Всъщност нещо, което е характерно и което може да е както порок, така и предимство /зависи от ракурса/ на стила - това са описанията на действия, не на вътрешен живот на героите, така ценни при съставянето на един сценарий.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: DarkSide]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано07.07.06 17:42



Дарки, по едната случайност съм тук, ама да си кажа мнението и аз като чукча читател.
Идеята е добра. Даже отлична.

Обаче.

Изрежи на 70% местата дето има описания и няма пряка реч. (Като че ли голяма част от БГ писателите я допускат тая грешка.) Иначе заприличва на Оцеола или Белия вожд. И двете книги ми бяха отвратни заради огромните пасажи с описания и нито един ред с тиренце отпред. Ужасно е тромаво и не се чете "на един дъх", както трябва да бъде при едно свястно криминале (мразя я тая дума "трилър"). Такова четиво трябва да е леко, забавно и буквално да се "гълта" дори и при четене на 3 реда едновременно.

И още един съвет - не разхвърляй главната линия на много отделни подлинийки (на такова ми прилича последния публикуван епизод). Действай по чаплиновски - стигат ти един злодей, един герой и едно красиво момиче. Покрай тях една "добряшка" мутра или както му се казва "добре облечен бизнесмен". В краен случай някой "неосъзнат, добър и невинен американец", но на страната на лошите отначало (примерно шефката на завода - не знам каква точно и е ролята). Другите нека да не са много и да са епизодични лица, които не се налага да се помнят повече от 3 страници. Личен опит - когато в едно произведение от тоя сорт англосаксонските имена станат повече от 4-5 се обърквам. Особено ако започват и с еднакви букви, имат близко звучене или са безлични (Джон, Джим, Джак), да не говорим за случая когато имат и по повече от 5 букви, а разликата е малка - "Уинсбъро, Уотърбъро". Лично аз почвам да ги бъркам и забравям, щото не са ми майчини, а иначе се смятам за паметлива личност - мога да ти изрецитирам наизуст 70% справочника на Шишков за ТТЛ схеми. И другото немаловажно за същите - при бързо, увлечено четене (гоним развръзката), се възприемат само първите няколко букви от думата (името), а останалите се оставят на конвеира по предсказване в мозъка.

Същото важи и за сюжетните линии. Разклонят ли се на повече от една основна и една второстепенна става нечитаемо.

И страниците ще станат 200-300. Напълно достатъчно.

Пак казвам - не съм професионален критик. Обичам да чета. Почти всичко. По много. Т.е. съм чукча читател.
Надявам се да съм бил полезен.



Тема Re: кажете си мнението, молянови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор DarkSide (of the moon)
Публикувано07.07.06 22:52



Благодаря за добронамереното мнение! Разбирам те много добре, нали и аз толкоз години съм чукча читател. И аз препускам да гоня развръзката и прескачам описанията на околната среда, също карам имената на първа и последна буква.



За съжаление имам много сложна линия с купища герои и много места с разсъждения. В началото нямаше никакви описания на околната среда, но реших че е хубаво да ги има и ги добавих тук - таме ... Абе метод проб и ошибок Сигурно това е някакъв синдром на начинаещия, искам да опиша много интересни неща в една книга и затова имам няколко сюжетни линии, които се надявам да слея в кулминационната сцена с развръзката.

Изглежда съм професионално деформиран (щот работя като програмист) и май накрая ще излезе, че съм го писал по правилата на обектно ориентирания дизайн, а не на литературните канони.


There is no Dark Side of the Moon really....
Matter of fact is, its all dark.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.